הציפורים הכועסות: זוללי סוללה

אחד הדברים החשובים ביותר בסמארטפון (שבלעדיו המכשיר לא יעבוד), היא סוללת המכשיר. רבים מאיתנו סוגרים יישומים פתוחים, או מכבים את תקשורת ה- 3G כדי לצמצם למינימום את צריכת החשמל של הנייד ולחסוך מחיי הסוללה שתספיק לנו אולי עד סוף היום. מחקר חדש שבוצע על-ידי אוניברסיטת פורדו שבאינדיאנה בשיתוף מייקרוסופט, חושף כי פרסומות שבאפליקציות הן הגורם המרכזי לזלילת סוללת המכשיר, האחראים עד כ-75% מצריכת סוללת המכשיר. מופתעים? גם אנחנו.

המחקר ותוצאותיו
צוות המחקר בדק 5 אפליקציות אנדרואיד פופולריות: Angry Birds, שחמט, דפדפן האנדרואיד, MapQuest ו- New York Times. המחקר בוצע על מכשיר מבית HTC, ה- Nexus One, המריץ אנדרואיד בגרסת 2.3.

תוך כדי משחק ב-Angry Birds, ניכר היה ש- 70% מצריכת הסוללה נצרכה על-ידי העלאת נתוני המשתמש ברקע (כגון מידע של מיקום וכו'), והצגת מודעות במהלך המשחק. כמו כן, במשחק השחמט התקבלו תוצאות דומות. ניתן להסיק כי רק כ- 30% מצריכת הסוללה מיוחסים למשחק עצמו, וכל השאר לפרסומות הרלוונטיות לכל משתמש כשלעצמו.

כך גם הפעולה הכי פשוטה שאנו מבצעים, כמו חיפוש בדפדפן הפנימי יכולה לדרוש לא מעט כח מהסוללה. ה-GPS פועל ברציפות כדי לאתר את מיקומנו ולהביא לנו תוצאות יחסיות למיקום ותקשורת הדור 3 האחראית למשיכת הנתונים מהרשת.

הציפורים הכועסות: זוללי סוללה

מדוע פרסומות זוללות כל-כך הרבה סוללה?
ובכן, הסיבה העיקרית לזלילת חיי הסוללה בסמארטפון שלנו על-ידי פרסומות היא קידוד גרוע. מטרת החשיפה נועדה כדי להאיר את עיניי מפתחי האפליקציות, ולפתח תוכנות שיוכלו לסייע למפתחים (ולמפרסמים) לשפר את יעילות האפליקציה. כך המחקר אף מצא בעיות של זלילת סוללה באפליקציית הפייסבוק לאנדרואיד ואף באפליקציית המייל הפנימי. בכל אופן, חלק מהמפתחים מציעים גרסה נטולת-פרסומות בתשלום, במקום האפליקציה החינמית עם הפרסומות. בקניית אפליקציה נטולת פרסומות נוכל לחסוך את חיי הסוללה, וגם לשלם מספר שקלים למפתח האפליקציה.

קרא עוד:  הפתעה: יש פריצה ל-iOS 12.4, ולא צריך מחשב

כיצד נשמור על חיי הסוללה?
ישנן מספר דרכים להארכת חיי הסוללה במכשיר. דרך אחת היא הורדת בהירות המסך, דבר זה ישפר את חיי הסוללה בצורה משמעותית. דרך נוספת היא כיבוי האינטרנט הסלולרי, תקשורת 3G, אשר מבזבזת המון מסוללת המכשיר וכן כיבוי שאר הקישוריות שאינם בשימוש כמו GPS, Bluetooth ו-WiFi. דרך אחרת היא כמובן רכישת סוללה נוספת, בעלת קיבולת גדולה יותר ובכך מגדילה את חיי המכשיר.

אין ספק כי המידע שנחשף במחקר יכול לגרום לנו לחשוב פעמיים לפני שאנו מפעילים אפליקציה זו או אחרת, שכן עם דור הסמארטפונים הנוכחי, הטענת המכשיר מתבצעת בתדירות גבוהה מאוד, ומסתבר שעל-ידי פרסומות (שלא ממש מעניינות אותנו), אנו מאבדים מאורך חיי המכשיר.

האם גם סוללת המכשיר שלכם מתרוקנת במהירות? יש לכם טיפים לשמירת חיי הסוללה? שתפו אותנו בתגובות