מיקרוסופט (Microsoft) הכריזה השבוע על גרסת מערכת ההפעלה הבאה, Windows 10, וכבר למחרת סיפקה גרסת הדגמה (Technical Preview) להורדה והתקנה חופשית. כעת מתברר כי החברה אוספת מידע אחר המשתמשים בגרסה זו כדי לשפר את הגרסה הסופית, ובאופן מדאיג ביותר.

בתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות שהמשתמש מאשר לפני הורדת גרסת ההדגמה, אשר וודאי רוב המשתמשים לא טורחים לקרוא, כי אם היו קוראים כנראה שלא היו מורידים אותה, נכתב כי “אם אתה פותח קובץ, ייתכן ואנו נאסוף מידע על הקובץ, היישום שבו השתמשת לפתוח את הקובץ וכמה זמן השתמשת זאת על מנת לשפר את התאמת המערכת ליישום. אם הקלדת טקסט, ייתכן ונאסוף את המידע שהוקלד זאת על מנת לשפר את ההשלמה האוטומטית ותיקון השגיאות”. אם לא הבנתם בין השורות – הורדת גרסת ההדגמה של Windows 10 מאפשרת למיקרוסופט לעקוב אחר הקלדות המשתמש ואלו יישומים וסוגי הקבצים הוא פותח במערכת.

"כאשר אתה רוכש, מתקין או משתמש בתוכנה, מיקרוסופט אוספת מידע עליך, על המכשירים שלך, יישומים ורשתות והשימושים שלך בהם"

פלישה לחיים האישיים
אבל זה לא נגמר בזה, כי לחברה יש גם הרשאה לאסוף מידע על המשתמש מתוך המערכת, וזה כולל אתרים בהם גולשים, אנשי קשר שמסנכרנים, הודעות, מחשבים ברשת ועוד: “כאשר אתה רוכש, מתקין או משתמש בתוכנה, מיקרוסופט אוספת מידע עליך, על המכשירים שלך, יישומים ורשתות והשימושים שלך בהם”, נכתב במדיניות הפרטיות. “דוגמאות למידע שאנחנו עשויים לאסוף הוא שמך הפרטי, כתובת המייל, תחומי עיסוק, גלישה, חיפוש והיסטוריה, שיחות טלפון, הודעות SMS, מאפייני החומרה והשימוש בתוכנה”.

קרא עוד:  סקירה: UB+ Eupho E3 - רמקול מעוצב המשדרג כל פינה בבית, ולא רק מבחינה קולית

למרות כי מדובר בגרסה לטכנאים ומפתחים ולא למשתמשים הפרטיים, במיקרוסופט נחושים לאסוף מידע רב מידי הכולל מידע אישי, שמות משתמש וסיסמאות והיסטוריית שימוש וגלישה זאת למרות כי חלק מהמידע אינו באמת נדרש (לדעתנו) לצורך שיפור חווית השימוש.

אפשר להרגיע כי ברגע ש-Windows 10 תגיע לגרסתה הסופית (RTM), היא תחדל מאיסוף המידע. מי שמעוניין להוריד את גרסת ההדגמה, יש ללחוץ כאן.