"בנויים לעבודה" זו הסיסמה שהצמידה פנסוניק (Panasonic) לסדרת הטאבלטים המוקשחים שלה. והטאבלטים הללו אכן בנויים לעבודה. אם אחת השאלות שעולות בכל פעם שרוכשים טאבלט עד כמה מדובר במכשיר בידורי או מכשיר שמתאים לעבודה, במקרה של סדרת ה-Toughpad FZ-A1, הטאבלט שאנחנו בדקנו מהסדרה, השאלה הופכת למיותרת ברגע שמוציאים אותו לראשונה מהאריזה שלו. המראה לא משאיר כל מקום להיסוס.

בדיוק כמו סדרת הניידים הקשוחה הזכורה שלהם, ה-Toughbook, סדרת הטאבלטים הזו אינה מכוונת את עצמה למשתמשים 'רגילים' אלא לאנשים שעובדים במקומות בהם תנאי מזג אוויר ותנאי השטח יכולים להוביל בקלות לגרימת נזק למכשיר, גם אם המשתמש בכלל לא מתכוון שזה יקרה. סוכני שטח, עובדי תחזוקה בשטח, אנשים שגשם יכול לתפוס אותם בכל רגע ועדיין צריכים להמשיך לעבוד, אנשים שעובדים במקומות בהם הטאבלט יכול ליפול בגלל חוסר תשומת לב או הנחתו במקום לא מתאים, אלה האנשים שצריכים, לפי פנסוניק, לחשוב על רכישת הטאבלט הזה.

בהתאם לכך מציע ה-FZ-A1 מגננות רבות ועמידות בתקנים מחמירים כגון MIL-STD-810G, עמידות בנפילה מגובה של עד 120 סנטימטרים, ו-IP65, תכנון שמיועד לגלות עמידות בתנאי אבק ומים, למכשיר שממשיך לעבוד גם בתנאים קשים בהם בדרך כלל לא מכניסים לסביבה מכשירים רגילים מפחד שהם פשוט יפסיקו לעבוד.בנוסף, כדי להתאים טוב יותר לסביבה ארגונית, משובץ במכשיר גם מעבד מיוחד שמטרתו לספק יכולות ניהול ואבטחה לטובת מנהלי ה-IT.

אמנם לכל האלמנטים הללו יש מחיר מבחינת שימושיות, אבל גם כך לא מדובר בטאבלט שמיועד לכל אחד, ואין כל ספק שקהל היעד, לפחות לפי פנסוניק, מוכן לשלם את המחיר הזה כדי ליהנות משימוש בטוח ויותר מאמין.

Panasonic-ToughPad-connectorsסריקה מסביב, או בדיקת ההגנות: כאמור מרגע שמוציאים את ה-Toughpad FZ-A1 מהאריזה שלו קשה לטעות בכיוון שלו. מעטפת הגומי המוגבהת שמקיפה את החלק העליון של המכשיר, מעל המסך, בעלת הפינות המעוגלות המוגדלות, היא אחד האלמנטים הוויזואליים הבולטים ביותר של המכשיר. אבל המטרה שלה היא כמובן לספק אלמנט של הגנה, ואפילו שניים: מניעת נזק כשהמכשיר מקבל מכה בפינה, מקיר או נפילה, וכן הגנה על המסך. אם המכשיר נופל כשהמסך ישירות כלפי מטה, הוא לא אמור בכלל לקבל מכה. בפועל מעטפת הגומי המוגבהת היא זו שבולמת את הזעזוע ומונעת את המפגש עם הרצפה. מעבר לכך, היא מספקת עוד אלמנט לאיטום המכשיר מפני מים, וזאת כתוספת למסך הגנה מותקן מראש למניעת שריטות והכתמות של המסך עצמו.

