אחד הקשיים הניצבים בפני חברות המעורבות גם בשוק הסמארטפונים וגם בשוק התוכנה והאינטרנט הוא השאלה האם עליהן להציע את שירותיהן למשתמשים של מוצרים מתחרים, או לשמור אותם כ-Killer Apps ללקוחותיהן בלבד. השבוע, לדוגמא, ראינו כיצד גוגל ענתה את התשובה הראשונה כאשר העניקה למשתמשי iOS את אפליקציית Google+, שכבר הוכתרה כ-Killer App אפשרי לאנדרואיד. אך זו לא הפעם הראשונה (או האחרונה) שגוגל "מוותרת" על בלעדיות של שירות לטובת מערכות הפעלה מתחרות.

נוקיה, לעומת זאת, ידועה כחברה ששומרת את מירב שירותיה לעצמה, ולא נוהגת להתחלק בהם עם אחרים. לכן, העובדה שהחברה הכריזה אתמול על גרסת בטא לשירות המפות שלה עבור מכשירי אנדרואיד ו-iOS, מלהיבה אפילו יותר מהאפליקציה החברתית של גוגל שכבשה למשך כיממה את פסגת ההורדות ב-App Store.

שירות המפות של נוקיה, שעד לא מכבר היה זמין כאפליקציה למכשירי נוקיה ובחודש אפריל הפך לזמין גם ממחשבים באמצעות ממשק דפדפן דומה ל-Google Earth, לא עלה אמנם לחנויות האפליקציות של גוגל או אפל, וגם לא לחנויות האלטרנטיביות למערכות ההפעלה שלהן. למעשה, נוקיה ניצלה כאן את כניסתה המאוחרת לתחום כדי להציע את השירות לכולם באמצעות טכנולוגיה חדשה שלא היתה שימושית בזמן שהמתחרות פיתחו את האפליקציות שלהן: HTML5.

כל מה שצריך לעשות על מנת להשתמש בשירות הוא טלפון המריץ את iOS בגרסא 4 ומעלה, אנדרואיד בגרסא 2.2 ומעלה או Windows Phone Mango – כל אלו מכילות דפדפנים תומכי HTML5. את הדפדפן יש לכוון אל כתובת האתר maps.nokia.com, והרי לכם אפליקציית מפות הפוכלת כולה בתוך הדפדפן.

קרא עוד:  לפוקו יהיה גם מכשיר Lite?

כרגע מאפשר האתר לצפות במפות לפי רמות קרבה משתנות, לזוז לצדדים ע"י גרירה, לבצע התקרבות והתרחקות באמצעות כפתורים ייעודיים המוצגים בצד (מולטי-טאצ' לא נתמך מסיבות ברורות) או הקלקות-כפולות על הנקודה הרצויה והכי חשוב – לצפות במיקומכם, בזכות תמיכתו של פרוטוקול HTML5 במיקום. המפות מוצגות בצורה דומה למדי לזו שניתן למצוא באפליקציות ייעודיות דוגמת Google Maps, וכוללות את שמות הרחובות, מקומות מעניינים, חיפוש לפי כתובת, חישוב מסלולי נסיעה והליכה ומידע אודות תחבורה ציבורית. את כל זה ניתן להציג על מפה "קלאסית" או תמונת לויין בשיטת AR.

נכון לרגע זה, מפת ישראל בשירות כוללת את הכבישים הראשיים בלבד, אך כפי שסיפרנו לכם לפני כחודש וחצי, Navteq, חברת-הבת של נוקיה האחראית על מאגר המפות, סיימה את מיפויה המדוייק של ישראל ומשערת כי עד סוף השנה תוסיף נוקיה את ארצנו הקטנטונת לשירות.