אז מה דעתכם על חלונות 8 (Windows 8)? כבר הספקתם להתנסות באופן ישיר או שאתם אוספים עדיין ידע ומידע מידווחים של אחרים? כך או כך, אם אתם רוצים לרכוש מחשב חדש שעדיין לא מצויד בחלונות 8, אלא באחות "העתיקה" חלונות 7, אז כדאי שתזדדרזו. אולי כבר ברגע שאתם קוראים את השורות הללו כבר אזלו המחשבים שמבוססים על חלונות הישנה והטובה ההיא. רבותי: זמנה של חלונות 8 הגיעה, אם תרצו או שלא. זה מה שמגיע עכשיו כברירת מחדל במחשבים שרוכשים כיום, וגם בישראל. ותשכחו מהמילה שנמוך. היא לא תחזור יותר. מחשב שפועל עם חלונות 8 לא יהיה אף פעם, אם זה תלוי במיקרוסופט (Microsoft) כמובן, עם מערכת הפעלה עם מספר נמוך יותר. מצד שני, הם דווקא מאוד ישמחו אם רכשתם לאחרונה מחשב עם חלונות 7 שתשדרגו לחלונות 8. ישמחו מאוד.

ולא, אנחנו לא אומרים כלום על חלונות 8, היא כמובן לא מטרת הסקירה הזו. רק רצינו לספר לכם שנשוא הבדיקה שלנו, ה-L830-131 של טושיבה (Toshiba), הגיע אלינו שהוא כבר עם חלונות 8 וזו הייתה דרך ארוכה יותר לומר זאת עם כמה 'מחשבות' בדרך. למעשה, ה-L830 הוא מעין מחשב ביניים, אם אפשר לומר זאת. הוא אמנם מגיע עם חלונות 8, אבל הוא נראה הרבה יותר מתאים לחלונות 7. למה? פשוט מאוד, אין לו מסך מגע. חד וחלק. באותו רגע, חלונות 8, אפילו יכול לעצבן. אנחנו יודעים, כי תפריט האריחים הזה פשוט גורם לך להושיט אליו את היד, ואז לעצור כי נזכרים שבעצם אין מגע, ולהתאכזב שהחוויה עם משטח השליטה היא ממש לא אותו דבר. אבל זהו, לא אומרים יותר כלום על חלונות8 חוץ ממתי שנצטרך להזכיר שהיא שם.

מסע מסביב
אז ה-L830-131. למה 131? כי יש מספר גרסאות של ה-L830 שמעט שונות זו מזו, ואנחנו בדקנו את גרסת ה-131 שמבוססת על מעבד Core i3 מהדור השלישי, כלומר Ivy Bridge, וללא תוספת של כרטיס זיכרון בלעדי. הוא גם לא מחשב אולטרה-בוק. כן, מרוב דיבורים על טאבלטים מכל הכיוונים, ומזה שנתיים על מחשבי אולטרה-בוק מצידה של אינטל (Intel), כבר כמעט שכחנו שיש מחשבים אחרים שם בחוץ. כן. לא כולם רוכשים, למרות כל הבאז, טאבלטים ומחשבי אולטרה-בוק. למה? קודם כל מחיר. שנית, כי להרבה מאוד צרכים במחיר שהם מוצעים אפשר כמעט לרכוש שני מחשבים 'פושטים', במקרה של האולטרה-בוקים, וטאבלט עם מסך 10 אינץ' זה נחמד לגלישה באינטרנט ואפילו לשחק אלי משחקי פלטפורמה כמו Temple Run, אבל להקליד? לקרוא טקסטים ממשך בנוח? אין ספק שמסך 13.3 אינץ' עדיף יותר וקל יותר לשימוש, ולא צריך מקלדת נפרדת.

