אם הייתם אומרים לנו לפני כשנה כי ה-N8 הוא מכשיר מבית נוקיה היינו סקפטיים לכך, אך נוקיה בשינוי עיצובי מוכיחה כי היא יכולה גם להשתנות, ועוד יותר בהכרזה שקיבלנו השבוע על השותפות עם מיקרוסופט. ה-N8 הוא המכשיר הראשון מנוקיה בעל מערכת ה-Symbian^3 המחודשת, שעימה הוא מביא יכולות מדיה מהגבוהות שראינו במכשיר סלולרי. בראשונה עומדת מצלמת 12 מגה פיקסל מאחור, וצילום HD, וכן מסך מגע Capacitive בגודל 3.5 אינצ' עם מסך AMOLED איכותי, אך האם זה מספיק כדי להתגבר על אכזבת המשתמשים ממכשיר ה-N97? בדקנו.

עיצוב ובנייה
בכל מה שקשור למכשירי הדגל שלה, נוקיה תמיד השקיעה בעיצוב ובבנייה, וה-N8 אינו יוצא מן הכלל. הדבר הראשוני שנוקיה מתגאה בו הוא בכך שהמכשיר מצופה כולו בשכבת אלומיניום, מה שנותן תחושה נעימה כאשר מחזיקים את המכשיר ביד. מלבד זאת, גם ה-N8 יפול לכם מגובה נמוך, הוא לא יתפרק לכם מכיוון שהוא מורכב מ"חתיכה אחת", מה שנותן לו יתרון רב על פני מכשירים אחרים. מלבד זאת, הוא עמיד גם בשריטות שטחיות כך שלא יישרט במהירות.

מלבד איכות הבנייה הגבוהה, בקדמת ה-N8 הדבר הבולט ביותר הוא כמובן המסך הרחב בגודל 3.5 אינץ' מסוג AMOLED Capacitive, כאשר מעליו ניתן למצוא חיישני התאורה והקרבה, מצלמה קדמית לשיחות וידאו, ולוגו של נוקיה לצד דגם ה-N8, כשעוד טיפה מעליהם ניתן למצוא את הרמקול לאוזן, ומתחת למסך אפשר למצוא את כפתור התפריט. את רוב המקשים ניתן למצוא בצידו הימיני של המכשיר: בקצה העליון נמצאים מקשי הווליום, באמצע את מקש הנעילה ואחרון חביב הוא מקש הצילום המובנה. בצידו המקביל ניתן למצוא את חריץ ה-SIM וה-microSD ששניהם מכוסים ע"י כיסויי גומי שמגנים עליהם מפני אבק ומספקים גישה מהירה, ומתחתיהם את כניסת ה-microUSB המשמשת להעברת נתונים, חיבור כונן USB ולהטענה אם יש לכם מטען USB. בצד העליון של ה-N8 אפשר לראות את כפתור ההדלקה/כיבוי, יציאת ה-miniHDMI וחריץ ה-3.5 מ"מ לאוזניות.

בגב המכשיר ניתן למצוא את הדובדבן שבקצפת: מצלמת ה-12 מגה-פיקסל כשלידה נמצא פלאש ה-Xenon ומימינה הרמקול המונופוני. אם שאלתם את עצמכם היכן הסוללה או מכסה הסוללה, אז התשובה היא שהסוללה נמצאת בתוך בטן המכשיר, או במילים אחרות, היא סוללה שלא ניתנת להחלפה, אך כן נציין שזוהי סוללה בחוזק של 1200mAh. בצידו התחתון של ה-N8 ניתן למצוא את הפרטים הטכניים שלו (דגם המכשיר, סוג RM וכ'ו) וגם את חיבור ה-2 מ"מ של נוקיה שמשמש להטענת המכשיר.

וידאו: פתיחת קופסה

מסך וממשק
ה-N8 מצויד במסך 3.5 אינץ' מסוג AMOLED Capacitive ברזולוציית nHD של 360X640 פיקסלים (יחס 16:9, בדיוק כמו שאנחנו אוהבים), בדומה לשאר מכשירי הסימביאן מגע. מסכי ה-AMOLED ידועים בצבעים המצוינים שהם מציגים ובצריכת הסוללה המשופרת שלהם, וכך גם ה-N8: הצבעים המוצגים על פני המסך היו מצוינים, כמו שציפינו ממסך כזה. כמובן שלא ניתן להשוות את זה ל-Super AMOLED של סמסונג או ל-Nokia ClearBack (שהוכרז לאחר שה-N8 הושק – מה שמנע מנוקיה להכליל את הטכנולוגיה זאת במכשיר). גם בחוץ באור שמש ישיר נוקיה שיפרו את ה-AMOLED, שיש לו נטייה ברורה להיעלם, והראות על פני המסך הייתה דווקא מצוינת.

מבחינת המגע, אפשר להגיד שהתרשמנו, כאשר מסך המגע של ה-N8 מסוג Capacitive היה מצוין והגיב לכל קליק. רטט קטן בכל  פעם שאתם לוחצים על המסך יספק לכם תחושה של כפתור וירטואלי וכמו כן ישנם גם צלילי מגע שניתן להוסיף.

מערכת ה-Symbian^3 מזכירה מאוד את מערכת ה-Symbian S60 בגרסת המגע הקיימת ב-N97 וה-5800, כשהפעם נוקיה מוסיפה שדרוגים שונים וחוויה טובה יותר במגע. במערכת ה-Symbian^3 אין יותר מידי שינויים מגרסאות קודמות: עדיין ישנם כמה דברים בסיסים בהגדרות של ה-N8 שמתחבאים תחת ערימות של תת תפריטים (האמנם זה לא כמו ב-S60 הרגיל או ב-S40, וכן יש שיפור לעומת הגרסאות האלה, אך היינו מצפים ליותר שלמות בעניין זה), אך כן ישנו שיפור בגישה להגדרות שהיו חבויות במערכת הקודמת וכעת יותר קל להגיע אליהם. דבר נוסף ששונה מה-Symbian^1 הוא שלא תצטרכו ללחוץ פעמיים על יישומים מסוימים כדי להגיע אליהם, כשבכל הממשק של ה-Symbian^3 יש צורך רק בנגיעה אחת. כמובן שהאפשרויות הישנות של סידור התפריט ע"פ רצוננו נשאר, אך משום מה האפשרות של יצירת התיקיות – נעלמה. חבל.

