שעונים חכמים הם לא באמת ההמצאה של המאה ה 21, כילדים חלמנו על אחד כזה עוד מימי מסע בין כוכבים אבל הסתפקנו בשעון מחשבון (עם יומן) של קסיו. וכיום, לאחר שפגשנו מספר שעונים חכמים, אנו יודעים מהוא השעון החכם האידיאלי עבורנו. סמונג משיקה את ה Gear Fit, שעון חכם בעל דגש עיצובי מובהק המשמש גם כרצועת ספורט . לקחנו אותו לבדיקה בתקווה שספוטי יצליח לשגר אותנו.


עיצוב

samsung_Gear_Fit_aה-Gear fit הוכרז יחד עם ה-Gear 2 וה-Gear 2 Neo, אך בשונה מהם, ל-Fit אין צורת שעון טיפוסית והוא מצויד במסך מלבני וקמור המזכיר יותר רצועת ספורט. למכשיר רצועה העשויה פלסטיק עם טקסטורת מחוספסת בצידה החיצוני וטקסטורה גלית בצדה הפנימי. הרצועה נעימה למגע ויושבת בצורה נוחה על היד. האבזם המרכזי ננעל באמצעות שני הפינים העושים את עבודתם מצוינת ולרגע לא הייתה תחושה כי השעון עלול ליפול מהיד. בצד השעון ישנו כפתור המשמש לכיבוי והדלקת המכשיר והמסך (ממש כמו כפתור ההפעלה בסמארטפונים) וכן לחיצה כפולה עליו תפתח/תפעיל לפי בחירה את אחת מאופציות המכשיר. בגב המכשיר ניתן למצוא את מד הדופק ולצידו מגעי מתאם הטעינה. יחידת השעון בצבע שחור עם מסגרת כסופה כאשר את רצועת השעון ניתן להחליף למספר צבעים נוספים (לרכישה בנפרד). מידותיות של המכשיר הן 23.4X57.4X11.95 והוא שוקל 27 גרם.

ממשק ואפליקציה

ברוב השימושים ה Gaer Fit עובד בצורה עצמאית ואינו צריך חיבור תמידי לסמארטפון, בעיקר בשימוש בו כרצועת ספורט. החיבור לטלפון מתבצע דרך קישורית Bluetooth ואפליקציה ייעודית שניתנת להורדה דרך חנות האפליקציות של סמסונג אשר בעזרת ניתן לשנות את ההגדרות השנות בשעון. אולם בעת ההגדרה הראשונית, כן נדרש מכשיר תומך.

samsung_Gear_Fit_menu1

דרך האפליקציה של סמסונג ניתן לשנות את סגנון העיצוב של ה FIT כגון: טפט השעון ממגוון טקסטורת וצבעים ואף תמונות מגלריית הטלפון, את סגנון השעון וצורתו (עם מזג אוויר עדכני, מספר צעדים, הפגישה הבאה ועוד.) וכן את סדר האייקונים המופיעים בשעון. את סגנון השעון, מלבד האופציה האחרונה, ניתן לשנות גם דרך השעון עצמו. ב-Gaer Fit ניתן להגדיר את ההתראות שנרצה לראות בשעון, החל מהתראות שיחה, SMS, ווטסאפ ושאר ההתראות מהאפליקציות השונות שנמצאות במכשיר. נציין, כי לא כל התראה ניתן לראות בשעון (למרות שניתן לסמן אותה) וזאת תלוי באפליקציה עצמה אך התראות נפוצות כמו טוויטר, ווטסאפ, פייסבוק, ג'ימייל וכן התראות יומן, שעון מעורר וכן האפליקציות השונות של סמסונג ניתן לקבל ישירות לשעון. ההתראות מופיעות בשעון ממש ישר לאחר שהן מתקבלות בסמארטפון או בטאבלט.


לא ניתן להגיב להתראות השונות מלבד השהיית השעון המעורר, שליחת הודעת SMS חזרה כתגובה להודעת SMS/ דחיית שיחה/שיחה שלא נענתה בטקסט קבוע מראש (ניתן לקבוע ולכתוב רשימת הודעות דרך האפליקציה במכשיר). אופציה חשובה כדוגמת מענה לשיחה (לדוגמא: אם אתם נוסעים ברכב והטלפון מחובר לדיבורית) לא אפשרית דרך ה-Fit.  אחת הבעיות בקבלת ההתראות היא מחווה של רטט על כל הודעה בודדת;  תארו לכם מצב (שכיח למדי) בו הטלפון לא מסתנכרן עם מערכת הודעות הווטסאפ/מייל/טוויטר וכו' למשך זמן מה ובבת אחת מתקבלות כמות התראות גדולה למכשיר, הודעות אלה יגרמו לשעון לרטוט ללא הפסקה במשך 20 שניות ואף יותר. וכך אם אתם רגילים לקבל עשרות אם לא מאות הודעות למכשיר רטט קבוע של השעון במהל כל היום יהיה מטרד שלא לדבר על ההשפעה על סוללת השעון, וזה בהחלט ניתן לדעתנו לשיפור בגרסת העדכון הבאה.

