מפתחת הדפדפן Firefox, קרן מוזילה, השיקה אמש על מערכת ההפעלה החדשה לניידים, ה-Firefox OS. המערכת, אשר תבוסס על מערכת ה-HTML5 וקוד פתוח, מיועדת בתחילה לשוק המכשירים הזולים ותוצע במגוון מכשירים כמערכת בסיסית אך מתקדמת.

בבלוג החברה כתבה המפתחת על מערכת ההפעלה החדשה אשר תהיה כולה כקוד פתוח, כך שמפתחים יוכלו לצפות בקוד עוד לפני ששוחרר, ולפתח בעצמם אפליקציות ויישומים מבוססי HTML5 כמו משחקים, עזרים וכמעט כל דבר ניתן להחליף ולשנות במערכת, זאת לעומת אנדרואיד שמופצת כקוד פתוח רק לאחר ההשקה ולפי בחירתה של גוגל.

“ההשקה של מערכת הקוד פתוח ממשיכה את משימתה של מוזילה לקדם ולהיות מעורבת בעולם הקוד הפתוח ולתת הזדמנויות למשתמשים ולמפתחים. אנו מצפים כי מיליאד משתמשים יתחברות לרשת דרך הסמארטפון בשנים הקרובות, לכן זה חשבו לספק חוויית משתמש גבוהה ככל שנוכל,” אמר גרי קובקס, מנכ”ל מוזילה.

מפעילות סלולר כמו Deutsche Telecom, Sprint, Telecom Italia, Telefonica ועוד כבר הצהירו כי יתמכו במערכת ההפעלה החדשה וכי הם זיהו את היכולות לספק ללקוחות מכשירים זולים עם יכולות של סמארטפון. היצרניות כמו ZTE ו-TCL הכריזו כי הם הראשונות לייצר מכשירים מבוססי Firefox OS אשר יריצו את מעבד ה-Snapdragon וכי הם צפויים לנחות לראשונה בתחילת 2013 אצל מספר מפעילות בדרום אמריקה.

נראה כי מוזילה נחושה להיכנס לעולם הסלולר, והיא עושה זאת דרך הכיס. במקומות בהם אנדרואיד ו-iOS אינם שולטות, מוזילה עם Firefox OS תצליח להיכנס עם תג מחיר זול, אפשרות התאמה מלאה וקהילה גדולה מסביבה שכבר מפתחת ב-HTML5.

-פרסומת-
מנווט בין העכבר למוצץ, מאסטר בפוטושופ ומבשל מטעמים להנאתו. צלם מיום היוולדו ("אל תקראו למצלמה בטלפון DSLR") וחושב שלא צריך להוציא יותר מ-1,500 שקל על סלולרי חדש‎.