לסמסונג (Samsung) יש כבר נוכחות עמוקה בתחום המחשוב הלביש בכלל ובהיבט של שעונים חכמים בפרט, אבל הפעם היא מנסה קצת לרענן. עם Galaxy Watch Active היא מנסה להציע משהו קצת שונה. זהו שעון שמתמקד בספורט, אבל הוא כבר אינו מציע את העיצוב הקלאסי המוכר של שעוני החברה, וכנראה בעקבות כך השתנו גם רמת המחיר והמאפיינים שלו.

ספורט אלגנט

במבט ראשון, Galaxy Watch Active אינו נראה כלל כשעון ספורט. הוא קטן הרבה יותר מאשר Galaxy Watch שהושק אשתקד, ואין לו טבעת סביב המסך ולא מסגרת מתכתית עבה. אין גם סממנים כלשהם שמשויכים לחפיצים בתחום הספורט, צבעים זרחניים לדוגמה, כך שלדעתנו בסמסונג התבלבלו בשם והיו צריכים לקרוא לו Watch Elegant או משהו בסגנון.

ללא ספק הדבר הבולט בשינוי העיצוב של Galaxy Watch Active הוא המסך. הוא הפעם קטן יותר, 1.1 אינץ’, ויש לו מסגרת עוטפת בצבע שחור ועבה יחסית, והזכוכית המחפה אותו קמורה לצדדים. גם הרצועה דקה יותר ואפילו משקלו הכולל של השעון נמוך ב-25 גרם לעומת זה של Galaxy Watch והוא שוקל כעת 24 גרם בלבד.

מי שרגיל למסך הגדול של Galaxy Watch, או שעונים אחרים דמותו, יכול להיות שיתאכזב מהמסך של Galaxy Watch Actve – במיוחד בעלי זרועות גדולות. לעומת זאת מי שמחפש שעון בגודל קטן, יכול למצוא ב-Galaxy Watch Active את הפתרון שחיפש. גם הקהל הנשי שמעוניין בשעון חכם, ועד כה נאלץ להסתפק בשעונים גדולים ומסיביים, ימצא כי Galaxy Watch Active נראה אלגנטי על היד, במיוחד בצבע האפור והורוד.

קטן אבל עמיד

המסך הוא מסוג AMOLED ברזולוציה של 360×360 פיקסלים. מדובר במסך איכותי מאוד, חד ובעל צבעים עשירים. הוא בהיר מספיק לשימוש גם ביום, ויש לו גם תכונת בהירות אוטומטית שמתאימה היטב למצב התאורה. עם זאת העדפנו להשתמש בבהירות נמוכה יותר כדי לחסוך בזמן הסוללה. עם זאת, המסגרת עבה מאוד כך שיחס מסך לגוף עומד על 72%.

השוואה: Galaxy Watch משמאל ו-Galaxy Watch Active מימין

למרות המראה האלגנטי והעדין, Galaxy Watch Active דווקא עמיד. הוא מוגן באמצעות זכוכית מסוג Gorilla Glass 3 החסינה לשריטות. הוא אטום למים בתקן 5ATM, מה שאומר שהוא מתאים גם לשחייה. בנוסף, הוא גם עמיד לנפילות וזעזועים בהאם לתקן הצבאי MIL-STD-810G.

הרצועה מיוצרת מסיליקון נעים למגע וגודלה מהווה עוד סממן להיקפו הקטן יחסית של Galaxy Watch Active. היא ברוחב של 40 מ"מ, לעומת 42 מ"מ במקרה של Galaxy Watch, והיא תואמת בצבעיה לצבע המסגרת של השעון, כלומר במקרה של שעון הבדיקה שלנו שחור אבל יש רצועות בצבע ורוד, אפור וכחול.

אבזם הרצועה הוא מהסוג הקלאסי, כאשר הנעילה מתבצעת על ידי הכנסת הלשונית אל מתחת לרצועה, בסגנון של שעוני ה-Apple Watch. לידיים גדולות סמסונג מצרפת בערכה גם רצועה ארוכה יותר עם קפיץ החלפה מהירה, אבל לנו הספיקה הרצועה בגודל הסטנדרטי.

מעט יותר מוגבל

כבר הבנתם כי Galaxy Watch Active שונה משאר שעוני הסדרה. זה לא מסתכם רק בעיצוב. גם חלק מהיכולות שהוא מספק מעט שונות. הוא מבוסס על אותה מערכת Tizen שבליבת ההרצה של שלל שעוני סמסונג, וזו אכן כמעט זהה ביכולות שלה למה שסקרנו ב-Galaxy Watch.

