כולם מכירים את התקופה הזו כאחת התקופות המטורפות ביותר בשנה – כולם נמצאים בלחץ  לסיים את כל ניקיונות החג לפני שהוא מגיע, ושוכחים מהחבר הקטן והחשוב שלהם – הסמארטפון. יש דרכים לנקות את המכשיר בצורה יסודית, לשפר ביצועים ולחסוך בחיי הסוללה גם מבלי לברור הגדרות רבות. איך? הכירו את האפליקציות שיעשו את העבודה בשבילכם.

בראש: Clean Master
במכשירי אנדרואיד יש כמות גדולה של קבצי לא שימושיים (Junk Files) שסביר להניח שאנחנו לא מודעים אפילו לקיומם – אז מה עושים? איך מוצאים אותם, וכיצד נדע אילו קצבים למחוק ואילו להשאיר? בואו רק נאמר שאת העבודה הקלה אתם יכולים להשאיר ל-Clean Master: אפליקציה שיודעת מה לנקות ומה לא, ויכולה לשחרר כמות בלתי נתפסת של זיכרון שהמשתמש יכול לנצל. על פי נתוני המפתחת, Clean Master מנקה כ-547,500 טרה-בייט של זכרון בשנה וחוסכת כ-425 מיליון דולרים שתשלמו על כרטיסי זכרון. לאפליקציה יותר מ-100 מיליון הורדות בחנות ה-Google Play, כאשר קרוב ל-6.5 מיליון משתמשים דרגו את האפליקציה ב-5 כוכבים.

Clean Master 1

לאפליקציה 4 אפשרויות בסיסיות: ניקוי קבצי זבל, שיפור ביצועי זכרון, מנהל יישומים, ופרטיות. אפשרות הפרטיות תסרוק את מכשירכם ותודיע על איום במידה ויימצא כזה, מנהל היישומים דומה למדיי לזה הבסיסי שמגיע מובנה במערכת האנדרואיד, אך בשיפור ביצועי המכשיר וניקוי קבצי הזבל – הכיף האמיתי מתחיל.

שיפור ביצועי זכרון, על אמת

בעת לחיצה על "שיפור ביצועי זכרון", המכשיר יציג בפניכם את כל האפליקציות שרצות ברקע ותופסות מקום בזכרון ה-RAM, מציג כמה זכרון כל אפליקציה תופסת ואף נותן אפשרות לסגור את כולן במכה אחת או לבחור כמה ספציפיות. עוד תכונה נחמדה היא האצת המשחקים, אשר תוכל להאיץ את המשחקים ב-20 עד 30 אחוזים, והאפליקציה גם מסבירה איך היא עושה זאת: מוודאת שיש מספיק זכרון RAM פנוי להפעלת המשחק ומונעת מתהליכים צמאי זכרון להתרחש כאשר המשחק מופעל. נשמע מבטיח.

קרא עוד:  החופש הגדול כבר כאן: חמש אפליקציות לבני נוער עובדים

זורק את הזבל לפח
Clean Master 2
אולי לא תאמינו, אבל יש לכם הרבה קבצים זמניים על המכשיר. המון. החל משאריות ועד לקבצי מטמון, כולם נמצאים שם ולא יזוזו עד שנמחק אותם. בעת לחיצה על "קבצי זבל" המכשיר יציג בפנינו את כל האפליקציות שאפשר לנקות מקבצים מיותרים, יציג את הקבצים ואף יתן עצה אם לנקות או לא. נוכל לנקות את כולן יחד או לבחור כמה ספציפיות, ואפילו להכנס למצב ניקוי מתקדם (אך מסוכן יותר). מצב הניקוי המתקדם יכול למחוק כל קובץ אפשרי במכשיר ולפעמים ניתן למצוא שם גם סרטים או קבצים שימושיים, ולכן לא מומלץ להכנס לשם אלא אם כן אתם רוצים לעשות נקיון יסודי ממש. שימו לב כי ניקיון הקבצים מאפליקציות מסוימות יכול גם למחוק מידע חשוב כמו לדוגמה התמונות ששותפו בוואסטאפ, כך שכדאי לבדוק מה האפליקציה מוחקת לפני האישור.

יש גם "יישומון צף" בדמות מטאטא קסמים שמופיע בפינת המסך וניתן להזיז אותו. בעת גרירת המטאטא כלפי מטה, ישתחרר כל זכרון ה-RAM והמטאטא יחזור למקומו, מוכן לשימוש הבא. יש גם תוספת למסך ההתראות שתשים שם מתגים נגישים, כגון פנס, ריבוי משימות, שעון מעורר וכפתור "עוד" שיציג כלים לשליטה על האינרנט האלחוטי, הסלולרי, גישה מהירה למצלמה, בהירות ועוד. ניתן גם לכוון תזכורת לניקוי כל כמה ימים (נתון לבחירת המשתמש) ולשים ווידג'ט על מסך הבית לניקוי מהיר של ה-RAM.

האפליקציה זמינה בחינם למשתמשי אנדרואיד ואם עוד לא הורדתם אותה – זה זמן טוב. הרי ידוע שבחג הפסח כל אחד צריך לחפש את החמץ שבעצמו, ומה יותר חשוב לנו מהסמארטפון? מה שהכי טוב בכל העניין הזה, זה שעכשיו כשאמא קוראת לנו לעזור לנקות יש לנו תירוץ שהוא אינו שקר: "אבל אמא, כבר ניקיתי."

קרא עוד:  מיליונים הורידו אפליקציה שמבטיחה עדכונים לסמסונג – ושילמו על זה כסף

ויש גם חלופות

אם Clean Master מסובך מידי עבורכם, יש גם חלופות לא רעות בכלל. Advanced Task Manager, כשמו כן הוא, הוא מנהל משימות מתקדם לאנדרואיד. הוא מציג רשימה של כל האפליקציות הרצות ברקע, כאשר ניתן לבחור כמה ספציפיות ולסגור אותן, או לסגור את כולן במכה, פעולה שניתן לעשות גם בעת נעילת המכשיר. האפליקציה מעולה לשחרור זכרון RAM, האצת המכשיר וחסכון בסוללה, שכן היא מגיעה גם עם מנהל ביצועי סוללה.

אם אתם חושבים שהמכשיר שלכם מהיר בגלל שיש לו מספר ליבות או מעבד מסוג כזה או אחר, כדאי שתדעו שיש עוד כמה סיבות לכך. בכל פעם שתכנסו לאפליקציה מסויימת, חלק מהמידע המוצג באפליקציה יישמר על מכשירכם, מה שיגרום לאפליקציה לעלות ולהטען מהר יותר בפעם הבאה שנכנס אליה. לקבצים האלו שנשמרים קוראים "קבצי מטמון" או "Cache" באנגלית, והם תופסים זיכרון במכשיר. חלק מהקבצים תופסים יותר זכרון וחלק תופסים כמות לא מורגשת של זכרון, אך במשך הזמן, ככל שנכנס יותר לאפליקציות כך תגדל כמות קבצי ה-"Cache" שבמכשיר שלנו. רוב מכשירי האנדרואיד מגיעים עם אפשרות למחוק קבצים אלו בלחיצה (נמצא בהגדרות האחסון), אך עבור אלו שלא יש את App Cache Cleaner. האפליקציה מציגה רשימה מסודרת של כל האפליקציות וכמות השטח שאותו הן תופסות ובלחיצה אחת ניתן לנקות בקלות את קבצי ה-Chace בלחיצה אחת.

התמונה באדיבות ShutterStock