בשימוש הראשוני, הדבר הראשון שאנחנו נתקלים בו הוא מסך הנעילה: על גבי המסך תוכלו לראות את השעה והתאריך, ואת מקש הפתיחה שקליק קטן עליו יביא אתכם לשלושת מסכי הבית החדשים של ה-N8 ולתוך העולם של Symbian^3 המחודשת. שלושת מסכי הבית בקונספט הדומה לשל מערכת האנדרואיד, כך תוכלו להוסיף ווידג'טים או קיצורי דרך על גבי מסך הבית של המכשיר שיספקו לכם גישה מהירה ליישומים או לדברים אחרים בממשק המכשיר (אנשי קשר, הודעות, נגן מוזיקה וכו'). בכדי להוסיף או לערוך את הווידג'טים על גבי מסכי הבית, נלחץ לחיצה ארוכה על המסך ולאחר מכן נעבור אל תפריט העריכה. בכל מסכי בית תוכלו להוסיף עד 6 ווידג'טים שונים שמסודרים לפי שורות, כאשר את סדר הופעת הווידג'טים אתם קובעים בעצמכם. אם תרצו להסיר ווידג'ט מסוים, לחיצה ארוכה על הווידג'ט תפתח לכם את אפשרות הסרתו. בכדי להוסיף ווידג'טים או קיצורי דרך, נלחץ על מקש ה-+ שיפתח בפנינו את רשימת הווידג'טים הזמינים כגון: אשף WLAN, לוח שנה, שעון, אנשי קשר מועדפים, נגן המוזיקה, רשתות חברות ועוד. ווידג'טים נוספים למסך הבית תוכלו גם להוריד מה-Ovi Store.

מלבד זאת, במסך הבית הראשי תמצאו את הדברים הבסיסיים כדוגמת מד הסוללה, מד הקליטה ורשת הסלולר שאליה אנחנו מחוברים. הסוד הקטן פה הוא שלחיצה על הצד הימיני של אייקון הסוללה יפתח לנו תפריט מעניין, שמחולק ל-3 חלקים: אייקון סוללה, שעון, ואייקון נוסף של 2 חצים. לחיצה על אייקון הסוללה יראה לנו את אחוזי הסוללה שנותרו ואפשרות להפעיל את מצב חסכון בסוללה. לחיצה על השעון יעביר אותנו במהרה ליישום השעון בעוד כשלחיצה על אייקון החצים יעביר אותנו לתפריט הקישוריות שממנו ניתן להגדיר את רשת הסלולר שלנו, כניסה ל-Bluetooth ולאשף ה-WLAN. מתחת לאלה נוכל לראות את הווידג'טים שנוקיה התאימה: שעון, תאריך ויום, קיצור דרך למעבר מהיר בין פרופילים (כללי, שקט וכו'), קיצורי דרך ל-8 יישומים שונים במכשיר (כתיבת הודעת SMS, אנשי קשר, יומן שיחות, דפדפן אינטרנט, OVI Store ו-Ovi Maps והגדרות הטלפון) ומתחת לזה את גלגלת אנשי קשר המועדפים (תוכלו להוסיף אנשי קשר מועדפים עליכם בשביל גישה מהירה לביצוע שיחה או שליחת SMS איתם) ואת ווידג'ט הרשתות החברתיות – הפייסבוק והטוויטר.

מבחינת התפריט אנחנו לא זוכים כאן ליותר מידי שינויים דרסטיים מה-Symbian^1: מדובר באותו תפריט שמסודר בצורת רשת של 12 אייקונים, כאשר כל אייקון מעביר אתכם לאפשרות אחרת. הפעם, כדי להדגיש את תכיני המולטמדיה של המכשיר, נוקיה גם הכניסה מקש שיוביל אותנו לנגן הוידאו של ה-N8 (שעליו נפרט בהמשך) וגם מקש שיוביל אותנו אל ה-Web-TV – יישום שדרכו ניתן לצפות בתכני וידאו באינטרנט.

כמו כן גם ל-N8 בדומה לשאר מכשירי המגע יש גם 2 מקלדות וירטואליות. המקלדת הראשונה היא המקלדת האופקית: בסה"כ אין כאן שינויים מהמקלדות האופקיות הרגילות והסידור שלה הוא בדומה לסידור המקלדת הנומרית. במקלדת הרוחבית אנחנו מקבלים מקלדת בעלת 3 שורות כאשר ניתן לשים לב בבירור שסימני הפיסוק, הנקודה והסימן שאלה נמצאים על גבי המקלדת בצד ימין למטה, כשבדר"כ אנחנו רגילים לראותם במסך ה"משני" של המקלדות הרוחביות, איפה שגם נוכל למצוא את המספרים ועוד כל מיני מקשים אחרים ברחבי המקלדת. בשורה התחתונה ניתן למצוא את מקש הרווח כשמה שבולט פה זה מקשי החיצים: בדר"כ מקלדות בממשקים אחרים לא קיימים החיצים כלל וכדי להגיע למילה מסוימת אנחנו צריכים להסתמך על דיוק האצבע שלנו, או לחלופין להגיע עם האצבע לנקודה כמה שיותר קרובה ואז למחוק. כאן החיצים באים לפתור את הבעיה ככה שנוכל להגיע למילה שלא כתבנו נכון בצורה נוחה יותר מבלי למחוק אותיות כאלה ואחרות. במקש שלושת הקווים נוכל להגיע לשאר האפשרויות כגון החלפת שפה, ומקש האנטר, המחיקה וההעברה למסך המספרים גם נמצאים שם. עוד חידוש הוא גם במסך המספרים: כל המספרים נמצאים בצד שמאל של המקלדת כשה-9 ספרות מסודרות בצורת רשת והספרה 0 נמצאת שורה אחת ימינה, וכל שאר התווים מסודרים על גבי המקלדת.

