בקצרה
Switch Lite, הגרסה מוקטנת של Switch המצליחה של נינטנדו אולי לא יכולה להתחבר לטלוויזיה, והידיות שלה לא מתפרקות, אבל מציעה משקל וגודל נמוכים יותר, זמן סוללה ארוך במיוחד וגישה לרשימה ארוכה מאוד של משחקי Switch נוכחיים, וגם בלעדיים, ובאופן נגיש ונוח
אהבנו
תווית מחיר נמוכה ונגישה יותר
זמן סוללה ארוך
עיצוב מעוגל ומודרני
מסך חד
לא אהבנו
שוליים עבים מסביב למסך
סנכרון השמירות בענן טעון שיפור
אי אפשר לשחק משחקים שקשורים ל-JoyCon בלי לרכוש בנפרד
8.5
מחיר מומלץ

נינטנדו (Nintendo) הצליחה לחזור לשוק הקונסולות בגדול עם Nintendo Switch שהוצגה ב-2017. אולי מקור ההצלחה שלה נבע מכל שלא מדובר בקונסולה סטנדרטית, אלא כזו המשלבת יכולת לתפקד כקונסולה ביתית המחוברת לטלוויזיה אבל גם להפוך במהירות לקונסולת משחק ניידת שאשר לקחת לכל מקום.

כעת, שנתיים לאחר ההשקה ההיא, הציגה החברה את Nintendo Switch Lite – גרסה ניידת בלבד, עם תג מחיר נמוך בהרבה לצד זמן סוללה ארוך יותר, גוף קטן ומשקל קל יותר בהשוואה לקונסולה המקורית. זה אומר שהיא כבר לא מתפרקת והיא גם לא יכולה להתחבר לטלוויזיה. האם היא מצליחה לספק את הסחורה או שמה יכול להיות שאיבוד היכולות גם גרם לה לאבד את הקסם?

רק ממש מה שצריך

מוטיב המזעור מתחיל כבר באריזה שקטנה בהרבה מזו של הקונסולה המקורית. למעשה היא מזכירה קופסה של מכשיר טלפון. הערכה בסיסית למדי ומכילה רק את הדברים ההכרחיים: Switch Lite והמטען בהספק של 15 וואט. היינו שמחים אם בנינטנדו היו מצרפים מגן פלסטיק לשמירה על מסך הקונסולה שנועדה לשימוש בדרכים, כמו שנוהגות לספק יצרניות הסלולר.

כששולפים את ה-Switch Lite מן הערכה מרגישים היטב את ההבדל במשקל – 277 גרם בהשוואה ל-400 גרם של הקונסולה המקורית. השלת הגרמים נובעת, כפי שכבר הוזכר לעיל, מויתור על מספר רכיבי חומרה כמו המעמד הנשלף, מנועי הרטט, חיישן האינפרה-אדום וכמובן הרכיב האחראי על העברת אות וידאו לטלוויזיה.

מכיוון שמדובר בקונסולה ניידת בלבד, ה-Joy-Con, בקרי השליטה של ה-Switch, הם עתה חלק בלתי נפרד מגוף הקונסולה. העובדה שיש בה פחות חלקים נעים תורמת להרגשה הקשיחה של הקונסולה, אבל מדובר בפלסטיק באיכות גבוהה שאינו מרשרש ונוח מאוד לאחיזה, אל גם קצת רגיש לשריטות – מומלץ לרכוש כיסוי מגן. צבעי הצהוב והטורקיז מזכירים אולי מעט צעצועי ילדים, אבל העוצמה משכיחה זאת מיד.

מבט מסביב

מבחינת העיצוב, מיקום הכפתורים והכניסות, Switch Lite נאמנה לעיצוב המקורי – בחלקה העליון של הקונסולה ממוקם כניסת כרטיס המשחק המוסתר מתחת ללשונית פלסטיק, חיבור אוזניות 3.5 מ"מ, כפתורי עוצמת השמע וכפתור הכיבוי וההדלקה. בחלק התחתון נמצא מחבר הטעינה מסוג USB Type-C, כניסת כרטיס microSD. זוג הרמקולים הסטראופוניים מוקם גם הוא למטרה, בשונה מאשר בקונסולה המקורית בה הם נמצאים בחזית מתחת למסך. אולי בשל כך נשמע כי לצליל שהם מפיקים יש עוצמה נמוכה יותר.

