ביקורת סלולר סוני אריקסון ויואז | Sony Ericsson Vivaz

שימי פולק | 30.08.2010

בים, בקניון, בבית ובכל מיני מקומות שונים אנו מצלמים את עצמנו, את המשפחה ואת החברים כדי להנציח רגעים בחיינו. בעידן הטכנולוגי של היום מצלמה במכשיר סלולרי הוא דבר חובה המאפשר לנו לתפוס רגעים שונים בשיא המהירות ובקלות. על הצורך במצלמה בסלולרי אי אפשר להתווכח, אך על האיכות כן. מכשיר נוסף שבא לספק לנו את צרכי הצילום הוא הויואז של סוני אריקסון. מי אם לא אנחנו צריכים לקחת את מכשיר הצילום שמתיימר להיות המצלפון הטוב ביותר בישראל. אל תצפו מאיתנו כבר עכשיו לגלות לכם מה המסקנות, אך אתם מוזמנים להמשיך לקרוא את הסקירה המלאה ולהתרשם בעצמכם.

עיצוב, הפנינה שבכתר

אז מי אמר שטלפון סלולרי בעל יכולות צילום גבוהות (לפחות על נייר) חייב להראות בעיצוב דמוי מצלמת סטילס?! בסוני אריקסון כנראה למדו מטעויות העבר ועיצבו את הויואז בצורה יותר אחידה, מרשימה ונעימה לעין. העיצוב כולל פסים חלקים ללא פינות בשום חתיכה מהמכשיר, אבל החשוב מכל הוא גימור הפנינה שעוטף את כל המכשיר.

את כל המראה המבריק תקבלו בזכות חומרי הפלסטיק שעוטפים את המכשיר מכל צד, אך אין מה להתלונן. ראשית פלסטיק הוא חומר קל הרבה יותר וגמיש מאשר המתכת, ונכון שאולי אם היו פה ושם כמה חלקי מתכת זה לא היה מזיק אך יש להתחשב גם בעיניין הירוק שמציף אותנו בזמן האחרון ואף יצרנית לא רוצה לוותר על נתח שוק ה"ירוקים" שוחרי הסביבה בגלל כמה אביזרים שהיה ניתן להחליף מלכתחילה בפלסטיק מתכלה.

ההרכבה עצמה ואיכות החומרים של המכשיר גבוהה והוא מרגיש חזק ומוצק ביד, כך שאנחנו לא חוששים משיברון המכשיר אם כי יש לזכור כי עדיין מדובר במכשיר מגע.

את גולת הכותרת תמצאו ממוקמת ממוקמת במרכז גב המכשיר כשלצידה כיתוב "HD" והלוגו של סוני אריקסון בצד שמאל – מצלמת 8 מגה פיקסל עם צילום HD.

בצידו הימני של המכשיר ממוקמים מקשי הווליום המשמשים גם כמקשי הזום ושני מקשי צילום שלא משאירים מקום לספק לגבי היעוד העיקרי של הויואז. המקש הראשון הוא מקש למעבר מהיר למצב צילום הוידאו, כשאותו מקש משמש גם להתחלת הצילום, ואילו המקש השני הינו מקש למעבר מהיר למצב הסטילס, המשמש גם לחצן ללכידת התמונות. בעוד שמקשי הווליום בולטים מעט מעל לפני השטח, מה שמקל על השימוש בהם והופך אותם לנוחים למרות גודלם המזערי יחסית, מקשי הצילום דווקא שטוחים מאוד אך רחבים ובעלי צורה אליפטית כך שגם כאן לא תיתקלו בבעיות בשימוש. בין מקשי הווליום למקשי הצילום המהיר ממוקמת נורת לד כחולה שנדלקת ברגע שנכנסים אל המצלמה בכל מצב צילום כלשהו. בצידו השמאלי מסתתרים להם שני החיבורים שהיינו יותר משמחים לראות גם במכשירים נוספים של סוני אריקסון: חיבור ה- 3.5 מ"מ לחיבור האוזניות שעד כה היה נראה במספר מכשירים מעטים וחיבור ה-microUSB המשמש לחיבור המטען וסנכרון בין המכשיר למחשב, כשעד היום לא נכלל החיבור באף אחד ממכשירי סוני אריקסון ששווקו בארץ. את כניסת ה-microUSB מכסה כיסוי גומי שמטרתו למנוע כניסת אבק ובכך למנוע בעיות זיהוי.