קרא עוד:  סמסונג הציגה את Galaxy A2 Core לשוק הכניסה

לשעון תמיכה בעברית ללא הצמדה לימין כך שאם הטקסט משולב עברית/אנגלית – סדר המילים משתבש. עוד ב-Fit: טיימר, שעון עצר, אפשרות לאתר דרכו את המכשיר הסלולרי שלנו (כמובן שהוא חייב להיות בטווח קליטת ה-bluetooth) ואף לנעול אותו. בניגוד לשעונים האחרים בסדרה, ה-Gear 2 וה-Gear 2 neo, ל-Gear Fit אין זיכרון פנימי ולא ניתן לחבר אליו אוזניות אלחוטיות כדי להאזין דרכו מוזיקה. אפשרות המוזיקה היחידה במכשיר היא שליטה בנגן המדיה של הטלפון/טאבלט המחובר אליו.

לשעון מעבד 180MHz ARM Cortex M4 ומתחבר למכשירים דרך קישוריות Bluetooth 4. השעון עובד ונתמך אך ורק על ידי מכשירי סמסונג, החל מ-Galaxy S3 בסמארטפונים והחל מ-Galaxy Note 10.1 בטאבלטים. הצלחנו לחבר את השעון ל-G2 של LG אך כמעט כל אופציות השעון לא היו זמינות. מהלך זה מונע מסמסונג להיות בולטים בשוק בתחום השעונים שכן בעלי מכשיר אנדרואיד רבים, שאינם סמסונג, יפנו לחברות המתחרות (שעונים חכמים יושקו בקרוב על ידי LG וסוני).

תצוגה

samsung_Gear_Fit_heb_engל-Gaer Fit מסך קמור בגודל 1.84 אינץ', ברזולוציה 432X128 פיקסלים, מציג צבעים מצוינים הודות למסך מסוג Super AMOLED. ניתן לבחור בתצוגה אנכית או רוחבית ומבין שתיהן התצוגה רוחבית היא הנוחה ביותר לקריאת טקסט אך כדי לקרוא אותה נצטרך להעמיד את ידנו בצורה אנכית שהיא הדרך ההפוכה מהדרך בה רובנו מביטים בשעון. השעון מציג בתצוגה אנכית במקרה הטוב כשני מילים ובמקרה הפחות טוב חצאי מילים, דבר שהופך להיות הרבה פחות נוח כאשר מגדילים את גדול הפונט לבינוני. המסך נדלק בשני אופנים; הראשון בעזרת כפתור ההפעלה והשני, בתנועת סיבוב השעון לעבר הפנים (התנועה הרגילה לצפייה בשעון). פעולה זו פועלת ברוב הזמן כשאר בזמן נהיגה המסך נדלק לעיתים קרובות מאוד בגלל תנועת היד שמסובבת את ההגה.

עושים ספורט

samsung_Gear_Fit_sports_Pulseמלבד vsahnau כשעון חכם, ה Gaer Fit משמש גם כרצועת ספורט עם אפשרות למדידת צעדים, מדידת דופק, ואימון הכולל: ריצה, צעידה, רכיבה וטיול רגלי. כל אופציות הספורט אינן צריכות חיבור ישיר עם הטלפון כך שאין צורך לקחת את המכשיר לאימון. נתוני האימונים הנשמרים בשעון מסתנכרנים למכשיר הטלפון בעזרת אפליקציית ה-S-Health . הסנכרון למכשיר המחובר ל-Gear Fit לוקה בחסר מאחר ואינו מתבצע בצורה אוטומטית אלא אך ורק בצורה ידנית דרך האפליקציה. בעיה זו תהיה משמעותית בעיקר אם יותר מאדם אחד משתמשים בשעון, שכן יש צורך לעשות איפוס לשעון על מנת לחבר אותו למכשיר אחר. בכל אימון מתקבלים נתוני זמן, מרחק וקלוריות (ניתן לקבוע כל נתון כיעד לאימון) וכן נתוני מד הדופק (הנמצא בגב השעון), אותו צריך להפעיל מראש חד פעמי לפני כל אימון כדי שיעבוד. נציין כי על מנת לבצע מדידת דופק השעון צריך להיות צמוד מאוד ליד.

