ביקורת סלולר | LG Optimus One P500 Thunder| אל גי' אופטימוס וואן טנדר
ארן סלע | 13.01.2011

LG החלה בשנה האחרונה בתפנית חיובית בכך שהעבירה את מכשירי הביניים והגבוהה לשימוש במערכת האנדרואיד. כחלק מכך ראינו לאחרונה מספר מכשירים מובילים בשוק כדוגמת ה-Optimus 2X הכפול ליבה הראשון, ה-Optimus 3D עם מסך המציג תלת מימד ללא צורך במשקפיים ועוד. כעת השיקה ברימאג, נציגת LG סלולר בישראל את ה-Optimus One, מכשיר האנדרואיד הראשון שלה בישראל המציע יכולות בינוניות פלוס ומחיר נמוך יחסית. המכשיר זוכר להצלחה בארץ גם בזכות מחירו וגם בזכות זה שהוא מוצע ללקוחות המגזר הציבורי (המוכר בשם Thunder). בדקנו.

עיצוב ונוחות
כיום, מכשיר סמארטפון צריך להראות “בעניינים” גם אם הוא לא מהחזקים שיש, וכך גם ה-One נראה. בצבע אפור מטאלי הדגם שקיבלנו, עם פס (דמוי) מתכת העוטף את המכשיר מסביב, מקנה לו מראה יוקרתי בקדמתו המשתלב עם כפתורי החומרה השונים. לעומת החלק הקדמי, החלק האחורי מעט יותר משעמם כאשר פרט למצלמה שאותה עוטפת מסגרת ממתכת מוברשת חלקו האחורי חלק לחלוטין בהתאם לצבע המכשיר. כאן LG יכלו להשקיע עוד קצת כדי להקנות למכשיר מעט יותר מראה חדשני והייטקי.

מסביב למסך המגע עוטפת מסגרת שחורה שמעט עבה לטעמנו, ובתחתית נמצאים ארבעת כפתורי החומרה המשמשים לתפעול המכשיר. היינו אומרים כי זוג הכפתורים שבצדדים (החיפוש והתפריטים) מעט קטנים, כך מכיוון שהשימוש בהם מועט בהשוואה לכפתור הבית והחזרה הנמצאים במרכז והם גדולים ונוחים לשימוש. בדופן הימני תמצאו את כפתור השליטה בעוצמת השמע ובקצה העליון נמצאת כניסת האוזניות וכפתור הכיבוי/הדלקה/המתנה, כששוב מצאנו אותו קטן מידי. בתחתית תמצאו את כניסת ה-microUSB לחיבור למטען החשמל או לחיבור המחשב להעברת נתונים.

השימוש במכשיר נוח גם ביד אחת כשעוביו לא עבה במיוחד ומשתלשל בקלילות לכיס המכנס, אם כי הוא מעט כבד ביחס לגודלו העומד 127 גרם, בדומה לסמארטפונים הגדולים. ביחס למכשירי מגע אחרים, ה-Optimus One הפתיע בעמידותו גם כאשר הוא נפל לנו מספר פעמים במהלך השימוש בו, הוא הצליח להחזיק מעמד ולא הראה סימני חולשה.

מסך וממשק
למכשיר מסך מגע בגודל 3.2 אינצ', גדול וברור למדי ומספק בהשוואה למסכי ה-3.7 אינצ' ומעלה של הסמארטפונים הגדולים, כשהרזולוציה המוצעת (320×480) מספקת איכות טובה יותר ממתחרו ה-HTC Wildfire אם כי עדיין לא חדה כמו ה-800×480 של הסמארטפונים החזקים. התפלאנו עוד יותר לראות כי בתצוגה נכנס ארבעה שורות של אייקונים / ווידג'טים (4×4), ממש כמו ברזולוציות הגבוהות, כך שאנחנו לא “מאבדים” מקום על המסך, כשגודלם של האייקונים עדיין מספיק גדול וברור. בצד החסרונות, הוא חוסר בחיישן תאורה שלא משתנה בהתאם לתנאי הסביבה, ותוכלו לכוון את הבהירות בצורה ידנית בלבד, וסביר כי בעת שתשהו באור יום יהיה קשה מאוד לראות בצורה ברורה על המסך.

המכשיר מגיע עם מערכת האנדרואיד בגרסה 2.2, שזו עד לא מזמן הגרסה האחרונה שיצאה ונחשבת ליציבה וטובה. LG ציידו את המערכת בממשק מסוגנן משלהם, שכולל מספר פיצ'רים שונים ובין הדברים הבולטים הם האייקונים שבתחתית המסך המאפשרים התאמה אישית לפי בחירה. בנוסף, ישנם קטגוריות בתפריט הראשי וניתן שנות את מיקום האייקונים השונים, וכאשר מורידים אפליקציה חדשה, היא תיכנס לקטגוריית הורדות בתפריט הראשי עד שתסדרו ותחליטו על מיקומה, דבר החוסך בלאגן ואי סדר בתפריט כאשר מתווספת אפליקציה חדשה. בתצוגת אנשי הקשר ניתן לסמן מספר אנשים ולשלוח להם SMS או הודעת דואר אלקטרוני זאת בגלילה ברשימה שלכם וסימון V לצד האיש קשר הרצוי, דבר שיכול לחסוך לכם התעסקות מיותרת בשליחת הודעות מרובה. דבר נחמד נוסף ש-LG הוסיפו היא האפשרות לחיוג מהיר לאיש קשר על ידי גרירתו למסך הבית כאייקון, כך תוכלו ליצור לכם דף של אנשי קשר מועדפים בקלות ולבצע פעולות נפוצות כגון חיוג, שליחת הודעה וצפייה בפרטי איש הקשר. פרט לכך, זוהי מערכת האנדרואיד המוכרת עם שאר הפונקציות הקיימות.

