ביקורת סלולר | סמסונג וויב | Samsung Wave S8500

שימי פולק, 25.10.2010

בדרך כלל עולם הסמארטפונים אינו פותח את ידו ברוחב לב למערכות הפעלה חדשות ודוגמאות לכך ניתן למצוא בשפע. בימים אלו ניתן להצביע על שתי פלטפורמות עיקריות השולטות בשוק הסלולר ביד רמה ואלו הן ה- iOS של אפל אשר נמצאת בכל מכשירי האייפון, אפוד טאץ' ואייפד והמערכת השנייה היא איך לא, מערכת האנדרואיד של גוגל. בסמסונג החליטו ללכת נגד הזרם ולשחרר את מכשיר ה- Wave המריץ פלטפורמה חדשה לחלוטין בשם Bada.

השאלה הנשאלת היא מדוע החליט התאגיד הדרום קוריאני להוסיף ולנסות את מזלו גם בפלטפורמה חדשה נוספת לשוק הסלולר? ה-Wave בא לתת לנו את הרושם הראשוני על מערכת ההפעלה כך שעל כתפיו עומדות ציפיות רבות, לכן לקחנו את מכשיר לסיבוב ויצאנו לבדוק האם ה-Bada יכולה להצליח היכן שאחרות נכשלו.

ממשק
הפלטפורמה החדשה היא מערכת ה- Bada, שבעת השקתה הייתה מיועדת לכלל מכשיר הסמארטפון, בעיקר הזולים שבניהם אולם נראה כי בסמסונג שינו כיוון והחליטו לתת את המערכת החדשה למכשיר Hige End מובהק לחלוטין.

על פלטפורמת ה-Bada, תמצאו את ממשק ה- TouchWiz שבגרסה 3.0. בהתרשמות ראשונה לאחר ההדלקה, המערכת עצמה, נראית כהכלאה דיי מפתיעה של מערכת האנדרואיד יחד עם ה- iOS של אפל. מסך הבית של המכשיר מזכיר באופן מוכר את מסך הבית של האנדרואיד הכולל בר ההתראות הנפתח כלפי מטה בראש המסך ואילו התפריט הראשי נראה דומה להפליא למערכת ה-iOS. כך נראה שכבר בעת תחילת השימוש הבנו שגם פה החליטה סמסונג ללכת על בטוח, ובזכות השילוב ישנו ניסיון לתקן את החסרונות של כל אחת מהמערכות או לפחות לנסות למשוך אוהדים מכיוונים שונים בזכות הדמיון הן למערכת האנדרואיד והן למערכת ה- iOS.

מסך הבית הוא המקום הראשון בו תיתקלו בפלטפורמה החדשה ישר עם הדלקת המכשיר. בחלקו העליון של המסך נמצא בר התראות בדיוק כמו זה של מערכת האנדרואיד. תוכלו למצוא בו את מד הקליטה, מד הסוללה, השעון והקישוריות הפועלות של המכשיר. גרירה של הבר או לחיצה עליו פותחת חלון קטן בעל שלושה אייקונים המאפשרים הפעלה מהירה של קישורית ה- Wi-Fi, הבלוטות' ואפשרות למעבר מהיר בין מצב "צליל" למצב "שקט". במידה ותאזינו גם לשיר ברקע, יופיע ווידג'ט של הנגן בבר וכך תוכלו לשלוט בנגן. מעבר לכך תמצאו גם התרעות על הודעה או שיחה שלא נענתה ועוד.

למערכת חמישה מסכי בית הניתנים להתאמה מלאה כאשר ניתן להוסיף או להסיר מסכי בית כאוות נפשכם עד ל- 10 מסכי בית שוני. מתחת לבר ניתן לשים לב למספרים קטנים אשר מסמלים את מספר מסך הבית בו אנו נמצאים. בכדי לנווט בין המסכים השונים תוכלו ללחוץ על העיגול המתאים למסך הבית או להחליק את האצבע לצד ימין או שמאל בהתאמה עד להגעה למסך הבית הרצוי. בכדי להוסיף ווידג'טים יש ללחוץ על כפתור ה- "Widget" שנמצא בצד השמאלי העליון של המסך, מה שיפתח לכם חלון קטן בתחתית המסך עם כל הוודג'טים הזמינים לשימוש, כשכל ווידג'ט ניתן להציבה על ידי גרירתו מהחלון למסך הבית או על ידי לחיצה פשוטה עליו.כאשר תיכנסו למצב עריכת הווידג'טים תוכלו להטות את המכשיר על צידו מה שיאפשר לכם להוסיף מסכי בית או להסירם בקלות. מתחת למסכי הבית נמצאים שלושה אייקונים הניתנים להתאמה אישית או הסרתם לחלוטין. אי אפשר שלא להתעלם מהדמיון הרב בין מסך הבית של מערכת ה- Bada למערכת האנדרואיד.

