עבור רוכבי אופניים וקורקינטים חבישת קסדה מחויבת על פי חוק, ובשוק קיים מגוון רחב של מוצרים שעיקר תפקידם הוא להגן על הראש של הרוכבים. אך בעידן של מכשירים חכמים, וגם בגלל שבכל זאת הרי TGspot הוא אתר טכנולוגיה, הרי ברור שהסיבה שאנחנו התכנסו לצורך הסקירה הזו היא שבשוק מוצעות לרכישה מספר דגמים של קסדות חכמות.

אחת הקסדות הראשונות שנחתה בארץ היא ה-Lumos Kickstart, קסדה חכמה עם תאורה ואפשרויות איתות, אולם כעת יש לה תחרות שכן רשת באג החלה לייבא את הקסדות החכמות של ליבאול (Livall).

אנו קיבלנו לסקירה את Livall Urban BH51M, קסדה עירונית חכמה שמציעה את היכולת להאיר ולאותת, אבל גם משמשת כדיבורית ואפילו יש לה רמקולים להאזנה.

קסדה במראה הייטקי

חוויית השימוש ב-Urban מתחילה כבר בשלב פתיחת הקופסה. היא ארוזה בתוך קופסה שחורה, כשרק החלק האחורי ויחידת התאורה של הקסדה מציצים החוצה. כשפותחים נפתחת מגירת קרטון בצבע אדום שמכילה את הקסה ועליה כתוב Ride Different, מעין קריצה לסיסמה של אפל (Apple), ומבחינתנו גם הוכחה ניצחת לכך שבליבאול רואים במוצר הזה יותר חפיץ מאשר אביזר מגן ספורטיבי.

העיצוב של Urban, כיאה לשמה, אכן מעניק תחושה של משהו שמיועד לשימוש עירוני, אם כי בצורתה הכללית היא מזכירה דווקא קסדה של רוכבי סוסים: פלסטיק קשיח עגול ונקי בצבע שחור מט עם רצועות ראש בצבע אדום. למעלה יש חריצי אוורור, בצדדים הסמליל של החברה ובחזית חריץ אוורור נוסף שמתחתיו משהו שדומה למצחייה קטנה בצבע אפור כהה ובמרקם דמוי עור.

כך נראית הקסדה החכמה Livall Urban BH51

זה אינו מראה מפתיע. הוא דומה לזה של קסדות אחרות לשימוש עירוני שנמכרות כיום. הבידול של Urban נובע מכך שהיא כוללת מערך תאורה אחורי בקווים ישרים בצבע אדום ועם שוליים זוויתיים כהים היוצרים מעיין שני חצים הנמתחים לצידי הקסדה ומעניקים לה מראה מרשים ביותר. כאשר הנורות כבויות, לא ניתן להבחין בהם דרך הפלסטיק האדום ומדובר במראה כללי שמזכיר מערכי תאורה אחורית של רכבים. החברה לא ציינה את הבהירות של נורות הלד, אך בעוצמת ברירת המחדל הן נראות בבירור גם ביום שטוף שמש.

בליבאול לא השקיעו רק בעיצוב. למרות שמשקלה של Urban עומד על 470 גרם, היא מרגישה נהדר בעת חבישתה וזה כנראה בזכות פיזור המשקל האחיד שמונע מהרגשה שאזור אחד כבד מאחרים, וזה כמובן מונע התעייפות בעת הרכיבה. בנוסף בעזרת רפידות בד פנימיות, שנצבעו אדום, נמנע מגע ישיר של הראש עם גוף הקסדה העשוי קצף מוקשח לכן המגע נעים. אגב, ניתן לפרק את הרפידות לטובת אוורור או ניקוי – וזה מבורך במיוחד לאחר רכיבה מיוזעת.

כך נראית הקסדה החכמה Livall Urban BH51

את הקסדה מתאימים לראש בעזרת רצועות סנטר עבות בצבע אדום שאת אורכן ניתן לשנות באמצעות טבעת פלסטיק. אהבנו במיוחד את רפידת הסנטר לה שני שימושים: תמיכה וריכוך מגע הרצועות עם הסנטר, וכן הסתרת העודף של הרצועות. בנוסף לכך יש רצועה היקפית סביב הראש, כאשר המתח שלה נשלט באמצעות גלגל שיניים הממוקם מעל לעורף.

בעורף הקסדה, מתחת למערך התאורה, למרות שניתן כמעט לפספס, נמצא פתח ההטענה המגנטי המחופה בכיסוי גומי בצבע שחור שנועד לשמר את העמידות בפני מים ואבק בתקן IPX4.

בחלק התחתון של הקסדה, בשני הצדדים, ממוקמות שתי רפידות נוספות עשויות פלסטיק. גם לרפידות הללו יש תפקיד כפול: הן מונעות מגוף הקסדה להיחבט כשהיא מונחת על משטח כלשהוא, ובנוסף הן מסתירות בתוכן את צמד הרמקולים והמיקרופון עליהם נרחיב בהמשך.

