ההדלפה מחודש שעבר התבררה כנכונה: מדיה-טק (MediaTek) הכריזה היום על מערכת-על-שבב (SoC) חדשה, ה-Helio X20 אשר מביאה לראשונה 10 ליבות למכשריים הניידים.

ה-X20 מבוסס, כמו קודמיו, על ארכיטורת big.LITTLE של ARM בליטגרפיית יצור של 20 ננו-מטר, אך החלוקה בין כל הליבות כבר מעט יותר מורכבת: תחילה אלו שתי ליבות חזקות מבוססות Cortex-A72 בתדר 2.5 ג’יגה-הרץ. לצידם ירוצו ארבע ליבות Cortex-A53 בתדר 2.0 ג’יגה הרץ הנחשבות גם הן לחזקות יחסית אך מאוזנות יותר ועוד ארבע ליבות A53 נוספות בתדר נמוך של 1.4 גי’גה-הרץ חסכוניות בחשמל. כל אלו יחדיו, מספקים לשבב ה-Helio X20 את כוחו הכולל המשולב בטכנולוגיה פרי פיתוחה המנצלת את המשאבים השונים בהתאם לצורך ודרישת המערכת.

MediaTek-X20-1

השבב יכלול תמיכה בזיכרון LPDDR3 בתדר 933 מגה-הרץ, זאת להבדיל מטכנולוגיית LPDDR4 הקיימת בשבב ה-Snapdragon 810 או Exynos 7420 של סמסונג, אך זה לא צפוי להציג בעיות ליצרנים. גם שבב הגרפי Mali-T880 MP4 יהיה מסוגל לספק רזולוציה מקסימלית של Quad HD, ומדובר בשבב החדש ביותר של ARM כך שביצועים גראפיים ככל הנראה לא יחסרו כאן.

השבב גם תומך בעיבוד תמונה של 2160p ב-30 פריימים לשנייה, עם חיישן מקסימלי של 32 מגה פיקסל או 13 מגה פיקסל כפול וכן תומך בתקשורת LTE Cat 6 עד למהירות של 300 מגה-ביט לשנייה.

לצידו, החברה גם תשיק את ה-Helio X10 אשר מביא מאפיינים דומים בתצורת 8 ליבות (4+4), תמיכה בעיבוד תמונה של 13 מגה-פיקסל, LTE Cat 4 ומיוצר בליטוגרפיית יצור של 28 ננו-מטר.

שני השבבים החדשים יגיעו ליצרנים כבר בתקופה הקרובה, לכן אפשר לצפות לראות מכשירים חדשים המנצלים את היכולות החדשות עד סוף השנה.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.