בחלק העליון של המכשיר ממוקם במרכז כפתור הדלקה והכיבוי/כפתור הנעילה שגם הוא קטן ושטוח ובכך משתלב עם הקו העיצובי. בתחתית המכשיר נמצאים המיקרופון, הלולאה לחיבור עט הסטילוס למכשיר והחריץ לפתיחת מכסה הסוללה. כדי לשמור על אחידות עם כל צדדי המכשיר, גם בחלקו הקדמי של הויואז תמצאו מספר מועט של כפתורים בעלי גודל מזערי אך ארוכים ושטוחים. מעל למסך, שכמובן עוטף כמעט את כל הצד הקדמי תמצאו את האפרכסת ומתחתיה את חיישן התאורה. מתחת למסך נמצאים שלושת מקשי הניווט: כפתור הניתוק, מענה/חיוג ומקש התפריט שלחיצה ארוכה עליו תפתח לכם מיני תפריט בו מופיעות כל האפליקציות שרצות ברקע. בכל שאר המקום של הצד הידמי תוכלו לראות את מסך המגע של בגודל של 3.2 אינץ' אשר מכוסה בזכוכית החסינה לשריטות.

קשה מאוד למצוא בארץ מכשיר בעל מראה מרשים ושובה לב כמו הויואז ואם רוצים ממש למצוא פגם בכל הפנינה הזו שעוטפת אותנו, תתאכזבו לגלות שהמכשיר תופס לא מעט טביעות אצבע, כמו בכל מכשירי המגע.

ממשק ותצוגה, התאמה מלאה
אם אנדרואיד נחשבת למערכת ההפעלה הצוברת תאוצה בקצב  מסחרר, הסימביאן היא אותה המערכת שהאנדרואיד תופסת נתח ממנה, כך שיותר ויותר יצרניות נוטשות את מערכת ההפעלה של קרן סימביאן לטובת אנדרואיד. הויואז הוא אחד המכשירים האחרונים שיריצו את מערכת הסימביאן S60 בגרסה 9.4 הקיימת. אותה מערכת נחשבה עד לא מזמן ללא נוחה ובלתי ידידותית למשתמש הממוצע, אך נראה שעם התאמה אישית של סוני אריקסון לכל התפריטים השונים בסימביאן, היא דווקא הרבה יותר ידידותית ואינטואיטיבית.

הויואז מצטרף אל אחיו הגדול במקצת שיצא גם הוא לא מזמן בארץ, הסאטיו (סקירה) שהיה לחלוץ בסוני אריקסון שהריץ את מערכת ההפעלה סימביאן. המערכת כמו שחובבי נוקיה יודעים, היא מערכת פתוחה כך שחוסר באפליקציות לא יהיה לכם, אך משום שביצרנית השבדית עדיין לא השכילו להקים חנות יישומים ייעודית משלה, תאלצו לחפש את כל היישומים הקיימים באינטרנט במקום להגיע אליהן בלחיצת כפתור. מדובר בנושא קצת מאכזב, אך עם הצטרפותו של המכשיר לסאטיו ובעזרת עוד מספר מכשירים בעתיד, אולי נוכל לראות גרסה לחנות ה- Ovi של נוקיה.

בהדלקת המכשיר תחשפו לממשק המעוצב של סוני אריקסון ולא לממשק המוכר מנוקיה. במעטפת החדשה תמצאו חמישה מסכי בית הניתנים להתאמה אישית מבין מסכים מוגדרים מראש אך החידוש העיקרי הוא האפשרות להפעיל רקעי פלאש במסך הבית, דבר שלא היה אפשרי במכשיר הסאטיו. מעל לחמשת הלשוניות המותאמות אישית תמצאו את בר התצוגה המסורתי שכולל את מד הקליטה, מד תעבורת הנתונים, מד הסוללה, השעון והקישוריות הפועלות ברקע. בכל מסך תבחינו בקובייה קטנה המוצבת בתחתית המסכים ומופיעה/נעלמת בלחיצה על מקש הניתוק. בקובייה זו תמצאו עוד ארבעה קיצורים, קבועים הפעם, כאשר הראשון הינו לחייגן, השני למרכז המדיה, השלישי לתפריט ההודעות והרביעי לחיפוש בגוגל. מעל לארבעת הקיצורים נמצאים התאריך המלא והשעה שוב (בפונט קצת יותר גדול הפעם) ומעליהם שם הרשת בה המכשיר עובד. חדי העין שביניכם יבחינו בחץ הנמצא בפינה הימנית העליונה שלחיצה על החץ תפתח קיצור חמישי שיעביר אותכם ישירות לנגן המוזיקה. כאשר מוזיקה מתנגנת ברקע, לחיצה על החץ תפתח תפריט מדיה מקוצר שכולל כפתורי ניווט ותמונת אלבום שישתלבו בקובייה. עוד קיצור שיופיע כאשר תאזינו למוזיקה הוא שלושה בועות כשלחיצה עליהם תהפוך את הלשונית בה אתם נמצאים למעין משחק בועות.

