Logitech MX Master 3
בקצרה
יש רבים שמתייחסים למפשחת עכברי ה-MX Master של לוג'יטק כאל הרולס רויסים של העכברים, והם ימצאו לכך הצדקה גם עם העכבר החדש MX Master 3, הדור השלישי במשפחה, והוא גם נראה מצוין וזה הרי דבר שאף פעם לא ממש הזיק על שולחן העבודה של כל אחד. הבעיה שלו היא רק המחיר הגבוה
אהבנו
גלגלת אנכית עם מספר מצבים
קיצורים ומחוות שימושים במיוחד
זמן סוללה ארוך
מתחבר ל-3 מכשירים בבלוטות' או בעזרת מתאם
פחות אהבנו
לימניים בלבד
מחיר גבוה
המיקום של כפתור המחוות לא נוח
9.5

בניגוד לשחקנים מחשב שבוחרים בדרך כלל עכברי גיימינג ייעודים או ארגונומיים, בקרב משתמשים ביתיים או כאלה העובדים במשרד נוטים שלא להשקיע בעכבר יקר. מדובר בגישה לא ממש נכונה מכיוון שעכבר טוב יכול לשפר את יעילות העבודה באופן ניכר. MX Master 3 הוא עכבר פרודוקטיבי שכזה. זהו הדגם החדש בסדרת העכברים הפופולרית של לוג׳יטק (Logitech), ובדקנו האם היא מצליחה לחדש גם הפעם.

עקלקל ואלגנטי

MX Master 3 עבר מתיחת פנים קלה בהשוואה לקודמיו בסדרה. בין היתר הוא מציג גוף צר יותר ועיקולים מדורגים המקנים לו מראה אלגנטי ומרשים. גם מיקומי הכפתורים שונו במעט, לא רק כדי להחמיא לעיצוב אבל גם כדי להקל על השימוש בעכבר. עם זאת, מכיוון שהעיצוב של העכבר נשמר ברובו – הוא עדיין ממש אינו מתאים למשתמשים איטרי יד ימינם.

Logitech MX Master 3 - עכבר לוג'יטק

אבל האם השינויים האלה גם תורמים לארגונומיות כפי שטוען היצרן? ובכן, מדובר בחוויה מעורבת: בעלי ידיים בגודל ממוצע ימצאו כי הגוף גבוה מדי בהשוואה לדגם הקודם. כדי להניח את היד על העכבר בנוחות יש צורך שמשהו שיתמוך במפרק של כף היד כדי שגם לאחר שעות של שימוש לא תורגש עייפות או כאב.

בעבודה השוטפת מצאנו כי השינוי שנעשה לכפתור המחוות, עליו נרחיב בהמשך, הפך אותו לנוקשה מדי וכעת הוא מצריך לחיצה חזקה עם האגודל בכדי שהפעולה תירשם, וזו בעיה ממנה לא סבל הדגם הקודם. בפן החיובי כפתורי ה-'קדימה' וה-'אחורה' עתה ממוקמים מתחת לגלגלת האופקית, במיקום בו אגודל יד ימין נח עליהם בטבעיות. כמו כן, ההרחקה של הכפתור האמצעי – זה שמשנה את אופי הגלילה – מקלה על הלחיצה עליו.

טריק אלקטרומגנטי

הגלגלת הדו-מצבית הייתה מלתחילה אחת מנקודת הייחוד של הסדרה. ב-XM Master 3 הצליחו בלוג'יטק לשפר אותה באופן ניכר: המערכת שהייתה מבוססת על גלגל גלילה מכני, הוחלפה במערכת אלקטרומגנטית עם גלגל עשוי ממתכת בעל שני מצבי גלילה – 'אין סופי' המאפשר לעבור בין שורות במהירות או מצב גלילה מדודה לפי שורות המספק משוב בעת מעבר בין שורות טקסט.

Logitech MX Master 3 - עכבר לוג'יטק

המעבר בין המצבים מתבצע כמו בדגמים הקודמים, בעזרת כפתור יעודי הממוקם ממש מתחת לגלגלת, אך כעת יש עוד תוספת: מכיוון שלא מדובר בגלגל מכני, המצב האינסופי נכנס לפעולה באופן אוטומטי בעת גלילה מהירה במיוחד. מדובר בשינוי שנראה לכאורה כקטן, אך ייתור הצורך במעבר ידני בין המצבים מסייע בעריכה וסקירה של עשרות שורות קוד וטקסט, והגלילה לאינטואיטיבית וקולחת יותר.