השלדה של המכשיר מיוצרת סגסוגת מגנזיום יחסית קלה וכל החיבורים האפשריים סגורים היטב כדי למנוע חדירה של אבק ומים. פותחים את החיבורים רק שממש צריך להשתמש בהם. תחת מכסה מיוחד בצד השמאלי במבט מאחור, שמצויד בכפתור נעילה, מוצאים את חיבור ה-HDMI, האוזניות וה-USB, וכן את חריץ ה-microSD. ותחת כיסוי דומה בצד השני מוצאים מכסה נוסף שמסתיר את חיבור ספק הכוח. החיבור עצמו מיוחד במינו, וגם כשמכניסים אותו למקום הוא אוטם לחלוטין, בצורה מושלמת, את האפשרות לחדירת אבק ומים. כשמסיימים להטעין צריך כמובן לסגור מייד את המכסה.

מאחור מוצאים עוד מספר אלמנטים: מצלמה אחורית באיכות של 5 מגה-פיקסלים שמצוידת במיקוד אוטומטי ומבזק לד וכן שקועה קצת פנימה כדי למנוע מגע ישיר, מגעים לחיבור לתחנת עבודה, כפי שאולי אפשר לצפות מטאבלט עסקי, ולמטה עט/חרט שמיועדת לשימוש שוטף ביישומים שמאפשרים לבצע רישומים ביד. את העט כדאי, ואפשר, לחבר בחוט כדי שלא ילך לאיבוד. מאחור, בצד השמאלי מוצאים גם את יציאת הרמקול שהיא יחסית קטנה, ואכן, גם עוצמתו לא מלהיבה.

מקדימה מוצאים את המצלמה הקדמית שניה באיכות טובה למדי של 2 מגה-פיקסלים בחלק העליון של המכשיר, ולמטה חמישה כפתורים פיזיים: הדלקה/כיבוי, חזרה, בית, תפריט וכפתור משתמש. לחיצה על כפתור המשתמש מאפשרת לבצע מספר פעולות, שהחשובה שבהן היא פתיחת לוח מחוונים והגדרות שימוש, ביניהן מעבר למצב טיסה, הפעלת/כיבוי מנגנון הבלוטות' ועוד. מה שמוצאים בדרך כלל בכל טאבלט, אבל כאן נגיש בצורה מסודרת וברורה מאוד.

כמו ששמתם לב לא הוזכר כפתור שליטה בעוצמת הקול. את זה עושים בעזרת מחוון תוכנה.

Panasonic-ToughPad-sandמסך, יתרונות וחסרונות: המסך הוא מסך לד בגודל 10.1 אינץ' שמציע רזולוציה של 1,024×768 פיקסלים. מדובר בצפיפות נמוכה מאוד של 127 פיקסלים לאינץ', וחבל. עם זאת, הוא מציע בהירות בעוצמה של 500 ניט וזה בהחלט משהו שלא מוצאים בכל מקום, וזו כמובן עוד דרישה די מובנת עבור מכשיר שיכול לשמש רבות לעבודה בחוץ באור שמש מלא. ואכן, בהיבט הזה הוא מבטיח ואכן מקיים. בדקנו את המכשיר בכמה מצבי אור מחוץ לבית, כולל עמידה כשהשמש נמצאת ישר מאחור, ולא נתקלנו בכל בעיה בעבודה השוטפת. התמונה הייתה תמיד ברורה, ולהפתעתנו, המסך גם לא משמש מראה במצבים אחרים, מה שקורה לא מעט במסכים שמצופים בשכבה נגד הסתנוורות.

הבעיה היא שמרוב הגנות, ככל הנראה, יש בעיה קשה בזוויות הצפייה שמציע המסך. למעשה, אם לא מסתכלים אליו כמעט בזווית ישרה, יכולים לראות אפילו תמונות מטושטשות משהו, וקשה לקרוא אותיות על המסך, אם הן קטנות, ומספיקה הטיה קלה של המסך כדי להיקלע למצב הזה. מדובר בחסרון משמעותי לדעתנו, בעיקר בעבודות בחוץ.

הטאבלט מצויד גם בחיישן אור, אבל כמו שראינו לא אחת בטאבלטים אחרים, עדיף לא להשתמש בו. בחירת עוצמת תאורת המסך שלו לא מספיק טובה, ועדיף, אם רוצים שלא להשתמש בעוצמת מסך מלאה, לבחור אותה באופן ידני בהגדרות.