קרא עוד:  טטריס שוב חוזר, והפעם בגרסה קלאסית

בחלק הקדמי של Switch Lite נמצאים 4 כפתורי פעולה, 4 כפתורי כתף, זוג בקרים אנלוגיים, לחצני פלוס ומינוס, כפתור בית וכן כפתורי חיצים בתצורת ה-D-Pad המסורתית. בלחיצה על הכפתורים יש תחושה שהם רכים יותר בהשוואה לאלו של הקונסולה המקורית. בכל מקרה, גודלם הוקטן והריווח ביניהם מספק ולא נתקלנו בבעיה של לחיצה על כפתור לא נכון בטעות.

Switch Lite רחב קצת יותר מבקר שליטה רגיל ובמשחק הדורש שימוש בכפתורי הפעולה והבקר האנלוגי השמאלי לא הורגש מאמץ מיוחד. אך בעת משחק במשחקי פלטפורמה כמו Hallow Knight, הדורש דיוק בתזוזה באמצעות כפתור החיצים, המיקום הא-סימטרי של כפתורי הפעולה, והגודל הקטן של ה-Switch Lite גרם לעייפות מורגשת של האגודל.

הקונסולה בנויה מסביב למסך מגע המיוצר מפאנל LCD אשר גודלו הוקטן מ-6.2 אינץ' בקונסולה המקורית ל-5.5 אינץ', אך שמר על אבחנה של 1280×720 פיקסלים. השמירה על האבחנה הובילה לצפיפות פיקסלים לאינץ' טובה יותר במכשיר הקטן יותר, והמשחקים נראים חד יותר על המסך של ה-Switch Lite.

גודל מסך הוא אולי נקודת החולשה המרכזית שהצלחנו למצוא בקונסולה, במיוחד בהשוואה מול הקונסולה הרגילה כאשר מתבוננים בהן אחת לצד השנייה. האם מדובר בבעיה אקוטית? קשה לקבוע באופן חד משמעי והדבר תלוי בסגנון המשחק. גודל של 5.5 אינץ' מספיק בהחלט לרוב המשחקים, וכפי שציינו כבר, המסך נראה נהדר. אך שחקנים של משחקי תפקידים עתירי מלל כמו במקרה של The Witcher 3, עלולים להתאכזב.

בכל מקרה, לא ברור לנו מדוע ב-2019 נעשה עדיין שימוש במסך עם שוליים כה רחבים ומדוע שנתיים אחרי ההשקה של ה-Switch המקורית, בנינטנדו לא הצליחו להקטין את גוף הקונסולה ולשמור על גודל המסך הגדול.

Switch Lite נועדה למשחק מחוץ לבית ובהירות המסך מספקת בכדי להתמודד עם תאורה מלאכותית של קניונים או פנים של קרון הרכבת. אך בחוץ היא מתקשה לעמוד בעוצמה של השמש הישראלית ובימים שטופי שמש ניתן לשחק רק באזור מוצל.

חיסרון נוסף הוא שבגרסת ה-Lite נינטנדו אמרה שלום לחיישן האור המאפשר זיהוי אוטומטי של עוצמת התאורה הסביבתית, וזה אומר שהבהירות לא משתנה באופן אוטומטי. במקרה הטוב הדבר עלול להוביל לסנוור בעת שימוש בלילה ובמקרה הרע לבזבוז מיותר של הסוללה.

אותה העוצמה רק בקטן

Switch Lite מבוססת על אותה מערכת על שבב (SoC) מדגם Tegra X1 של NVIDIA שהושקה ב-2015. מדובר על מערכת על שבב בעלת יכולת להריץ משחקים כמו: The Witcher 3 או Doom. מפתיע נוכח העובדה כי אלה תוכננו עבור ה-PlayStation 4 ו-Xbox One, קונסולות נייחות מהדור הנוכחי החזקות פי כמה מה-Switch.

מכוון שמדובר באותה מערכת על שבב בה מצויידת הקונסולה הגדולה, אז גם הקונסולה הממוזערת מסוגלת להריץ את קטלוג המשחקים המלא למעט משחקים שאינם תומכים במצב משחק נייד ומשחקי LABO.