סימביאן תמיד הייתה חזקה במולטיטאסקינג ועל כך יכולות להעיד אפל וגוגל שעדיין לא הצליחו להגיע לאותה רמת הממשק מולטיטאסקינג. כחלק מהשינויים ב-S^3, גם מסך היישומים הפותחים שופר, כשהדבר הבולט שניתן לשים לב אליו הוא שכל יישום הוא ריבוע גדול בפני עצמו המציג תצוגה מקדימה של היישום באותו הרגע. בשונה מ-S^1, כעת לא נצטרך ללחוץ כמה שניות על אותה אפליקציה שנרצה לסגור, אלא לחיצה על ה-X הגדול שנמצא בתוך הריבוע יסגור את היישום. כדי לסגור את כל היישומים הפתוחים בבת אחת נלחץ לחיצה ארוכה על אחד ממקשי ה-X, מה שיפתח לנו מיני-תפריט שייתן לנו את האפשרות לסגור את כל האפליקציות.

מלבד הממשק והמסך, ה-N8 גם מצויד במעבד 680MHz ו-256MB RAM. מפרט כזה למכשיר ביניים כמו ה-C7 הוא מצוין, אך מה-N8 היינו מצפים לקבל את הטופ שבטופ, וזה (נכון לעכשיו) מעבד 680GHz ו-512MB RAM. מבחינת הביצועים של ה-N8 יצאנו ברגשות מעורבים: הניווט ברחבי התפריטים הוא מהיר וקליל ולא נתקלנו בתקיעות כלשהן, אך בפתיחת יישומים "כבדים" (כגון גלריית התמונות ונגן המוזיקה) נזכרנו שאנחנו עדיין משתמשים בסימביאן: כאשר פתחנו יישומים אלו נתקלנו בסוג של אטיות מסוימת שלא מאפיינת את המהירות שבה עברנו בתפריטים. כמו כן דבר נוסף שלא אהבנו שלא הזכיר לנו ימים יפים זה ברגע שאנחנו עושים PINCH TO ZOOM בגלריית התמונות, למכשיר עדיין לוקח כמה שניות כדי להתפקס על התמונה. בסה"כ אהבנו את מהירות הביצוע של ה-N8 (רואים שנוקיה השקיעו כאן לעומת ה-N97 ומכשירי S^1 אחרים) אך ביישומים אחרים עדיין נתקלנו בסוג של איטיות מסוימת.

מולטימדיה ואפליקציות
מ-ו-ל-ט-י-מ-ד-י-ה. זה הדבר שה-N8 מצטיין בו יותר מכל סמארטפון אחר, וזה גם הדבר העיקרי שנוקיה התמקדה בו, ונכון לרגע זה – ה-N8 הוא סמארטפון המולטימדיה הכי טוב שיש כיום. אך נתחיל עם נגן המוזיקה: כעוד אחד מהשינויים בממשק ה-S^3, גם נגן המוזיקה עבר שינוי רציני. הפעם, השירים מסתדרים לפי אמנים ואלבומים כאחד, כאשר אם נחזיק את המכשיר לרוחב, יוצג בפנינו ממשק האלבומים של ה-Symbian^3, שמוכר לנו מה-iOS וממשק ה-Sense. ע"י החלקת האצבע כלפי ימינה/שמאלה על תמונות האלבומים, נוכל לעבור בין האלבומים שנמצאים על ה-N8. ברגע שנמצא את האלבום הרצוי, נלחץ עליו ולאחר מכן האלבום "יטושטש" ותפתח לנו רשימת השירים שנמצאת באותו אלבום. כאשר יושמע לנו שיר אנחנו נחזור בחזרה לממשק הנגן מה-Symbian^1: נוכל לעצור השיר, להעבירו קדימה/אחורה, ולחיצה על מקש האפשרויות תפתח לנו אפשרויות נוספות של נגן המוזיקה (פרטי השיר, משדר FM, איקוולייזר, הגדרות, שימוש בצליל, השמעה אקראית/חוזרת, ועוד). גם האזנה למוזיקה באוזניות הייתה מופלאה כשה-N8 הציג שילוב של צליל חזק ביחד עם איכות שמע מצוינת. מבחינת התמיכה בפורמטים, ה-N8 מציג את הסנטנדרט של הסימביאן: MP3/WMA/WAV/eAAC+.

קרא עוד:  סקירה: מצלמת אבטחה חכמה של שאומי שיכולה לפעול בכל מקום - וללא חיבור לחשמל

דבר נוסף שה-N8 מצטיין בו הוא נגן הוידאו שלו, שמציג לנו תמיכה מובנית ב-Divx/XviD, בנוסף לפורמטים הקיימים: MP4/H.264/H.263/WMV. מבחינת ממשק, נגן הוידאו לא זוכה כאן ליותר מידי סיבוכים, כאשר בצד ימין נוכל להריץ קדימה/אחורה ולעצור את הסרט המתנגן. כמו כן ישנו כפתור שמאפשר לנו להגדל את הוידאו למסך מלא (במידה והוא לא ביחס של 16:9) ולהחזירו למצבו הקודם. נוכל גם לשלוט בווליום באמצעות גרירת המלבן כלפי מעלה ולמטה בצד שמאל של הממשק, ובתחתית יופיע לנו מקש היציאה, מקש הפרטים שיספר לנו קצת יותר על הסרט, ומד ההתקדמות, כאשר גם בעזרתו נוכל להעביר קדימה/אחורה את הסרט ע"י גרירת האצבע ימינה/שמאלה.

