אי אפשר להתווכח עם סיפור ההצלחה של סמסונג (Samsung) בתחום הטלפונים החכמים. כיום המותג שלה, Galaxy, הוא אחד המותגים החזקים ביותר בשוק, אם לא החזק בהם. לא רק שהוא מוביל בגאווה בלתי מוסתרת את עולם המכשירים המבוססים על אנדרואיד (Android), הוא גם נותן יותר ממלחמה שערה ל-iPhone של אפל (Apple). יש לו, למותג הזה, גם לא מעט פנבויים שמתנהגים בדיוק, או לפחות באופן דומה מאוד, לאותם מעריצי אפל שטענו נגדם/אודותם שהם פשוט מכורים.

אבל קחו את עולם הטלפונים החכמים, השאירו אותו ברקע לרגע, ובואו לבקר בשוק הטאבלטים. סיפור ההצלחה של ה-Glalaxy בעולם 'הקטן' מתפוגג כאן כלא היה. באותה מידה בה הטלפונים של סמסונג הפכו למותג כל כך חזק ומוביל, בשוק הטאבלטים החברה, אם נאמר זאת בעדינות, לא ממש מצליחה. אנו לא יודעים בדיוק מה היקפי המכירות המדויקים של החברות השונות הפועלות בשוק הזה, אבל מבחינת עוצמת השם המכשירים של סמסונג לא נמצאים בשורה הראשונה, וגם לא בשנייה או בשלישית. לא שלא מכירים אותם, אבל לפני שמדברים עליהם מציעים בדרך כלל טאבלטים של חברות אחרות. כאן המרחק בין ה-iPad ל-Galaxy Tab גדול מאוד, ולא לטובתה של סמסונג.

זה לא שבחברה הדרום קוריאנית לא מודעים לכך. אף אחד לא חי שם בסרט. אם אפשר ללמוד משהו מההתנהגות שלהם בשוק הטלפונים, החברה שם יודעים מה הם עושים. יש אפילו עדות לכך שהם קצת מתוסכלים ממה שקרה עד עכשיו, מבחינתם, בשוק הטאבלטים. קובי כליף, מנהל חטיבת המובייל בישראל, אף אמר זאת בפה מלא לאחרונה בעת שהיא השיקה את סדרת הטאבלטים מבוססת האנדרואיד החדשה של החברה, Tab 3, בישראל. "אני לא זוכר שחברה השיקה כזו כמות של טאבלטים בבת אחת, וזה אומר שאנחנו הולכים להיכנס חזק בשוק הטאבלטים שקצת ברח לנו", הוא אמר.

האם זה הפעם יקרה? אנחנו קיבלנו לבדיקה את דגם ה-8 אינץ' מבין השלושה שהושקו. השניים האחרים הם עם מסך בגודל 7 אינץ' ומסך בגודל 10.12 אינץ'. לדגם ה-8 אינץ', SM-T310, יש הרבה דברים משותפים עם הדגם הקטן יותר וגם הגדול יותר, ולפי החברה, מדובר כעת בטאבלט הדגל שלהם.

Samsung-Galaxy-Tab-3-8.0

סיבוב חיצוני: מה שבטוח הוא שבסמסונג קיבלו החלטה אחת חשובה שבאה היטב לידי ביטוי במראה החיצוני של המכשיר של ה-SM-T310, ובעצם של כל הסדרה. ה-Galaxy Tab 3 פשוט נראה כמו טלפון גדול. עד כמה? תוך כדי שהסתובבנו עם הטאבלט בבדיקות החוץ שלנו הנחנו ברגע מסוים את הטאבלט על שולחן כשלצידו הונח ה-Note II. התגובה הגיעה במהירה. ילדה אחת עצרה ואמרה: "היי, הנה טאבלט גדול ועוד אחד יותר קטן בדיוק אותו דבר".

אם תשאלו אותנו הטאבלט החדש דומה יותר ל-Note II. למרות שבאופן כללי הוא דומה גם לסדרת ה-S וגם לסדרת ה-Note, הדמיון שלו ל-Note II הלבן פשוט מובהק. זה אומר אותה סכימת צבעים לבנה עם פס אלומיניום שמקיף אותו מסביב, זה אומר אותםן פינות מעוגלות וגדולות, זה אומר כפתור מרכזי אלפיטי וקצת מוארך למטה באמצע, זה אומר אפילו שוליים זהים באופן יחסי לגודל.

