הקרב הוכרע: מיקרוסופט הודיעה רשמית כי היא עובדת על העברת דפדפן Edge להתבססות על מנוע התצוגה Blink ומנוע הג'אווה-סקריפט V8 – או, במלים אחרות, על דפדפן Chromium פתוח-הקוד של גוגל (Google) במקום מנוע התצוגה EdgeHTML ומנוע הג'אווה-סקריפט Chakra שפיתחה במיוחד עבוד הדפדפן המשולב ב-Windows 10. בכך אישרה החברה שמועה שפשטה ברשת בימים האחרונים.

בהודעה כתב ג'ו בלפיורה, סגן נשיא חטיבת Windows, כי המעבר ישפר את התאימות של Edge לאתרים, ויחסוך ממפתחים את הצורך להתאים אותם במיוחד אליו עבור הכמות הזעומה (יחסית) של גולשים שמשתמשים בו. הוא ציין כי גרסאות הדפדפן לאנדרואיד ול-iOS, ששוחררו ב-2017, כבר התבססו על Chromium, וכי עובדי מיקרוסופט כבר החלו לתרום לקוד המקור של המתחרה המושבע, בעיקר בכל הקשור לתאימות דפדפנים למערכות Windows הרצות על מעבדי ARM.

עתה, הגיע תור גרסת הדפדפן למחשבים לעבור להתבסס על המנוע הפופולרי בעולם, שרובם המוחלט של הדפדפנים המתחרים מתבססים עליו. הדבר יאפשר למיקרוסופט לעדכן את הדפדפן בנפרד מ-Windows – בניגוד למצב הקודם בו כדי לעדכן את Edge היה צריך לעדכן את כל מערכת ההפעלה (תהליך שעשוי לקחת שעות ומצריך אתחול של המחשב). כמו כן, החברה תוכל להציע את הדפדפן למערכות הפעלה כמו MacOS והפצות לינוקס.

מצד שני, למהלך הזה יש גם חיסרון: עתה, מלבד פיירפוקס, אף דפדפן עם נתח שוק משמעותי אינו מתחרה בגוגל, שהפכה את Chromium לדרך מתוחכמת להכתיב לבעלי אתרים כיצד לבנות אותם. החברה הטמיעה במנוע תכונות שאינן חלק מסטנדרט בניית האתרים HTML5, וכך הכתיבה לכל הדפדפנים והאתרים להתאים את הרשת לאיך שמנועי החיפוש והפרסום של גוגל יכולים לנצל אותם בצורה מקסימלית.

ולמרות הכניעה, מיקרוסופט טוענת כי הצטרפות שלה לתורמים ל-Chromium דווקא תשפר את התחרותיות ואת כל הדפדפנים שמשתמשים במנוע של גוגל.

החלפת המנוע של דפדפן Edge לא צפויה לשנות את הממשק שלו או התכונות הנוספות שלו, כמו התמיכה בקשקוש על אתרים בעט או באצבע ותמיכה באתרי Internet Explorer, ותימשך כשנה. גרסה ראשונית צפויה לצאת למפתחי אתרים במחצית הראשונה של 2019.