מקש ה"תפריט" מוביל אותנו אל התפריט הראשי ומשם לכל האפליקציות וההגדרות. סידור הקיצורים זהה למכשירים הוותיקים של סוני אריקסון כך שהשימוש בו פשוט מאוד גם למי שלא נגע עד היום באף מכשיר מבית סוני אריקסון. התפריט כולל 11 קיצורים שונים הניתנים לשינוי, הזזה ועריכה. בנוסף תוכלו גם ליצור תיקיות ישירות אל התפריט הראשי ושם לשים כל שעולה על רוחכם.

קרא עוד:  סקירה: Tronsmart Element T2 Plus - רמקול אלחוטי מפתיע במחיר וגם בעוצמה

אם תרצו לשנות שם לתיקייה שיצרתם תוכלו לבצע זאת בעזרת ארבע המקלדות הוירטואליות שמצורפות למכשיר. הראשונה והפשוטה ביותר היא המקלדת האלפאנומרית שמוכרת לנו מכל אותם המכשירים בעלי לוח המקשים הרגיל והבסיסי. המקלדת השנייה היא מקלדת ה-QWERTY המלאה שתופסת את כל אורכו או רוחבו של המסך (תלוי במצב אופקי או רוחבי בו המכשיר נמצא) . למי שרוצה לראות יותר את המסך מאשר את המקלדת ומוכן להסתדר גם עם מקלדת קטנה קטנה, ישמח להשתמש במקלדת ה- QWERTY מיני שתופסת בערך כשליש מסך בלבד ונראת זהה לחלוטין למקלדת ה- QWERTY המלאה למעט הגודל ואפשרות ההזזה של המקלדת על גבי המסך. המצב האחרון הוא מצב כתב היד אשר יציג שתי שורות כשבין אותן שורות תכתבו אות או מספר והמכשיר יזהה את הצורה ויהפוך את הכתב שלכם מידית לאותיות, גם אם כתבתם בכתב ולא בדפוס. חסרון משמעותי במצב זה הוא שהמכשיר לא מזהה יותר מאות אחת כל פעם.

מסך המכשיר מבוסס מגע בגודל ממוצע עם 3.2 אינץ' ורזולוציה של 360X640. לא מדובר במסך קטן אך אם אנחנו מסתכלים על מכשירים אחרים שעברו אצלנו ביד הוא גם לא גדול כל כך, אך בזכות עיצוב המערכת והממשק בצורה נכונה ומתאימה, ו-16 מיליון הצבעים שמפיק המסך, התצוגה נראית חדה, ברורה וניתן לעבוד בצורה קלה הן עם האצבעות והן עם עט הסטילוס המצורף בערכה. מסך המגע של המכשיר הוא מסוג resistive שאומר כי מדובר במסך לחיצה ואכן נגיעה קלה במסך לא תעזור לעבוד איתו וקצת מאכזב לומר שלא ניתן לעבוד עם המכשיר רק בעזרת נגיעה במסך אלא הוא דורש בכל שלב בעת השימוש ללחוץ על המסך ולהפעיל מעט כח.

מסך ה- TFT מצויד בציפוי חסין שריטות, כך שעם האצבעות עצמן לא תוכלו לשרוט את המכשיר וגם לא עם עצמים קצת יותר חדים. כמובן שלא היינו מנסים לבדוק את עמידותו.