יש כמובן הבדלים. בחלק התחתון, ליד חיבור ה-USB שמשמש להטענת המכשיר, נמצאים שני רמקולים סטריאופוניים. בצד שמאל, קצת מתחת לאמצע, נמצאת כניסה לכרטיס microSD. בצד ימין, כפתור ההפעלה/כיבוי ממקום מעל כפתור השליטה בעוצמת הקול. חיבור ה-3.5 מ"מ לאוזניות ממוקם ממש למעלה. מקדימה, למעלה, המצלמה הקדמית ממוקמת ממש באמצע מימין ללוגו של סמסונג, כשמהצד השני נמצאת נורית החיוויים. כפתורי החזרה והתפריט הפיזיים נראים כל הזמן למטה, ליד הבית הראשי, גם כשהמסך מכובה. מאחור, המצלמה הראשית ממוקמת בצד, קרובה מאוד לכפתור ההפעלה.

למרות השינויים הללו, אין ספק ואי אפשר, כאמור לטעות בקווי הדמיון. אולי מתוך ניסיון להנחיל את ההצלחה של סדרת ה-Galaxy בתחום הטלפוניה, החליטו בסמסונג שהנחלת המראה באופן מבוהק כל כך רק יכולה לעזור.

הטאבלט שוקל 314 גרם, והוא מציע עובדי של 7.4 מ"מ בלבד – לא רע בכלל עבור טאבלט, ובהחלט תורם להרגשה הכללית של המכשיר בעת שאוחזים בו, וגם למראה החיצוני המוצלח.

קרא עוד:  בלי טובות: HarmonyOS של וואווי תתחרה בגוגל, מיקרוסופט ואפל

שימושיות: ההחזקה ביד אחת של הטאבלט נוחה למדי, אם כי אינה נוחה כמו במקרה של גרסת ה-7 אינץ'. כן, ההפרש בן אינץ' אחד מורגש. עם זאת, רוב האנשים יסתדרו בנוחות גם עם ה-SM-T310. מי שלובש ג'ינס עם כיס קדמי אמיתי, ולא דוגמה או דוגמית, יכול להיות שהוא יצליח אפילו להכניס את הטאבלט לכיס. טוב, זה כנראה כבר תלוי בגודל. עם זאת כמובן לא היינו ממליצים לבצע פעולות צילום עם יד אחת בלבד. זה בכל זאת לא טלפון. עם זאת, בסך הכל, די קל להשתלט על המכשיר בדיוק כמו על טלפון חכם, עם יד אחת שמחזיקה ותומכת ביציבות ויד שנייה שפנויה לחלוטין לביצוע הפעולות שצריך.

המסך מגבי מצוין לכל גחמה וצורך, וגם הכפתורים בדרך כלל. עם זאת, דווקא בעת לחיצה על כפתור הבית הרגשנו לפעמים מעט חוסר תגובה, גם כשהטאבלט לא היה עמוס במיוחד ביישומים שפועלים ברקע. אבל, קשה להגדיר זאת כתופעה קבועה או כמשהו שממש מפריע לעבודה השוטפת.

Samsung-Galaxy-Tab-3-8.0-hand

ממשק, מערכת הפעלה, יישומים והרבה תוכן: אומרים שראית TouchWiz אחד ראית את כולם. טוב, מה שבטוח שאם ראיתם טלפון Galaxy בפעולה, אז אתם כבר יודעים איך להשתמש ב-Tab 3 שמגיע עם גרסה 4.2.2 של האנדרואיד לבית גוגל. מבחינת יישומים לא תמצאו כאן את העומס שמוצאים בעת שרוכשים את ה-S4, טוב בכל זאת יש כאן פחות מחתי מהחיישנים שיש בטלפון הדגל שי כאן את מתרגם ה-S, שכמובן עדיין לא עוזר לנו בכלום כדוברי עברית, יש כאן את S Voice  שמאפשר להגדיר למכשיר פקודות קוליות, ויש גם את Group Play שמאפשר שיתוף מוזיקה וסרטונים בין מספר מכשירי Galaxy.

