בטח כבר שמעתם השבוע על התביעה שהוגשה כנגד מיקרוסופט, בגין הפרת פטנט בתוכנת וורד של אופיס. כן זה סיפור גדול, כמעט גדול כמו הסכום שמיקרוסופט נאלצים לשלם לחברה בעלת הפטנט, כ 290 מיליון דולר  (!).

אבל מה זה אומר מבחינתנו, הצרכנים הפרטיים ובעלי העסקים? האם הכוונה היא שלא נוכל לכתוב יותר מסמכי וורד? ובכן לפני שנענה על השאלות האלו, נפרט לכם מהם הסיבות לתביעה זו.

על מה המהומה?
מבלי להכנס ליותר מידי פרטים טכניים, כל התביעה מתבססת על היכולת של וורד לעבוד עם קבצי XML על-מנת לעבד את המידע הנמצא במסמך עצמו. באמצעות שפת XML, ניתן להגדיר לתוכנה מסויימת כיצד יתבצע עיבוד והצגת המידע במסמכי טקסט.

התובעים
מדובר בחברה קנדית בשם "i4i" אשר קיבלה את הפטנט על השיטה כבר בשנת 1998. כבר בגרסת Office 2003 מיקרוסופט החלה בהטמעת הפטנט, ועם צאת Office 2007 הפטנט הפך לחלק בלתי נפרד מהתוכנה.

התביעה
מיקרוסופט לא קיבלה את התביעה בהפתעה גמורה ופסק הדין לא היה גזירה משמיים. התביעה הוגשה כבר במרץ 2007 ע"י החברה הקנדית. בניגוד לתביעות פטנטים רגילות שנמשכות שנים, הדיון על התביעה נמשך 7 ימים בלבד, שבסופם הוחלט להטיל על מיקרוסופט קנס כספי ולאסור עליה למכור את תוכנת וורד, 60 יום לאחר מתן פסק-הדין.

כמובן שמיקרוסופט ערערה על ההחלטה ופנתה לבית המשפט, כאשר חלק מטיעוניה היו שהדבר יגרום נזק לחברות כמו HP ו-DELL, אשר יאלצו לבצע שינויים במחשביהם להסרת התוכנה והדבר יגרום להם לנזק כלכלי רב. על סמך טענה זו קיבלה מיקרוסופט דחייה של גזר הדין. ב 22 לדצמבר דחה בית המשפט הפדרלי את הערעור והחליט שהחל מה-11 לינואר לא תוכל מיקרוסופט להפיץ את תוכנת וורד 2007 ברחבי ארה"ב.

קרא עוד:  אפל תקיים אירוע ממוקד אפליקציות בעוד כשבועיים

מה אנחנו צריכים לעשות?

בינתיים כלום, מכיוון שבית המשפט הפדרלי בארה"ב הוא זה שנתן את פסק-הדין, לא בטוח שהוא יהיה קביל בשאר העולם. בנוסף לכך תוכנות אופיס אשר נרכשו וירכשו לפני ה-11 בינואר אינם נכנסות לאיסור זה.

הגרסה היחידה של וורד עליה חל האיסור, היא וורד 2007 בלבד. לא הגרסאות הקודמות ולא הגרסאות העתידיות – אופיס 2010.

לסיכום
ללא ספק, זה לא הסוף, מיקרוסופט הבטיחו שהם מתכוונים לעתור לבית המשפט הגבוה ובמקביל בוחנים צעדים משפטיים נוספים, בינתיים תוכלו להמשיך להנות ממוצרי מיקרוסופט ללא חשש.