כשכונני ה-SSD התחילו לצוץ בשוק אמרו שזו רק שאלה של זמן עד שהכוננים המכניים, ה-HDD, ייעלמו מהשוק. זו רק שאלה של מחיר אמרו, ומאז הוכיחו יצרניות ה-HDD עוד כמה מיץ אפשר לסחוט מהכוננים האלה בעזרת טכנולוגיות משופרות. כשהאחסון בענן הלך והתפתח לממדים של עשרות ומאות ג'יגה-בייט שניתנים בחינם או תמורת כמה גרושים, התחילו לשאול מדוע בכלל צריך כוננים פיזיים אם כל הקבצים שלנו יכולים להיות זמינים בכל עת מכל מקום, ולא משנה מה הפלטפורמה. מסביב, ככה בשוליים, הכוננים הניידים הזעירים, אותם אלו שאנחנו מכנים דיסק און קי, איכשהו למרות כל גורמי 'האיום' לעיל, ממשיכים לחיות בשלווה ואפילו להציג התפתחויות משלהם.

אולי זה המחיר הנוח יחסית לאמצעי אחסון אחרים, עם תמורה גבוהה מאוד לכסף, אולי זה הניוד הקליל שלהם בזכות משקלם שמסתכם בכמה גרמים, ואולי זה היכולת לשלוף אותם בכל מקום, בכל עת ולהשתמש בהם – גם כשאין WiFi בסביבה או טלפון עם חיבור נתונים בדור שלישי. כך או כך, הדיסק או קין (או כונני הזיכרון הזעירים) כאן וכנראה גם להישאר.

המבחר של הכוננים הללו אדיר. הם מגיעים בצורות שונות ומשונות במגוון רחב של נפחים (כיום מ-4 ג"ב ומעלה, במכפלות) ממגוון רחב מאוד של יצרניות. הם זוכים לעיצובים מיוחדים יותר או פחות, וגם לגדלים פיזיים שונים, אבל בשורה התחתונה, כאשר רובנו רוכשים דיסק און קי אנחנו לא ממש בוחנים זאת לעומק ורוכשים את הראשון והזול ביותר שמוצאים בחנות. האם זו גישה נכונה? אולי לכל מה שנכתב לעיל זה לא כל כך משנה, אבל אם בוחנים את השוק רואים שבכל זאת יש כמה שמנסים להיות שונים, ואחד מהם הוא ה-Cruzer Orbit של סנדיסק (Sandisk), כונן זיכרון זעיר שמציע משהו מאוד ייחודי לפחות מבחינת עיצוב: עיגול עם מעטפת מתכתית שמסתובבת ב-360 מעלות, מסתירה את המחבר או חושפת אותו בהתאם למיקום שלה, ועם גודל כללי קטן במיוחד. לקחתנו את ה-Cruzer Orbit החדש, בנפח 8 ג'יגה-בייט לבדיקה, וחזרנו עם התוצאות.

SanDisk-Cruzer-Orbit-Disk-On-Key

סיבוב ופתיחה: סנדיסק היא אחת מהחברות הפעילות ביותר בתחום הזה של כונני זיכרון זעירים. היא תמיד הייתה כזו, וכנראה שהיא מתכוונת להמשיך בכיוון הזה. סדרת הכוננים שלה מכילה כמה אפשרויות וכמה רמות, וה-Cruzer Orbit שייך לתחום שאפשר לכנות באמת דיסק או קי. למה כוונתנו? לאותם התקנים שבאמת מתחברים למפתחות שלנו. מצד אחד זה מקום מאוד מאוד זמין, כי את המפתחות לא שוכחים (בדרך כלל) והם נמצאים בכיס (בדרך כלל), ולכן הם מאוד זמינים. מצד שני, זה המקום הכי פחות ידידותי לגאדג’טים: מפתחות יכולים ליפול מהכיס ולקבל מכות רבות, להתמלא אבק ועוד. לא ממש כיף לאף מכשיר אלקטרוני, במיוחד לא כזה ששומר עבורנו מידע. כך כשאנו באים לחפש כנו זיכרון זעיר, אנחנו בדרך כלל רוצים שהוא יהיה קל לשימוש, ייתפס היטב למחזיק מפתחות והחיבור שלו יהיה מוגן. קשה לקבל הכל בבת אחת (בדרך כלל), וזאת למרות מגוון הצורות הקיימות בשוק. לפעמים ההתקן, בסופו של דבר, גדול מידי, מסורבל לפתיחה, חשוף או עדין מדי או משהו משולב.