שכחנו אולי להזכיר לעיל, אבל בצד הימני של המכשיר יש גם נקודת אינפרא-אדום שיחד עם Smart Remote  יכולה לעזור לכם להשתמש בטאבלט כשלט רחוק לטלוויזיה, במיוחד אם אתם מאלה שמשתמשים בטאבלט גם בזמן שאתם צפייה בתוכנית או בסרט. הבעיה היא שזה רק לטלוויזיה, ולא כמו שמוצע ב-S4, לדוגמה, לשלוט גם בממירים. בנוסף, חלק מהבעיות שהיו קיימות נותרו על כנן: אין אפשרות חיפוש ברשימה והיא גם לא מסודרת לחלוטין לפי ה-ABC. רק תחשבו איזה מתסכל זה לעבור על הרשימה הענקית של הטלוויזיות המוצעות לשליטה ולא למצוא את הטלוויזיה שבחדר שלכם או בסלון ביתכם, ולהבין שהיא לא יותר ממותג מדבקה. אפילו טייס היה יכול להשתגע מזה. במיוחד אחרי שעוברים על כל הרשימה פעמיים, ליתר ביטחון.

יישום אחר, שמאוד אהבנו, הוא ה-Paper Artist. יישום זה מאפשר לצלם תמונה או לקחת תמונה מהארכיון ולהפוך אותה בלחיצת כפתור למשהו אומנותי, הצהרתי וגם מאוד אופנתי. מעבר למסננים השונים שאפשר לבחור, ניתן גם לבחור מסגרת ולקשקש קצת עם כלי מברשת ועפרון. מומלץ בחום למי שמחשיב את עצמו כקצת יצירתי.

ואי אפשר בלי להתייחס לתוכן שסמסונג ישראל מחלקת במתנה עם ה-Tab 3, ובמיוחד SmartVOD. זהו שירות הסרטים והסדרות וקלטות ה-DVD שהשיקה סמסונג ישראל לאחרונה עבור הטלוויזיות החדשות שלה, ועכשיו הוא עושה הגירה גם לטאבלטים בסדרה החדשה. הרוכשים מקבלים חצי שנה של תוכן באיכות רגילה בחינם, ומתוך קצת יותר מ-1,000 כותרים אנחנו מבטיחים לכם שעות רבות של צפייה ולא משנה מה גילכם ומה אתם אוהבים. מדובר בחבילת תוכן ששווה אמנם 'רק' כ-20 ש"ח לחודש, ואנחנו מאוד אהבנו אותה.

אהבנו גם את העובדה שכל שבועיים מקבלים רוכשי הטאבלטים בסדרה גם ספר מתנה דרך החנות/יישום 'עברית'. כלומר בכל שבועיים אפשר להוריד ספר מבין הכותרים המשתתפים במבצע, ושוב המבחר כאן גדול למדי. מי שלא מנצל את ההורדה בכל שבועיים, זו בעיה שלו. בכל מקרה, היישום עצמו מזעזע, ויש צורך בעיניים טובות במיוחד כדי לקרוא מה כתוב, אבל שוב, מדובר במתנה נאה בהחלט.

קרא עוד:  המהיר בשוק: ADATA חשפה כונן SSD PCIe 4.0 לגיימרים

שקט מצלמים: יישום המצלמה מוכר היטב לכל משתמשי ה-Galaxy בכל המבנה וצורותיו, רק שאל תצפו למצוא כאן את מספר מצבי הצילום שיש ב-S4. המצלמה האחורית, עם 5 מגה-פיקסל ועם מיקוד אוטומטי, עושה את העבודה היטב דווקא. אמנם כשמגדילים אי אפשר שלא להבחין בפיקסילזציה, אבל בגודל רגיל של תמונה, התוצאה בהחלט איכותית. בצילומי נוף שמשלבים שמיים אין חלקים שרופים, יש הבחנה טובה בין גוונים, והתוצאות, גם בצילום לילה, מפתיעות לטובה אם המצולמים לא זזים – הרבה גרעון, אבל עדיין גם בחושך מוחלט אפשר להוציא תוצאות סבירות. אהבנו גם את מצב המקרו בו הצלחנו לצלם עצמים באופן מדויק ממרחק של כ-5 ס"מ ואפילו קצת פחות. בסך הכל, מוצלח ביותר.

המצלמה הקדמית היא מצלמת 1.3 מגה-פיקסלים, ולפחות בשיחות וידאו התוצאה הייתה בהחלט סבירה.