הממשק קל, אינטואיטיבי ופשוט מאוד לשימוש. יש לבצע החלקה מצד לצד כדי לעבור בין המסכים השונים: החלקה משמאל לימין כדי לצפות בהתראות והחלקה מלמעלה למטה כדי לגשת לכפתורים המהירים. שוב אנחנו מוצאים את עצמנו קצת מתוסכלים מכך שאי אפשר לחזור אחורה בהחלקה כמו ב-Android Wear, אלא רק באמצעות לחיצה על כפתור החזרה שבדופן השעון. גם הרגשנו בחוסר של טבעת הניווט סביב המסך, מכיוון שכעת המעבר או הגלילה מתבצעים באופן ידני בלבד.

כמובן שאפשר לקבל התראות מהטלפון הנייד, בין אם זה אנדרואיד (Android) או iOS. למי שמשתמש ב-iPhone ימצא כי הוא לא יוכל להגיב להודעות ואילו אצל משתמשי אנדרואיד אפשרות התגובה פעילה רק בחלק מהאפליקציות. יש גם גישה ללוח השנה, אנשי הקשר, מזג האוויר ושליטה במוזיקה. עם זאת, לא ניתן להאזין דרכו או ולשוחח דרכו בשיחות קוליות. המסייעת ביקסבי (Bixby) דווקא כן תעבוד כאן, בלחציה כפולה על כפתור התחתון היא תוכל להאזין ולקבל את הפקודה הקולית.

כשעון שמיועד לספורט, יש לו את כל המאפיינים הדרושים. זה אומר כי הוא מסוגל לעקוב ולנטר אחר נתוני ספורט של המשתמש באמצעות מגוון של חיישנים המוטמעים בו. בין היתר השעון מספק נתונים על מספר צעדים, מרחק, קלוריות ודופק נוכחי. בעת ההכרזה החברה הבטיחה שתהיה גם אפשרות למדוד לחץ דם, אולם האפשרות הזו טרם זמינה.

מי שמתאמן באופן קבוע יכול לבחור משלל מצבי אימון שונים. במקרה כזה השעון עוקב אחר משך האימון, דוגם את הדופק מידי כמה דקות, מציג מרחק ומיקום על המפה באמצעות מקלט ה-GPS המובנה ועוד. בסיום האימון מוצג המידע המלא המסתנכרן לאפליקציית Samsung Health. גם אם לא מפעילים את מצב האימון, Galaxy Watch Active מסוגל לזהות בעצמו את סוג הפעילות, אם כי מצאנו שלא תמיד זה עובד במדויק.

סקירת וידאו: Galaxy Watch Active

סוללה ליומיים, בלבד

בליבו של Galaxy Watch Active נמצאת המערכת על שבב Exynos 9110 של סמסונג המציעה מעבד כפול ליבה בתדר מקסימלי של 1.15 גיגה-הרץ. יש לו זיכרון עבודה של 768 מגה-בייט וזיכרון אחסון של 4 גיגה-בייט והוא תומך קישוריות WiFi, בלוטות' 4.2 וגם NFC.

הסוללה בתוכו מציעה קיבולת של 230 מילי-אמפר/שעה. בבדיקה שלנו, ניתקנו את השעון מהמטען בשעה 8 בבוקר וזו הספיקה לנו עד למחרת בערב כאשר האפשרות 'מסך פועל תמיד' כבויה. כלומר מדובר בכיומיים של שימוש בסיסי ולא תובעני במיוחד. שימוש מסיבי יותר בפונקציות הכושר השונות יוביל בהתאם לזמן סוללה קצר יותר. לא מדובר בזמן עבודה רב במיוחד לעומת זה של Galaxy Watch, וחבל.

הטענת השעון מתבצעת באמצעות עמדת טעינה ייעודית, וטעינה מלאה שלו נמשכת כשעתיים וחצי. הוא מסוגל גם להיטען בכל מטען אלחוטי תומך תקן Qi וגם להיטען מגב ה-Galaxy S10. האפשרות האחרונה לא ממש נוחה ושימושית, שכן צריך למצוא את הנקודה המדויקת להטענה.

השורה התחתונה

Galaxy Watch Active הוא שעון ספורט במראה אלגנטי, אבל הוא אינו מתאים לכל אחד. יש לו את שלל האפשרויות של שעוני סמסונג האחרים, והמסך איכותי מאוד, אבל עדיין מספר פונקציות חשובות כמו רמקול או מיקרופון – חסרים בו.

גודלו של השעון הוא החיסרון אבל גם היתרון שלו. המימדים של Galaxy Watch Active אינם מתאימים לאנשים גדולים או בעלי ידיים גדולות. מצד שני הגודל הקטן מהווה יתרון למי שנמנע משעונים חכמים בשל מראה מגושם. גם למחיר יש נקודות זכות, כאשר מחירו של השעון הוא קצת פחות מ-1,000 שקלים.