מי שאוהב להשתמש ביישומים החינמיים של חלונות (Windows) עלול להתמודד בקרוב עם תסכול חדש, בדמות פרסומות באחת התוכנות החינמיות הוותיקות ביותר במערכת. מהנדס התוכנה רפאל ריברה גילה בימים האחרונים כי בגרסה האחרונה של Windows Insider, שיצאה בשבוע שעבר, מסתתרות פרסומות בתוכנת הכתבן (WordPad) של מיקרוסופט (Microsoft).

כפי שניתן לראות בתמונות מטה, ריברה מצא 6 גרסאות שונות של רצועה צהובה שמופיעה בראש המסך של הכתבן, בין סרגל הכלים לסרגל המציג את רוחב המסמך. כל אחת מהגרסאות מציגה ניסוח אחר של פרסומת לשירותי Office המקוונים, הזמינים חינם באתר. בחלקן הפרסומת מתייחסת ל-Word בלבד, ובאחרות לכל תוכנות חבילת אופיס.

בתגובות לציוץ של ריברה התעוררה לא מעט ביקורת על מיקרוסופט, על הניסיון לשדל משתמשים בתוכנה החינמית, שהושקה לפני כמעט 25 שנה יחד עם חלונות 95, לעבור לשירותי הענן המתקדמים יותר שבהם תכונות מסוימות עולות כסף (כמו הורדת התוכנה למחשב, או נפח אחסון נוסף למסמכים בשירות OneDrive).

עם זאת, נראה שהמבקרים שכחו פרט קטן: בקיץ האחרון נודע כי בעדכון הקרוב ל-Windows 10 מתכוונת מיקרוסופט להפריד את הכתבן, יחד עם הצייר (PaintBrush), ממערכת ההפעלה שלה. במקום זאת, התוכנות הללו צפויות להפוך לרכיבים הניתנים להסרה, ככל הנראה כצעד ראשון לקראת הסרתם המוחלטת מהמערכת לטובת תוכנות חדשות יותר. אם ההנחה הזו נכונה, ה'פרסומות' בכתבן הן לא יותר מהמלצה על חלופה למשתמשים, לקראת הפרידה מהתוכנה הישנה.

קרא עוד:  פייסבוק אומרת שלום לאפליקציית ה-Windows שלה

מהצד השני, לא בטוח שזה באמת יקרה: בחודש שעבר חזרה בה מיקרוסופט מכוונתה לבצע מהלך דומה עם תוכנת פנקס הרשימות (Notepad), הוותיקה עוד יותר. זאת לאחר שבקיץ היא הודיעה כי התוכנה תופרד מ-Windows ותהפוך לאפליקציה עצמאית בחנות שלה. לכן, בהחט ייתכן שגם NotePad תינצל מגורל דומה אם נסייני הבטא יתנגדו למהלך בקולניות כפי שעשו עם המהלכים המקבילים ל-Notepad ול-Paint.