איגוד התקינה של USB ואינטל (Intel) הכריזו היום כי USB 4, הגרסה הבאה של התקן, יתבסס על Thunderbolt 3 של אינטל, זאת לאחר שאינטל החליטה 'לתרום' את הפרוטוקול שלה לארגון בו ניסתה להתחרות.

תקן Thunderbolt 3, שפותח בישראל והושק בפועל בדצמבר 2015, כולל תמיכה בהעברה מקבילה של מידע בקצב 40 של גיגה-ביט/בשנייה. מדובר באפשרות להעביר נתונים ווידאו במקביל, יחד עם העברת 100 ואט של חשמל. ההשלכה של הכללתו בסטנדרט USB 4 היא שתקן USB הבא יהיה מהיר כפליים מזה שהושק רק בשבוע שעבר, USB 3.2, ויתמוך למשל בשני מסכי 4K במהירות רענון של 60 הרץ במקביל, או במסך 4K בודד בעל קצב רענון של 120 הרץ.

כרגע לא ידועים פרטים נוספים על תקן USB 4, כמו האם הוא ישמור על המפרט המקורי של Thunderbolt 3 בן שלוש השנים, או שמא ישתמש באותו פרוטוקול אך ישפר אותו כדי לנסות לעמוד בקצב הפיתוח של תקני Thunderbolt העתידיים של אינטל. הפרטים שפורסמו הם במסגרת טיוטת התקן, כאשר התקן המלא צפוי לצאת במחצית השנייה של 2019, ומכשירים המבוססים עליו לא צפויים להופיע בשוק לפני שנת 2021.

מה שכן ידוע הוא כי התקן ישתמש בשקעי Type-C בלבד, יתמוך בכל תכונות התקנים הקודמים. כמו כן, ככל הנראה לא כל שקעי ואביזרי USB 4 יתמכו בכל התכונות של התקן. כך, לדומה, יכולים להיות הבדלים בין יישום התקן בשקעים ואביזרים המקוטלגים כאודיו, וידאו או אחסון. הדבר נובע מכך שתקן USB הוא בגדר המלצה, שיצרניות יכולות לבחור אילו חלקים ממנה ליישם בכל מכשיר. זאת בניגוד ל-Thunderbolt 3, שהשימוש בו אמנם חינמי מאז 2017, אך דורש אישור מאינטל שמצידה מקפידה לבדוק כי כל מכשיר מיישם את כל חלקי התקן.