מקלדת בעברית

מכון התקנים פרסם היום הנחיות רשמיות לייצור מקלדות בעברית, זאת לאחר שלפני שנה וחצי ביקש מהציבור הערות על פריסת האותיות החדשה במקלדת. השינויים הם אמנם קטנים אבל משמעותיים עבור מי שהתרגל להקליד הקלדה עיוורת.

בראש ובראשונה ביטל מכון התקנים את הכפילות של מקשי הגרש ['], הנקודה [.] והלוכסן [/], כך שבמקום שהם יופיעו גם בצד הימני התחתון של המקלדת וגם בצד השמאלי העליון, כעת הם יופיעו רק בצד הימני. המטרה היא למנוע מצב שבו שינוי שפת ההקלדה מצריכה שימוש במקשים אחרים עבור אותם סימני הפיסוק.

כמו כן, במקום המיקום של סימני הפיסוק בצד השמאלי העליון, נוספו האותיות ן' סופית ו-ץ' סופית בהתאמה. למיקום המקורי של ץ' הסופית נוספה האות ת', כשהמטרה היא למנוע טעויות הקלדה של משתמשים שמתבלבלים בין ן' סופית לבין ו', תווים שהיו סמוכים בפריסה הקודמת וכעת הופרדו.

פריסת מקלדת בעברית
המקלדת החדשה: אדום – שינוי במיקום התווים, כחול – תוספת תווים

"התקבלו עשרות רבות של פניות מהציבור", אמר אילן כרמית, מ"מ מנכ"ל מכון התקנים, "וועדת התקינה שינתה חלקים בתקן בהתאם לנוחיות הציבור ולצרכיו". השינוי נקבע על ידי ועדה טכנית במכון, שבה חברים נציגים של איגוד האינטרנט הישראלי, מיקרוסופט, איי־בי־אם, המועצה לצרכנות, הלשכה לטכנולוגיות מידע, העמותה הישראלית לקוד ועוד.

 מקלדות תומכות חדשות יופצו בחנויות כבר השנה, וכי נדרשת התאמה גם של מערכות ההפעלה לפריסה החדשה. עם זאת, התקן אינו מחייב וכי המשתמש יוכל לבחור בפריסה הנוחה לו יותר להקלדה.

 

קרא עוד:  למדה לקח? מיקרוסופט עוצרת את עדכון Windows 10 1909 עבור מחשבים מסוימים