טרונסמרט (Tronsmart) כבר לא נחשבת זרה בתחום מזרימי המדיה ויש לה כבר מספר לא מועט של דגמים. היום אנו בודקים את המזרים Vega S95 Telos, אשר שייך לדור חדש של מכשירים המבוססים על ערכת השבבים Amlogic S905, כמו דגמים אחרים (ENY EM95 והדגם החדש של מיניקס Neo U1), הוא תומך בניגון קבצי ווידאו המקודדים בעומק של 10 ביט צבע – מה שמביא את הדגם לשורת המכשירים המתקדמים ביותר עד כה.

מבט מסביב

מזרים המדיה S95 Telos הוא קופסה שחורה דקה וקלה עם גימור שחור מט, ולוגו החברה מוטבע בחלק העליון והמבריק שלה. המזרים קל ביותר אין רגלי גומי, אך הדבר יכול להקל על הצמדת המכשיר לחלקה האחורי של הטלוויזיה, אם רוצים. מבחינת חיבורים, יש לא מעט כאלה: 3 כניסות USB 2.0, יציאת HDMI 2.0, SPDIF, תקשורת RJ45, חריץ SD להרחבת זיכרון וגם יציאת SATA.

Transformat Vega S95 Backטכנית, המזרים מבוסס כאמור על שבב Amlogic S905 עם מעבד מרובע ליבות Cortex-A53 מבוסס 64 ביט יחד עם 2 ג'יגה-בייט של זיכרון פנימי ואחסון של 16 ג'יגה-בייט. יש תקשורת WiFi 802.11ac יחד עם Bluetooth 4.0  ויציאת HDMI התומכת עד 4K ב-60 הרץ. תת הדגם שנבדק (TELOS) מציע את מירב החיבורים הזמינים בקופסה כזו כיום, וכולל חיבור SATA חיצוני וכבל המאפשר לחבר כוננים קשיחים ישירות לקופסה (ללא מארז USB חיצוני).

הרשת האלחוטית מבוססת על רכיב AP6335 שמספק ביצועים ברמה גבוהה והזרמת וידאו ללא הפרעות (בתלות באיכות החיבור המקורי) הן בחיבור 5 גה"צ מהיר והן בחיבור קווי עד 1 גיגה ביט.

השלט הנכלל בערכה  הוא בסיסי, אך נוח לשימוש – כל עוד אינכם נדרשים לו עבור משחקים. בשביל משחקים מומלץ לרכוש "עכבר אוויר" שיקל על ניווט ותנועה.

מה בערכה?

התכולה היא די סטנדרטית: פרט למכשיר Tronsmart Vega S95 Telos, אנו מקבלים מתאם מתח, כבל HDMI, מדריך קצרצר, ושלט רחוק בסיסי למדי ולכל אלה מתווסף כבל SATA המיועד לאפשר חיבור כוננים קשיחים ישירות לקופסה. נחמד.

Transformat Vega S95 Telos Items

חוויית שימוש

המזרים מספק חווית אנדרואיד נקייה ויציבה (יחסית) על גבי גרסה 5.1.1. הוא נוצרה להתחרות במובילה בתחום קופסאות הקודי כיום – Minix (מיניקס) ועושה את זה בכבוד. אמנם יש למזרים את חלק ממחלות הילדות של ערכת השבבים החדשה (Amlogic S905), אבל מספר הבאגים נמוך משמעותית ממכשירים אחרים מסוג זה שנבדקו.

המכשיר מגיע עם לאנצ'ר (ממשק) סטנדרטי בדומה לרוב קופסאות הקודי המציג לנו באריחים גדולים גישה לשלל האפשרויות השונות כמו גם תפריט אפליקציות מעוצב אך סטנדרטי למיד.

Transformat Vega S95 Telos Launcherיש אפליקציה בסיסית לניגון מוסיקה, לניהול קבצים, שליטה בהזרמת תוכן ישירות מסמארטפון/טאבלט לקופסה וכמובן, קודי (בגרסה מיוחדת של VIDON). האפליקציות עובדות כמצופה, אך אינן שונות או מוסיפות ערך מיוחד מעבר לכל אפליקציה דומה שאפשר להוריד בחינם מחנות האפליקציות של גוגל.

Transformat Vega S95 Telos MyApps

ביצועי רשת

ביצועי רשת נבדקו באמצעות אפליקציית Speedtest.net המודדת את מהירות החיבור לאינטרנט – בחיבור אלחוטי או קווי. מהירות החיבור הביתי שלי עומדת על 200 מגהביט בחיבור אופטי. אפשר לשים לב שהמהירות אינה טובה כמו זו של מיניקס, ויש מקום לשיפור אם כי התוצאות מכובדות (בחיבור אלחוטי AC לפחות):

בדיקת ניגון קבצי ווידאו (באמצעות קודי)

יכולות ניגון הווידאו במכשיר הן דיי מרשימות. קבצי TS המקודדים ב-10 ביט צבע שלא עבדו בעבר רצים כעת בצורה טובה, אך רוחב הפס עדיין מהווה בעיה (כתלות באיכות החיבור האלחוטי או הקווי). ביצועי הרשת האלחוטית משופרים באופן ניכר (במיוחד בסטנדרט AC 5 גה"צ המהיר יותר) על פני הרשת הקווית (דרך קווי החשמל במקרה שלי).

