האם בעתיד יוכלו כוננים קשיחים מכניים להתחרות בביצועים אותם מציעים היום כונני SSD? כך מקווים בסיגגיט (Segate), שהציגה טכנולוגיה בשם Multi Actuator המאפשרת קריאת וכתיבת נתונים מהירה כפליים לעומת הכוננים הקשיחים הסטנדרטיים הקיימים כיום בשוק.

בכונן קשיח מהסוג הקיים, ראשי הכתיבה והקריאה נעים באופן פיזי על גבי מעין זרוע ממונעת. כונן מכני מכיל בדרך כלל מספר ראשי כתיבה וקריאה, אך כל אלו נעים יחדיו כיחידה אחת. בכונני Multi Actuator, לעומת זאת, מותקנות שתי זרועות נפרדות, שמסוגלות להניע את ראשי הכתיבה והקריאה בנפרד לאיזורים שונים בכונן הקשיח. בסיגייט טוענים כי מחשב שבו כונן מסוג זה יותקן יתפעל אותו למעשה כאילו מדובר בשני כוננים נפרדים, אם כי ברמת התוכנה הכוננים הללו 'יאוחדו' לכונן יחיד לצורך נוחות השימוש.

התוצאה היא, כאמור, מהירות קריאה וכתיבה מהירה כפליים. זו עדיין לא מהירות הזהה לזו של כונני SSD, אך בסיגייט סבורים כי בעתיד ניתן יהיה לייצר כוננים קשיחים בעלי מספר זרועות גדול משתיים – וכך להשיג ביצועים מהירים עוד יותר.

החדשות הרעות הן שבחברה עדיין לא מוכנים להתחייב לתאריך שבו כונני Multi Actuator יוצעו למכירה בעבור מחשבים שולחניים או מחשבים ניידים רגילים. בשלב הראשון, ישווקו הכוננים ככל הנראה עבור מאגרי מידע ושרתים, ורק בשלב מאוחר יותר נזכה לראות גרסה המיועדת לצרכנים הפרטיים.