את כל אלה פותר ה-Curzer Orbit בבצורה מעניינת. הוא קודם כל עגול, כלומר בעל חישוק עגול אשר ממנו יוצא חיבור ה-USB אל המחשב. אל העיגול הזה מתחבר מגן מתכתי המסתובב על חישוק שנמצא במרכז העיגול, מבנה שלא ראינו עד היום באף כונן זיכרון זעיר אחר. צורתו הייחודית מאפשרת לסובב את מגן המתכת על חיבור ה-USB, דבר שמספק לו הגנה טובה. בנוסף, כל רבע סיבוב ישנו שגם זעיר אשר נועל את המגן, כך שהוא לא נע בחופשיות ומפריע בעת החיבור. כך שכדי להשתמש בו, יש לסובב את החישוק ממצב סגור לפתוח ולבדוק שיש נעילה. מלבד זאת, בזכות גודלו הקטן יחסית -35.17×21.5×6.72 מ"מ – אינו תופס מקום רב ומשתלב היטב במחזיק המפתחות, וכן כשמחברים אותו למחשב. למרות שהוא עגול, הוא לא רחב בהרבה מכונן זיכרון זעיר רגיל, כך שהוא מפריע לחבר התקני USB אחרים לצידו גם בעת חיבור למחשב נייד. משקלו הזעיר בטח שאינו מפריע. ה-Cruzer Orbit שוקל 3.94 גרם בלבד. הדבר היחיד שהיה חסר לנו באמת הוא נורית חיווי כלשהי שתדלק בעת שהוא מבצע העברת נתונים.

SanDisk-Cruzer-Orbit USB

בעבודה ובמלאכה: כאמור החיבור למחשב הינו קליל, גם כשהוא מחובר לצרור מפתחות. בעת החיבור למחשב עם חלונות 8,  הוא זוהה מיד, הן בחיבור USB 2.0 והן בחיבור USB 3.0. אז גם ניתן להתקין את התוכנה המובנית, SanDisk Secure Access (שתופסת כ-30 מגה-בייט מנפחו) שמאפשרת להצפין קבצים בהצפנת 128-ביט מסוג AES. את הקבצים ניתן להוסיף להצפנה לאחר הפעלת התוכנה ובחירת ססמה ראשונית. כל קובץ שמוסיפים להצפנה, או פותחים ממנו, עובר דרך התוכנה בלבד, והיא שומרת את הקבצים יחד בקובץ אחד גדול ומאובטח. אם רוצים לערוך מסמך לדוגמה, צריך לשמור אותו מחוץ 'לכספת', לערוך ולהחזיר אותו בחזרה. דרך מעט מסורבלת אך אם חשוב לכם ההצפנה, זה פתרון חינמי ונגיש.

ביצועים: ה-Cruzer Orbit הוא התקן זיכרון עם ממשק USB 2.0. אולי בסנדיסק בחרו זאת כדי להקטין את העלויות, או כדי להנגיש אותו לקהל כמה שיותר גדול, אין כל חשיבות מבחינת המשתמש בין חיבורו ליציאת USB 3.0 או USB 2.0. כשביצענו העתקה של קובץ בנפח 1 ג’יגה-בייט, הוא עבר לכונן תוך 3.33 דקות, כשמהירות העתקה הממוצעת עמדה על 4.5 מגה-בייט לשנייה, לא מדהים אבל פחות או יותר למה שאפשר לצפות מכנון זעיר שתומך בתקן כזה.

בבדיקות הביצועים של HD Tune 5.50, המבצע בדיקת קריאה וכתיבה בגודל בלוק של 64 קילו-בייט, קיבלנו תוצאה של כ-31 מגה-בייט לשנייה בקריאה, ו-13 מגה-בייט לשנייה בכתיבה. בבדיקת ביצועים של CrystalDiskMark 3.0.2 הבוחנת מספר תרחישי כתיבה וקריאה, קיבלנו בכתיבה סדרתית (בדומה לביצוע של פעולת העתק/הדבק), מהירות ממוצעת של 23.4 מגה-בייט בשנייה לקריאה ו-4.7 מגה-בייט לכתיבה. בבלוק בגודל של 512K המספרים דומים בקריאה, אך בכתיבה יורדים ל-0.5 מגה-בייט בשנייה. כלומר, מבחינת ביצועים מדובר בכונן זיכרון זעיר בינוני למדי. הוא לא מיועד להעברות מידע בנפחים גדולים, אלא להיות זמין כשצריכים להעתיק קובץ באופן מיידי.

בשורה התחתונה: אנחנו בדקנו את את גרסת ה-8 ג'יגה-בייט של הכונן, עם זאת הוא מגיע גם בנפחים של 4, 16 ו-32 ג'יגה-בייט במחיר מומלץ לצרכן שנע בין 37 ל-118 ש"ח. הביצועים, כאמור, בינוניים למדי, מכיוון שהחיבור הוא חיבור USB 2.0, אך אי אפשר להתעלם מהעובדה שמדובר בכונן זיכרון זעיר שהמטרה שלו היא קודם כל  להיות זמין, להיות אמין ולאפשר שימוש קליל. מהבחינה הזו העיצוב העגול עם הגנת המתכת המסתובבת, הוא פוגע בדיוק במטרה. אם אתם זקוקים לדיסק און קי שיתחבר למפתחות שלכם כדי שיהיה זמין בכל עת, גם על חשבון מהירות, הוסיפו את ה-Cruzer Orbit לרשימה שלכם.

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot