בחירת טאבלט הוא לא עניין של מה בכך. השוק מוצף באין ספור דגמים, גדלים ומפרטים ומאוד קשה לבחור. אנדרואיד? iOS? מותג? אולי בכלל עדיף להסתפק במכשיר סיני פשוט וזול. בכלל, מאז כניסת מכשירי הטאבלט הזולים המבוססים על אנדרואיד (Android), חברות המותג 'יורות' לכל הכיוונים ומוציאות טאבלטים רבים לכל הקטגוריות (נמוך, בינוני, פרימיום) על מנת להגדיל את אחיזתם בשוק. לראייה, סמסונג (Samsung) השיקה השנה, 2014, קרוב ל-30 דגמי טאבלטים שונים, גרסאות מתקדמות לסדרות ישנות יותר ואף סדרות חדשות לגמרי. בחלקה התחתון של הסקאלה נמצא ה Tab 3 lite עם מחיר הנמוך מ- 700 שקלים ובחלקה העליון נמצא ה Galaxy Tab S, מכשיר פרימיום לכל דבר.

ה-Galaxy Tab S מסמל תחרות חדשה בשוק. בשנים האחרונות אנו עדים לתחרות חזקה בין אפל וסמסונג בעיקר בגזרת הטלפונים החכמים, ה-iPhone מול ה-Galaxy S, והדעות מתחלקות לגבי מי טוב יותר.  כעת, גם בגזרת הטאבלטים התחרות גדולה. סמסונג ייצרה לאורך השנים טאבלטים חזקים עם מפרט איכותי כאלה שמתחרים בצורה מכובדת מאוד באלה של אפל, כדוגמת ה-Galaxy Tab Pro. אבל כשיש לאפל את הטאבלט הכי טוב/הכי דק/הכי קל/הכי מעוצב כדוגמת ה-iPad Air, היא נחשבת למנצחת בשוק.

השנה סמסונג מרימה את הכפפה אל מול אפל ומשיקה זוג טאבלטים מעוצבים, עם מסך חד ואיכותי בגדלי 8.4 אינץ' ו 10.5 אינץ', קלי משקל ודקים להפליא כזה שעל פי סמסונג, יכול אפילו להחליף את המחשב הנייד (דגם ה-10.5 אינץ'). לקחנו את ה Galaxy Tab S 10.5, גלשנו, קראנו, צפינו, שחקנו ואלו הרשמים.

עיצוב
עיצוב ה-Galaxy Tab S הוא שינוי חיובי ליחסה של סמסונג לעיצוב המכשירים שלה – יותר יוקרתי ואלגנטי, פחות תחושת פלסטיק זול. דבר הראשון ששמים לב אליו, לאחר הוצאת המכשיר מהקופסה, הוא לעוביו הדקיק ומשקלו הקל יחסית של המכשיר. עובי של 6.6 מ"מ ומשקל של 465 גרם, הופכים את ה Tab S לאחד הטאבלטים הדקים והקלים ביותר בשוק בקטגוריית מסכי 10 אינץ' ולמתחרה ראוי ל-iPad Air של אפל. מצד אחד, מכשיר כל כך דק, יחד עם גודלו, גורם לתחושה כי הוא עלול להישבר בשלב מסוים יותר מכל מכשיר אחר, אך מצד שני, במשך כל תקופת השימוש ב-Tab S הוא קנה אצלנו היטב את מעמדו כמכשיר חזק ועמיד ולא היה צורך להשתמש בו ביד רכה.

samsung_galaxy_tab_s_side
בגזרת המחברים, הכפתורים והאלמנטים השונים אין שינוי בולט מהטאבלטים האחרים של סמסונג. בצד המסך ניתן למצוא מצלמה עם חיישן ברזולוציה של 2 מגה-פיקסלים ואת שלושת הכפתורים המוכרים של סמסונג, כאשר הכפתור המרכזי משמש גם כקורא טביעת אצבע כמו ב-S5. גב המכשיר מעוצב בהשראת השקעים של ה-Galaxy S5 של החברה, עם שקעים גדולים יותר במעט ואף מרווח גדול יותר ביניהם דבר המקנה מראה מעט יותר יוקרתי ופחות תחושה של גב העשוי פלסטיק. בנוסף ניתן למצוא בגב המכשיר מצלמה עם חיישן ברזולוציה של 8 מגה-פיקסלים עם מבזק LED, שהוא דבר די נדיר במחוזות הטאבלטים וכן שני מחברים עגולים לחיבור הכיסויים השונים של הטאבלט (הנמכרים בנפרד). דבר נוסף המקנה יוקרתיות למכשיר הן דפנותיו, אשר עוצבו בגימור ברונזה מלוטש, גם בגרסה הלבנה), עם פינות מעוגלות. בחלקו העליון של המכשיר ניתן למצוא את כפתורי השליטה בעוצמת הקול את כפתור ההפעלה וכן את האינפרא- אדום. בשתי דפנות המכשיר נמצאים זוג רמקולים, כאשר בנוסף נמצאים בצידו הימני שקע הטעינה וחריץ ההרחבה לכרטיס microSD ובצידו השמאלי שקע אוזניות 3.5 מ"מ. בדופן התחתונה של המכשיר נמצא המיקרופון.

tag_s

תצוגה
לצד העיצוב היוקרתי, גם המסך יוצא דופן. סמסונג ציידה את ה-Tab S במסך Super AMOLED ברזולוציה של 2560×1600 פיקסלים עם ניגודיות דינמית של 1:100,000 המקנה חווית צפייה חדה המלווה ברווית צבע יוצאת מן הכלל, כזו שלא רגילים לראות במסכים כל כך גדולים. סרט ב-Tab S נראה הרבה יותר טוב בהשוואה לצפייה במסך LCD או LED, בעיקר בשל הניגודיות הטובה המשודרגת בשחור עמוק וצבעים עשירים. למסך שלושה מצבי תצוגה: 'אוטומטי', 'וידאו' ו-'תמונה', כאשר בכל אחד מהם המסך מציג את התמונה קצת אחרת. למרות שהמצבים מנתבים להשתמש בהם לפי שמם, אין מצב 'נכון' לכל שימוש. בסופו של דבר מדובר בהעדפה אישית וכיצד אוהבים לצפות בוידאו. לדוגמה, במצב 'וידאו' מצד אחד התמונה מקבלת תוספת רוויה לצבע מה שמעניק צבעים טובים יותר לסרטים ישנים או כאלה שהם ברזולוציה ובאיכות נמוכה אך מצד שני, קטעי וידאו שעשירים כבר בצבע (בעיקר סדרות וסרטים חדשים ברזולוציית FHD/ HD) עלולים להראות רוויים מדי. חשוב לציין שמצבי תצוגה אלה עובדים רק עם האפליקציות הייעודיות בטאבלט ואילו באפליקציות חיצוניות, כדוגמת BSPLAYER, לא יהיה שום שינוי בתצוגה.

רזולוציית המסך הגבוהה מנוצלת היטב גם באפשרות פיצול המסך המוכרת של סמסונג, המאפשרת לפצל את המסך לשניים ועבודה במקביל על שני מסכים ואף להעביר ביניהם טקסט. כדי לפתוח כמה מסכים ביחד כל מה שצריך לעשות הוא לבצע גרירה מצד ימין של המסך כדי לפתוח חלון שמכיל רשימת אפליקציות מאוד מוגבלת ובסיסית. גרירה של 2 אפליקציות למרכז המסך תפתח אותן זו לצד זו או זו מעל זו. כאשר ניתן להחליף את המיקום בניהם, לחלק את יחס הפריסה בטאבלט בצורה הדרושה, לסגור מסך בודד ואף ליצור קיצור אשר בלחיצה אחת תפתחנה שתי אפליקציות אשר ייפרסו בצורה אוטומטית על פני המסך. העבודה במצב זה עוברת בצורה חלקה ללא תקיעות או האטה בתפקוד האפליקציות. מלבד החיסרון במגבלת האפליקציות הניתנות להפעלה במצב זה, חסרה במכשיר האופציה לפצל את המסך ל 4, כמו בסדרת ה Tab Pro, אשר לו מסך ברזולוציה דומה.

מערכת הפעלה וממשק
לטאבלט אנדרואידי יש כמעט את אותן הפונקציות והיכולות כמו כל טאבלט אחר: להציג סרטים, להשמיע מוזיקה, לגלוש, לקרוא קבצי טקסט ואף לשחק עמו. על מנת להבדיל את המכשיר ממתחריו, סמסונג בחרה לשפר את חווית השימוש ב-Tab S עם תוספים ושירותים חינמיים, חלקם עם הגבלת זמן, ברמה העולמית והמקומית ואף כאלה שכבר ראינו במכשיר ה-Galaxy S5: חיבור למחשב, Remote PC, המאפשר חיבור ושליטה מכל מקום למחשב האישי וזאת למשך שנתיים, Hancom Office המאפשר צפייה ועריכת מסמכים עם תמיכה מלאה ביישומי ה-Office של מיקרוסופט (Microsoft), ספר מתנה בכל חודש משירות הספרים של Kindle, שלושה חודשי שירות לחוברות הקומיקס של MARVEL unlimited, שירות ה-VOD של סמסונג ישראל (smart VOD) מתנה לחודשיים, ספר דיגיטלי בעברית כל שבועיים דרך שירות 'עברית', חודשיים מתנה בעולם הילדים Mogobe, גליון דיגיטלי מתנה של המגזינים מנטה ובלייזר, חודש בשירות הספרים הקוליים iCast, מנוי לחצי שנה בשירות אחסון המוזיקה MyMusicCloud ובישרות אחסון התמונות והוידאו MydigiPack.

samsung_galaxy_tab_s_sideSync

אחד התוספים המעניינים בטאבלט הוא ה sideSync 3.0 המאפשר לחבר את הטלפון הנייד לטאבלט ולשלוט עליו בצורה מלאה, כולל לחייג ולענות לשיחות, באמצעות wifi-Direct. תוסף זה 'מנתק' את המשתמש מהטלפון הנייד ומאפשר לו להשתמש אך ורק בטאבלט מבלי לדאוג שיפספס שיחה או מסרון שהתקבל בטלפון. המעבר בין המסכים של מכשיר הטלפון ב-sideSync מעט איטי אך קבלה ומענה לשיחות הטלפון מתבצעים היטב, השמע היה טוב מאוד והמענה למסרונים הטקסטואליים קל ומהיר. את תצוגת המכשיר ניתן להזיז לכל מקום על מסך הטאבלט ואף לסובב אותו לפי הצורך כך שבסך הכל השימוש בתוסף מתבצע בצורה נוחה חלקה. חסרונו הגדול של התוסף הוא שהתמיכה בו היא רק לבעלי מכשירי ה-Note 3, S4 וה-S5, כאשר רק האחרון תומך במענה לשיחות. על פי סמסונג, שירות זה יורחב למכשירים נוספים, כולל שיחות, עד לסוף השנה.

לטאבלט גם מצב פעולה לילדים, המוכר מה-S5 של החברה. בעזרת קוד, ניתן לשלוט בתוכן ובאפליקציות בהן הילדים יוכלו לשחק וכן במעבר למצב הרגיל. תוסף נוסף ונחמד, שגם אותו פגשנו לראשונה ב-S5, הוא סורק טביעות האצבע, שמלבד אבטחת מידע, מאפשר למשתמשים שונים, עד שמונה אנשים, לפתוח את מסך הבית שלהם בסריקת אצבע. ברמה הביצועית הסורק עבד כל פעם ללא תקלות. כמובן שניתן לעקוף את סריקת האצבע עם קוד קבוע מראש, כאשר זה לא עובד.

samsung_galaxy_tab_s_back_camera

ביצועים
אחד הפרמטרים החשובים האחראים על ביצועי המכשיר הוא הסוללה, במיוחד במכשיר שעיקרו צפייה בווידאו. ב-Tab s יש סוללה בהספק של 7,900mAh שהספיקה לכמעט שלושה ימי שימוש הכוללים צפייה בסרטים גלישה ברשת, משחקים ושימוש במצלמה עד שהיה צורך להטעין אותה. במבחן הטיסה המכשיר עמד בציפיות: לאחר טעינה מלאה של הסוללה, הספקנו לראות ארבעה סרטים, לשחק במשחקים ואף לצלם קצת תמונות סטילס ווידאו ואחוזי ניצול הסוללה עמד על 30%. כדי להאריך את זמן השימוש בטאבלט, סמסונג הוסיפה את המצב 'חיסכון סוללה מרבי', שראינו לראשונה במכשיר ה-S5. כידוע, מצב זה משנה את עיצוב מסך ופריסת האפליקציות וכן את צבעי המסך לשחור לבן ומוריד את רמת צריכת הסוללה למינימלית כך שאחוז אחד יכול לספק עוד קצת אוויר לנשימה.

מלבד ביצועי סוללה נוחים, גם ביצועי החומרה טובים למדי. ה-Tab S מצויד בשבב ה-Exynos 5 Octa המשלב 4 ליבות Cortex-A7 במהירות 1.3 ג'יגה-הרץ ו-4 ליבות Cortex-A15 במהירות 1.9 ג'יגה-הרץ. זיכרון RAM של 3 ג'יגה-ביט המאפשר לטאבלט להתמודד מצוין עם יישומים כבדים (כולל משחקים) וסרטים באיכות גבוהה. ביצועי הטאבלט נפגעים קלות כאשר הוא מריץ יותר מידי יישומים ברקע: כאשר פעלו תריסר יישומים במקביל, ביניהם משחקים ברזולוציה גבוהה, היו מעט קפיצות/'תקיעות' בזמן צפייה בוידאו, אך זה קורה לעיתים רחוקות, כך שהטאבלט עובד חלק ברוב הזמן והנאה בצפייה בוידאו כמעט מושלמת. תוספת נהדרת לוידאו הם שני הרמקולים הנמצאים בשני צדדי המכשיר המספקים עוצמת קול חזקה יחסית המספיקה לשמיעה בבית.

גם תחום הצילום השתדרג ב-Tab S. מלבד מצלמה עם חיישן 8 מגה-פיקסלים, ניתן למצוא בגב המכשיר מבזק LED – תוספת שכמעט ולא קיימת בשוק הטאבלטים, הוא מעניקה יתרון די גדול אל מול המתחרים. איכות התמונה אינה נופלת מאיכותן של המצלמות הנמצאות במכשירים סלולרים של החברה, אך היא, כמעט כמו כולם, מתקשה מאוד בצילומים בתנאי תאורה חלשים וזאת למרות המבזק. מנגד הצפייה במסך בעל רזולוציה גבוהה יחסית מהנה הרבה יותר. בקדמת המכשיר, מעל המסך, קיימת מצלמה עם חיישן 2.1  מגה-פיקסלים המשמשת לרוב לשיחות וידאו וצילומים עצמיים. אומנם הצפייה בתמונות מהנה יותר אך עדיין, לא נוח לצלם עם טאבלט, במיוחד כזה עם מסך 10.5 אינץ'. כאשר מחזיקים את הטאבלט עם 2 ידיים, לחיצה על "צלם" נעשית עם האגודל אך היכולת ללחוץ על המסך על מנת לקבוע פוקוס מאוד קשה, במיוחד לאנשים בעלי ידיים קטנות.

מחיר
כיאה למכשיר פרימיום מחיר הטאבלט בהתאם. ה- 10.5 Tab S נמכר בארץ במחיר של 2,400 ש"ח לגרסת ה-WIFI עם 16 ג'יגה-בייט זכרון אחסון פנימי, כאשר מתחרהו העיקרי, ה-iPad Air, מתומחר ב 100 שקלים פחות.

צפו בסקירת הוידאו

ולסיכום
ה-Galaxy Tab S הוא מכשיר פרימיום בכל מובן המילה. הוא מתהדר בעיצוב דקיק, מאפיינים מה-S5, תג מחיר גבוה ומסך איכותי מאוד (super AMOLE). הוא ראשון ברשימת הטאבלטים מבוססי האנדרואיד ומתחרה ראוי מול ה-iPad Air של אפל הן בעיצוב והן במפרט ואף עולה עליו בעזרת חבילת התוכן הייחודית. הוא מעפיל בעיצובו על סדרת הטאבלטים הקודמת של סמסונג, ה-Galaxy Tab Pro אך מצויד במפרט דומה מאוד, מלבד איכות המסך). בשורה התחתונה, אם איכות המסך לא משנה והשימוש בטאבלט כמכשיר צפייה ומשחקים הוא מישני, ה-Tab Pro הוא תחליף מצוין וזול יותר. אך אם חשקתם בטאבלט אנדרואידי יוקרתי עם חווית משחק/צפייה מצוינת ומפרט עשיר ה-Tab S הוא הבחירה הטובה ביותר נכון להיום אפילו כזה שיגרום לנאמני אפל לפזול מעט הצידה.