פחות משבוע עבר מאז שחררה אפל (Apple) את הגרסה הסופית של MacOS 10.15 Catalina, אך לפי תגובות המשתמשים כבר ניתן להסיק שמדובר בצעד שאפל תצטרך להתאמץ מאוד כדי לתקן, וחלק מהמתלוננים כבר מכתירים אותה ל-"Windows Vista של אפל".

התלונה הנפוצה ביותר כרגע אמנם לא מפתיעה, והייתה צפויה מראש: הפסקת התמיכה ביישומי 32-ביט. מדובר בהחלטה של אפל שלא להמשיך לאפשר שימוש בתוכנות שנכתבו למעבדים 'תואמי אינטל' ישנים, אלא רק למעבדי 64-ביט מודרניים. הבעיה היא שרבות מהתוכנות שקהל המשתמשים האופייני של מחשבי מק תלוי בהן לא עובדות בשל הצעד הזה.

כך, למשל, כמעט כל התוכנות של אדובי (Adobe), הספקית המוכרת של תוכנות לעיבוד תמונות, וידאו ואודיו, הפסיקו לעבוד – לפחות באופן חלקי אם לא מלא. מי שרכש את גרסאות התוכנות של החברה באופן רגיל לא יכול אפילו להתקין אותן על המערכת החדשה, אלא חייב להתחיל לשלם מנוי חודשי על הגרסאות החדשות שלא מציעות אפשרות רכישה חד-פעמית. אך אפילו גרסאות המנוי כוללות עשרות רכיבי 32-ביט, ובאתר התמיכה של אדובי נאלצו להוסיף עשרות סעיפים להצעות התמודדות עם תקלות בשימוש בתוכנות כמו Photoshop ו-Lightroom במערכת החדשה.

תוכנות הפסיקו לעבוד

משתמשים נוספים שמצאו את יכולת העבודה שלהם נפגעת משמעותית הם מפיקי מוזיקה – תוכנות מוזיקה רבות עדיין מבוססות על 32-ביט, ואפילו אם יעודכנו ל-64-ביט, תוספים רבים שכבר אינם מעודכנים ימשיכו לעבוד רק במערכות תומכות 32-ביט. במלים אחרות, מפיק ששילם אלפי דולרים על תוכנות ותוספים כדי להגיע לאופי צליל מסוים לא יוכל להשתמש בכלים שמוסיפים לצליל את האופי הזה במערכת החדשה.

קרא עוד:  האנטי וירוס החינמי של מיקרוסופט הגיע ללינוקס ובקרוב גם באנדרואיד ו-iOS

גם גיימרים התאכזבו לגלות שהחלטתה של אפל משאירה אותם ללא יכולת לשחק במשחקים ישנים יחסית, אך כאן מדובר בהשפעה פחות מטרידה, שכן לפחות בתחום הגיימינג יש פחות ציפיות ותלות בתאימות של משחקים ישנים למכשירים חדשים.

עם זאת, בעיות תאימות אינן היחידות בהן נתקלו המשתמשים: טיילר הול, שמפתח תוכנות למק כבר יותר מ-15 שנה, פירט עשרות בעיות ותקלות בהן נתקל בניסיונותיו לשדרג את המחשבים השונים שלו ל-Catalina. בין הבעיות ניתן למנות המוני בקשות הרשאות לתוכנות שכבר נתן להן גישה בגרסה הקודמת של המערכת, התרעות אבטחה חדשות ומעצבנות בניסיון להתקין אפליקציות לא מהחנות של אפל, תקלות שנגרמות משינויים בסנכרון מול הענן של אפל והביאו ליצירת אלפי שכפולים של קבצים מסוימים ומצד שני מונעות עדכון של אפליקציית התמונות, בעיות בחיבור חשבון האפל מחדש לאחר ההתקנה ועוד.

בנוסף, בפורומים של אפל ניתן למצוא מאות תלונות אחרות, ביניהן כאלו על מחשבים שמתחממים, נתקעים או מתים לחלוטין לאחר העדכון ל-Catalina.

אפל, מצידה, שומרת כרגע על שתיקה ולא מגיבה לתלונות הרבות. בכל מקרה, בדרך כלל נוהגת החברה לשחרר תיקוני באגים בשבועות שלאחר שחרור מערכת הפעלה חדשה, כך שייתכן שלפחות חלק מהבעיות (אך לא הפסקת התאימות ברכיבי 32-ביט) תיפתרנה בקרוב. עד אז מומלץ לחשוב פעמיים לפני עדכון המק.