כחמישה חודשים כבר עברו מאז שוחררה רשמית מערכת ההפעלה אנדרואיד 9 פאי – ולא רק שלא כל היצרניות החלו לעדכן את מכשיריהן, אלא שאפילו חלק ממכשירי Android One, שאמורים לכאורה לקבל עדכונים סופר-מהירים, לא עודכנו.

HMD Global, שהתחייבה עם כניסתה לשוק הסלולר תחת שם המותג נוקיה (Nokia) להוציא עדכונים מהירים לכל המכשירים במשך שנתיים לפחות, החליטה שהגיע הזמן להסביר למה בעצם לוקח כל כך הרבה זמן לעדכן את הטלפונים לגרסה חדשה של מערכת ההפעלה מבית גוגל (Google).

החברה הוציאה תרשים גרפי חמוד למדי (PDF), בו היא מסבירה את תהליך העדכון:

כאשר גוגל מוציאה גרסה חדשה של אנדרואיד, היא לא מגיעה ישירות למכשירים. ראשית כל, מקבלות אותה יצרניות השבבים, שמחליטות לאילו שבבים להתאים את הגרסה החדשה, ולאילו מהשבבים שנבחרו לבצע את ההתאמה קודם. עבור כל שבב משחררת היצרנית קוד בשם HAL, שהוא מעין חבילת תוכנה (Drivers) המתווכת בין השבבים לקוד של אנדרואיד, לכל היצרניות המשתמשות בשבבים.

בשלב הבא מקבלת כל יצרנית טלפונים, טאבלטים או מכשירי אנדרואיד מסוגים אחרים את הגרסה החדשה של אנדואיד עם שכבת הדרייברים המתאימה לשבבים במכשיריה, ויכולה להתחיל להוסיף את ההתאמות שלה. אצל סמסונג (Samsung) ו-LG, למשל, עובדים במשך זמן רב על הממשקים שלהן. אצל נוקיה, לעומת זאת, הממשק נשאר אנדרואיד קרוב למקור, ולכן החברה יכולה לבצע את מעט ההתאמות שלה (הכוללות למשל את הוספת ה-Bothie – צילום במצלמה הקדמית והאחורית בו-זמנית – לממשק הצילום) ולסיים מהר יותר.

קרא עוד:  עוברים ל-6 גיגה-הרץ: תקן WiFi 6E הוכרז

שני השלבים האחרונים כוללים בדיקות של התוכנה על מכשירים, ראשית במעבדה ובשטח בתנאים מבוקרים ולאחר מכן על ידי משתמשים מהשורה שנרשמו לבדיקות בטא – ולנוקיה יש יותר מ-120,000 כאלה; ולבסוף יש לבדוק את עמידת התוכנה בדרישות מקומיות של מדינות שונות (למשל, בעבר המפעילות הישראליות היו צריכות לאשר כל דגם מול משרד התקשורת והביטחון, כדי למנוע התנגשות עם כלי תקשורת צה"ליים). בינתיים משוחרר העדכון לאזורים בהם המפעילות והחוק אינם מציבים דרישות מיוחדות, ולבסוף למדינות כמו ישראל.

בינתיים, אגב, עברו את התהליך הארוך הזה שמונה דגמים של נוקיה, כמו גם מכשירי דגל של חברות כמו סמסונג או וואווי (Huawei). בכל העולם, וגם בישראל, כבר קיבלו רבים מהמכשירים הללו עדכון לאנדרואיד 9 – והנה רשימת הדגמים וצפי ההגעה לעדכונים למי שעדיין לא קיבל.