וזהו בדיוק המיצוב של ה-L830 – נעזוב את ה-131 בדרך כלל בצד – מחשב לאנשים שצריכים מחשב לעבודה שמבוססת ברובה על גלישה באינטרט וכתיבת טקסטים, וכן, מענה וכתיבת הרבה הודעות דואר אלקטרוניות כלולה בתחום הזה, כמו גם הכנת מאמרים שהינם ברובם טקסטואליים, אנשים שצריכים מקלדת רב הזמן כדי לעבוד להרוויח כסף, או כי הם סטודנטים.

רוב היציאות והחיבורים של ה-L830 מתרכזים בצד ימיןה-L830, כמו שכבר הבנתם, הוא לא ממש אולטרה-בוק, אבל, הוא גם לא ממש רחוק מהאזור הזה. עם 1.68 ק"ג, משקל שכולל כונן אופטי שאם מורידים ותו אז מורידים גם בערך 200 גרם, הוא ממש לא רחוק ממחשבים ששייכים לאותה קטגוריה. הוא גם לא דקיק מספיק כדי לעמוד בתצורה הנדרשת על ידי אינטל כדי להיקרא אולטרה-בוק, עם גובה אחורי של כ-37 מ"מ, אבל תאמינו לנו, הוא גם מש לא עבדה. זהו גובה סטנדרטי למחשבים בקנה המידה שלו, והמשקל בהחלט לא יגרום לאף אחד לשבור את הגב.

רבו היציאות של המחשב מתרכזות בצד ימין. אם בצד שמאל מוצאים שני חיבורי USB, אחד מהם USB 3.0 והשני USB 2.0, את הכונן האופטי ואת החיבור למטען, בצד ימין מוצאים את חיבור ה-USB השלישי, שגם הוא מדור 3.0, והוא יושב בבטחה בין חיבורי האודיו לחיבור ה-HDMI. אחר כך מגיע החיבור לרשת מקומית, יציאת VGA וחריצי הקירור שלדעתנו, ועוד נחזור לכך, תופסים קצת יותר מדי שטח. אם תרשו לנו, טושיבה בחרה להשתמש במחשב הזה במערכת קירור שנמצאת 'על המדף'. היא לא פתחה עבורו מערכת קירור מותאמת במיוחד, כמו שבדרך כלל עושים במקרה של מחשבים שנמצאים בקצה העליון של שורת המכירות. זו הסיבה שיציאת הקירור תופסת את השטח שהיא תופסת, למרות שכפי שתראו בהמשך הסקירה, המחשב הזה כמו מחשבי אולטרה-בוק מצויד במעבד צריכת כוח נמוכה שכמעט ואינו מאפשר למחשב להתחמם.

והיציאה הזו קצת מכערת את המחשב שבסך הכל, למרות צורתו הסטנדרטית ומידותיו הסטנדרטיות, נראה טוב, גם בגלל שכולו מהצמרת ועד לשורשים מוגש בצבע לבן כמעט מוחלט, להוציא התחתית שהיא בשחור. זה מאוד יפה לדעתנו, כמו גם פס האלומיניום שמופיע מסביב למשטח השליטה השקוע, שגם לכך נתייחס עוד מעט. מעבר לכך העיצוב אפילו די מינימליסטי. מעבר למקלדת יש רק את כפתור ההפעלה/כיבוי שממוקם בתוך פס הרמקול מתחת למסך הדקיק.

קרא עוד:  לאינטל ומיקרוסופט נדרשה כמעט שנה בכדי לתקן פרצת אבטחה חמורה במעבדים

 

