מיקרוסופט משיקה היום את מערכת ההפעלה Windows 7 בהשקה עולמית וגם פה בישראל בתמיכה עברית מלאה. המערכת יוצאת רשמית לאחר לא מעט גרסאות בטא שאיפשרו לציבור הרחב לבחון ולבדוק אותה לפני הגעתה לחנויות.

היסטוריה, XP שולטטט!!1
המערכת החדשה מחליפה את הויסטה שכולם אהבו לשנוא, שכמעט ולא השפיע על הרגלי המשתמשים. ה-XP נשארה מאז שהושקה ב-2001 כמערכת יציבה וחזקה במיוחד לאחר שדרוגי ה-Service Pack השונים שהוסיפו לה תוכנות אבטחה שונות ו-Firewall. מערכת זו הגיע גם במספר גרסאות יעודיות לצרכים שונים לראשונה מיקרוסופט. אפשר היה למצוא את XP Pro לארגונים, XP Home למשתמשים הביתיים, XP Media Center למחשבי מדיה עם נגן מדיה עשיר, XP Tablet למחשבי לוח לתמיכה במסכי מגע, XP Starter גרסה מקוצצת לשווקי במדינות מתפתחות, XP x64 למחשבי 64 ביט, ו-XP Embedded לייצירת מערכת הפעלה לפי צרכי הלקוח.

על בסיס ה-XP, מיקרוסופט השיקה את הגרסה הבאה, Windows Vista בינואר 2007 לאחר דחיות נשנות של ההשקה שהייתה אמורה להגיע ב-2004. גם מערכת זו הופצה במספר גרסאות, אם כי חלק מהכלים הוטמעו בה כברירת מחדל כמו Media Center שמגיע יחד עם גרסת Home Premium. מערכת זו כללה 5 גרסאות שונות שלכל גרסה מחיר וקהל יעד אחר כשהגרסה היקרה ביותר היא ה-Ultimate. לטענת מיקרוסופט קוד המערכת נכתב מחדש והושקעו מליוני דולרים כדי להביאה לרמה גבוהה. ייחודה של מערכת זו היא הממשק המרהיב שהיא מציגה וכן את ממשק ה-Aero להחלפה בין חלונות חלונות בתלת מימד ועוד.

קרא עוד:  גוגל גייסה חברות אבטחה למלחמה באפליקציות זדוניות

בפועל, המערכת עבדה בצורה איטית ביותר בשל הדרישות הגבוהות, הציקה למשתמשים עם המון שאלות בשל הקשחת האבטחה, והיה חוסר תאימות להתקני חומרה רבים שלא יכלו לפעול בה. בשל כך, ייצרניות מחשבים רבות הפיצו גרסאות שנמוך (Downgrade) ל-XP כדי שהלקוח יוכל לחזור ולעבוד עם XP וגם ארגונים רבים לא הסכימו לעבור לויסטה. בשל כך מיקרוסופט גם איפשרה ללקוחות לרכוש רשיונות לגרסת חלונות XP עד ליוני 2008. כיום XP נמכרת רק במחשבים עד 1GB זיכרון או במחשבי תעשייה יעודיים.

Windows 7 חבל ההצלה?
ככל הנראה בשל הלחץ הציבורי, מייד עם השקת הויסטה מיקרוסופט הכריזה כי היא עובדת על מערכת הפעלה חדשה, שזוהי ה-Windows 7 שהגיע היום לחנויות. המערכת אמנם מבוססת על ליבת הויסטה, אך נעשו בה שינויים רבים החל מעיצוב, אבטחה, הסרת הודעות מעצבנות, התעוררות מהירה ממצב שינה ועוד. המערכת החדשה מאפשרת להתקינה גם על מחשבים חלשים בזכות דרישות לא גבוהות, תומכת במסכי מגע ועוד מספר תכונות מיוחדות.

המשתמשים השונים שניסו את גרסאות הבטא וה-RC דיווחו כי היא מגיבה מהר, זריזה אף יותר מ-XP ופועלת יציב. בדומה למערכות הקודמות גם זו תגיע במספר גרסאות: גרסת Home Premium למשתמש הביתי הכוללת את נגן המדיה וסרטים, Professional המיועדת לארגונים עם חיבור לדומיין וגרסת ה-Ultimate הכוללת את הכל ועוד מספר פיצ’רים נוספים. גרסה שדרוג מ-XP או ויסטה ימכר ב-599 ש"ח. רוב התגובות היו חיוביות ונראה כי הפעם למיקרוסופט יש סיבה טובה לחייך.

קרא עוד:  עדכון נובמבר 2019 עבור Windows 10 שוחרר

סרטונים ומידע נוסף תוכלו לקבל באתר הישראלי של Windows 7.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.