אירוע חשיפת Facebook Home, חבילת האפליקציות החדשה של הרשת החברתית למכשירי אנדרואיד, כלל כמות לא מבוטלת של סיסמאות שיווקיות ומנטרות שנשמעו מוכרות באופן חשוד לכל מי שעוקב אחרי התחום מזה זמן מה. אך נראה שעבור כמה אנשים היו המנטרות האלו מוכרות במיוחד.

הסיבה למחסור באפליקציות? "שמים את האנשים בראש"

ביום שישי פרסם פרנק שו, סגן נשיא לתקשורת תאגידית (או, בעברית: דובר) במיקרוסופט, רשומה בבלוג החברה. לטענתו, הפזמון החוזר של מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג לכל אורך האירוע, לפיו Facebook Home בנוי על בסיס התפישה שבסמארטפון צריך "לשים את האנשים לפני האפליקציות", מועתק למעשה מדף המסרים של מיקרוסופט לגבי Windows Phone. "הייתי חייב לבדוק את לוח השנה שלי מספר פעמים (בזמן האירוע, י"מ) – לא כדי לבדוק אם זה עדיין אחד באפריל, אלא כדי לוודא שלא חזרתי איכשהוא ל-2011", הוא כותב בבלוג, משום שתוכן המצגת היה דומה להפליא לאירוע ההשקה של Windows Phone שערכנו לפני שנתיים (ההדגשה במקור, י"מ)".

לדבריו, כאשר ישבו מהנדסי מיקרוסופט ובנו את המערכת, ניצב בפניהם לוח עליו נכתבו שלוש מילים – put people first ("שמים את האנשים בראש"). הדבר נבע לדבריו מהבנתה של החברה כי אנשים חשובים יותר מאפליקציות, ולכן "על טלפונים להיות מתוכננים סביבכם וסביב האנשים החשובים לכם". כדי להוכיח כי הוא אינו זורק לחלל האוויר מתוך קנאה בפייסבוק, הוא צירף לרשומה סרטון הסבר אודות Wondows Phone 7.5 שכותרתו היא אכן put people first. מי שיעבור על ערוץ היו-טיוב של מערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט יגלה שהסרטון הזה הוא לא היחיד – כמעט בכל פרסומת או הסבר על המערכת מסבירה החברה כי מסך הבית "מאגד עבורכם את העדכונים מהאנשים החשובים לכם".

קרא עוד:  אופו השיקה את F15 שזה בעצם A91, ודומה ל-P30 של וואווי

שו ממשיך ומפרט כי Windows Phone הקדימה את פייסבוק לא רק בהצבת העדכונים מהחברים על מסך הבית, אלא גם גם בביטול הצורך באפליקציות ייעודיות לתקשורת, שילוב ממשק הצ'ט עם ממשק ה-SMS ועוד מספר דברים שלא נכללים (עדיין, לפחות) בחבילה של פייסבוק, כגון איחוד בין כל הרשתות החברתיות בממשק החברים והצ'ט, סנכרון של תמונות המשתמש וחבריו ברשתות החברתיות עם המכשיר ועוד.

"כשמתחילים מאפס עם רעיונות כמו אלה, מקבלים חוויה זורמת וחלקה שסובבת סביבכם, ולא סביב אפליקציות", כותב שו. "מיליוני משתמשי Windows Phone כבר גילו כמה טוב יכול להיות טלפון שמתוכנן כך… באופן טבעי, כמה מחבריהם מתוסכלים למדי מכך שאינם מקבלים חווית "אנשים בראש" על מכשיריהם". הוא לא מחמיץ את ההזדמנות להשתלח באנדרואיד ומוסיף: "לכן, אנו מבינים מדוע פייסבוק רוצה למצוא דרך להביא שימושיות דומה לפלטפורמה שזה כה חסר בה. אך כפי שמשתמשי אנדרואיד יודעים, הפלטפורמה הזו מסובכת דיה בלי להוסיף עוד קליפה המבוססת על עוד מטאפורה, על גבי גרסת מערכת שממילא כבר עברה התאמות שונות. לכן, בעודנו מריעים לפייסבוק על עבודתה במטרה להעניק לכמה בעלי אנדרואידים טעימה מחווית הטלפון הסובב סביב אנשים, אנו מציעים להם בצניעות להשיג את הדבר האמיתי ולהשתדרג ל-Windows Phone".