ובכלל MX Master 3 הוא העכבר החביב למי שריבוי משימות הוא לחם חוקו. הוא מאפשר לבצע עשרות פעולות מבלי להרים את היד מהעכבר: כך בעזרת הגלגלת האופקית, זו שממוקמת לצד האגודל, ניתן לדלג בזריזות קדימה ואחורה בין עשרות לשוניות פתוחות, ובעזרת מערכת המחוות המוצלחת ניתן בלחיצה על כפתור הכנף והזזה של העכבר לצדדים, לבצע מספר פעולות שונות, כמו מעבר בין שולחנות עבודה, חלונות או להציג את כל החלונות הפתוחים.

Logitech MX Master 3 - עכבר לוג'יטק

אם לא די בכך, התוכנה Logitech Options מאפשרת להתאים את ההתנהגות של הכפתורים ולשמרם בפרופילים שונים שנכנסים לפעולה בהתאם לסוג התכונה הפתוחה. כך לדוגמה, בעת השימוש ב-Adobe Photoshop הגלגלת האופקית תשפיע דווקא על עובי המברשת ואילו בדפדפן Chrome היא תשמש למעבר בין לשוניות. ניתן להוריד פרופילים למספר תוכנות פופולריות או להגדיר פרופיל חדש בהתאמה אישית.

לימוד השימוש במחוות והשימושים במספר הרב של הכפתורים של MX Master 3 דורש מעט זמן, אך תוך מספר ימים ניכר השיפור במהירות העבודה.

בא לעבוד

אמנם MX Master 3 הוא 'רק עכבר', אבל הוא מרגיש וגם נראה כמו חפיץ יוקרתי על שולחן העבודה. הוא גם כזה שלא מפחד מעבודה קשה, שכן כל מאפיין שבו משדר אמינות ואיכות. הגוף מיוצר מפלסטיק קשיח המרגיש עמיד ודחוס והוא שוקל 140 גרם. הכפתורים מפיקים משוב מספק והגלגלות עשויות המתכת תורמות לתחושה היוקרתית. החיישן של דארקפילד (Darkfield) מספק רזולוציית דגימה של 4,000DPI והוא מאפשר לעכבר לעבוד על כל משטח לרבות זכוכית.

ל-MX Master 3 סוללה פנימית בקיבולת של 500 מיל׳-אמפר/שעה המספקת, על פי נתוני היצרן, זמן שימוש של 70 ימים. אך גם שהסוללה אוזלת רצף העבודה לא נפגם, וניתן להמשיך להשתמש בעכבר גם בחיבור חוטי באמצעות כבל ה-USB Type C המצורף. העכבר אגב, תומך בטעינה מהירה ודקה של הטענה מקנה 3 שעות של שימוש.

את MX Master 3 אפשר לחבר לעד 3 התקנים שונים באופן אלחוטי בתקן בלוטות׳ או באמצעות ה-Unifying Receiver, המחבר הקנייני של החברה. התמיכה בעבודה עם מספר מכשירים הופכת אותו לשותף אידאלי למשתמשים הנוהגים לעבוד גם מחוץ למשרד, שכן ניתן לחבר אותו למחשב הנייח, נייד ואפילו הטאבלט. המעבר בין המכשירים מתבצע בזריזות בלחיצת כפתור הממוקם בחלקו התחתון של העכבר.

Logitech MX Master 3 - עכבר לוג'יטק

לוגי׳טק מציעה בשרוול עוד 'פעלול' אחד נוסף: אם מתקינים על המחשבים את חבילת ההתקנים של החברה, אין צורך בהתעסקות ידנית שכן הפעלה של היכולת Flow מאפשרת לסמן העכבר לעבור ממסך למסך של מספר מחשבים שונים, ואפילו בהעברה של קבצים כל עוד אלו מחוברים לאותה הרשת.

השורה התחתונה

MX Master 3 הוא עכבר לעובדים השקועים זמן רב בעבודה במחשב ולמקצוענים המחפשים עכבר איכותי. זה ניכר לא רק ביכולות אלא גם בתג המחיר של 519 שקלים, שעלול להרתיע משתמשים פשוטים.

אלו שיסכימו לשלם את הפרמיה הגבוהה יגלו כי במקרה של MX Master 3 לוג׳יטק הצליחה לקחת מוצר טוב ולהפוך אותו למצוין. מיקום הכפתורים החדש ברובו מבורך, זמן הסוללה מספק בהחלט, טעינת הפרופילים האוטומטית מאפשרת לבצע עשרות של מטלות שונות מבלי להרים את היד מהעכבר והעבודה עם מספר מכשירים, ואפילו במקביל, מונעת התעסקות מיותרת עם העכבר.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.