לתפריט הראשי תוכלו לגשת על ידי לחיצה על מקש החומרה שנמצא בקדמת המכשיר. עם הלחיצה עליו חדי העין יבחינו ישר בדמיון למערכת המצליחה של אפל. הניווט בין האפליקציות השונות אינו מתבצע בתפריט אחד ארוך אלא בדומה לאייפון, תעברו בין מספר מסכים המכילים את האפליקציות שלכם על ידי גרירה של האצבע לצד ימין או שמאל בהתאמה. כל האייקונים שבתפריט מסודרים בתצורת רשת בגודל של 3 על 4 כשמתחת לאפליקציות נמצאים אותם שלושה קיצורים שמופיעים גם בתחתית המסך הראשי. במידה ותרצו לערוך את מיקום האפליקציות ולהזיזם בין המסכים השונים או לשנות את שלושת הקיצורים שבתחתית התפריט הראשי (או להסרה מוחלטת של אחד או יותר מהם) תוכלו ללחוץ על אייקון העריכה הנמצא בצד השמאלי העליון של המסך. סידור בתיקיות עדיין לא קיים במערכת אך אנו בטוחים שגם אופציה זו תגיע.

מכיוון שהפלטפורמה החדשה כוללת בחובה גם ריבוי משימות, חלק מן האפליקציות אשר תיפתחו יישארו פועלות ברקע גם לאחר שתסגרו אותן וזאת משום שאין כל מקש לסגירה והמקשים הרלוונטיים היחידים הם מקש התפריט שיעבירו אתכם אל התפריט הראשי ומקש הניתוק שיחזיר אותם אל מסך הבית, ולכן לחיצה ארוכה על מקש התפריט תעביר אתכם ל חלון המציג את כל האפליקציות הפתוחות ולצידן סימן מינוס לסגירה. מעבר לכך, למי שאינו מעוניין להתחיל ולסגור כל יישום בנפרד, בתחתית המסך נמצא כפתור שלחיצה עליו תסיים את כל המשימות שרצות ברקע.

קרא עוד:  עונת הרחצה נפתחה: 5 רמקולים שתוכלו לקחת לים או לבריכה

במכשיר תוכלו למצוא שתי מקלדות שונות. האחת היא מקלדת ה- Qwerty המלאה והשנייה היא מקלדת נומרית רגיל המציג שלושה אותיות על כל מקש. בשתי המקלדות החלפת השפה מתבצעת בקלות בעזרת מקש ייעודי כשלחיצה ארוכה על אותו המקש מאפשרת הפעלה חיזוי טקסט (T9) והחלפת סוג המקלדת (רגיל או מלא). המקלדת המלאה ניתנת להצגה רוחבית או אופקית כשכמובן המצב האופקי הוא המועדף מכיוון שאז מקשי המקלדת גדולים יותר וכך הכתיבה נוחה יותר. מקשי המקלדת נוחים מאוד אם כי משום שמסך המכשיר הינו בגודל של 3.3 אינץ' בלבד, במצב רוחבי היו לנו שגיאות בעת הקלדה מהירה ואילו במצב אופקי ההקלדה הייתה חלקה יותר.

אופציה שאהבנו בממשק היא האפשרות לעבוד עם המכשיר בכל זווית כך שאם תסובבו את המכשיר על אחד מצדדיו, התצוגה תסתובב בהתאם הן לצד ימין או לשמאל בניגוד למכשירים אחרים אשר היו מסתובבים לצד שמאל בלבד. בתפריט הראשי ובמסך הבית הסיבוב האוטומטי של המסך איננו עובד כך שתצטרכו לעבוד עם המכשיר במצב רוחבי בלבד.

למרות שזו פלטפורמה חדשה, המערכת והממשק קלים מאוד ללמידה ואינטואיטיביים כך שכבר לאחר מספר שעות ניתן להכיר את המערכת. גם הדמיון הרב למערכת האנדרואיד וה- IOS מאפשרת הסתגלות מהירה למי שעבד כבר בעבר עם אחת מהן.

מסך המגע ננעל בצורה אוטומטית, או על ידי לחיצה קצרה על מקש הנעילה שבצידו הימני של המכשיר. פתיחה של המסך מתאפשרת שוב על ידי לחיצה על מקש הנעילה שבצד המכשיר אך הפעם בעזרת לחיצה ארוכה עליו והאופציה השנייה והמועדפת עלינו היא על ידי לחיצה קצרה על אחד ממקשי הניתוק והמענה מה שידליק את התאורה ואז גרירה של המסך אל נקודה מסוימת (הסבר מובן יותר בסקירת הוידיאו).