סרטון פתיחת קופסה

מולטימדיה, לא היעוד שלו
למרות היותו של מכשיר הויואז למכשיר עשיר ועתיר יכולות, לא ניתן להתכחש לעובדה כי העדיפות למולטימדיה עשירה ומגוונת מעבר למה שמגיע עם מכשירי הסימביאן הקיימים, הייתה דיי זניחה הפעם ורוב ההתמקדות הופנתה דווקא למצלמה שאכן עושה את עבודתה נאמנה. למרות זאת, הויואז יוכל לענות גם על צרכי המולטימדיה שלכם אם כי ברמה מעט פחות עשירה ממכשירי ה- W ומכשירי המוזיקה של היצרנית.
למכשיר רמקול מונופוני הממוקם בצידו השמאלי, ואמור לספק את כל יכולות הסאונד בין אם בסרטים או במוזיקה. הסאונד מתכתי מידי ובעל עוצמה חלשה, אך למזלנו בסוני אריקסון הוסיפו את יציאת ה- 3.5 מ"מ שהפכה להתקן סטנדרט. פה המכשיר מצליח קצת להציל את כבודו ובזכות איכות סאונד טובה הרבה יותר, תוכלו להאזין למוזיקה בנחת גם במקומות עמוסי אדם ורועשים. האוזניות איתן מגיע המכשיר חסרות ספוגיות ודיי בסיסיות ללא כפתורי שליטה יעודים או תוספים שהיינו מצפים לראות במכשיר בסדר גודל שכזה , כך שאם יש ברשותכם אוזניות מעט יותר איכותיות אנו בטוחים שתוכלו לקבל סאונד אפילו טוב יותר.

לעומת הרמקול המאכזב, הממשק נשאר איכותי, יעיל ומהיר שנותן תפוקה מלאה למילה הגדולה "מולטימדיה". אמנם מדובר באותו מרכז מדיה המוכר עם שיפורים קלים בלבד אך הריכוז של התמונות, סרטוני הוידיאו שלנו והשירים במקום אחת פשוט עושה לנו את זה. הגישה לתפריט המדיה פשוטה מאוד ומתבצעת או מאייקון שנמצא במסך הבית או דרך התפריט הראשי. למרות כי מדובר בממשק זהה לכל מכשירי סוני אריקסון, יש לזכור כי מכשירי ה- W כוללים אופציות עשירות ומגוונות יותר כך שבויואז שאיננו משתייך לסדרה זו, לא תמצאו כל אפשרות לאקולייזר או לאפשרויות לשיפור איכות הסאונד או העוצמה ותאלצו להסתפק בממשק הבסיסי.

בדומה למכשיר הסאטיו, גם כאן התפריט זהה כך שבתפריט המולטימדיה, כל כניסה אל קטגוריה משנית תוסיף אפשרויות בחירה בבר העליון וכך תוכלו בקלות לנווט בין תצוגת אלבומים, לרשימת כל השירים או לתפריט המדיה הראשי והכל בלחיצת כפתור אחת. בתפריט המדיה תמצאו כשלושה קיצורים בלבד: תצלום, מוסיקה ווידיאו. לחיצה על תצלום תעביר אתכם לכל התמונות הקיימות במכשיר ומסודרות בצורת רשת. בזכות הגלילה הקינטית, תוכלו לעבור בין עשרות התמונות שלכם בהנפת אצבע. גם לאחר שכבר נכנסתם אל תמונה מסוימת תוכלו לנווט ימינה או שמאלה כשלהפתעתנו גם כאן עובדת הגלילה הקינטית.
תפריט המוסיקה לא השתנה הרבה מאז שנת 2008, ונותר קל ונוח המחלק את השירים לפי אמנים, אלבומים וכו'. הכפתור האחרון שנותר בתפריט המדיה הוא הוידיאו, שבזכות מערכת הסימביאן מאפשר לנגן מגוון רחב ועשיר יותר של קידודים לעומת שאר מכשירי ה- A2 , אך למרות זאת, לא קיימת תמיכה במקודדי DIVX כך שתצטרכו לבצע המרה ראשונית או שפשוט תתקינו נגן חיצוני שינגן את אותם הסרטים (המלצת העורך: core player). גם נגן הוידיאו דיי בסיסי ולא תמצאו בו יותר מידי הגדרות ואולי הפעם טוב שכך. איכות הוידיאו שמוצגת על מסך המכשיר טובה אך בהתחשב בכך שמדובר במסך בגודל 3.2 אינץ' תאלצו להתאמץ מידי פעם לקריאת הכתוביות במידה ויש כאלה או לצפייה בפרטים הקטנים. בזכות יציאת ה- TV-out שקיימת במכשיר תוכלו אפילו לנגן את הסרטים שלכם ישירות בטלוויזיה הביתית, אמנם לא באיכות HD אך באיכות שתספק חווית ציפייה סבירה, למעט ריצודים ותקיעות פה ושם הרי בכל זאת מדובר במכשיר סלולרי ולא במשדר מדיה מקצועי.

דווקא במאפיין הכי בסיסי וראשוני במכשיר הסלולר, השמע בשיחות, מצליח המכשיר לספק איכות שמע טובה ובעלת עוצמה טובה מאוד באפרכסת, זאת לעומת הספיקר ששם הצד השני נשמע בקול מתכתי.

מצלמה, HD זו לא מילה גסה
כפי שכבר הבנתם, עיקר המסע שלנו עם המכשיר מתמקד ברכיב הטוב ביותר שקיים במכשיר הויואז והוא חיישן הצילום האמור לספק תמונות ברזולוציה של 8MP במצב סטילס וסרטוני HD במצב וידיאו (לראשונה במכשיר של סוני אריקסון). כמובן שכבר ראינו מצלמות בעלות רזולוציה גבוהה יותר, אך כל חובב מצלמות, יודע שלא תמיד כמות הפיקסלים היא זו שמשפיעה על איכות התמונה שכן הרבה מכך תלוי בחיישן עצמו בשילוב עם עדשת המצלמה. אי אפשר לומר שהויואז סוף סוף הצליח להגיע לשילוב המושלם, אולם הוא דווקא מפתיע לטובה. בהתבוננות ראשונית המצלמה לא ממש מרשימה והחיסרון במכסה לעדשה מגביר את הסיכוי לשריטות, שיפגעו בתמונות ובסרטוני הוידיאו שנצלם. אולי בשביל זה העדיפו בסוני אריקסון לשלב את העדשה יחד עם מכסה הסוללה כך שבבוא היום פשוט נחליף מכסה סוללה והבעיה תיתפר. דיי אהבנו את הכיוון בעיקר משום שהוא הופך את המכשיר להרבה יותר דק ונח ביד.

גם כשהמכשיר נעול, תוכלו לגשת למצלמה על ידי לחיצה ארוכה באחד ממקשי הצילום שבצידו הימני. הקלות אכן ניכרת מאוד במכשיר, אך עם זאת הדבר אומר שהמצלמה תוכל להידלק בטעות גם כאשר המכשיר נמצא בכיס. גם במצב וידיאו וגם במצב סטילס התפריטים דיי דומים למעט מספר הגדרות המותאמות במיוחד לאותו מצב צילום. בין ההגדרות השונות במצב סטילס תמצאו אפשרות לבחירת זירת הצילום, מצב הצילום, כיוון החשיפה ובמצב וידיאו את "מצב צילום הלילה" והאפשרות לביטול והפעלה המיקרופון, אך החשוב מכל הוא מקש ה"AUTO", כך שהתמונות או הסרטונים שלכם יצאו בצורה המושלמת ביותר שניתן לספק בעבור מי שאיננו בקיא בהגדרות הרבות. למצלמה נורת LED המספקת תאורה במצב סטילס בטווח של עד מטר במקום חשוך. בלילה התמונות לא יוצאות כמו שקיווינו למעט תמונות המאקרו, אך גם כאן נוצרת בעיה משום שבחושך מוחלט וממרחק קצר מידי נורת ה- LED גורמת ל"שריפת" התמונה. באור יום המכשיר כלל איננו זקוק לנורת התאורה והתמונות יוצאות מצוינות מכל זווית אפשרית עם חדות על כל הפריטים שבתמונה וללא מריחות. מייצב הצילום עובד בצורה נפלאה, המיקוד האוטומטי מתמקד היטב אך לא פעם נדרש זמן רב עד למיקוד החיישן, ובזכות אופציית הצילום בנגיעה ניתן גם להתמקד באובייקט מסוים בתמונה בצורה נוחה. מעבר לחדות, גם צבעי התמונה מושלמים ואפשר לומר שאיכותו עולה על מצלמת הסאטיו. במקומות חשוכים לא תקבלו תמונות טובות מספיק זאת בשל חוסר הפלאש כשגם המיקוד ידרוש זמן רב יותר. למרות זאת, דווקא בויואז נמצא לדעתנו השילוב האופטימלי בין העדשה לחיישן וכרגע לא נראה שתוכלו למצוא בישראל מצלפוון טוב יותר מאשר הויואז.