שימושיות
משטח השליטה השקוע של ה-L830 עם פס האלומיניוםזוכרים את פס האלומיניום שהזכרנו לעיל? מעבר לכך שסיפקנו לכם כאן תמונה מקרוב שלו, ותודו שזה נראה טוב, יש לכך גם משמעות בזמן השימוש במחשב תחת חלונות 8. ממשק האריחים של חלונות 8, או אם תרצו הממשק בסגנון החדש, תומך הרי בהזזת סמן העכבר מהקצוות פנימה כדי להציג את התפריטים. כך, לדוגמה, החלקת הסמן מימין לשמאל פותחת את התפריט הראשי של חלונות, התפריט שמחליף את כפתור 'התחל' הישן והטוב. כשנמצאים בתוך יישום שפועל על מסך מלא, כמו שקורה שעובדים בסביבת האריחים או ביישומים מודרניים שמורדים מחנות היישומים של חלונות, החלקת האצבע מקצה המסך התחתון כלפי מעלה פותחת את התפריט של אותו יישום (בדרך כלל, ברוב היישומים, גם החלקה מהקצה העליון כלפי מטה). בערת הפס הזה, יחד עם העובדה שמשטח השליטה נמצא קצת עמוק יותר מפני השטח הכלליים של המחשב, טושיבה מנסה לספק את אותן אפשרויות למרות שלא משתמשים בעכבר כשפס האלומיניום 'מסמל' את גבולות המסך. לפעמים זה עובד טוב, אבל לא בקביעות. כך לדוגמה, בשולחן העבודה של חלונות לא תמיד הצלחנו לגרום למסך ההתחל להופיע עם החלקה מצד שמאל למטה כלפי פנימה, אלא כשהבאנו לשם בפועל את סמן העכבר.

בנוסף, משטח השליטה לא התנהג כמו עכבר אמיתי גם במסכים השונים של חלונות, אבל לדעתנו זו כבר בעיה שמקורה במיקרוסופט. אם במסך הראשי החלקת האצבע שמאלה וימינה אפשרה להזיז בקלילות מרשימה את המסך כדי לראות קבוצות נוספות של אריחי יישומים, בחל מהיישומים היינו צריכים להשתמש בפס הגלילה התחתון כדי לעשות זאת, וזה בלט במיוחד בחנות היישומים. מכיוון שאנחנו נמצאים כיום בעולם בו המחסום בין האינטרנט למקומי כבר נשבר, זה אכזב אותנו. בכל מקרה, הכין שהיה אפשר, משטח השליטה שירת אותנו היטב, פעל באופן חלק, עם כפתורים שמגיבים היטב בלי להפעיל לחץ מיותר.

מסך ה-13.3 אינץ' דק. זאת אומרת שאין לו כמעט הגנה עילית, וזה מוכר היטב במחשבים שמיועדים קודם כל לאלה שמחפשים מחיר. מצד שני אי אפשר לבוא בתלונות לתצוגה, לא בסרטים ולא במשחקים. בדומה לכך, גם למקלדת אין בסיס קשיח, אבל המקשים מופרדים היטב ויש להם מספיק ירידה כדי לספק חוויית עבודה נוחה וטובה.

טכנולוגיה

ה-Satellite L-830 אמנם אינו מחשב אולטרה-בוק, בטח לא מבחינת משקל, אבל זה לא אומר שהוא רחוק משם, לפחות בכל מה שנוגע לתצורת האולטרה-בוק בדור השני ואפילו השלישי. הוא גם לא רחוק מבחינת התצורה הטכנולוגית. ה-L830 הוא מחשב עבור מי שרוצה במכונה שמספקות לו כמה שעות עבודה נקיות כשהיא מחוברת לאינטרנט באופן רציף, וכדי להשיג את המטרה הזו הוא מצויד במעבד בעוצמת כוח נמוכה, Core i3-3217U, וה-U כמובן מסמנת זאת, כשהיא מייצגת מעבד Ultra Low Voltageמבחינתה של אינטל (Intel). ה-i3-3217U הוא מעבד עם מעטפת תרמית של 17 וואט בלבד, ולכן זו הסיבה שכתבנו לעיל שחריץ פליטת החום שנמצא בצד הימני של המחשב קצת גדול מדי. גם תוך כדי עבודה רציפה לא הרגשנו בהתחממות רצינית של המחשב, אפילו שהנחנו את ידינו ליד היציאה. אשר היה לעצב אולי קצת טוב יותר את המחשב, שבסך הכל נראה טוב למדי, כפי שכבר כתבנו לעיל.