בבדיקת השוואה שנערכה מול מכשירי מדידת דופק, מד הדופק של ה-Gear Fit מדד דופק הסוטה ב-2 פעימות לב בממוצע- כך שלפי זה ניתן לסמוך על דיוקו (סמסונג מדגישה כי מד הדופק אינו תחליף למכשירים הרפואיים המקובלים). בבדיקת מרחק ריצה שביצענו המכשיר סטה בממוצע ב 4% יותר מהתוצאה שקיבלנו ממדידת מרחק בעזרת GPS בטלפון. כל הוראות האימון של המכשיר מלוות ברטט (בדיוק כמו התראת אפליקציה) כך שבזמן אימון יש חוסר וודאות לשם מה המכשיר רטט, כך שיש צורך להתבונן על צג השעון בכל פעם כדי שנדע אם יש צורך להגביר את קצב הריצה או שבכלל התקבלה הודעת SMS. סמסונג צריכה לטפל בבעיה, אפילו כאופציה לביטול קבלת התראות בזמן פעילות ספורטיבית.

קרא עוד:  סקירה: Asus Zen AiO Z227SD - מחשב יפיפה עם יכולות משחק

 סוללה

samsung_Gear_Fit_eל-Gaer Fit סוללה בהספק של 210mAh שלדבריי סמסונג יספיקו 3-4 ימים תלוי ברמת השימוש. בשימוש ספורטיבי הסוללה הספיקה לכמעט 2 ימים מלאים, כאשר בשימוש במכשיר כשעון בלבד הסוללה הספיקה לכמעט 3 ימים. ל-Gaer Fit אין שקע USB לטעינה וזאת כדי לשמור על עמידותו למים ואבק (בתקן IP 67- כמו ה-S5) ולכן, על מנת לטעון את המכשיר סיפקה סמסונג מתאם קטן, המתחבר לגב השעון, בעל שקע USB על מנת לחברו למטען (מסופק גם בערכה). המלצה קטנה: דאגו להשאיר את המתאם מחובר כל הזמן למטען או לשעון (כשהוא לא בשימוש) אחרת, כמו כל דבר קטן, הוא יאבד.

עיצוב או פונקציונליות?

Samsung-Gear-2-hands-on
Gear 2 neo, יותר אפשרויות במחיר זהה

סמסונג השיקה במקביל גם את ה-Gear 2 Neo שהשוואתו ל-Gear Fit מאוד מתבקשת מאחר ומחיר שני השעונים דומה (בארץ 1100 ש"ח); ה-Gear 2 Neo בעל אותן פונקציות שעון וכושר כמו של ה-Fit ואף מעבר לכך. יש לו מעבד טוב יותר (1GHz dual-core עם 512MB זכרון RAM), סוללה חזקה יותר (300mAh), ניתן להאזין למוזיקה ישירות דרכו (ללא צורך במכשיר מקשר) וזאת בזכות 4GB זיכרון המצוי בו, ניתן לענות לשיחות ולחייג ישירות ולבצע שיחות בעזרת מיקרופון ורמקול פנימיים. בנוסך לכך, ל-Gear 2 Neo חיישן IR לשליטה על מסכי טלוויזיה בעזרת אפליקציית WatchON. השוני העיקרי בניהם הוא העיצוב; המסך הקעור בשילוב העיצוב המלבני הופך את ה-Fit ליפה הרבה יותר, קומפקטי, ובמיוחד שה-Neo גדול יותר עם מסך קטן יותר ( Super AMOLED בגודל 1.63 אינץ').

סיכום

ה-Gear Fit של סמסונג הוא מכשיר מעוצב עם מסך מגע קעור שמגיב מצוין, קל לתפעול ונוח מאוד על היד.הוא גם שעון וגם רצועת ספורט, יודע לעבוד בצורה עצמאית בזמן פעילות ספורטיבית אבל צריך גם חיבור ישיר לטלפון אם נרצה להאזין למוזיקה. למחפשים שעון חכם, ה-Gear Fit הוא לא הבחירה המושלמת וכשעון חכם חסרות בו אופציות עיקריות, כאלה שכבר קיימות אצל מקבילו ה -Gear 2 Neo. אך אם אתם מחפשים רצועת ספורט חכמה הוא יעשה את העבודה בצורה מצוינת, ימדוד ויאגור בו את כל הנתונים כך שנוכל עקוב אחריהם לאורך זמן. לסמסונג עדין אין תחרות משמעותית בגזרת השעונים החכמים, אך לקראת השקתם הצפויה של מכשירים כאלה מבוססי מערכת Android Wear מבית LG, סוני ויריבתה הגדולה אפל,  תצטרך החברה לשפר משמעותית את השעון ובעיקר בגזרת הממשק.