Image Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.us

טכנולוגיה: מסך ה-8 אינץ' של ה-SM-T310 הוא מסך TFT ברזולוציה של 1,280×800 פיקסלים בצפיפות של 213 נקודות לאינץ'. למרות שמדובר במסך TFT, זוויות הצפייה בהחלט טובות, אם כי בגלל החומר נגד סנוור בו הוא מצופה, בדרך כלל זוויות חדות קשה לראות חלקים מהתצוגה כי הם מבריקים מדי.

בתצוגה מקבלת את התמונה שלה משבב ה-Mali-400 שמשובץ ב-SoC של המערכת. מעבד היישומים הוא, למרות שכבר אי אפשר לומר לאור ההתפתחויות האחרונות, של סמסונג, אבל מדובר ב-Exynos 4212 במהירות 1.5 ג'יגה-הרץ. לטאבלט ה-8 אינץ' יש 1.5 ג'יגה-בייט זיכרון עבודה, כמו לדגם ה-10.1 אינץ' (שגם מציע, דרך אגב, אותה רזולוציה), ובדגם שבדקנו יש 16 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון שכמובן ניתנים להרחבה באמצעות כרטיס microSD עד 64 ג'יגה-בייט נוספים.

מבחינת קישוריות תומך הטאבלט ב-WiFi בתקן 802.11 מ-a ועד n, בבלוטות' 4.0 וגם ב-WiFi Direct שמאפשר כמובן העברת נתונים ישירה בין מכשירים תומכים. יש גם S-GPS שלצערנו לא תמיד היה מספיק מדויק, וזו בעיה שכבר נתקלנו בה בלא מעט מכשירים. לפי סמסונג, ייתכן ובעתיד הלא רחוק יהיו גם דגמים של הטאבלטים שיתמכו בסלולר דור שלישי.

הסוללה היא סוללת ליתיום-יון סטנדרטית בנפח של 4,450mAh, והיא בהחלט מספיקה ליום עבודה שלם, יום שכולל גם צפייה אינטנסיבית למדי בוידיאו ואפילו קצת משחקים.

מבחנים: כפי שכבר קראתם בפסקה הקודמת, המעבד שמשולב ב-Tab 3 הזה אינו מהדור החדש והמוביל של המעבדים המיועדים לשוק הנייד. מכיוון שכל לא ממש הפתענו לגלות שיש טובים ממנו, מבחינת ביצועים, לאורך כל הדרך, כולל במיוחד ה-S4 (לצורך השוואה) וגם ה-Xperia Tablet Z של סוני (Sony) שבדקנו לאחרונה.

כך, לדוגמה, במבחן ה-HTML 5 של Vellamo הוא הגיע לציון של 1,596 נקודות מול ה-2,265 של הטאבלט מבית סוני, וב-Quadrant Standard Edition הוא הגיע ל-4,582 נקודות מול ה-7,844 של סוני וה-11,326 הבלתי נתפס של S4. גם ב-Smartbench 2012 התוצאה שלו הייתה נמוכה בהרבה לעומת הטאבלט של סוני: 2,960 מול 4,891 נקודות.

במבחנים הגרפיים הוא השיג תוצאות נאות בהחלט. כך למשל הוא הגיע לקצב של 53.7 פריימים לשנייה במבחן אמת המידה של Epic Citadel, קרוב מאוד ל-56.4 של סוני, אבל בסוני התוצאה הזו הושגה ברזולוציית HD מלאה.

שורה תחתונה: אין ספק שסמסונג מציגה קו של השתפרות במשפחת ה-Tab 3, אבל היא עדיין לא מצליחה להגיע לקו הראשון מבחינת ביצועים. עם זאת, מדובר בטאבלט שפשוט מעוצב היטב מכל הבחינות וגם מציע מספיק יישומים מובנים בכדי ליהנות ממנו לאורך כל הדרך. התוספת הנאה של התוכן שמסופק בחינם לרוכשים מהווה נקודה מעניינת בהחלט שיש גם כן לקחת בחשבון, כי משובר בהטבה כספית נאה במיוחד. גם המחיר, 1,699 ש"ח לגרסת ה-8 אינץ' שבדקנו, עם 16 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון, אינו בשמיים, כך שבשורה התחתונה אם אתם שוקלים לרכוש בימים אלו טאבלט שמבוסס על מערכת ההפעלה אנדרואיד, ה-SM-T310 צריך להיות ברשימה הקצרה שלכם.

כמו תמיד, הוספנו עבורכם גם סקירת וידאו קצרה:

פורסם לראשונה באתר THspot