מבחינת הצפייה בסרטים, ה-N8 הריץ לנו כל קובץ AVI ו-MP4 (עד איכות HD) ללא כל בעיות. שמנו לב שה-N8 מצטיין בהרצת קבצים ב-HD רק בפורמטים שונים, לכן גם ניסינו לשים בו את קובץ הפורמט הנפוץ של HD, ה-MKV, ואכן, הצלחנו: הסרטון עבד חלק אך ברגע שהרצנו את הסרט קדימה, התמונה קפאה בזמן שהסאונד המשיך לעבוד. כדי להמשיך לראות את הסרט נאלצנו לצאת מנגן הוידאו ולהכנס אליו מחדש, אז הבעיה סודרה. עושה רושם שאכן קיימים מקודדים ל-MKV ב-N8 אך זה עדיין לא מושלם, ואנחנו מקווים שזה יתוקן בהמשך עם עדכוני גרסה. מגבלה נוספת שלא אהבנו ב-N8 הוא זה שלא נוכל להריץ סרטים ששוקלים מעל 2GB, ולא נוכל להריץ קדימה/אחורה קבצים שהם מעל 1.5GB. לא ברור לנו מדוע מגבלה זו וממה זה נובע, אך ללא ספק זה מציק – זה דורש מאיתנו לחתוך את הסרט לחלקים (סרטים מלאים ב-HD), וזה דבר שלא אהבנו במיוחד. כמובן שהבונוס הגדול ב-N8 הוא יציאת ה-miniHDMI שלו, כשכל מה שאנחנו נצטרך זה רק כבל HDMI כדי לחבר את ה-N8 לטלוויזיה: חיברנו את המכשיר לטלוויזיה באמצעות הכבל מעביר המצורף לערכה והצפייה בסרט מהמכשיר הייתה מושלמת וללא כל תקיעות כלשהן, כשלמעשה יציאת ה-HDMI הפך את המכשיר לנגן מדיה פרטי. כמו כן גם בעת חיבור ה-HDMI אנחנו מקבלים אוטומטית את ה-Dolby Digital Surrond 5.1, מה שסיפק לנו סאונד הקפי כמו במערכת קולנוע ביתית בעת הרצת הסרט וחוויה מהנה לאוזניים. בעדכון הגרסה האחרון של המכשיר (PR 1.1, V13.015) נוקיה הוסיפו תמיכה בכתוביות ל-N8, אך עדיין אין תמיכה בשפות לטיניות (משמע: עברית) ואנחנו מאמינים שגם זה יתוקן בהמשך.

דבר נוסף שה-N8 תומך בו הוא ה-USB OTG. כזכור, USB OTG יאפשר לכם לחבר כל כונן חיצוני בחיבור USB כגון Disk On Key או כונן נייד באמצעות כבל מתאם מיוחד אל המכשיר הסלולרי עצמו, וברגע החיבור נוכל לראות את התוכן שיש בתוך הכונן פלאש. באמצעות אפשרות זו נוכל למחוק, להעביר ולהעתיק קבצים מהכונן פלאש אל המכשיר ולהפך. ב-N8 האפשרות הזו שימושית במיוחד מכיוון שנוכל להריץ סרטים (כמובן במגבלות הקיימות) מתוך הכונן החיצוני, וכמובן אם הזיכרון שלנו עמוס מידי – נוכל להעביר כמה סרטונים או תמונות שצילמנו וכך יהיה לנו יותר ספייס במכשיר. בפועל, כל מה שהכנסנו אל תוך ה-N8 (מלבד מכשירים של חברות סלולר אחרות, קוראי כרטיסים וגם מצלמות לא עבדו לנו) נתן לנו להשתלט עליו בהצלחה, כולל מכשירי נוקיה אחרים.

אופציה נוספת שאהבנו במיוחד (וגם על הדרך חסכה לנו את השימוש בדיסקים בכל פעם שהיינו רוצים להאזין לשירים באוטו) הינה משדר ה-FM. משדר ה-FM הופך בעצם ה-N8 למשדר רדיו שבאמצעות תחנה ב-FM (שאנחנו קובעים את מיקומה) נוכל לשדר מוזיקה אל כל מקלט רדיו – בין אם זה רדיו רגיל או רדיו שנמצא באוטו. כל מה שצריך לעשות זה למצוא תחנה שאין בה קליטה, לכוון את ה-N8 אליה, להשתדל שה-N8 יהיה קרוב לאנטנה של מקלט הרדיו, לבחור מוזיקה שאנחנו רוצים (בנסיעות ארוכות מומלץ לעשות פלייליסט) וליהנות משידור מוזיקה איכותי. בהרחקת המכשיר מאנטנת הרדיו איכות השמע יורדת, כך שמומלץ להשאיר את ה-N8 קרוב לאנטנה. ובנוגע לאיכות השידור שנבעה מה-N8 בתנאים סטנדרטים: אין מילים – נסענו במשך 3 שעות ופשוט נהנו.

כמובן כדי להעשיר את חווית המולטימדיה, תוכלו להוריד עוד אלפי אפליקציות מה-Ovi Store, חנות האפליקציות של Nokia. ב-Symbian^3  בה רמת האפליקציות שודרגה מהגרסאות הקודמות של הסימביאן. כחלק מכך, גם משחקים חדשים נחתו ב-Ovi Store: אהבנו לראות את Angry Birds, Monopoly, Need For Speed: Shift בחנות. כמו כן, ישנם גם מספר לא מועט של אפליקציות ישראליות: כמובן שהאפליקציה שלנו (TGspot) נמצאת שם, כמו כן גם ראינו את האפליקציות הישראליות של חדשות ערוץ 2, בנק הפועלים, MAKO, אתר הספורט ONE וזהו רק מספר קטן. גם ממשק החנות של ה-Ovi Store שודרג ב-Symbian^3 וכעת הוא הרבה יותר נוח לשימוש לעומת גרסאות העבר. אבל עדיין, כל זה עדיין לא מספיק להתחרות ב-iOS ובאנדרואיד. נקווה שהישועה תבוא עם ה-MeeGo.

מצלמה – 12 מגה-פיקסל מפלצתית
תודו שברגע שנכנסתם לסקירה ישר גלגלתם את העכבר אל הנקודה הזאת. טוב, אפשר להבין. אז נתחיל מההתחלה: ל-N8 יש מצלמת 12 מגה-פיקסל ביחד עם פלאש Xenon כאשר הדבר שנוקיה מתגאה בו הוא גודל החיישן: גודל החיישן של ה-N8 הוא 1/1.83", בין החיישנים הגדולים הקיימים בסלולרי. בזכות עובדה זו,  התמונות ממצלת ה-N8 יוצאות באיכות גבוהה. אך לפני שניגע באיכות התמונות, נעבור תחילה על הממשק.

