אחת ההכרזות שאוהדי אפל (Apple) קיוו שתגיע ב-WWDC הנוכחי היא על מחשב Mac Pro חדש וזה קרה. העיצוב אולי קצת מוזר לעין, ונראה כמו פומפייה גדולה, אבל החברה הבטיח אפשרות למודולריות וגמישות רבה בהיבט של התצורה, ואת זה היא הביאה אל השולחן תרתי משמע – גם בזכות היכולת לפתוח את המארז די בקלות, ובזכות הנגישות הרבה לכל המרכיבים.

המחשב, שיהיה מבוסס על מעבדי Xeon מהדור הנוכחי של אינטל (Intel) ועד מעבדים עם 28 ליבות, תומך בנוסף בעד 1.5 טרה-בייט זיכרון RAM בשישה ערוצים המפוזרים על פני תריסר תושבות DIMM. המחשב מציע שמונה חריצי PCIe, ארבע מהם ברובח כפול כדי לאפשר שילוב של כרטיסי הרחבה ארוכים, והוא מציע מאחור שני חיבור USB Type-A ושני חיבורי USB Type-C/Thunderbolt. מקדימה יש עוד שתי יציאות USB Type-C. יש גם מקום לשני כונני SSD, ואפשרות לשלב כרטיסי תצוגה באמות איכות שונות.

מפרט הבסיס של המחשב, שאמור להגיע לשוק באוקטובר הקרוב, יציע מעבד Xeon מתומן ליבות, 32 גיגה-בייט זיכרון RAM, כונן SSD לאחסון בנפח של 256 גיגה-בייט וכרטיס תצוגה מסוג Radeon 580X. במפרט הזה, שאינו כולל את המסך החדש, הוא יימכר ב-5,999 דולרים – אבל זו באמת רק ההתחלה, כפי שתראו בהמשך.

מה שמבחוץ

מה שהכי בולט מבחוץ הוא המסך, Pro Display XDR שמציע 32 אינץ' ברזולוציה של 6016×3384 פיקסלים שהחברה מכנה Retina 6K. השימוש ב-XDR בא לבטא תמיכה אמיתית ב-HDR10 – כלומר בצבע ברוחב 10 ביט, ובאופן דינמי עם בהירות שנעה בין 1,000 ועד 1,600 ניט. המסך מגיע עם מחבר Thunderbolt כדי לאפשר חיבור של עד 8 מסכים במקביל למחשב החדש.

מה שמפתיע ב-Pro Display XDR הוא שכדי להעמיד את המסך – שמחירו יהיה 5,000 דולרים – על השולחן יצטרכו המשתמשים לרכוש גם מעמד. באפל קוראים לו Pro Stand, והחברה תרצה עבורו עוד 1,000 דולרים. המעמד יאפשר לשנות את גובה המסך ואף לסובב אותו על צירוף אבל אין ספק שמדובר במשהו מוזר מאוד.

עוד דבר שניתן יהיה להוסיף למחשב נקרא MPX Module שיתחבר לאחד מחיבורי ה-Thunderbolt מאחור. בפנים יש כרטיס PCIe גדול ורחב עם ארבעה ערוצים בהם אפשר לשלב עד שני כרטיסי תצוגה מקצועיים כולל ועד Radeon Pro Vega 2 Duo הכפול. מכיוון שיש שתי יציאות Thunerbolt ניתן יהיה לחבר אפילו שני מודולים כאלה מאחור, עם כרטיסי התצוגה שלהם, ועם עד 128 גיגה-בייט זיכרון תצוגה מסוג HBM2. הקופסאות הללו מצוידות במערכת קירור משל עצמן, כולל צינורות הולכת חום.

אפל תאפשר חיבור מערכת Afterburner למחשב שמכילה כרטיס עריכת וידאו ייעודי המשתמש ביחידת FPGA לעיבוד של עד 6 מיליארד פיקסלים בשנייה, וכן תספק מודול שיכול להוסיף שתי יציאות Thunerbolt 3 נוספות, שני חיבורי USB Type-A נוספים וכן חיבור אוזניות 3.5 מ"מ.

משחקי מחיר

לפי חישובים שונים שהוצגו ברשת, המחיר של המחשב יכול להגיע בשיאו עד 35,000 דולרים – ואולי אף יותר. הוספת מסך ה-Apple Pro Display XDR יחד עם המעמד שנמכר בנפרד מוסיפים 6,000 דולרים ומביאים את המחשב למחיר של 11,000 דולרים.

Image result for Mac PRo

ניסיון לבנות את נפח האחסון המרבי אומר החלפת כונן ברירת המחדל עם שני כונני SSD בנפח של 2 טרה-בייט, וזה אומר עוד 2,500 דולרים לערך. החלפת מעבד ברירת המחדל עם המעבד הכי חזק שיוצע למחשב, שיהיה כנראה Xeon W-3257M עם 28 ליבות תעלה גם היא בפני עצמה עוד כ-7,500 דולרים, וכבר מגיעים לכ-21,000 דולרים.

הרחבה של הזיכרון עד לנפח המרבי שניתן, 1.5 טרה-בייט, מגדילה את הסכום שצריך לשלשל לכיסה של אפל בעוד כ-18,000 דולרים וזה כבר מביא את השורה התחתונה ל-39,000 דולרים. החלפת כרטיס התצוגה הבסיסי בכרטיס מקצועי, Quadro RTX 6000 לדוגמה, יכולה להוסיף עוד כ-6,000 דולרים ולהביא את המחיר עד כ-45,000 דולרים. למעשה מי שיתאמץ יוכל להגיע גם רחוק יותר.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.