קרא עוד:  רמקול PartyBox 300 של JBL יהפוך כל חדר לדיסקוטק
ניגון דרך רשת (אלחוטית/קווית)ניגון על מדיה מקומיתסוג קובץהפרדה
ניגון תקיןניגון תקין[email protected])720p – 1280*720
ניגון תקיןניגון תקיןAVC [email protected]1080p – 1920*1080
ניגון תקיןניגון תקיןHEVC (H.265) – 10Bit 2160p 3840*2160 –
בעיות אגירה מוקדמת ארוכה (Pre-Buffering) וגמגוםניגון תקיןAVC [email protected]4K – 4096*2304
בעיות אגירה מוקדמת ארוכה (Pre-Buffering) וגמגוםניגון תקיןHEVC H.2654K TS HEVC files


תוספי קודי

במהלך השימוש עם מזרים המדיה, התמקדנו בעיקר ביכולות ההפעלה של אפליקציית קודי ובדקנו מספר תוספים: BBTS, Israelive וגם AnarchiTV – כולם מציעים ערוצים חיים ובינהם ערוצים ישראליים. בכל המקרים נצפתה תופעה של אגירה (buffering) לאחר זמן קצר, ולא התאפשרה חוויה איכותית ומתמשכת – בערוצים הישראליים לפחות. בערוצים הבינלאומיים החוויה הייתה טובה יותר – כנראה עקב מקורות איכותיים יותר, או שימוש ב-YouTube במקום במקורות פחות חזקים. הערוצים הישראליים גם הראו תופעה של "זריקה" – חזרה לתפריט הערוצים בכל תוסף לאחר זמן קצר, כנראה עקב Time Out.

בדיקות ומבחנים

כדי לבדוק את ביצועי המזרים ומה יכולותיו לנגן קבצי מדיה, ביצענו שורה של מבחנים כאשר כל אחד מהם בוצע שלוש (3) פעמים, והתוצאות סוכמו לממוצע כדי להגיע לתוצאות מדויקות יותר.

מבחן אנטוטו (Antutu): מבחן זה בודק תפקוד של ליבה בודדת במקום ריבוי ליבות, מפני שקל יותר להשוות ביצועים של מכשיר אחד על פני אחר ברוב המצבים. התוצאות מראות שביצועי ליבה יחידה אינם בין הגבוהים ביותר, והדבר תואם את העובדה שערכת השבבים S905 מיועדת בעצם לשוק התקציבי ולאו דווקא למוצרי הקצה העליון. עם זאת, הוא עדיין ממוקם במקום טוב באמצע הטבלה ולא רחוק מדי ממכשירים המבוססים על S812 או RK3368.

יש לציין עם זאת כי לאחרונה מבחן אנטוטו עודכן לגרסה 6 שעושה שימוש במאפיינים ומבחנים שונים, כך שהגרף המוצג כאן עדיין מתייחס לגרסה הישנה יותר (5.7.2/5.7.3) למטרות השוואה. עם זאת, הנה התוצאה שהתקבלה בגרסה החדשה (6.0.0): 35393 נקודות.

Transformat Vega S95 Antutu

מבחן GPU Mark: מבחן זה בודק ביצועי תלת מימד במשחקים וגם נותן ציון מתוקן בהתאם להפרדה בה נעשה שימוש (כדי לספק תוצאה מדויקת יותר). המבחן הוא דיי קצר, ויש לקחת אותו בערבון מוגבל וכמבחן תומך למבחן 3D Mark הרציני יותר.

מבחן A1 SD: מבחן זה בודק מהירויות של זיכרון עבודה וזיכרון אחסון. כפי שניתן לראות מהגרפים, זיכרון עבודה (RAM) מהיר בהרבה (בערך פי 40) מאשר זיכרון פלאש בו נעשה שימוש לאחסון. זיכרון עבודה הוא גם נדיף, (מאבד את תכולתו לאחר אתחול) יקר הרבה יותר ומגיע בנפחים הרבה יותר קטנים. ביצועי הזיכרון (RAM) היו טובים מאלה של מיניקס Neo U1, דבר שעוזר לביצועים הכלליים. אך כאשר מגיעים למבחני מהירות של כרטיסי זיכרון פנימיים וחיצוניים, U1 לקח את ההובלה, כפי הנראה תודות לרכיבים איכותיים יותר.

מבחני PC Mark: סדרת המבחנים של PC Mark 8 בודקת שימושיות יומיומית, ו-S95 הגיע לאחד המקומות האחרונים. יתכן והדבר נובע מחוסר אופטימיזציה של הקושחה, דבר שעשוי להשתפר עם הזמן.