נכון, המשחקים לא פועלים באותה אבחנה כמו בעת חיבור לטלוויזיה ויש פשרות גרפיות, אך מדובר ביכולת מרשימה במיוחד בהתחשב בעובדה כי מדובר בקונסולה ניידת שגם בהרצה של משחקים תובעניים שכאלה מצליחה לספק בממוצע כ-7 שעות של משחק בין הטענה להטענה.

קרא עוד:  מבזבזים הרבה יותר כסף על משחקים במובייל ויותר מכולם הם משתמשי אפל

בהרצה ממושכת של משחקים תאבי משאבים ניתן להרגיש כיצד הצד הימני של הקונסולה מתחמם אך לא מדובר בחום גבוהה במיוחד שיהפוך את האחיזה בקונסולה ללא נוחה.

משחקי מסיבה כמו Let's Dance או Mario Party, בהם נדרש להשתמש במחוות התנועה של שלטי ה-Joy-Con, לא יעבדו ב-Switch Lite מבלי לרכוש בקרי Joy-Con נוספים אותם ניתן לצמד אל הקונסולה. רכישה מעין זו 'מחסלת' למעשה פער המחיר בין גרסת קונסולת ה-Lite לקונסולה הרגילה.

היכולות החזקות יותר של Switch Lite באות לידי ביטוי, באופן לא מפתיע, בהרצת משחקים בלעדיים של נינטנדו. אלה לא רק נראים מצוין אלא מצליחים לספק ביצועים מרשימים. The Legend Of Zelda: Breath Of The Wild מצליח להפיק עולם פתוח רחב עם מאפיינים פיזיקליים וסגנון אומנותי ציורי. Mario Kart 8 Deluxe, משחק הקארטינג המצוין, לא רק נראה נהדר אלא גם רץ בקצב מפתיע של 60 פריימים/לשנייה.

כיף גדול לשחק בדרכים עם Nintendo Switch, אז הדבר נכון פי כמה לגבי Switch Lite שמאפשרת ליהנות ממשחקים ברמת הפקה שעד כה הייתה שמורה לקונסולות ביתיות בכל מקום בין אם מדובר בטיסה, נסיעה באוטובוס או סתם ישיבה בפארק.

לא קלים החיים בענן של נינטנדו

מי שיש לו יותר מקונסולת Switch אחת ישמח לגלות כי בנינטנדו לא התעלמו מן האפשרות הזו ומאפשרים במסך ההגדרה הראשוני לבחור האם מדובר בקונסולה הראשונה או נוספת, שתתאים לזו ששיש כבר בבית. בתהליך ההתקנה ניתן בקלות להתחבר עם אותו שם משתמש ולהוריד את המשחקים שנרכשו באופן מקוון. אלו המנויים ל-Switch Online, השירות המקוון של נינטנדו, ייהנו אפילו מהמאפשרות לגבות קבצי שמירה בענן.

אבל כאן מתגלה בעיה שאיאפשר אלא להגדירה כמעצבנת – באופן תמוה הגיבוי האוטומטי מעלה את קבצי השמירה לענן, אך לא דואג להורדה ולסנכרון אוטומטי. המשמעות היא שאם מתחילים משחק על הקונסולה הביתית ואז יוצאים מן הבית עם Switch Lite,קובץ השמירה הישן יישאר במכשיר הנייד וההתקדמות בו תיצור התנגשות ואי-התאמה בין קבצי השמירה השונים.

כל עוד Switch Lite בעלת חיבור פעיל לאינטרנט הדבר הזה נמנע שכן היא מזהירה שישנו קובץ שמירה מעודכן יותר בענן, אך משום מה בנינטנדו לא ראו את הצורך בפתרון של הורדה אוטומטית ויש להוריד את הקובץ באופן ידני.

השורה התחתונה

Switch Lite היא קונסולה המיועדת לגיימרים המעוניינים בקונסולה ניידת, שאין לה צורך להשתמש בה כקונסולה ביתית. הגישה לקטלוג המשחקים הכמעט מלא של Switch, ולכותרים קלסיים של נינטנדו, הופכים אותה לאטרקטיבית במיוחד נוכח המחיר הנמוך יחסית העומד על 949 שקלים.

הצבעים העליזים, הגודל הקטן, המשקל הקל וזמן הסוללה הארוך הופכים אותה לבת לוויה חיננית למסע בדרכים, במיוחד בנסיעות ארוכות, ויותר מפעם אחת תעדיפו לשאת את Switch Lite בתיק ולהשאיר את קונסולת ה-Switch הרגילה בבית.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.