השאלה אודות מיקומם היחסי של הטאבלטים בשוק המחשבים המודרני כנראה תלווה את המשתמשים וקהל הרוכשים הפוטנציאלי, ובאותה מידה גם את העיתונאים המכסים את השוק, עד קץ הימים כמעט. למה? כי עם דבר אחד קצת קשה להתווכח: הטאבלט עוד כאן, והוא כנראה יישאר פה עד שיגיע קונספט שיחליף אותו באופן מוחלט, וכנראה גם את הטלפונים החכמים בדרך.

בסופו של דבר, ובמיוחד עבור צרכני מדיה, הוא כנראה תמיד ייתן פתרון יותר טוב מבחינת גודל מסך מאשר טלפון מצד אחד ומצד שני ממחשב שלא יכול להיות אף פעם נייד כמוהו, אפילו לא מחשב נייד מודרני – דק גזרה ככל שיהיה.

וכל הדברים נכונים עוד יותר כשלוקחים ליד את ה-Galaxy Tab S5e, הטאבלט החדש מבית סמסונג (Samsung) שבכל היבט שלו צועק שימושיות גבוהה חוצה גבולות, כזו שמתאימה לשימוש כלל משפחתי מבוסס מדיה ברמה גבוהה, כשבחברה שמו להם למטרה לאפשר לכל אחד מבני התא המשפחתי למצוא בו את מה שהוא צריך לשימושיו וכמעט בלי פשרות.

מבחוץ פנימה

והכי פחות פשרות מוצאים בעיצוב של Tab S5e – הוא לא פחות ממרהיב. סמסונג הצליחה לדחוס לתוך מידות של 245×160 מ"מ מסך OLED בגודל 10.5 אינץ' שמציע רזולוציה גבוהה בשיעור של 2560×1600 פיקסלים ומאפשר, מעבר לתצוגה האיכותית, גם זוויות צפייה נהדרות. כמו כן מציע המסך בהירות גבוהה מאוד שמאפשרת גם באור שמש די ישיר לקרוא ספר בקלות רבה – כן, ספר דיגיטלי כמובן. זה כבר הפך לסוג של מנהג, וגם הפעם כשרוכשים את Galaxy Tab S5e מקבלים כיום, במסגרת מבצע שעורכת סמסונג ישראל יחד עם עברית – אפליקציית הספרים הדיגיטליים, עשרה ספרים במתנה. וברשימה המוצעת מוצאים ספרים עבור כל אחד, בכל גיל, ובכל תחום התעניינות וזו מתנה ששוויה 400 שקלים.

בסמסונג למעשה אפילו מתגאים בהיבט התצוגה של הטאבלט, וכנראה שדי בצדק. הם הצליחו לצמצם מאוד את המסגרת מסביב למסך. גם אם עדיין לא מדובר ברמה המקובלת כיום בשוק הטלפונים הגבוה, עדיין מציג הטאבלט החדש יחס מסך לגוף של קצת יותר מ-80%, וזה מרשים בשוק הזה.

ומה שעוד יותר מרשים הוא שהכל, יחד עם גב האלומיניום המבהיק, מוגש בעובי שמסתכם ב-5.5 מ"מ בלבד. למעשה מאז ימי ה-Tab S2 הזכור לטוב דקיקות זו של משפחת הטאבלטים המובילה של סמסונג ממשיכה להרשים בהיבט של העובי, ו-Galaxy Tab S5e יותר מרק ממשיך את המסורת אם לוקחים בחשבון את גודל המסך.

ולמעשה זה עוד יותר מרשים כשמתברר שבפנים ממוקמת סוללה ענקית שמציעה נפח עבודה של 7,040 מילי-אמפר/שעה, ותומכת בטעינה מהירה בהספק של 18 וואט כחלק מהמערכת על שבב שמשובצת בטאבלט. בבדיקות שלנו התברר שהיא מספיקה לעבודה של יותר מ-10 שעות ברציפות, בבהירות שמספיקה ויותר לשימוש תוך ביתי בכל שעות היום. זה אומר, לדוגמה, שאפשר לראות כמה סרטים ברצף או לשחק זמן רב בלי הפסקה גם כשטסים רחוק מעבר לימים ולאוקיינוסים בטיסות הארוכות ביותר לארצות הברית.

ואם כל זה לא מספיק מרשים, אז אולי זה המקום לציין שהמשקל של Galaxy Tab S5e מסתכם ב-400 גרם בלבד. עד כמה זה מרשים? זוכרים את הספרים הדיגיטליים המוזכרים לעיל? בדרך כלל קוראי ספרים ייעודיים מציעים מסך קטן יותר ושוקלים אפילו קצת יותר. במקרה של הטאבלט הזה גם קוראים יותר בנוחות וגם מרגישים יותר בנוח בזמן הקריאה.

