שותפים

כמו הרבה רווקים ישראלים היום אתם מחפשים להיכנס לדירת שותפים, דבר שטומן בחובו לא מעט הפתעות נעימות יותר ונעימות פחות. אז איך לנווט בג'ונגל האורבני של שוק הדירות השכורות, בעלי הבית, שותפים וחשבונות בעזרת אפליקציות ואפילו לצאת מזה שפוי? בכתבה.

מה הכי גרוע שיכול לקרות שמצרפים שותף לדירה? שהשותף שלכם יהיה אסון אקולוגי ברמה כזאת שמזכירים אותו באותה נשימה עם מפרץ חיפה? שיש כמה ליקויים בדירה, והם מהסוג שמתפתח כמו גידול? ואז יש הצפה? וכמובן שהיא מגיעה עם קצר חשמלי? ובדיוק אחרי כל זה גיליתם שהחוזה מבטח בצורה נפלאה את בעל הבית, אבל לא אתכם? אז נכון שזהו התסריט הקיצוני ביותר, אך כל מי שהיה בסרט הזה יודע שלא פשוט למצוא דירה שתתאים בדיוק למידותיכם. צריך להתאים את התקציב, המיקום ולעיתים קרובות גם שותף/ה או אפילו שותפים. אז קודם כל, אתם ממש לא לבד. כ-2 מיליון ישראלים חיים בשכירות בכ-650 אלף דירות. זה מצביע על שוק עירני במיוחד ותחרותי לשני הצדדים, לשוכרים והמשכירים.

אם כך, כנראה שאדם או שניים כבר ניסו לעשות את זה, למדו מטעויות ושרדו כדי לספר על זה. איך לפעול כדי שלא תמצאו עצמכם עם שותף שהוא מפגע בפני עצמו, בעל דירה שרק חושב על הארנק שלו וחשבונות הנערמים כל חודש כמו חיילים?

בשילוב עם פריצות הדרך הטכנולוגיות של העשור האחרון נוצרו עבורכם כמה אפליקציות שיהפכו את החיים שלכם להרבה יותר קלים.

להתחיל מחיפוש

כדי למצוא את הדירה שאתם באמת מחפשים, צריך קצת מידע מבפנים. אפליקציית FAIRI מנסה לעשות בדיוק את זה, כשהיא משתפת מידע משוכרי דירות בזמן אמת. כך תוכלו לדעת מבעוד מועד אם הדירה אליה אתם נכנסים היא חתול בשק או בעצם מקום נחמד לגור בו.

קרא עוד:  מצב כהה בוואטסאפ הגיע למשתמשי הבטא ב-iPhone

האפליקציה נתמכת באנדרואיד ו-IOS, אך עדיין לא מפורטת מספיק כדי להסתמך רק עליה. הממשק מבוסס מפה אפרורית וחובבי העיצוב ירגישו כמו בערוץ 1 באייטיז. מצד שלישי, פה בדיוק נכנסים השוכרים. אם מספר גדול של אנשים באמת ישקיע בלפתח את מאגר המידע הזה, הוא יוכל להפוך לכלי עזר משמעותי בחיפוש דירה.

להורדה:  אנדרואיד | iOS

רגע אחרי

אחרי שמצאתם את הדירה הנכספת, צריך רק לחתום חוזה. בדקו אותו היטב וודאו כי אתם מכוסים בכל מקרה של תאונה או נזק ביטוחי לדירה. אם החוזה לא מבטח אתכם, קדימה, זה הזמן. פנקו עצמכם בביטוח, כזה שישקיט לכם את הראש ויוריד את בעל הבית וחברת הביטוח שלו מגבכם במקרה הצורך.

זהו השלב בו יושבים השותפים ומחליטים איך עליהם להתנהל מבחינת ביטוח הדירה. סביר שתתקלו בהתנגדויות גם מצד השותפים האחרים, שחלקם טרם נתקלו בדרישה כזו וגם מבחינת בעל הבית, שלעיתים לא ירצה להיתפס בעיני שאר השוכרים ככזה שלא דואג להם. בכל מקרה, הגיעו מוכנים, שאלו כמה שיותר שאלות כדי להבין מה בדיוק אתם מקבלים ולא מקבלים ומה מוסכם על כל הצדדים. התכנון מראש בשלב זה הוא קריטי.

לנהל שותפים

בהחלט סביר להניח שלא נכנסתם לדירה עם שותף מטונף ועדיין, איך שלא תסתכלו על זה, החזקת דירה היא עניין לא פשוט גם לזוגות נשואים – על אחת כמה וכמה, שניים או שלושה אנשים שכל המשותף להם הוא חלוקת שטח המגורים הזה, עליו הם חתומים מול אדם שהם לא באמת מכירים. דווקא בתחום הזה, הטכנולוגיה עושה לנו חיים קלים.

קרא עוד:  אפל: צופים בעיות אספקה רציניות בעקבות מגפת הקורונה

שותפים היא אפליקציה ישראלית נחמדה, שעושה סדר בכל הקשור לתשלומים ומטלות. היא עושה זאת בעזרת בניינים, המייצגים תשלומים, אותם יש לאזן בין השותפים. האפליקציה הופכת למעין רשת חברתית פנימית של הדירה ומנסה להפוך את נושא התשלומים למשהו קליל וכיפי יותר. העיצוב קליל וכיפי אך הממשק לא הכי אינטואיטיבי ולעיתים אף מעט מעיק.

להורדה: אנדרואיד

אפליקציית שותפים

אפליקציית DIRA פועלת על עיקרון דומה, בו השותפים מנהלים רשת חברתית קטנה בנושא הדירה. האפליקציה עוסקת בשלושה אלמנטים עיקריים: רשימת קניות, מטלות וחשבונות. כך נמנעים ויכוחים ודיונים על מה צריך לקנות, אין התכתבויות WhatsApp מיותרות וכל אחד יכול להשתלט על מטלה ביתית מתוך הרשימה ופשוט לעשות אותה, שזה כידוע קל הרבה יותר מאשר ליזום פעולה שכזו. הממשק פונקציונלי ופשוט, לטוב ולרע. לא תהנו מהעיצוב אבל יהיה הרבה יותר קל ליצור סדר בבית.

להורדה: אנדרואיד

הקדמה עושה טוב לדירות שותפים. עולם ההיי-טק הישראלי, שחלק לא מבוטל ממנו נמנה על ציבור שוכרי הדירות מכיר את הבעיה מקרוב וזו כנראה אחת הסיבות לכך שלא מעט אפליקציות ישראליות מצאו את דרכן לחנויות האפליקציות. כל מה שנשאר לכם זה לצאת לחפש את הדירה המתאימה ולהתחיל לעשות חשבונות.