מחשב בסלון כבר יש לנו, גם במטבח לחלק מאיתנו כבר יש (אחרת איך נדע כמה זמן לאפות את הלחמניות?), אך מה לגבי מקלדת שתשלוט לנו ביצירת המופת שלנו המחוברת למסך הגדול? אנחנו מדברים על המקלדת והעכבר שבאמצעותם נפעיל את הסרט הבא מספריית המדיה העצומה שלנו, נגלוש באינטרנט ל-YouTube או שנשלוט על הטלוויזיה ישירות מהמחשב.

מקלדת ועכבר? ביג דיל!
אם אתם מגרדים בראש וחושבים לעצמכם “סט מקלדת ועכבר של אלחוטיים נמכר בכ-100 ש”ח, מה אני צריך יותר מזה?” אז כנראה שזה לא בשבילכם כל הקטע של המקלדת האולטימטיבית לסלון ואין צורך להסביר מדוע להשתמש בעכבר סטנדרטי על שולחן הסלון זה אינו נוח. אבל לנו, המחפשים שנים סט של מקלדת ועכבר אינטגרלי זו לא מלאכה פשוטה. המבחר אינו גדול במיוחד ורוב רובם של היצרנים הם סינים שניתן למצוא בקלות ב-eBay או DealExtreme במחיר סביב $40. במקרה הטוב הם יפעלו למשך תקופה ומידי פעם יהיו הפרעות בקליטה. במקרה הרע, הם יזללו סוללות, חלק מהכפתורים לא יפעלו והקליטה תהיה בלתי נסבלת. יתרונם  הוא כמובן המחיר הזול מאוד למוצר שאינו ממותג, ואם ממש נחפש נמצא כמה מציאות שיעשו את העבודה.

דווקא אם נחפש מותגים, נגלה כי כמעט שלא קיים מבחר גדול בעולם, כך בארץ נמכרות מקלדות של חברות כמו Teac ו-Koribo עם עכבר כדורי (TrackBall) שבסה”כ מספקים תמורה טובה למחיר (בין 200 ל-300 ש”ח) אם כי או שהם גדולות מידי או שהעיצוב לא לטעמנו. אם מסתכלים על חברה כמו לוג’יטק, זו שעכבר ומקלדת הם שמות נרדפים לשמה, אז ניתן למצוא את מקלדת ה-diNovo Mini, שאם המחיר שלה לא היה סביב ה-600 ש”ח (ניתן למצוא גם בפחות), היינו בהחלט שוקלים אותה כאפשרות.

לאחרונה השיקה החברה את המקלדת Wireless Touch Keyboard K400 עם עכבר מגע אינטגרלי, שמתיימרת לספק לנו פתרון למחשב הסלוני  – במחיר הגיוני. אז המחיר אכן סביר, כ-300 ש”ח אך איך המקלדת? בדקנו.

קלילה ומעוצבת
המקלדת של לוג’יטק קטנת ממדים. אמנם לא המקלדות מיני שישנם בחוץ אך היא קטנה ממקלדת סטנדרטית ויותר חשוב, היא קלילה. כ-250 גרם היא שוקלת וגם עובייה דק יחסית העומד על ס"מ וחצי עד החלק האחורי שגדל ל-2 ס"מ בלבד. לשיפור האחיזה, ישנה מדרגה עבה יותר בקצה העליו בחלקה האחורי, דבר נוח למדי וגם מנוצל לצורך מקום הסוללות (זוג AA), כך שבזמן שאחזנו במקלדת בשתי ידיים, היה נוח למדי. צבעה השחור מתאים לעיצוב הפשוט שאנו מחפשים למקלדת שמסתובבת בסלון.

המקלדת מחולקת לשני אזורים, האחד הם המקשים הסטנדרטיים – אותיות, מספרים ומקשי ה-F, ובחלקה הימני ממוקם משטח המגע של העכבר, לרוב היכן שנמצאים הכפתורים הנומריים. המקשים מפוזרים בצפיפות מסוימת כרוחב מחשב נטבוק ממוצע בגודל 10 אינצ’ אך עדיין הם רחבים יחסית ובין כל מקש ומקש ישנו רווח גדול יחסית. בכלל הקשור להקלדה מצאנו כי היא נוחה מאוד כאשר המקשים מעט קעורים כלפי פנים, ורק השורה העליונה (מקשי ה-F) והשורה התחתונה הם בולטים כלפי חוץ. הם רכים מאוד ונעימים ללחיצה, לא עושים רעש כמעט ושטוחים יחסית, שוב כמו במקלדות הלפטופים. כך גם מקשי החיצים שהם חלק חלק מהמקשים. על חשבון הגודל, הוסרו מספר כפתורים כך כפתור ה-Home, End ו-Page Up, Page Down הוסרו וישנו כפתור Fn שבשילובו ניתן לבצע את הפקודות הפחות שימושיות.