יכולות עבודה מתקדמות

סמסונג גם הביאה ל-Galaxy Tab S5e כמה תכונות שזולגות מעולם הטלפונים בו היא מובילה את טבלת המכירות. אחד מהם הוא אפשרויות נעילת/פתיחת מכשיר רבות. סיסמה בלבד? תשכחו מזה. כפתור ההפעלה/כיבוי כולל גם חיישן טביעות אצבע, ומערכת ההפעלה משתמשת במצלמה הקדמית גם כדי לאפשר פתיחה באמצעות תמונת פנים. ההגדרה של האפשרויות הללו קלה ומהירה למדי, ומערכת ההגדרות, שאימצה לחלוטין את ממשק ה-One UI החדש של החברה, מאפשרת בנוסף לקבוע איזו מן האפשרויות הללו תקבל עדיפות אם רוצים ששתיהן תפעלנה בו זמנית.

העבודה עם הטאבלט באופן יום יומי מראה בין השאר עד כמה הממשק One UI המוזכר לעיל הוא אחד הטובים שקיימים כיום בשוק האנדרואיד. הוא יודע לכוון את המשתמש למקום שצריך, הוא מחולק היטב, והוא מוסיף תכונות רבות כמו תמיכה ב-Dex, המערכת שמאפשרת להפוך את הטאבלט למעין מחשב שולחני בעת שרוצים בכך, וכן תמיכה במצב משחקים שמאפשר למי שרוצה בכך לקבוע בדיוק את ההגדרות הסביבתיות לרגעים בהם משתמשים ב-Tab S5e לצורך מרוצי מכוניות, ניהול חוות וכדומה. בנוסף, בעת משחק מתווספת צלמית חדשה לתפריט הראשי שמספקת גישה לאפשרויות כמו צילום מסך, צילום סרטון וידאו ושינוי הגדרות מצב המשחק.

האווירה בזמן משחקים משופרת אף יותר בזכות השילוב של ארבעה רמקולים באופן היקפי. רמקולים אלו מיוצרים בשיתוף פעולה עם AKG, והם תומכים ב-Dolby Atmos. התוצאה לבבית לא רק בזמן משחקים כמובן אלא גם בזמן צפייה בסרטים או תוכניות טלוויזיה באמצעות שירות הזרמת תוכן כזה או אחר.

עוד מקום בו סביבת ההפעלה הנוחה לעין ולאוזן באה היטב לידי ביטוי היא סביבת הילדים שזמינה לגישה דרך תפריט ההתראות העליון, כאחת מצלמיות ההפעלה המהירה. מדובר באזור מוגן ובטוח שמיועד לשימוש בידי ילדים צעירים עם השגחה הורית, והוא מוגן סיסמה. הילדים יכולים לשחק בכמה משחקים שכבר מוגדרים מראש, והם אפילו יכולים לגלוש באמצעות דפדפן בטוח באינטרנט. עם זאת בכל חריגה ההורים צריכים לספק את הסיסמה כאישור, והילדים לא יכולים לצאת מסביבת התפעול הצבעונית הזו בלי הסיסמה – וכאמור, רק ההורים אמורים להכיר אותה. עוד הוכחה ש-Galaxy Tab S5e הוא טאבלט שיכול לשמש כאמצעי מדיה לכל המשפחה.

חומרה משופרת

הטאבלט מבוסס על המערכת על שבב Snapdragon 670 של קוואלקום (Qualcomm) שיחד עם 4/64 גיגה-בייט זיכרון (יש גם גרסה של 6/128 גיגה-בייט זיכרון) מספיקה בהחלט לכל הצרכים של משתמשי הטאבלט, להוציא אולי משחקים עתירי גרפיקה וביצועים שמיועדים לשחקנים כבדים באמת.

הטאבלט גם מציע אפשרות הרחבת זיכרון אחסון ב-512 גיגה-בייט לכל היותר. מבחינת קישוריות יש תמיכה בבלוטות' 5.0 וב-WiFi בתקן 802.11ac, וכמובן יש גם מצלמות: הקדמית עם חיישן בגודל של 5 מגה-פיקסל, ואחורית עם חיישן בגודל של 8 מגה-פיקסל ותמיכה במיקוד אוטומטי.

בשורה התחתונה מביא Galaxy Tab S5e אל השולחן שילוב של עיצוב נהדר, תצוגה איכותית ביותר וגם זמן סוללה מרשים במיוחד. הוא יותר ממציע את כל מה שצריך לטאבלט מדיה משפחתי, עם התאמה לצרכים של כל אחד מבני הבית, ועם מתנה יותר מנאה של ספרים דיגיטליים מאפליקצית עברית. בתצורה של 4/64 גיגה-בייט זיכרון הוא עולה כ-1,900 שקלים.