מסך ה-10.1 אינץ' הוא מסך מולטי מגע ניגודי (קפקטיבי). העבודה מולו מצוינת. שוב נתייחס להגנות ונאמר שבמקרה הזה, למרות ההגנות והציפויים והכיסויים, אין כל השפעה על איכות העבודה, לא כשמשתמשים באצבעות ולא כשמשתמשים בחרט, וטוב שכך.

טכנולוגיה: ה-Toughpad FZ-A1 הוא טאבלט שמבוסס על מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) בגרסה 4.04 (עדיין ICS). כאמור הוא חלק מסדרה של טבאלטים קשיחים שמציעה פנסוניק שכולת עוד שני מכשירים: ה-JT-B1 שמבוסס על אנדרואיד גם הוא, אבל מציע מסך בגודל 7 אינץ', וה-FZ-G1 שהוא טאבלט 10 אינץ' שמריץ את חלונות 8.

בלב המערכת נמצאת מערכת על שבב מבית מארוול (Marvell), ה-Armada PXA2128 כפול הליבה שפועל במהירות של 1.2 ג'יגה-הרץ. כאן קצת הרמנו גבה, כי על פניו מדובר במערכת מעט איטית. עיון מעמיק יותר גילה כנראה את הסיבה שהחברה בחרה ב-PXA2128. ובכן, הסיבה היא מירוב זמן עבודה. לצד שתי הליבות הראשיות יש ליבה שלישית שמבוססת, כמו האחרות, על ליבת ה-ARMv7 של ARM, עם ארכיטקטורה תואמת לחלוטין, אבל כזו שעובדת במהירות נמוכה.

השילוב המשולש הזה מיועד לשימוש בטכנולוגיית ה-Hybrid SMP של מארוול שבוחרת האם יש צורך להריץ את שתי הליבות הראשיות (HPM) או היחידה (LPM), ובמקרים מסוימים בהם יש צורך בעוצמה גבוהה במיוחד, אפילו את כל השלוש ביחד למשך זמן קצר.

בנוסף מציעה המערכת הזו גם שבב אבטחה נפרד. שבב זה מטפל בנושאים שונים שקשורים לתחומי האבטחה הארגונית, כולל הצפנה, תוך שהוא מוריד את העומס מהמעבדים הראשיים.Reg-A1

לצד המעבד מוצאים 1 ג'יגה-בייט זיכרון RAM ו-16 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון, אות ניתן להרחיב בעוד 32 ג'יגה-בייט לכל היותר באמצעות כרטיס microSD. הטאבלט כולל גם תמיכה מלאה ב-WiFi, כולל תקן n, וכולל אפשרות לשמש כנקודה חמה עבור עד חמישה מכשירים. יש גם בלוטות' בגרסה 2.1 בלבד וכן GPS. יש גרסה של המכשיר גם עם תוספת סלולארית, דור שלישי ו-LTE.

הסוללה גדולה למדי והיא מציעה נפח עבודה של 4,590mAh לכל הפחות. לפי החברה היא מציעה עד 10 שעות עבודה. לפי החברה היא קיבלה את המספר הזה בעת הרצה של ה-FZ-A1 ברמת תאורה של 60 ניט, כשה-WiFi פעיל ובהרצה חוזרת של סרטון ביו-טיוב. הסוללה ניתנת להחלפה והיא נגישה לאחר הסרת כמה ברגים בחלק האחורי של הטאבלט.

המידות של המכשיר, כפי שבטח כבר יכולתם לנחש לבד, גדולות יחסית: 267x211x17 מ"מ, ומשקלו הוא 966 גרם, שזה כמובן הרבה מאוד לטאבלט בגודל 10.1 אינץ', אבל אולי לא כל כך נורא אם לוקחים בחשבון את ההגנות.

מבחנים: האם יש צורך לומר, לאור נתוני המעבד לעיל, שלא ממש התרשמנו מתוצאות המבחנים של הטאבלט, ולאורך כל הדרך? למעשה, המקום היzחיד בו אכן הטאבלט הצטיין היה כשהחלטנו לבדוק כמה זמן הוא יחזיק מעמד בעת הרצת משחקים ללא הפסקה. אחרי חמש שעות הפסקנו את המבחן, ועוד נותרה מעט עוצמה בסוללה. מרשים בהחלט.