מבחן 3D Mark: מבחן 3D Mark נחשב כאחת מהדרכים הטובות ביותר לבדוק ביצועי תלת מימד (בזמן אמת) על מכשירי אנדרואיד (וגם מכשירים אחרים). ה-S85 הראה ביצועים נמוכים למדיי, כאשר הגיע למקום שביעי מתוך עשרה, מיד לאחר המתחרה הישיר שלו, U1. היות והמכשיר מבוסס על ערכת שבבים לשוק התקציבי, אפשר להבין את הציון.

קרא עוד:  סקירה: אוזניות AirPods בגרסה מוזלת? בדקנו את FreeBuds Lite של וואווי

Transformat Vega S95 3D Mark

משחקים

לקחנו שלושה משחקים פופולריים ובחנו את קצב הפריימים שלהם אל מול עומס על המעבד והזיכרון. בדיקה זו נעשתה לאחר קבלת הרשאות מערכת (Root) לצורך מדידה של קצב תמונה (FPS) ושימוש במשאבים.

Asphalt 8 Airborne – משחק מרוצים כבד ואינטנסיבי. הביצועים תקינים בהגדרות ברירת המחדל. המשחק לא רץ בצורה חלקה לחלוטין אך בהחלט ניתן ליהנות ממנו. קצב תמונה ממוצע נמדד על 41 פריימים לשנייה, כאשר העומס על המעבד עמד על 26 אחוזים, ונעשה שימוש ב-298 מ"ב זיכרון עבודה.

Angry Birds 2 – משחק פעולה דו-ממדי פופולרי. המשחק רץ בצורה חלקה רוב הזמן, עם מעט גמגומים (הן בוידאו והן בצליל). זמני הטעינה היו מעט איטיים מהמצופה. סך הכול – ביצועים בינוניים עד טובים. הקושחה צריכה לטייב את השימוש במעבד הגרפי והזיכרון כדי להימנע מבעיות דומות בעתיד, וגם לטפל בבעיה הקיימת באפליקציית GOOGLE PLAY SERVICES שלא מאפשר למשחקים להתחבר לשירות העוקב אחר ההתקדמות במשחקים. קצב תמונה ממוצע נמדד על 32 פריימים לשנייה, כאשר העומס על המעבד עמד על 13 אחוזים, ונעשה שימוש ב-255 מ"ב זיכרון עבודה.

Walking War Robots – משחק לוחמה-רובוטים ברשת הדורש לוח-משחק (Game Pad). המשחק נטען במהירות ופעל בצורה טובה. יכולת הג'יירו של עכבר האוויר לא פעלה ולכן נעשה שימוש בחיצים של השלט. קצב תמונה ממוצע נמדד על 30 פריימים לשנייה, כאשר העומס על המעבד עמד על 15 אחוזים, ונעשה שימוש ב-247 מ"ב זיכרון עבודה.

Transformat Vega S95 Left

לא חף מתקלות

כן גילינו לדאבוננו מספר בעיות במערכת. כך אפליקציית Google Play Games קורסת עם פתיחתה, ראינו שלעיתים סרגל האדיו מופיע על המסך ללא כל הפעלה מצד המשתמש.  לא ניתן להעתיק אל, לשנות שם, או למחוק מכונני USB המחוברים למכשיר בגודל מסוים, כך כונן של 1.5 טרה-בייט לא עבד כלל לעומת זאת כונן קטן יותר (500 גי'גה-בייט) עבד ללא כל בעיה.

גיבוי קודי לתיקייה על הכונן החיצוני או אל כרטיס זיכרון נכשל. (תקלת "לא ניתן לכתיבה"). נראה כי ניתן לרשום קבצים קטנים אל כונני המטרה, אך קבצים גדולים יותר מסרבים להירשם. הכוננים פורמטו ב-NTFS, ונעשה שימוש בדחיסה. תוספים להזרמת טורנטים בקודי עדיין לא עובדים (פולסר, KMEDIATORRENT וכן הלאה) בקודי או בגרסותיו השונות.

ואולם יש לזכור כי זהו דגם חדש לחלוטין, וצפויים "חבלי לידה" שייקח זמן להפטר מהם, כך סביר כי אלו יתוקנו בעדכונים עתידיים.

השורה התחתונה

Vega S95 של טרנספורמט מציג מכלול של יכולות ובעיקרם ביצועים טובים מאוד, זאת אפילו שהם מעט נמוכים מאשר אלה של המתחרה הישיר – Minix Neo U1. המחיר הנמוך בעיקר מדבר והמכשיר מהווה חלופה אמיתית למיניקס.

מחירו עומד על 99.99 דולר ובאתר GeekBuying ניתן לרכושו ב-84.99 דולר לאחר הזנת קופון HECVSMYO. למעוניינים בדגמים הזולים ביותר בסדרה ששונים במודול התקשורת האלחוטית, כמות זכרון העבודה ונפח האחסון וגם בתמיכת ה-SATA, ניתן להשתמש בקופון זה להנחה של 10 דולרים: GRZYOXAC.

הכתבה היא גרסה מתורגמת של אורן איל שפורסמה במקור באתר Drops Of Wisdom.