המעבר בין מצב הסטילס לוידאו ניתן לבצע על ידי לחיצה על מקש הצילום. גם במצב הוידיאו תוכלו להפעיל את המצב האוטומטי שידאג לכל ההגדרות אך הכיף הרבה יותר גדול שאנו מכוונים את הכל בדיוק לפי רצוננו. למי שחסרה קצת תאורה תמיד יוכל להפעיל את נורת הלד שהפעם משמשת כפנס למצלמת הוידיאו של המכשיר וכאן דווקא עוזרת למי שמעדיף לצלם במקומות חשוכים. את האיכות קצת קשה לראות על מסך הטלפון והאיכות האמיתית נחשפת כאשר אנו מעבירים את קובץ הצילום שלכדנו אל המחשב, אז התרשמנו אפילו יותר מהאיכות. בציפייה במספר קטעים שצילמנו, לא נתקלנו בתמונה מפוקסלת או בבעיות סנכרון בין הסאונד לתמונה.

בתחתית המסך בשני מצבי הצילום קיים אייקון ארגז הכלים בו נתקלנו גם בסאטיו. בדיוק כמו באחיו הגדול, גם כאן תמצאו את כל ההגדרות הנוספות שכוללות בין היתר גם את רזולוציית הצילום של כל אחד מהמצבים ועוד אפקטים ואפשרויות אחרות שלא בטוח כי הם ישפיעו במידה רבה על איכות התוצאה הסופית.

צילום וידאו ב-HD 720
*לאחר עריכה האיכות מעט ירדה

גלישה באינטרנט, מהירה וחלקה
בעידן הרשתות החברתיות, מי מאיתנו לא גולש לפחות פעם ביום מהמכשיר הסלולרי? קישורית ה- Wi-Fi שנמצאת במכשיר מצליחה לאתר נקודות גישה רבות. לאחר שתאתרו את נקודת הגישה בה אתם רוצים לגלוש (עניין בן כמה שניות), תוכלו להתחבר ולהתחיל לגלוש. דווקא מבחינת המהירות הופתענו לטובה הן בזיהוי הרשתות והן בגלישה עצמה שדרך קישוריות ה-WiFi עבדה בזריזות.

משום שמדובר במערכת הפעלה פתוחה אשר רצה על המכשיר, תוכלו למצוא מגוון רחב מאוד של דפדפנים אשר יספקו את רצונכם, אך לצערנו לא מצאנו דפדפן התומך בניגון פלאש. האופרה מיני היה הדפדפן הנבחר שלנו להחליף את הדפדפן הבנוי, שכן היא נוחה יותר לשימוש, אך שוב, אין לצפות להפעלת תכני פלאש משום שאלו עדיין לא יעבדו.

סקירת וידאו

סוללה, מספקת בהתאם לגודל
בעידן בו מכשירי הסלולר מתקדמים וזוכים לטכנולוגיות חדשות ואילו הסוללות נותרות מאוחר, זמני הסוללה והשימוש במכשירים מתקצר ללא הרף כך ששימוש של כמה שעות בדרך כלל גורם לסוללה לאבד מכוחה ולרצות ללכת לישון לכמה שעות טובות. בשביל לנסות להתגבר במעט על הבעיה צויד הויואז בסוללת 1200mAh שנחשבת לחזקה יחסית בהשוואה למכשיר בעל מימדים כמו של הויואז (בעיקר בעובי). על הנייר אמור המכשיר לספק כחמש שעות דיבור רצופות ו- 18 יום של המתנה. בפועל בשימוש מועט יחסית החזיק המכשיר למעלה מ- 4 ימים ללא טעינה ובשימוש קצת יותר כבד שכלל מספר שיחות, שימוש בקישורית ה- Wi-Fi, האזנה של מספר שירים ושעה צרופת הנאה של משחק המכשיר הספיקה הסוללה ליום שלם.

