קרן KDE הכריזה על שחרור גרסה 4.6 של השולחן עבודה הפופולרי KDE. לסביבת מערכת ההפעלה לינוקס.

הגרסה החדשה מציעה שיפורים רבים, כשחלק גדול מהם נמצא מתחת למכסה מנוע, כהכנה לגרסה הבאה. הגרסה הנוכחית מתמקדת בעיקר בשיפור מהירות הפעולה של שולחן העבודה ובנוחות השימוש, כפי שניתן להבחין בבדיקה ראשונית, מנהל הקבצים זכה ליחס מיוחד הפעם והושם דגש על שמישות.

ניתן למצוא שיפורים כמו שילוב של יכולות חיפוש באמצעות נתוני מטא של קבצים (לפי שיטת יאן נפומוק)‬ בדולפין (Dolphin) מנהל הקבצים של KDE, בצורה מיטבית יותר כך שניתן לחפש גם כשהשירות כבוי; יש אפשרות להציג קבצים לפי פילוח של נתונים כמו זמן, סוג קובץ, דירוגים וכדומה, מתוך לוח השליטה בדולפין; בנוסף הוסף לשירות הקטלוג נפומוק יכולת לבצע גיבוי וסנכרון נתונים בין מכשירים בקלות.

בגרסה הושם דגש על שימוש בשולחן העבודה במחשבים ניידים, כשהשקעה רבה במיוחד בוצעה בהתאמתה לתצוגה שמתאימה למחשבי נטבוק, משימוש קצר בו ניתן לומר שהוא הרבה יותר יעיל ושמיש: נראה שבוצע ניסיון של ממש לחסוך בכל מקום שאפשר לטובת תצוגה נקייה ולא עמוסה, ומצד שני לתת כמה שיותר פונקציונליות.

שיפור נוסף בדולפין נמצא בתצוגת העמודות. כעת העמודות מתיישרות זו לצד זו בצורה אוטומטית וניתן לשלוט על גודל התצוגה. כמו כן, תצוגה זו מבוססת על צלמיות נאות ומאפשרת לראות במבט מהיר תצוגה מקדימה של תיקיות.

קרא עוד:  רק באנדרואיד: Shazam תזהה שירים בכל מקום, גם כשמאזינים באוזניות

altנוסף על זה האפשרות לשינוי שם לקבוצת קבצים, שזה אומר שצריך לבחור את הקבצים הרצויים לסמן שינוי שם לתת שם והמחשב ישנה כבר את השם לכולם וייתן להם מספר בסדר עולה.

עוד שינויים נוספים גם באזור הפלזמה, שימוש ב-QML ליישומונים, ומנהל החלונות Kwin הופך אותם להיות מהירים ויציבים יותר, כמו כן נוספה ב-Kwin תמיכה בתרחישים (JavaScript) עבור מנהל החלונות, ועכשיו אפשר לקבוע חוקים לחלונות בצורה תכנותית והרבה יותר יעילה ומדויקת. יש גם אפקטים חדשים כמו גם אפשרויות סמל, שזה אומר שליד כל תיקייה יש עוד שני לחצנים: אחד + ואחד בשביל לפתוח תצוגה נוספת של תיקייה, גם קליפר לא קופח וקיבל כמה הוספות.

altאנשי KDE הוסיפו גם תמיכה ב-udev upower ו-udisks, שזה אומר שכבר לא צריכים את HAL הישן והכבד. ניהול החשמל מתבצע כעת ב-PowerDevil v2.

תוכנה חדשה לבלוטות' בשם BlueDevil תחליף את KBluetooth ותספק יכולות כגון עיון בקבצים בהתקני בלוטות' עם מנהל הקבצים (דולפין או Konqueror), האזנה לבקשות נכנסות, ואשף התאמה למכשירים.

עוד חידושים, פרויקט oxygen השלים את כל הסמלים שיש ל-mimetype, בנוסף לזה הוא הוסיף תמיכה לספרייה הגרפית GTK ועכשיו הרבה הרבה יותר קשה לזהות איזה יישום כתוב עם QT ואיזה עם GTK התצוגה הכללית הפכה להיות אחידה ויפה יותר.

altעוד שינויים והוספות לתוכנות של KDE כמו לתוכנת צילום המסך שקיבלה יכולות שיתוף ושליחה במייל או שירותים חברתיים אחרים כמו גם בחירת אזור ביד חופשית, עורך הטקסט kate התחדש עם פלאגין לכלי ניפוי הבאגים GDB, ופלאגין נוסף לשאילתות SQL למסדי נתונים.

קרא עוד:  שאומי שחררה גרסה חדשה ל-Poco Launcher שזמינה לכולם

ב-KDE החליטו גם לשפר את התמיכה במחשבים ניידים ומחשבי לוח, וכעת משולבים בשולחן העבודה יישומיים שהותאמו למערכות סימביאן (Symbian), מיגו
(MeeGo) ו-Windows Mobile (אם כי זה לא דבר שנתמך רשמית על ידי KDE), ביניהם ניתן למצוא את תוכנת Marble שמספקת יכולת סימון נקודת מוצא ויעד על מפה והיא תתכנן את המסלול, בסלולרי היא תדע גם לעדכן את המיקום שלכם און ליין, בהמשך תמיכה ב-GPS גם בגרסאות מחשב.

תוכנת אמרוק שחררה גרסת 2.4 ותכנת ניהול התמונות Digikam שחררה את גרסת 1.7, לאוסף המשרדי Koffice שוחררה גרסה 2.3.1, לרשימת התכונות המלאה שיושמה בגרסה זאת ניתן לראות כאן.

משתמשים שיתקינו את ה-SDK של KDE יוכלו להשתמש בתוסף לדולפין שמאפשר קשר עם GIT, שירות ניהול הגרסאות.‬

והערה אחרונה, KDE-PIM שכולל בתוכו את חבילת הניהול קונטקט ו-Kmail2 לא ישוחרר בגרסה הזאת עקב באגים שהתגלו. ככל הנראה נוכל לראותם כבר בגרסה 4.6.1 בעוד כחודש.

מאמר זה פורסם לראשונה באתר הקובץ, אתר לנושאי קוד פתוח ותכונה חופשית בחסות TGspot

-פרסומת-
אתר TGspot.co.il, המתמקד בסיקור עולם המחשבים, המובייל והגאדג'טים מביא את החדשות האחרונות בתחום בזמן התרחשותם. האתר נוסד בשנת 2007 ומאז נחשב למקור החדשות הגדול והעצמאי ברשת הישראלית ומבין המובילים בתחום.