מעבר לשימוש במעבד שהוא מסדרת ה-Ivy Bridge, או הדור השלישי של מעבדי ה-Core i, שבעצם ייצורו בליטוגרפיה של 22 ננו-מטר אומרת שהוא מספק צריכת כוח נמוכה יותר לעומת הדור הקודם של המעבדים, בחירה במעבד מסדרת ה-U אומרת בדרך כלל שמדובר במעבד יחסית איטי וחלש. במקרה שלנו מדובר במעבד שפועל במהירות מרבית של 1.8 ג'יגה-ברץ, ללא האצת טורבו, אבל עם ירידה למהירות של 800 מגה-הרץ וקצת פחות כשהוא לא זקוק לעבודה במלוא העוצמה. זה כמובן אמור לתרום לכך שניתן לחלץ יותר זמן עבודה מסוללת המחשב, וזמן עבודה הוא בוודאי אחת המטרות, לפחות על הנייר, של המחשב הזה.

כונן ביתי בנפח נאה של 640 ג'יגה-בייטהמחשב מגיע עם כונן ביתי. מה הכוונה? פשוט מאוד, כונן שמיוצר בחטיבת הכוננים הקשיחים של טושיבה עצמה. מדובר בכונן שאמנם מציע נפח יחסית נחמד של 640 ג'יגה-בייט, אבל לצערנו הביצועים שלו לא היו מרשימים במיוחד, גם לא בהשוואה מול כוננים אחרים שדומים לא ומסתובבים במהירות של 5,400 סל"ד. מהירות העברת נתונים ממוצעת של 65.2 מגה-בייט לשנייה, שהיה מהירות העברת נתונים בינונית מאוד, אם לא למטה מכך.

קרא עוד:  בקרוב בכרום: שיתוף תכנים בין מכשירים שונים

מעבר לכך מצויד המחשב ב-4 ג'יגה-בייט של זיכרון DDR3 במהירות של 1,600 מגה-הרץ. המחשב מתספק, מבינת תצוגה, בשבב הזיכרון שמוטמע במעבד ה-Ivy Bridge שלו, וזה אומר כמובן ה-HD Graphics 4000 שעבד במהירות בסיסית של 350 מגה-הרץ אך יכל להגיע מבחינה דינמית עד מהירות של 1.05 ג'יגה-ברץ. האם זה אומר שאפשר לשחק במחשב הזה? התשובות בפרק הבא שדן במבחנים שעבר המחשב.

מבחנים

שלא במקרה, התוצאות שהשיג ה-L830 במבחנים השונים שהוא עבר אצלנו על שולחן המעבדה שלנו, היו דומות לעיתים לאלו שהשיגו מחשבי אולטרה-בוק שעברו בתורם את אותו תהליך. אבל, וזה אבל גדול – הקודמים שהגיעו לתוצאות הדומות הללו היו מצוידים במעבדי i5 שעדיין שייכים למשפחת ה-Sandy Bridge של אינטל, ואילו המחשב הנוכחי של טושיבה כבר מגיע עם מעבד מהדור החדש של המעבדים, והוא מסדרת ה-i3. זה אולי מצביע במשהו על קפיצת המדרגה בין שני הדורות, מעבר לשינוי בליטוגרפיה מ-32 ננו-מטר ל-22 ננו-מטר. עם זאת, מול הגרסה המעודכנת של מחשב ה-Series 9 של סמסונג (Samsung), שהיה מצויד במעבד Core i5 שכבר שייך למשפחת ה-Ivy Bridge, אם כי במהירות בסיסית איטית יותר (1.7 ג'י'גה-הרץ), כבר לא היה לו סיכוי. הפערים היו גדולים מאוד מבחינות הביצועים, ולאורך כל הדרך. כאן, מעבר למהירות הבסיסית, באה לידי ביטוי העובדה שמעבדי ה-Core i3 לא תומכים במצב טורבו, מעבר לעוד הבדלים אחרים בין שני המעבדים, כשגם המעבד של ה-Series 9 הוא מעבד עוצמה נמוכה.