אבל, כאמור, המעבד החלש יחסית מבחינת מהירות בא לידי ביטוי בכל נקודה בדרך. כך לדוגמה, במבחן Vellamo 2.0.2 הוא הגיע לציונים נמוכים יותר מה-Aiki 5 שבדקנו לפני כמה חודשים שמצויד במעבד עם ליבה אחת: 801 נקודות במבחן HTML 5 (לעומת 1,040 נקודות) ו-347 נקודות במבחן ה-Metal (לעומת 367 נקודות). במבחן Quadrant Standard Edition הוא השיג 1,630 נקודות בלבד, פחות אפילו מה-1,652 נקודות של ה-ThinkPad הראשון של לנובו (Lenovo) שבדקנו לפני כשנה וחצי.

בדיקות שטח: כמו שאתם רואים בתמונות, החלטנו לקחת את הטאבלט ולבדוק אותו בתנאי שטח. כמובן שדאגנו קודם כל לוודא שכל היציאות סגורות היטב, אבל אחרי זה, כל האמצעים היו כשרים. הוא שקע בחול, הוא עבר דרך ממטרות וגם קצת נפל וקיבל מכה קטנה פה ושם.

לאחר כל הבדיקות הללו פשוט ניקינו את השאריות, ובקלות, כך שלא נשאר זכר להתעללות. אתם יכולים לשאול את החברה ב-CTI ישראל, חברת בת של CTI Computech International האמריקאית, שהוקמה ב-2012 ומביאה, בין השאר, את הפתרונות הקשיחים שמציעה פנסוניק לשוק הישראלי, ובמיוחד למסגרות צבאיות שזקוקות אולי יותר מכל למחשבים וטאבלטים מהסוג הזה.

Panasonic-ToughPad-front

מסקנות: בסופו של דבר ה-Toughpad FZ-A1 מספק את מה שהוא מבטיח: טאבלט קשיח שמיועד לעבור בכל תנאי מזג האוויר והסביבה, בלי לפחד שהוא ייפול מדי פעם, יירטב, או כל אפשרת כמעט אחרת לנזק (אלא כמובן רוצים לפגוע בו בכוונה תחילה). המערכת על שבב שמשובצת בו אולי אינה המהירה והחזקה ביותר בשוק כיום, אבל מצד שני היא מספקת יכולות שמאפשרות לטאבלט לעבוד זמן ממושך במיוחד, וזו אחת הדרישות הראשונות ממכשיר שאמור לשמש אנשים שעובדים כל היום מחוץ למשרד, רחוקים משקע החשמל.

הוא אולי לא הכי יפה בעולם, ותוספות ההגנה בהחלט מוסיפות לו גם משקל, אבל הוא עדיין שוקל פחות מקילוגרם והוא מספיק נוח להחזקה למשך יתר מכמה דקות כשצריך לבצע פעולה כזו או אחרת. העט עובד היטב, המסך מגיב היטב, והאכזבה העיקרית שלנו בתחום נבעה מזוויות ראייה לא מספיק טובות.

זה לא טאבלט שמיועד לרכישה אם אתם מחפשים מכשיר עבור הצאצאים בבית כי הוא גם לא מספיק חזק להרבה מאוד משחקים חדשים שמתאימים לתחום, אבל מבחינה ארגונית זהו כלי חזק ורב עוצמה. התוספת של שבב מיוחד שמספק פתרונות אבטחה כדי להוריד עומס מהמעבדים הראשיים היא בהחלט מבורכת וחכמה.

גם לא מדובר בטאבלט זול: 4,999 ש"ח + מע"מ ממצבים אותו, ככל הנראה, כטאבלט הכי יקר בשוק הישראלי. עם זאת, אם אתם עובדים בשטח, אנחנו לא חושבים שיש לכם פתרון טוב יותר, והיכן שהוא יוכל לעבוד בקלות, טאבלטים אחרים פשוט יגיעו למעבדה.

למבחני הביצועים המלאים והסקירה – באתר החומרה THspot.co.il