בכדי להיכנס באופן מהיר למצלמה, לא משנה באיזה יישום אנו נמצאים, לחיצה על מקש הצילום יכניס את המצלמה לפעולה. ממשק המצלמה של ה-N8 הוא בדומה לממשק של ה-S^1: בשורה בצד ימין נוכל לעבור למצב צילום הוידאו, לקבוע אם הפלאש יעבוד או לא, ולחיצה על אייקון המברג תוביל אותנו להגדרות, כאשר שם נוכל לשנות מצב סצינה, לשנות את איזון הלובן, חשיפה, החדות, הניגודיות ואפשרויות נוספות. בשורה התחתונה תמצאו אתו מקש צילום, וכניסה למקש האפשרויות – שם נוכל לבחור את הרזולוציה שבה נצלם את התמונה ועוד. דבר שאהבנו הוא האפשרות לעבור ממצב של 9 מגה-פיקסל (מסך רחב) לרזולוציית ה-12 מגה פיקסל בזריזות, ע"י צביטה פנימה/החוצה, בהתאם לרזולוציה שאנחנו מעוניינים. בצד השמאלי נוכל להשתמש במקש הזום שנמצא על גבי המסך, ובשורה העליונה נוכל לראות עוד כמה תמונות נשאר לצלם, את רזולוציית הצילום שאנחנו נמצאים בה, והזיכרון שבו נשמרים התמונות. דבר נוסף בממשק שלא אהבנו שבכל בפעם שנצטרך להתעסק בהגדרות של המצלמה נאלץ להכנס לתפריט חדש כדי לשנות הגדרה ואז לצאת ממנו, כאשר הציפיה שלנו זה לעשות ממשק שיש כמעט בכל פלאפון סלולרי כיום (כן, אפילו בסוני אריקסון): כל כיוון ההגדרות נעשות על גבי מסך הקיים של המצלמה בכמה לחיצות פשוטות, ובכך יחסכו לנו כמות הקליקים שנצטרך לעשות. יחי ההבדל הקטן?

כעת נעבור אל איכות תמונות הסטילס של ה-N8. עקב גודל החיישן, כמו שכבר הספקנו לציין קודם, הצבעים של התמונות המתקבלות נראים מצוינים וראליסטיים גם בתנאים מעוננים, כאשר הוא גם מציג את חדות התמונה הטובה ביותר שראינו ממצלמה סלולרית עד היום; כמות הפרטים מאוד מרשימה בלי ירידת איכות לקראת גבולות התמונה. אם היינו צריכים להיות קשוחים במיוחד היינו מצביעים על "רכות" בקצוות הקיצוניים אבל זה באמת שום דבר. כמו כן, גם בזכות העדשה המצוינת (Carl Zeiss), לא נתקלנו ב-purple fringing או עיוות מסוים של התמונות. בקיצור: מצלמת הסלולר הטובה ביותר שיש כיום. גם צילומי המאקרו יצאו נהדרים כאשר הדבר הבולט ביותר הוא כמות הפרטים שנתקבלה, בדיוק כמו שצריך להיות בצילומי מאקרו. להלן דגימות מה-N8:

אבל דווקא בגלל שאנחנו אוהבים השוואות ודווקא בגלל שזה דורש את זה, החלטנו לקחת את המצלמה של ה-N8 לקרב, מול לא פחות ממצלמת דמוי SLR. לקרב לקחנו את ה-Canon PowerShot SX20 IS, שלה אותו כמות פיקסלים (12) וצילום וידאו (HD) כמו שיש ל-N8, כך שהיא הייתה המושלמת ביותר למשימה. כדי להוסיף עוד טעם לקרב הגדול החלטנו גם לקחת את ה-Sony Ericsson Satio, ונחשב למצלפון הטוב ביותר בארץ כשהושק בשנה שעברה, כשגם לו יש מצלמת 12 מגה-פיקסל ולראות עד כמה מצלמת ה-N8 מסוגלת להוות תחרות למתחריה.

הפרשנות: בקרב של ה-SX20 לעומת ה-N8, המנצח פה היא כמובן ה-SX20 (לא שציפינו למשהו אחר, כן?), אם כי צריכים לציין שבהפרשים קטנים. בסה"כ הצבעים, החדות, הפרטים בתמונה נראים הרבה יותר ראליסטים לעומת ה-N8 שגם הצליח להפתיע אותנו בתוצאותיו, ודווקא הוא התמודד יפה עם ה-SX20. בקרב היותר ראלי של ה-N8 לעומת ה-Satio, יש לנו פה מנצח, ובגדול: ה-N8. נתחיל מכך שהעדשה הרחבה של ה-N8 נותנת לנו יותר פרטים בתמונה לעומת העדשה הרגילה של ה-Satio שמצלמת לנו פחות פרטים. בסאטיו כבר ניתן להתחיל להבחין בנקודות הסגולות (באזור השמיים), הסיוט של כל מכשיר סלולרי וזהו הרעש הדיגיטלי מה שנעלם באופן מפתיע מה-N8, עקב גודל העדשה הגדול. גם הצבעים של ה-N8 ברב התמונות שצילמנו נראו יותר טובים מהסאטיו, כשגם יש לו יתרון באזור החדות. אפשר להגיד באופן סופי שה-PIXON12 (שלצערנו לא שווק בארץ), שהוגדר עד כה כמכשיר הצילום הכי טוב שיש יאלץ לתת את הכתר שלו ל-N8, לפחות עד שיגיע המצלפון הבא. אנחנו מחכים. להלן ההשוואה מבין כל הצילומים:

Canon PowerShot SX20 IS sample Nokia N8 Sample
Nokia N8                   Sony Ericsson Satio                Canon SX20 IS

צילום וידאו HD – הטופ שבטופ
כמובן של-N8 אין רק מצלמת סטילס מצוינת, אלא גם צילום HD מצוין. ל-N8 יש צילום HD 720p ב-25 פריימים לשנייה. יש כאלה שיגידו ש-25 פריימים זה פחות טוב מ-30 פריימים שניתן למצוא בכמעט כל מכשיר סלולר שמצלם ב-HD היום ושנוקיה החמיצו פה, אך למעשה כמעט ואין הבדל.