קרא עוד:  הדור השני לג'אקט החכם של גוגל וליוויי'ס יוכל לענות לשיחות ולשלוט במוזיקה

הכל מוצע באיכות ייצור וגימור גבוהים שמקנים לקסדה מראה נקי ואפילו יוקרתי, מעין מראה 'הייטקי' אך כזה שלא מאיים.

איתות כמו ברכבי יוקרה

השליטה בקסדה וביכולות השונות נעשה באמצעות השלט המצורף בערכה, לרבות נורות האיתות. למרות המספר הרב של הכפתורים, שבעה במספר, מדובר בשלט קטן יחסית, אך לא קטן מדי כך שקל לזהות את כפתורי האיתות בקלות מבלי להוריד את העיניים מהכביש.

via GIPHY

בעת לחיצה על כפתורי הפנייה, בצורת חצים, בקסדה נדלקות נורות הלד ברצף תנועה שנע בכיוון הפנייה הרצוי, אפקט מרשים הדומה לזה שניתן ברכבי יוקרה. כמו-כן בעת האיתות מושמע גם חיווי קולי ברמקול הצידי הרלוונטי, מעין נגיעה קטנה שמשרה ביטחון כי הרוכב יכול להיות בטוח שהאיתות פעיל.

את השלט ניתן לחבר לכידון האופניים או הקורקינט בקלות וזאת באמצעות הגומייה המצורפת, אותה יש למתוח מסביב לידית הכידון אל המגרעות של השלט. החיבור פשוט ואינו דורש שימוש בכלים, אם כי כן יש להשתמש במעט כוח, במיוחד בהתקנות הראשונות.

הגומייה אומנם עבה ומרגישה עמידה אך עם הזמן, במיוחד אם נוטים להתקין ולהסיר את השלט תכופות, יש חשש כי היא תיחלש ותקרע. מדובר בבעיה מכיוון שהערכה אינה כוללת גומייה נוספת.

להשאיר את הטלפון בתיק

ללא החיבור לטלפון השלט מאפשר לשלוט רק ביכולות הבסיסיות של קסדת Urban. אבל לאחר זיווג השלט עם הטלפון וההתקנה של אפליקציית LivalRiding, הזמינה להורדה למכשירי אנדרואיד ו-iOS, מופעלות אפשרויות חכמות נוספות שעוזרות לקסדה של ליבאול להתבלט.

השלט של הקסדה החכמה Urban מבית Livall

הצימוד עם האפליקציה מספק כמה אפשרויות שהעיקרית בהן היא השימוש בה כדיבורית. ניתן להשתמש ברמקולים גם כדי להאזין למוזיקה או פודקאסטים. מדובר באחת היכולת השימושיות ביותר של הקסדה שכן היא מאפשרת להשאיר את הטלפון בתיק וחוסכת את הצורך באוזניות, דבר שגם אסור לפי תקנות הבטיחות.

מכיוון שהרמקולים של קסדת Urban אינם ממוקמים על האוזן ולא אוטמים אותה, עדיין ניתן לשמוע את המתרחש מסביב, כך שלא מתנתקים מהסביבה. מצד שני חשוב לזכור כי כאשר מבצעים שיחה או מאזינים למוזיקה גם הסובבים יכולים לשמוע אותה, שכן לרמקולים יש עוצמה של 0.5 וואט, והם חזקים באופן מפתיע. זה יכול להוות סוג של מטרד סביבתי כאשר עוצרים ליד רוכבים אחרים, אך פחות בעת תנועה.

מבחינת איכות השמע, יש לציין כי בעוצמה בינונית הרמקולים נשמעים היטב והשמע שמופק מהם אינו צורם. אך באותה נשימה לא מדובר בסאונד מלא ועשיר כמו שניתן להשיג מאוזניות. על עוצמת השמע ניתן לשלוט דרך השלט באמצעות כפתורי החיצים העליון והתחתון.

אך בעוד החומרה מתפקדת כראוי נראה כי דווקא בניגון המוזיקה התוכנה של ליבאול לוקה בחסר. היא כוללת נגן מוזיקה המאפשר ליצור רשימת השמעה מקבצי המוזיקה שמאוחסנים בזיכרון הטלפון, אבל זו לא הדרך בה הרוב צורכים את המוזיקה שלהם.

אולי זה לא היה מדובר בבעיה של ממש אלמלא ההתעקשות של האפליקציה לשמש כנגן המוזיקה המועדף. יותר מפעם אחת, לאחר סיום שיחה או בניסיון לדלג שיר בספוטיפיי (Spotify), האפליקציה של ליבאול לקחה פיקוד והתחילה לנגן את השיר הבודד שכללה יצרנית הטלפון בזיכרון המכשיר. מרגיז.

