לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל הושקה אפליקציה בשם "נזכור את כולם". האפליקציה מאפשרת למבקרים בבית העלמין הצבאי הלאומי, בית העלמין שבהר הרצל, לאתר את מקום קבורתם של החללים על פי שמם, לנווט לחלקת הקבר ואף לסרוק את המצבה ולקרוא את סיפורם האישי של הנופלים. האפליקציה מתאימה הן למכשירי אנדרואיד והן למכשירי iOS, ההורדה והשימוש ללא עלות ופיתוחה נעשה בסיוע תרומות בלבד.

אפליקציית "נזכור את כולם" מתבססת על טכנולוגיה של זיהוי תמונה ומציאות רבודה המאפשרת שילוב של הצגת סיפור הנופלים על גבי תמונת המצבה. סיפורי הנופלים מובאים מאתר אגף ההנצחה של משרד הביטחון ואף ניתן לנווט לחלקת הקבר באמצעות ניווט לוויני (GPS).

מסכי האפליקציה. צילום מסך: AppStore

"כאיש מסורת אני רואה שליחות בחיבור בין זיכרון וידע העבר לדור ההווה, באמצעות טכנולוגיה חדשנית ועתידנית", מספר דוד אנסבכר (46), מי שהגה את רעיון האפליקציה וראש מיזם "מנציחים". "אפליקציה זו אינה מבחינה בין סיפורים של חללים ידועים לבין חללים עלומים. כולם נתנו את היקר ולכולם ראוי שסיפורם יונגש", מוסיף דוד.

לפני כשנה וחצי החל פיתוח האפליקציה, פיתוח שנעשה בהתנדבות מלאה ומכספי תרומות. מי שצילם את המצבות בהר הרצל היו תלמידי תיכון, ובניית האפליקציה התבצעה בעזרת חברת "ארכיטיפ".

נכון לעכשיו מכילה האפליקציה את הנתונים של כלל החללים הקבורים בבית העלמין הצבאי שבהר הרצל. עם התאמה למערכות ההפעלה הנפוצות, אנדרואיד ו-iOS, תחליף האפליקציה את 381 הדפים שמרכיבים את האלפון הידני המוצב בכניסה להר, אלפון שמאגד את פרטיהם של 3,424 חללים. בעתיד מתכוונים המפתחים לכלול בה את כל חללי צה"ל.

קרא עוד:  אפליקציית Office החדשה לאנדרואיד: כל השירותים במקום אחד

"בתי הקברות הצבאיים הם סיפורה של מדינת ישראל. האפליקציה תעזור לכל נער ללמוד את סיפורי הנופלים", אמר אלי שם-טוב, יו"ר יד לבנים.

להורדת האפליקציה למכשירי אנדרואיד | להורדת האפליקציה למכשירי iOS

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.