במסך הנעילה תמצאו את הבר העליון, שעון ותאריך מלא. במידה ותאזינו למוזיקה, תוכלו לשלוט על הנגן גם כאשר המסך נעול בזכות חץ אשר יופיע בראש המסך כשלחיצה עליו תפתח חלון קטן עם מקשי נווט לשליטה על הנגן. בהחלט נוח מאוד.

אפליקציות

בדומה למערכות הגדולות, גם פלטפורמת ה-Bada כוללת חנות אפליקציות, אך מכיוון שזוהי פלטפורמה חדשה, היא עדיין אינה מכילה מספר רב של יישומים אשר יהווה תחרות כלשהי לחנויות האחרות. מבדיקה שערכנו מצאנו כי בישראל ניתן למצוא בחנות כ- 700 יישומים שונים בחינם, ועוד 150 שבתשלום ואינם ניתנים להורדה בישראל, לעת עתה. בהתחשב בזמן בו נמצאת החנות באוויר אפשר לומר שהיא כוללת מספר מכובד של אפליקציות אם כי היינו שמחים לראות גם כאלה יותר שימושים מאשר אותם אפליקציות בסיסיות אשר אופייניות לכל חנויות היישומים השונות.

אל החנות תוכלו לגשת דרך האייקון שבתפריט הראשי והאפשרות השנייה היא דרך המחשב באמצעות תוכנת ה- "Kies" הניתנת להורדה מהאתר סמסונג. בכדי להוריד אפליקציות בחנות דרך המכשיר תזדקקו לקישוריות הדור השלישי של הרשת שלכם או באמצעות נקודת הגישה האלחוטית (Wi-Fi). דבר שאהבנו מאוד הוא אי הצורך בהרשמה לחנות היישומים. ראוי גם לציין כי בחנות היישומים אפשר למצוא כבר מספר אפליקציות אשר מנצלות בצורה מקסימלית את יכולות הגרפיקה הגבוהות של המכשיר כמו משחק ה- NFS Shift וה- Asphalt5 המגיע עם המכשיר אך קיים גם בחנות. שני היישומים הללו הם משחקי מרוצים חינמיים לחלוטין ומגיעים בגרסה המלאה שלהם תוך ניצול גרפי גבוהה המספק התרשמות טובה לבדיקה של המכשיר. חבל רק שמעבר לשני המשחקים הללו לא מצאנו באמת יישום או משחק נוסף המנצלים את רוב יכולות המכשיר.

יחד עם המכשיר, מגיעים כ-15 יישומים שונים לא כולל אלו של המפעילה שלכם. אמנם לא מדובר במספר רב של יישומים אך גם בשאר המערכות לא תקבלו גדול יותר של יישומים אלא את רובם תאלצו להוריד מחנות היישומים והרי שגם סמסונג אינה שונה.

על המכשיר תוכלו למצוא מספר אפליקציות שיעזרו לכם יותר בתחום המשרדי והארגוני כמו אפליקציית ג'ימייל, יוטיוב, טוויטר, אפליקציית מזג האוויר ומניות ואפילו כמה משחקים כשרובם עובדים בג'וואה ולכן כוללים גרפיקה נמוכה יחסית ועוד אחד אותו כבר ציינו בשם Asphalt5 שנחשב כרגע ליישום המפותח והכבד ביותר שמגיע עם המכשיר. חבל מאוד שללא סים לא ניתן לעבוד עם אפליקציות כגון הפייסבוק והיוטיוב, למרות שעבדנו עם נקודת גישה אלחוטית.

קרא עוד:  סקירה: Audio-Technica ATH-M50xBT - אוזניות אלחוטיות לאניני השמע

משהו שהיה קצת חסר היא האפשרות לסגור את היישומים זאת מכיוון שבחלק מהיישומים לא שילבו המפתחים לחצן סגירה וירטואלי ישירות ביישום ואילו המכשיר אינו כולל מקש חזור ולא מקש סגירה כך שחלק מהיישומים נסגרו אך אלה שכן מאפשרים המשך עבודה ברקע אילצו אותנו להיכנס אל מנהל היישומים המובנה ולסגור אותם בצורה ידנית. מבדיקה שערכנו כאשר פתחנו את כל היישומים שבמכשיר ולא סגרנו אף אחד מהם מרצון, המשיך המכשיר לעבוד בצורה חלקה למרות מספר היישומים הרב שהמשיך לפעול ברקע.

סרטון פתיחת קופסה

עיצוב

ה- Wave הוא מכשיר בתצורת סטיק הכולל מסך מגע מלא בגודל 3.3 אינץ'. הקו העיצובי של המכשיר אינו מחדש דבר והוא מזכיר מעין הכלאה של סדרת האומניה יחד עם מכשיר ה- S8300 ששילב מקלדת נומרית ומסך מגע יחדיו, ובעל מראה אפור ויוקרתי יחסית.