בקצה העליון בצד שמאל ישנם עוד ארבעה כפתורים, הראשון כפתור עכבר המשמש ללחיצה השמאלית בעכבר, שלושה כפתורים לשליטה בעוצמת השמע (הגברה, הנמכה, השתקה) וכפתור להפעלת הדפדפן. כפתורי המדיה לא נמצא כאן, וזו אחת החסרונות שאנו רואים במקלדת. לכל הפחות לוגי'טק יכלו להוסיף גישה לנגן מדיה שאנו מרבים להשתמש, קיצורים מותאמים וכפתורים לשליטה בנגן, אבל כן ישנה אפשרות, לאחר התקנת התוכנה (SetPoint) לקבוע קיצורי דרך ופעולות בכל אחד ממקשי ה-F בשילוב הלחיצה על מקש ה-Fn.

משטח חלק
החלק הימני במקלדת מוקדש לעכבר המגע. בדומה לקיים בלפטופים, משטח המגע מאפשר לשלוט בתנועת העכבר ומיד בסיומו נמצאים שני מקשים – הימני והשמאלי של העכבר. המשטח גדול יחסית (3.5 אינצ')  רוב המשתמשים ימצאו את משטח המגע נוח יותר משימוש בעכבר כדורי (Trackball) ולכן השימוש מרגיש יותר טבעי וגם לנו הוא היה נעים למגע וקל לשימוש. המשטח חלק ומגיב היטב לתנועה וישנה גם תמיכה במחוות מגע כמו למשל החלקה של שתי אצבעות למעלה או למעלה מחקה את תנועת הגלגלת של העכבר וכך ניתן לגלול בקלות בעמודים ארוכים. מבחינת אחיזת המקלדת, לא נדרשים שני הידיים כדי לשלוט בעכבר שבו לרוב נשתמש ואפשר להניח את המקלדת על הברכיים כאשר האצבע מנווטת את הסמן והבוהן לוחצת על הכפתור. גם לאחוז בשני הידיים נוח כאשר יד שמאל מנוצלת לצורך הלחיצה על כפתור העכבר שבפינה השמאלית העליונה.

ההתקנה מסתכמת בהורדת התוכנה SetPoint מהדיסק המצורף וחיבור הדונגל מיני לחיבור ה-USB, וזה הכל. הדונגל תומך עד 10 מטר מרחק מהמחשב ואינו חווה הפרעות כלשהם בעת שהשתמשנו גם כאשר בדקנו מחדר סמוך. הדונגל אגב הוא מסוג Unifying receiver  ומאפשר חיבור של מספר התקני לוגי'טק תומכים בחיבור USB יחיד כך חוסכים צורך בדונגלים נפרדים לכל התקן. מבחינת הסוללה, אנחנו כבר חודשיים משתמשים במקלדת ללא צורך בהחלפת סוללה, כאשר לוג'יטק מצהירה על 10 חודשי שימוש רצופים. ישנו גם כפתור כיבוי והדלקה בגב המקלדת אם כי מכיוון שאין במקלדת עכבר אופטי הצורך חשמל גם כאשר המקלדת אינה בשימוש, אז אין חובה לכבות את המקלדת כאשר אינה בשימוש.

לסיכום
בחיפושים אחר מקלדת סלונית מושלמת עדיין לא נמצאה האחת והיחידה. המקלדת של לוגי'טק מתקרבת לכך ומאוד אהבנו את העיצוב, המשטח המגע המצוין וגודלה אך עדיין חסרים מספר דברים כמו כפתורים לשליטה בנגן המדיה, קיצורים מותאמים ואפילו גלגלת של עכבר היה נחמד, אבל ממבט כללי היא נותנת פתרון מצוין ואלטרנטיבה טובה וזולה למותג על בתחום המקלדות והעכברים.

פורסם במקור באתר THspot.co.il

THspot Logo