גם בסגמנט הנ"ל אין ספק שבסוני אריקסון ביצעו את הבחירה הטובה והמתאימה יותר שכן מדובר במכשיר דק יחסית וקטן ממדים, כך שמקום רב כל כך לא היה וכל סוללה עם הספק גבוה יותר הייתה פוגמת בצורת המכשיר ובגודלו.

מחיר, תלוי היכן תרכשו
ביום כתיבת הסקירה משווק המכשיר ברשת סלקום בלבד ולכן אין תחרות על המחיר, אך בקרוב אנו צפויים לראות את המכשיר נמכר גם ברשת פלאפון. בינתיים מחירו ברשת סלקום עומד על 99 ש"ח בחודש שנותנים סכום כולל של 3564 ש"ח למכשיר שנמכר בחנויות הפרטיות במחירים הרבה יותר נמוכים שנעים בין 1,885 ל- 2,494 ש"ח. למי שמדבר בסכומים הגבוהים מ- 249 ש"ח בחודש, כאן דווקא משתלמת הרכישה בסלקום משום שמקבלים זיכוי מלא על המכשיר.

יתרונות
+ קל משקל ונוח
+ זריז וקליל לתפעול
+ מקשי תפעול
+ מסך ברור וחד
+ מצלמה סטילס ווידאו איכותית
+ מספר רב של קיצורים התורמים לשימוש
+ עמידות גבוהה
+ עיצוב יוקרתי
+ מסך עמיד בפני שריטות
+ חיבור 3.5 מ"מ
+ כניסת microUSB
+ יציאת TV-out

חסרונות
– מחיר
– אין אפשרות לקביעת ווידג'טים על גבי מסך הבית
– תמיכה מוגבלת בקבצים
– לא קיימת חנות אפליקציות
– עוצמת שמע ואיכות ירודה
– אוזניות בסיסיות

לסיכום
בתחילת המסע עם הויואז יצאנו במטרה למצוא מכשיר צילום ברמה אחרת מכל מה שיצא לנו לראות עד כה בארץ, וכמובן שגם הצלחנו ולזכות להפתעה רבה מצד מצלמת המכשיר שהיום נחשבת ללא ספק למצלמה הטובה ביותר בשוק הישראלי בתחרות קשה עם הסאטיו שגם הוא שייך לסוני אריקסון. יחד עם זאת, צילום הוידיאו של הויואז משאיר אבק לשאר מכשירי הסלולר האחרים אשר משווקים בארץ וסוף סוף ניתן לראות התקדמות משמעותית גם בתחום צילום הוידיאו במכשירי הסלולר.
קצת חבל שמעבר לצילום המפתיע ולעיצוב היוקרתי, לא באמת הופתענו ורוב הדברים שקיימים במכשיר נמצאים גם במכשירים הפשוטים. מדובר במכשיר המשווק בראש ובראשונה למי שמחפש יכולות צילום מהטובות ביותר שניתן להשיג כיום (לפחות בצילום הוידיאו), כשלאחר מכן גם מי שמחפש נוחות, מערכת הפעלה מתקדמת או עיצוב יוקרתי גם יתפעל מאוד. לעומת זאת מי שיחפש נגן טוב או יכולות מולטימדיה גבוהות יצטרך להמשיך ולחפש אותם במכשירים אחרים שמשום שהויואז גם מכשיר בעל תג מחיר יקר (ואפילו יקר מאוד) לקטגוריות אלה ובנוסף גם לא עונה על הציפיות הדרושות.

ציונים (מתוך 5):

עיצוב – 4.5

ממשק ותצוגה – 4

מולטימדיה – 3.5

מצלמה – 4.5

אינטרנט – 4

סוללה – 4

תמורה למחיר – 3.5

ציון סופי

rating_4

מה בקופסה?

מכשיר Sony Ericsson Vivaz
סוללה 1200mAh
מכסה סוללה
מטען נייד
כרטיס זיכרון מסוג MicroSD GB8
אוזנייה סטריאופונית
כבל Data
עט סטיילוס
מדריכים למשתמש

מפרט

(יש ללחוץ להגעה למפרט המלא)

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.