רשת דור חמישי 5G

יצרנית השבבים קוואלקום (Qualcomm) עדכנה לאחרונה את תחזיותיה בכל הנוגע למכירות מכשירי טלפון חכם הכוללים חיבור לרשתות סלולר מהדור החמישי (5G). בקוואלקום סבורים כי קצב אימוץ הטכנולוגיה יהיה מהיר במיוחד, בזכות השקה נרחבת בסין ומבחר של מעבדים תומכים במגוון רמות מחיר, שיאפשר ייצור של מכשירי 5G זולים יחסית.

באשר למספרים, מצפים בקוואלקום למכירות כ-200 מיליון יחידות ב-2020, של 450 מיליון מכשירי 5G במהלך שנת 2021, ו-750 מיליון מכשירים ב-2022. הערכותיה של קוואלקום נשענות גם על מידע הזורם אליה מצד היצרניות עצמן – מדובר ככלות הכל בספקית העיקרית בשוק האנדרואיד למעבדים עבור טלפונים חכמים, עם קשרים עסקיים הדוקים לכל היצרניות הגדולות בתחום.

מכשירי דור חמישי מספקים מהירויות חיבור של עד 10 גיגה-ביט בשנייה, כלומר חיבור מהיר יותר משמעותית מרוב חיבורי האינטרנט הביתיים.

בישראל הטכנולוגיה עדיין רחוקה יחסית מהשקה: משרד התקשורת טרם סיים את מכרז התדרים שיאפשר לרשתות להקים רשתות דור חמישי, והקמתה הפיזית של התשתית עדיין לא החלה. גם בארצות הברית רשתות הדור החמישי הקיימות משרתות רק אזורים מוגבלים בערים הגדולות, אם כי כאמור התחזית של קוואלקום צופה התרחבות משמעותית במהלך השנים הקרובות.