גם ממשק צילום הוידאו נשאר בדיוק אותו דבר כמו בסטילס ואין יותר מידי שינויים גדולים: בשורה שבצד ימין נוכל לחזור חזרה לתמונות הסטילס, לשנות מצבי סצנה, ולהיכנס להגדרות שם נוכל לשנות את איזון הלובן וגוון הצבע. גם בצד שמאל נמצאת שורת הזום, והשורה התחתונה מציגה לנו את אותן אפשרויות כמו ממקודם: להיכנס לאפשרויות (שם נוכל לשנות את איכות הוידאו ועוד מספר אפשרות נוספת), לצאת מהמצלמה וגם מקש צילום הטאץ' נמצא שם; למעלה נוכל לראות באיזה פורמט הוידאו מקודד ועוד כמה דקות צילום נותרו לנו, והיכן הוידאו מסתיים.

לפני שנעבור לביקורת שלנו על צילום הוידאו והשוואות למתחרים אחרים, חשוב לנו לציין את החידושים הטכנולוגיים של נוקיה בתחום הזה: כמו שידוע לכולנו, ביצוע זום במכשירי סלולר זה לא עניין של מה בכך, כך שבזמן ביצוע זום ברוב מצלמות הסלולר, אנחנו מתחילים לאבד מאיכות התמונה (פחות פרטים בתמונה, מה שגורם לטשטוש וירידה דרסטית באיכות) מה שגורם לכך שרב האנשים לא מעדיפים לבצע זום. בנוקיה רצו לתת פתרון לכך ואכן עשו באמצעות דרך מרשימה: כמו שכולם יודעים, הרזולוציה של מצלמת ה-12MP היא 4000X3000 פיקסלים, לעומת צילום הוידאו HD, שזה בעצם 1280X720. בנוקיה עשו שימוש בהפרש הרזולוציה המדהים בין השניהם, ובעת הזום חיישן הוידאו משתמש בחיישן מצלמת הסטילס כמקור מידע – אם ניקח למשל צילום סטילס מהוידאו של ה-N8 ונשווה אותו לעומת הסטילס של ה-N8, נחשוב שהתמונות מצילום הוידאו מגיע ממצלמת 1 מגה פיקסל וההבדל בגודל יהיה ענק. בנוקיה משתמשים בהבדל הגודל העצום זה בעת עשיית הזום וכעת נוכל לבצע בעת צילום הוידאו זום דיגיטלי של עד פי 3 (!) מבלי לאבד כמעט מהאיכות (ל-N8 לוקח שניה להתפקס בעת עשיית הזום אבל זה ממש זניח), ובדגימת הוידאו הקרובה שתראו הדגשנו את זה יפה מאוד. הסצנה היחידה שבה ה-N8 מאבד מאיכותו בעת ביצוע הזום הוא רק בלילה שם הזום כבר גורם לרעש דיגיטלי רב.

קרא עוד:  רילמי תשיק אוזניות נטולות חוטים ראשונות בשבוע הבא וטוענת "הכי טובות לאנדרואיד"

אבל גם לצילום הוידאו יש חסרון משלו: נוקיה החליטה להשתמש בשיטת מיקוד שקוראים לה Active Hyper Focal Distance. על פניו, הרעיון הוא שיתבצע מיקוד אינסופי כל עוד הפריטים רחוקים מה-N8 במרחק של 60 ס"מ. ואכן זה כך, המיקוד הוא מושלם ואין בעיות מיקוד כלשהן בעת צילום הוידאו. אך הבעיה היא כמובן במאקרו: כשאנחנו מצלמים צילומי מאקרו אנחנו מקרבים את עדשת המצלמה לבערך 30 ס"מ מרחק מאובייקט הצילום, ובשל זאת כמעט ולא תוכלו לצלם מאקרו בוידאו.

מבחינת איכות הוידאו, ה-N8 מספק איכות טובה מאוד כמו מצלמת הסטילס. הצבעים נהדרים וגם חדות הוידאו יצאה מופלאה, כך שמתקבל מראה וידאו טבעי כמו שאנחנו רואים בעיניים. דבר שאהבנו הוא את שדה הצילום הרחב של ה-N8: הוא הרבה יותר רחב ממתחרים אחרים מה שנותן לנו יותר פרטים בוידאו עצמו, אם כי זה בא במחיר שהאובייקטים המצולמים הם הרבה יותר קטנים ויש לבצע זום או להתקרב אליהם יותר מהרגיל. גם הטווח הדנאמי של העדשה הוא הרבה יותר טוב מהרגיל: כמעט ואין שטחים בוידאו שנחשפים יתר על המידה (שזה בא לידי ביטוי בחלקים לבנים מהוידאו) וזה יצא כמעט מושלם. להלן דגימת הוידאו מה-N8:

כמו שעשינו בתמונות הסטילס, הפעם אנחנו גם משווים את ה-N8 ל-SX20, ובמקום הסאטיו, הפעם לקחנו את היריב הראוי ביותר להשוות צילום הוידאו ב-HD: ה-Galaxy S המוצלח שגם זכה ללא מעט ביקורות טובות על צילום ה-HD שלו. להלן דגימות הוידאו מכל המצלמות: Canon SX20 ,Nokia N8 .Galaxy S

הפרשנות: בקרב של ה-N8 נגד ה-SX20, ה-SX20 הוא כמובן המנצח. הצבעים המוצגים בו בהרבה יותר טובים בהפרש לא קטן, כשגם התנועה של הוידאו חלקה יותר לעומת המצלמה של ה-N8; גם החדות ב-SX20 הרבה יותר טובה, והדבר היחיד שה-N8 עוד איכשהו מתקרב ל-SX20 הוא טווח השדה הרחב (ה-SX20 מוביל, אך בהפרש קטן). הניצחון של ה-SX20 לא מוריד מערכו של ה-N8 כלל וכלל, כי בכל זאת – עדיין מדובר ברמה אחרת לגמרי. לעומת הגלקסי S ראינו הבדלים בירורים: הגלקסי S הציג צבעים (משום מה) בהירים מידי מין הרגיל כשגם הוא לא ממש הצטיין בחדות הצילום שלו. בעת הצנועה (או יותר נכון: ייצוב הוידאו) ה-N8 מציג וידאו חלק יותר מאשר ה-Galaxy S שהיה נראה דיי קופצני. אז אפשר להגיד שגם פה ה-N8 הוא מספר 1, שאפו לנוקיה.

