מיקרוסופט (Microsoft) ושאומי (Xiaomi) הכריזו על מתווה לשיתוף פעולה, שיאפשר ליצרנית הסינית לשווק מוצרים המתבססים על שירותי מיקרוסופט בהם הסייענית החכמה Cortana (קורטנה), אפליקציית השיחות Skype (סקייפ), מנוע החיפוש בינג (Bing), ופלטפורמת מחשוב הענן Azure. לפי ההודעה, אחד המוצרים הראשונים הצפויים לצאת בעקבות שיתוף הפעולה הוא רמקול Mi AI המבוסס על העוזרת האישית הווירטואלית של מיקרוסופט שצפוי להיות זול משמעותית מהרמקול Invoke של הארמון קרדון (Harmon Kardon), כרגע הרמקול היחיד בשוק המבוסס על הטכנולוגיה של מיקרוסופט.

בנוסף צפויה שאומי לשלב את שירותי מיקרוסופט במחשבים ניידים מתוצרתה, וייתכן שגם במכשירי טלפון חכם. לעת עתה מדובר במזכר הבנות בלתי מחייב, והוא ככל הנראה לא כולל השקעה כספית של מיקרוסופט בשאומי, אם כי כמובן שעם התפתחות היחסים בין שתי החברות ייתכן שענקית התוכנה האמריקנית תבקש להגדיל את מעורבותה במיזם.

עבור מיקרוסופט שיתוף הפעולה עם שאומי הוא הזדמנות להגדיל את נוכחותה בשוק הסיני, בו היא מתקשה להתמודד באופן עצמאי. בעבור שאומי מדובר בהזדמנות הפוכה – לפתח ולשווק מוצרים המתאימים יותר לשוק המערבי, שבו מוצרי הפיתוח והכלים המשרדיים של מיקרוסופט הם סטנדרט מקובל.