L830-LeftSideובכלל, ה-L830-131 הוא, כך מתברר, לא ממש מחשב למשחקים וליישומים עתירי ביצועים. הוא מיועד לשימושים סטנדרטיים לחלוטין שמסתכמים בהקלדת טקסטים וגלישה באינטרנט, וזה בא לידי ביטוי לאורך כל הדרך, ויותר במבחנים הכלליים מאשר במבחנים הגרפיים, כשיכול להיות מאוד שהכונן הקשיח הלא מלהיב מבחינת ביצועים, כפי שהזכרנו לעיל, בא לידי ביטוי. כך למשל במבחן PCMark 7 Basic הגיע המחשב הזה מבית טושיבה לציון של 2,163 נקודות שהוא ציון בינוני מאוד, אם כי טוב בהרבה לעומת מחשבי i3 מדור המעבדים הקודם של אינטל. ציון באיכות דומה התקבל במבחן המעבד של CineBnench 11.5 עם 1.57 נקודות זו תוצאה שיותר מתאימה למעבדי ה-U הקודמים מאשר ל-Ivy Bridge. במבחן ה-OpenGL כבר ניתן היה לראות קפיצת מדרגה לעומת הדור הקודם, עם ציון של 12.41 נקודות, אבל זה עדיין ציון נמוך בהשוואה למחשבי אחרים עם מעבדי Ivy Bridge שבחנו לאחרונה. לאור התוצאות הללו לא הופתענו כשבסיום מבחן Heaven, שבודק תאימות עם DirectX 11 בדרך של משחק של ממש, השיג המחשב ציון בינוני של 234 נקודות שהוא ביטוי של קצב ממוצע של 9.3 מסגרות גרפיות לשנייה ברזולוציה המרבית של המחשב, 1,366×768 פיקסלים. בהחלט לא מחשב למשחקים של הדור הנוכחי, חלפחות לא אלו שמתגאים בגוף ראשון עתיר רזולוציה ופרטים. למשחקי פלאש, כמו אלו שממופיעים מדי יומו כמעט בפייסבוק, זה אמור להספיק ברוב המכריע של המקרים.

את הבחינות שלנו השלמנו עם המבדקים של WinRAR, בהם הגיע ה-Satellite נשוא הבדיקה הנוכחית שלנו לקצב כיווץ של 1,920 קילו-בייט לשנייה, שהוא קצב מתאים ישירות לסוג המעבד שמשובץ בו, וכן עם מבחני הזמן של MobileMark 2012 בהם הגיע המחשב לזמן עבודה מרבי של קצת יותר מארבע שעות, פחות או יותר מתאים להצהרה של היצרנית עצמה. זה לא מחשב ליום עבודה שלם, וצריך לקחת את זה בחשבון.

אז מה המסקנה?
אם אפשרויות המגע של חלונות 8 לא עושות לכם את זה, ומה שאתם מחפשים זה מכונת עבודה שימושית, אז הכל בסדר. ה-L830-131 עומד בציפיות. הוא אמנם לא מציע ביצועים מדהימים, אבל מפצה על כך במראה מרענן עין – כן מה לעשות, אנחנו עדיין חושבים שלבן כולל יותר יפה מאפור, וגם משחור מבריק – וגם בשורת מחיר שהיא סבירה ויותר עבור מחשב עם מסך 13.3 אינץ' שמגיע עם מעבד Ivy Bridge, גם אם הוא Core i3. בכל מה שקשור לעבודה עם מסמכים וגלישה באינטרנט, הוא מספק את הביצועים שצריך, שהם טובים יותר בדרך ממה שיכול טאבלט שלא מבוסס על מעבד של אינטל לספק, והוא גם מספיק קל ודקיק כדי להיות קרוב לאותה קטגוריית מחשבי אולטרה-בוק מהוללת/מושמצת (תבחרו אתם). רק חבל שהוא לא נותן יותר מארבע שעות עבודה, וחבל שהוא לא מגיע עם חלונות 7 או עם אפשרות שנמוך. זה פשוט היה מקל על החיים.

לסקירה המלאה, באתר THspot

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.