כמו כן גם ב-N8 נוקיה הוסיפו את עורך הוידאו. בעורך הוידאו תוכלו לערוך את הסרטונים שצילמתם מא' ועד ת': נוכל להוסיף לסרטון תמונות, שירים, מערבונים, כתוביות וכל זאת כדי לקבל בסופו של דבר את הסרטון המושלם.

רמקול ואיכות שיחה
ה-N8 מצויד ברמקול מונופוני שממוקם ליד המצלמה. על פניו, חשבנו שהרמקול הוא חלש, אך התבדינו: הצליל שהופק מהרמקול בעת שיחה ובהאזנה למוזיקה היה מצוין, חזק, מובן ואיכותי מבין הטובים ביותר שיצא לנו לחוות עד כה, רק חבל שהוא לא סטראופוני. גם איכות הקול ברמקול האוזן הייתה מצוינת והצד השני הבין את שאמרנו לו. מבחינת כל מה שקשור לבסיס היכולת של המכשיר, הטלפון, נוקיה תמיד ידעה לעשות את העבודה בכל המכשירים שלה וה-N8 הוא לא יוצא מן הכלל.

גם ממשק אנשי הקשר נשאר (כמעט) אותו דבר מ-S^1 (דבר שאנחנו לא מתלוננים עליו, ספרר הטלפונים נוח לשימוש) כשהפעם התווספה לנו האפשרות של סנכרון הרשתות החברתיות (טוויטר ופייסבוק) עם אנשי הקשר. כמובן שכל האפשרויות הישנות והאהובות נשארו ואפילו גם הממשק קצת שופר וכעת הוא בהרבה יותר נוח. גם ממשק ההודעות עבר שדרוג (יותר נכון יישור קו עם ממשקים אחרים) כשהפעם (ביחד עם שמירה על ממשק הישן) הודעות SMS יוצגו לנו בצורה של צ'אט, או כפי שנוקיה מגדירה את זה – שיחות.

דפדפן
כמו גלריית התמונות ועוד מספר לא קטן של דברים, גם הדפדפן ב-S^3 – דווקא אחד הדברים שהיו צריכים שיפוץ ב-S^1 – נשאר אותו הדבר, מלבד דבר אחד קטן: נוקיה הוסיפה את התמיכה במולטי טאץ' לדפדפן, דבר שאמור להקל על השימוש בו.

אך לפני הדפדפן, ה-N8 מצויד ב-Wi-Fi הכי טוב שניתן למצוא כיום: b/g/n. מבחינת קליטה, חיישן ה-Wi-Fi עשה את העבודה כמו שצריך ולא חווינו ניתוקים גם כשאות היה חלש. מבחינת הממשק, הוא נשאר זהה: לחיצה על מקש האפשרויות תתן לנו כמובן את הגישה לכמעט כל האופציות: מעבר לדף אינטרנט חדש, אפשרויות דף אינטרנט ותצוגה, חיפוש בדף שאנחנו נמצאים בו, גישה להגדרות ועוד מספר אופציות נוספות. מעל לשורת האופציות ומקש החזרה יהיו לנו 3 אייקונים: האייקון השמאלי פותח לנו דף אפשרויות מהיר שנותן לנו מספר קטן של אופציות (טעינת הדף מחדש, חיפוש מילת מפתח, שמירת סימניה ועוד). המקש האמצעי ייתן לנו אפשרות לעבור לאתר חדש, והמקש הימני יעביר אותנו אל הסימניות ואל דף הבית הראשי של דפדפן האינטרנט.

מבחינת הביצועים, קיבלנו ב-S^3 חידוש של מולטי טאץ' ותמיכה ב-Flash Lite 4.0. אבל הביצועים של הדפדפן הזה רק מראה לנו שלנוקיה יש עוד הרבה על מה לעבוד כדי להגיע לרמה של ה-Safari והדפדפן האנדרואידי: הדבר הבסיסי ביותר, הטעינה של הדף (בהשוואה למכשירים אחרים), איטית גם כשהקליטה מה-Wi-Fi הייתה מצוינת. גם לאחר שהדף נטען אחרי מספר לא קטן של שניות, הפריסה על גבי המסך לא מלאה, והיינו צריכים לנווט ימינה/שמאלה כדי להגיע לחלקים השונים של הדף. על אף זאת, המולטי טאץ' עובד בסדר ולא נתקלנו בקשיים. מאוד הפריע לנו המלבנים הלבנים כשביצענו  ZOOM OUT, מה שהקשה עלינו לדעת כמה התרחקנו מתצוגת הדף. בעיה נוספת זה שאם עשינו ZOOM OUT יותר מידי, אנחנו נקבל גרסה של הדף עם טקסט מוקטן מהרגיל (לא מה שקיבלנו כאשר הדף נטען) כך שידרשו מאיתנו לבצע זום בחזרה, זאת מאשר התאמתו של הדף אוטומטית למסך. מבחינת הצגת תכני הפלאש, ה-Flash Lite 4.0 עשה את עבודתו כמה שצריך, אז זה עדיין לא מרשים כמו ה-Abode Flash 10.1 שניתן למצוא באנדרואיד.