יכולת נוספת שמציעה Urban, שמקנה תחושה של ביטחון, היא הפשרות לזהות התרסקות. בעזרת חיישני התנועה שנמצאים בקסדה היא מסוגלת לזהות נפילה פתאומית, ואם הרוכב לא נעמד תוך 90 שניות, היא תישלח הודעה לאיש קשר לשעת חירום אותו יש לקבוע מראש, יחד עם הוראות הגעה אל מקום התאונה. זו יכולת שלשמחתנו לא באמת יצא לנו לבדוק.

קרא עוד:  הכי זול שהיה: OnePlus 7 בירידת מחיר משמעותית (עדכון)
אפליקציית LivalRiding עבור הקסדה החכמה

כרוכבים הופתענו לגלות כי האפליקציה גם מספקת דו"ח קולי אודות הרכיבה הנוכחית, כך שבכל זמן או מרחק שמוגדרים מראש מושמעת הודעה באנגלית שמציינת את המהירות והמרחק אותו עבר הרוכב. יכולית שימושית, במיוחד ברכיבות ארוכות.

דרך האפליקציה ניתן גם לנהל את היכולות השונות של הקסדה. כך אפשר לקבוע האם היא תשתמש בעוצמת תאורה אוטומטית או לקבוע את חוזק התאורה באופן אישי. כן ניתן לקבוע את עוצמת החיווי הקולי, לשנות את האפקט של תאורת האיתות ועוד.

לאחר ההגדרה הראשונית באפליקציה ניתן בהחלט להשאיר את הטלפון בתיק או על המעמד הייעודי, שכן את מרבית הפעולות ניתן לבצע מהשלט: שינוי עוצמת השמע, חיוג חוזר בלחיצה משולשת על כפתור הפעולה, דילוג על שירים ואפילו לצלם תמונת סלפי.

ספורט אלגנט

למרות שמדובר בקסדה עירונית לאפליקציה יש גם מספר יכולות ספורטיביות. מעבר לאפשרות לקבל דיווח קולי אודות הנסיעה, האפלקציה מתממשקת גם עם אפליקציות ניטור פעילות אחרות, בעיקר iHealth ו-Starva, ומאפשרת לשתף עימן את נתוני הרכיבה.

באפליקציה ניתן להגדיר קבוצה סגורה לשימוש ביכולות Push 2 Talk וניתן לתקשר באמצעותה באופן קולי עם שאר חברי הקבוצה בלחיצה על הכפתור הייעודי בשלט – מעין ווקי טוקי ווירטואלי. מדובר ביכולת מבורכת, במיוחד עבור רוכבים בקבוצה שכן היא אינה בלעדית למשתמשי הקסדה של ליבאול ולמעשה כל רוכב שמשתמש באפליקציה יכול להצטרף לשיחה הקבוצתית.

בנוסף יש גם מרכיב חברתי המאפשר לצפות בעדכונים של משתמשים אחרים וגם לבחון מערכת הישגים שנועדה לצורכי דרבון. מצאנו את אלה כמיותרות, שכן יש אפליקציות ספורט ייעודיות אחרות עם קהל משתמשים גדול הרבה יותר.

באה לעבוד

Urban באה לעבוד. היא מצוידת בסוללה פנימית בהספק של 600 מילי-אמפר/שעה כשעל פי נתוני היצרן זה מספיק לרכיבה של 10 שעות או בין 3-6 שעות הכוללות האזנה למוזיקה.

בבדיקה שלנו כאשר ביצענו רכיבה של שעה עם האזנה לפודקאסטים, איבדנו קצת פחות מ-20% של הסוללה, כך שבתמהיל השימוש שלנו מדובר על זמן שימוש שנע סביב 5 שעות.

כשהסוללה מתרוקנת ניתן להטעין אותה באמצעות המחבר המגנטי וכבל ה-USB המצורף, כשזמן ההטענה מ-0 ל-100 עומד על כשעתיים.

לסיכום

Urban היא קסדה שבהחלט משדרגת את חוויית הרכיבה. קל לחבוש ולהתאים אותה לראש במהירות, היא מתחברת במהירות ובקלות אל הטלפון, ובמהלך הרכיבות שלנו לא נתקלנו בבעיות חיבור או ניתוקים.

היכולות השונות של קסדת ה-Urban בהחלט מאפשרות לה להתבלט לעומת הקסדות המתחרות, במיוחד אל מול Lumos Kickstart אותה סקרנו. בנוסף, יש לה מראה וגימור שגורמים לה להרגיש כמו מוצר 'אפוי' הרבה יותר.

נכון היא לא חפה מגימיקים, לראיה: כפתור הצילום, אותו מצאנו מיותר לחלוטין, ההתעקשות של האפליקציה לשמש גם כנגן מוזיקה וזרם העדכונים החברתי. אך בסופו של יום קסדת ה-Urban מהווה לא רק אביזר בטיחותי חשוב אלא גם כזה שמהנה להשתמש בו.

מחירה של קסדת Livall Urban BH51M הוא 599 שקלים. להשיג ברשת באג.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.