עוביו של המכשיר עומד על 10.9 מ"מ בלבד כך שנכנס בקלות לכסי. גם ביד מרגיש המכשיר נוח למרות אורכו הגדול יחסית שעומד על 11.8 ס"מ. לעומת העובי הדקיק, עדיין משקלו זהה לסמראטפונים אחרים עם משקל כולל של 118 גרם המורגשים בזמן אחיזתו ביד. כמו שכבר אמרנו, רוב המכשיר עטוף במתכת מוברשת כשרק החלק העליון והחלק התחתון במכשיר עשויים מפלסטיק בצבע שחור.

בצידו הקדמי של המכשיר תמצאו את האפרכסת הנמצאת בקימור קל אשר גורם לה להיות קרובה יותר אל האוזן ולצידה חיישן הקרבה, חיישן התאורה והמצלמה הקדמית לביצוע שיחות וידיאו. בחלקו התחתון של החלק הקדמי במכשיר תמצאו את שלושת כפתורי החומרה ואלו הם מקש הניתוק המשמש גם כמקש הכיבוי וההדלקה, מקש הבחירה ומקש המענה. שני מקשי הניתוק והמענה עשויים אף הם ממתכת ואילו כפתור הבחירה נראה כמעין פנינה שחורה המוסיף ליוקרתיות המכשיר. בכדי לשמור על המסך, יושב המסך במעין שקע קל אשר גורם למסך להתרחק מהקרקע במידה והוא נופל על חלקו הקדמי ובנוסף גם מעניק לאפרכסת את הקימור הקל שנותן לה זווית טובה יותר לאוזן בעת ביצוע שיחות.

בצד הימני של המכשיר מיקמו בסמסונג את כפתור הנעילה וכפתור הצילום המהיר ואילו בצד שמאל ניתן למצוא את מקשי שליטה בעוצמת השמע. כל מקשי הצד של המכשיר כמעט ואינם בולטים כך שאם ובמידה ותחזיקו את המכשיר מבלי לדעת במקשי הצד לא תוכלו להרגיש בקיומם מה שמשפר את נוחות האחיזה וגם מוסיף ליוקרת המכשיר ולקו הנקי של המכשיר. את כל מקשי הצד עיצבו בסמסונג בצורה מעוגלת ונוחה מאוד כך שלמרות שלא מדובר במקשים גדולים או בולטים כל כך, עדיין גם לבעלי אצבעות גדולות יהיה קל לעבוד ולהשתמש בהם כאשר יש לציין לטובה את מקשי הווליום אשר למרות שהם מגיעים כמקש אחד העובד בתצורת הקרוסלה, עדיין מאפשרים עבודה חלקה.

בתחתית המכשיר לא תמצאו כלום מלבד המיקרופון שכמעט ואין מרגישים בו בשל עיצוב הפלסטיק השחור והמבריק. בניגוד לחלק התחתון, בצידו העליון של המכשיר תמצאו חיבורים רבים ביניהם רמקול המונו של המכשיר, חיבור ה- 3.5 מ"מ לחיבור האוזניות שמשמש גם כחיבור TV-Out וכניסת ה- microUSB אשר מכוסה במעין מגירה שמאפשרת לכסות את החיבור כשהוא איננו בשימוש וכך בעצם לשמור עליו בחדירה של אבק וחול. בניגוד לחלק התחתון, כאן הפלסטיק איננו מבריק אלא מגיע בצבע שחור מט.

בחלקו האחורי של ה- Wave תמצאו איך לא, את מצלמת ה- 5MP יחד עם פלאש ה- LED אשר ממוקדמים זה לצד זה בצידו העליון הימני של המכשיר. מתחת למצלמה נמצא מכסה הסוללה אשר תופס את רוב גבו של המכשיר ומשתלב ברמה גבוהה ודקורטיבית מאוד. מתחת למכסה הסוללה תמצאו את הלחצן אשר פותח את מכסה הסוללה. ללא שימוש בלחצן זה לא ניתן לפתוח את מכסה הסוללה. אהבנו מאוד לראות את הפתיחה והסגירה הקלה מאוד של מכסה הסוללה אשר אינה דרשה מאיתו כל הפעלת כוח לא בפתיחה ולא בסגירה וזאת בשל מיעוט בפינים במכסה הסוללה (שני פינים בלבד) והלחצן אשר הזזתו פותחת מיד את המכסה.

את כרטיס הזיכרון וכרטיס הסים תוכלו למצוא מתחת למכסה הסוללה שם הם מתחבאים ובעצם זוכים לחיים ארוכים יותר ללא כל אפשרות של חדירת אבק או אויבים אחרים של מוצרי הטכנולוגיה.

— בעמוד הבא: מסך, ביצועים, מצלמה, סקירת וידאו וסיכום —

1
2
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.