בשורה התחתונה, מדובר בדפדפן שבסה"כ עושה את העבודה שלו והדפים בסופו של דבר הוצגו לנו במלואם ללא כל בעיות נוספות. אבל עדיין, נוקיה צריכה לעשות מייקאובר לכל הדפדפן הסימבאני שלה ופשוט להתחיל מאפס. אם זה דרך הממשק, עד לנקודה האחרונה שזה בעצם הביצועים. לאחרונה שמענו על סרטון ביוטיוב שהודלף לאינטרנט שבו מוצג הדפדפן החדש ב-N8 שבו הכל שופר והוא צפוי לצאת בעדכון גרסה עתידי. אנחנו מקווים שכך יהיה.

וידאו: סקירה מלאה

סוללה
ה-N8 מצויד בסוללה שלא ניתנת להחלפה בחוזק של 1200mAh, כשנוקיה מצהירה שנוכל להגיע לעד 5 וחצי שעות של שיחה רצופה ו-400 שעות של המתנה. על פניו, הסוללה אמנם נראית כחלשה, אך דווקא המציאות מראה לנו אחרת: בשילוב מסך ה-AMOLED והחסכון באנרגיה, הצלחנו להגיע לתוצאות מפתיעות (ביחס לחוזקה החלש), אך בהשוואה לסמארטפונים אחרים, מדובר בתוצאות סבירות: בשימוש יום יומי הצלחנו להגיע ליומיים וקצת לפני שקו הסוללה ירדו ל-2 קווים. בשימוש יותר מאסיבי שכולל צילום עם הפלאש Xenon, האזנה למוזיקה דרך הרמקול ומספר שיחות, הצלחנו להגיע ליום וחצי. אם זה טוב או לא? תשפטו בעצמכם.

מחיר
ה-N8 צפוי להגיע לכל רשתות הסלולר בארץ, אך כרגע הוא משווק רק בסלקום ובפלאפון. בסלקום, ה-N8 נמכר ב-98 ₪ לחודש (דרך האתר) והמדברים מעל 249 ₪ יקבלו זיכוי של 88 ₪ וישלמו בסה"כ 10 ₪ לחודש (סה"כ ללא זיכוי: 3528 ₪). בפלאפון ה-N8 עולה 109.90 ₪ לחודש (סה"כ: 3956.4 ₪) כאשר המנויים בתוכנית ה-Large מקבלים זיכוי מלא. בחנות הפרטיות ה-N8 עולה בין 3,550 – 2,168 ₪.

לסיכום…
כרגע, ה-N8 הוא המכשיר הכי טוב שיש לנוקיה להציע. מצד אחד יש לנו את מכשיר המולטימדיה הכי טוב שיש כיום ללא כל צל של ספק ויצרניות הסלולר המתחרות (סוני אריקסון, סמסונג וכו') יצטרכו להשקיע לא מעט כדי להשוות לרמת המולטימדיה של ה-N8 ואף יותר. אבל ל-N8 יש את אותן הבעיות הישנות של נוקיה: סימביאן וה-Ovi Store. סימביאן^3, עם כל שיפורי הממשק הנחמדים שיש בו, זה עדיין לא אנדרואיד ולא iOS, וה-Ovi Store עוד לא מגיעה לרמת החנויות המתחרות. בעידן של ימינו אפליקציות זה הדבר החשוב ביותר – זוהי הסיבה שה-iPhone הוא מותג כל כך מצליח.

בשורה התחתונה, אם אתם מחפשים מכונת מולטימדיה משומנת עם שילוב של אפליקציות מה-Ovi Store (שמשתפרת אט אט), או שפשוט אתם לא מעריצים גדולים של אפליקציות ואתם מחפשים יותר מולטימדיה ומצלמה ברמה גבוהה בתוך הכיס שלכם – ה-N8 הוא הבחירה המצוינת בשבילכם. מולטימדיה (לצערינו) זה חלק שהוזנח לאחרונה בסמארטפונים (אפל דיי אחראית לזה) וה-N8 מנסה להחזיר עתרה לישנה והוא דווקא עושה את זה בצורה מצוינת ואין ספק שהוא הולך להשפיע על השוק.

אהבנו:
– איכות בנייה מהגבוהים שיש
– מסך AMOLED משופר – ראיה מצוינת באור שמש ישיר
– מצלמת 12 מגה פיקסל האיכותית ביותר עד כה
– צילום HD האיכותי ביותר שיש
– נגן וידאו עם תמיכה עשירה בפורמטים
– יציאת HDMI
– תמיכה ב-USB OTG
– משדר FM

לא אהבנו:
– S^3 מבחינת ממשק זאת עדיין לא התשובה לאנדרואיד ו-iOS
– ניתן לצפות בקבצי וידאו עד 2GB בלבד
– הדפדפן רחוק מנוחות של ה-Safari והדפדפן של האנדרואיד
– אין פלאש LED לצילומי וידאו בלילה
– הסוללה לא ניתנת להחלפה ע"י המשתמש

דברים דורשים שיפור:
– סידור בעיית הרצת סרטוני ה-MKV
– תמיכה בכתוביות בשפות לטיניות

מה בקופסה?
– Nokia N8 + 1200mAh battery
– מטען
– כבל USB
– כבל microUSB to USB לשימוש ב-USB OTG
– מתאם minHDMI to HDMI לחיבור לטלוויזיה
– אוזניות סטראופוניות

מפרט:
מעבד: 680MHz ARM 11 processor, Broadcom BCM2727 GPU
זכרון: 16GB זכרון פנימי, 256MB RAM, 512MB ROM
מסך: 3.5 אינץ' מסוג AMOLED ברזולוציה של 360X640 פיקסלים, מגע Capacitive
מצלמה: 12MP, רזולוציה 2560X1920, צילום וידאו HD [email protected] FPS
קישוריות: Bluetooth 3.0, A-GPS, Wi-Fi b/g/n ,3G HSDPA, 10.2 Mbps; HSUPA, 2.0 Mbps
מערכת הפעלה: Symbian^3
סוללה: 1200 mAh
מידות: 113.5X59.1X12.9
משקל: 135 גרם
קרינה: SAR 1.09