אין ספק שאחד הרגעים הכי מהנים בתחום של סקירת המחשבים, או יותר נכון המחשוב האישי בכללותו, מגיע כשמחזיקים ביד משהו שאמור להיות באמת חדש. זה לא חייב להיות משהו שהוא חדש בעולם שמקיף אותנו, כלומר לא משהו שלא מוצאים אולי בתחום אחר של החיים, אבל זה חדש במובן שעד עכשיו לא ממש עשו את זה בתחום שבודקים. אם תרצו, זה אחד מרגעי השיא בחייו של כל בודק חומרה, ואולי גם תוכנה, אחד מהרגעים בה מרגישים בשמץ קליל של התרגשות שמזדחל לו מהבטן אל כיוון הלב והראש וגורם לפתוח את האריזה במהירות שיא.

ובמקרה של ה-Qosmio X770 מבית טושיבה (Toshiba) כמעט ואין ספק שמדובר במשהו חדש. ולמה? כי לראשונה הגיע לשולחן הבדיקה שלנו מחשב שמציע תלת-ממד, וטושיבה היא אחת מהחברות הראשונות, אם לא הראשונה, שמביאה את התלת-ממד הביתה, אל השולחן. היא שיחררה למעשה שתי סדרות של מחשבים ניידים שמציעים יכולות תלת ממד. סדרה אחת שלא דורשת משקפיים, אליה שייך לדוגמה ה-Qosmio F750 – וזו ככל הנראה סדרה שלא תגיע לארץ, וסדרה בה משתמשים בטכנולוגיית התלת-ממד של Nvidia, שמכונה 3D Vision, כדי לצפות בחומרים השונים שמוצגים על מסך המחשב. ה-X770 משתייך לסדרה השנייה. זהו מחשב שמציע מסך בגודל 17 אינץ', אבל לא עוצר רק בתלת-ממד אלא משלב בתוך הקופסה כמה המרכיבים הטובים ביותר שאפשר למצוא כיום בשוק מתוך ניסיון לספק חוויית מחשוב שעולה מדרגה, לפחות בכל מה שקשור למחשבים ניידים, על הנייר לפחות.

ה-X770, מעבר לכך שהוא מציע יכולות תלת-ממד, הוא מחשב משחקים. למעשה, מעבר להכל, הוא אולי קודם כל מחשב למשחקים, והעובדה שאפשר לשחק אותם גם בתלת-ממד היא פועל יוצא של היכולת הזו, שכמובן גם מאפשרת לראות סרטים בתלת-ממד. וכן, מדובר גם בהמרה של סרטי ומשחקי דו-ממד לתלת-ממד בלי כל מאמץ מיוחד מעבר להנחת המשקפיים על גשר האף.

במקרה של ה-X770 גם פתיחת האריזה הייתה מעניינת. לא שמדובר באריזה מיוחדת – למעשה היא לא ממש שונה מכל אריזה של מחשב שמגיע מפס הייצור של טושיבה – אבל מעבר למחשב, הכבד כמובן, והמטען המסיבי שמלווה אותו, מוצאים באריזה גם כמה שקיות שמכילות את המשקפיים התלת ממדיות, מתאמי אף עבור המשקפיים, כבל USB וגם חוברת קטנה שמסבירה את ביצועי התלת-ממד והשימוש בהם.

שילוב מיוחד של צבעי אפור ואדום כדי למשוך גיימריםמבט מבפנים מסביב: ה-X770 מציע עיצוב מיוחד יחסית מבחינת שילוב הצבעים. רוב הגוף צבוע בצבע אפור כהה במקצת כשהחלק האחורי של המחשב עצמו ושל המסך צבוע בצבע אדום בורגונדי מתכתי והלוגו של המותג, Qosmio, מופיע באותיות גדלות בצבע אדום בוהק באמצע המכסה ונראות כאילו אפשר לשלוף אותן החוצה. המרקם של המחשב, לפחות בכל מקום שאפשר לגעת בו, הוא מחוספס במעין חריטות עדינות. זה אולי טוב לעומת מחשבים שמציעים משטחים חלקים ובוהקים שתופסים טביעות עצמאות, אבל לעומת זאת, הלכלוך נתפס מדי פעם ולכן כך או כך צריך להשתמש במטלית טובה כדי לנקות אותו. בכל מקרה, מדובר בעיצוב שמכוון לשוק הגיימרים, ומעבר לשאלה האם זה יפה – כי זו הרי שאלת טעם וריח – אין ספק שזה שונה מרוב מה שמוצאים בשוק.

הביטויים הגיימרים לא נגמרים רק בצבעים ובסוג המשטח של המחשב. הרמקולים, של חברת harman/kardon מלווים בסאב-וופר שנמצא בחלק התחתון של המחשב, והם עוצמם מוצגים בתוך מעטפת מיוחדת ומצועצעת משהו בשני צידי החלק האחורי של המחשב, בדיוק מול הצירים של המסך המסיבי משהו שזוכה להגנה סבירה מפני מגע לא רצוי אבל עדיין לא ברמה שיכולה להתחרות בזו בה מצוידים מחשבים עסקיים, כדוגמת ה-600B של סמסונג (Samsung) ששילבה במכסה של המסך טיטניום שמגן בצורה כמעט מרבית על המסך. גם הצירים קצת חלשים, כך שכל נגיעה במסך גורמת לנדנוד שלו.

צבע לד אדום ברקע של המקשים ויציאות רמקולים גדולות ומעוצבותעוד ביטוי לכיוון המשחקיות של המחשב אפשר למצוא בתאורה האדומה שמופיעה מתחת למקשים בכל פעם שמשתמשים במקלדת. כאמור, לא מדובר בתאורה קבועה, כך שמדובר בגימיק נחמד ולא יותר, ובחושך היא לא ממש עוזרת להבחין בסימון על המקשים. המקלדת עצמה מעט שקועה. המרחקים בין המקשים גדולים ולכן קל יחסית להקליד, אך למרות הגודל של המחשב ומשקלו (3.4 ק"ג), הבסיס רך מדי, ובשילוב עם העובדה שהירידה של המקשים אינה מספקת, לא מדובר במקלדת שנוחה במיוחד להקלדות ממושכות.

גם מעל משטח השליטה של המחשב יש פס תאורה אדום דקיק. מדובר במשטח שליטה בגודל סטנדרטי למדי, אך להבדיל מרוב המחשבים של טושיבה שבדקנו, כפתורי העכבר ממוקמים ממש בקצה המחשב, וכך נוצר מרחק משמעותי למדי בין משטח השליטה למקלדת, מכיוון שרוב השחקנים מחברים גם כך עכבר אמיתי למחשב, מדובר בהחלטה טובה, והכפתור שמאפשר לבטל את פעולת המשטח, בהחלט עוזר.

בחלק העליון, מעל המקלדת, בין הרמקולים המעוצבים של harman/kardan שהזכרנו לעיל, וליד כפתור ההפעלה, יש כמה כפתורי מגע. הראשון, משמאל לימין, מיועד להפעלת תוכנית חסכון באנרגיה שנזכיר אותה שוב עוד מעט, השני מיועד להפעלת/ביטול היכולות האלחוטיות של המחשב, השלישי להפעלת/ביטול התלת-ממד כשאפשר, הרביעי להפעלת/השהיית תצוגת סרטים או השמעת מוזיקה, והחמישי לכיבוי/הדלקת התאורה האדומה המיוחדת. בנוסף יש שני כפתורי מגע לשליטה בעוצמת הקול של המחשב. זה אולי גם המקום לציין שמקשי ה-Num Lock וה-Caps Lock מצוידים בנורית ירוקה קטנה שמופעלת כשהם פעילים. המקלדת היא כמובן מקלדת בגודל מלא, כפי שניתן למצוא כיום בכל מחשב עם מסך 15.4 אינץ' ומעלה.

כמו שבטח כבר הבנתם ה-X770 הוא מחשב מסיבי. המידות שלו, כראוי למחשב עם מסך בגודל 17.3 אינץ', הן 410x270x28-42 מ"מ. כמו שאתם רואים מהמידות הללו החלק האחורי שלו גבוה מאוד, יחסית, וזאת בגלל הסוללה הגדולה בחלק האחורי שמעוצבת כמעין רגלית.

מבט מהצד מציג את השיפוע החד של ה-Qosmio X770, וגם את כונן הבלו ריי בצד ימין של המחשב יש מקדימה 2 יציאות USB 2.0 כשלפניהן מחברי האוזניות והמיקרופון. את שאר השטח תופס כונן הבלו-ריי תוצרת מטשיטה (Matshita). בצד ההפוך מוצאים מקדימה עוד שתי יציאות USB, הקדמית 2.0 והאחורית 3.0, יציאת HDMI, חיבור לרשת מקומית, יציאת RGB וממש בקצה את חיבור החשמל שכמו ברוב המחשבים הענקיים מורכב מראש בעל ארבע פינים.

את רוב הצד השמאלי תופס חריץ האוורור של המחשב והנה המלצה זריזה בנושא: אל תניחו את היד ליד יציאת האוורור הזו. אתם צפויים להרגיש להט לא נעים בכלל. עם זאת, אם רוצים להשאיר כוס נס קפה או תה חמה, אפשר בהחלט לשים אותה ליד הצד השמאלי של המחשב בזמן שמריצים משחק. למרות זאת, במשטח העליון של המחשב, באזור המקלדת ומשטח השליטה, לא הרגשנו בהתחממות. אז או שיש חומר בידוד טוב, או שמערכת האוורור עובדת היטב, אבל בפנים, אין כל ספק, הטמפרטורה מזנקת למעלה בזמן שהמחשב מתאמץ.

הביקורת המלאה כולל התרשמות ובדיקות ביצועים באתר החומרה THspot.co.il