קרא עוד:  צפו: Nebula Capsule II, מקרן נייד עם Android TV

ביצועים
בצד הביצועים, נתוני המכשיר נמצאים בטווח הבינוני. יכולת המעבד (600Mhz) לא גבוהה במיוחד, אך למכשיר זיכרון גדול יחסית (512MB RAM). בפועל, תרגישו לא פעם את מהירות המעבד כאשר בשימוש שוטף עם ממשק המכשיר נתקלנו באיטיות קלה, בתנועה לא חלקה של המסך ותגובה מאוחרת ללחיצות שלנו. כשפתחנו מספר אפליקציות במקביל הממשק הראה סימני חולשה והיה מעט יותר כבד, אם כי לא בהפרש גדול, לכן אל תצפו להפגנת יכולת מרשימה כמו למכשירי ה-1GHz אבל אי אפשר לומר שזה לא מספק וזה בהחלט מה שציפינו לקבל.

מולטימדיה
כמכשיר אנדרואיד זול לא ציפינו מה-Optimus One לספק יכולות מולטימדיה גבוהות במיוחד, אבל הוא מגיע עם מספר הפתעות טובות וגם אכזבות. בתחילה הוא מגיע עם תמיכה בסיסית של קבצי מוזיקה מסוג MP3/WAV/WMA/eAAC. נגן המוזיקה הקיים הוא הסטנדרטי של מערכת האנדרואיד, שבסיסי אך נותן את כל מה שצריך מנגן מוזיקה סטנדרטי, אם כי היה חסר לנו האקולייזר.

בצד נגן הוידאו, כאן הייתה ההפתעה שה-Optimus One מגיע עם תמיכה בקבצי וידאו DivX/Xvid, כמובן גם ב-MP4. אך כגודל ההפתעה כגודל האכזבה. בשתיים משלושת קבצי הוידאו שהעברנו למכשיר קיבלנו שגיאות של רזולוציה לא נתמכת ואודיו שאינו נתמך, כך שלא ממש יכולנו לצפות בוידאו כמו שצריך. בסרטון שכן עבד (Friends), האיכות של הסרטון הייתה נמוכה בלא וכי ולמכשיר לא הייתה בעיה לנגן אותו, אך גם אם כן הכל היה מושלם, מסך 3.2 אינצ' הוא לא הגודל האידאלי לצפייה בוידאו ישירות ממכשיר הסלולרי.

למרות שהרמקול הוא מונו, סיפק איכות טובה, כמובן בחוסר של באסים אך העוצמה הייתה חזקה וטובה למדי, כשגם בשיחות טלפון איכותו הייתה טובה ונשמע בצורה ברורה. גם בשיחות שקיימנו מספר פעמים המכשיר תפקד כטלפון מצוין והאיכות הייתה טובה לשתי הצדדים.

מבחינת הזיכרון, למכשיר 2GB זיכרון בכרטיס microSD ושליפת הכרטיס מהמכשיר תדרוש מכם להוציא את מכסה הסוללה, אך לא תצטרכו להוציא את הסוללה שכן הוא ממוקם מעליה. כרטיס הסים לעומת זאת כן נדרש להוציא את הסוללה כדי להגיע אליו

מצלמה
המצלמה ב-Optimus One ממוקמת (איך לא) בגב המכשיר והיא בעלת 3.15 מגה פיקסל. המצלמה מתאפיינת בפוקוס אוטומטי, זיהוי חיוכים ופנים, תיוג מיקום וצילום וידאו באיכות [email protected] וממשק חביב ונוח המתהפך בהתאם לצורת האחיזה שלכם במכשיר וכולל את רוב הפונקציות השימושיות. בצד שמאל (או בתחתית המסך אם תחזיקו לאורך) תמצאו את כפתור המעבר המהיר בין צילום וידאו לסטילס, כפתור הצילום וגישה לגלריה. כפתורים נוספים ייחשפו לנו כשנלחץ לחיצה על המסך והם הגדרת ניגודיות, זום (לא מומלץ לשימוש), מצב סצנה וצילום ידני. כפתור ההגדרות הנמצא אחרון מכניס אותנו לאפשרויות שונות כגון רזולוציה, איזון לבן, אפקטים ועוד, אך משום מה הוא מוצג רק לרוחב.

צילמנו מספר תמונות ובדקנו את האיכות. לצערנו לא תמצאו בה פלאש כלשהו כך שלצלם בחושך זה לא בא בחשבון, ולכן את התמונות צילמנו באור יום. רוב התמונות יצאו סבירות ביחס לחיישן 3 מגה פיקסל, וברובם היה חסר חדות, ונראה לא מעט רעש סביב האובייקטים בתמונה. הצבעים יצאו טובים וגם כשעברנו למצב צילום ידני, הפוקוס עבד היטב, אם כי שוב, קיבלנו רעש דיגיטלי רב. הבדל משמעותי ומעט שהטעה אותנו היא התצוגה של התמונה שצילמנו על המסך בהשוואה למחשב, שם זה היה נראה כתמונה מושלמת אך כאשר הצגנו את התמונה במחשב – התאכזבנו.

קרא עוד:  סקירה: JLab Studio - אוזניות בסיסיות המציעות איכות שמע מפתיעה

בצילום הוידאו הממשק דומה לזה של המצלמה, כשניתן להגדיר את איכות הוידאו, ניגודיות וזום (שוב, לא מומלץ), והרזולוציה המקסימלית שתקבלו כאן היא 640×480 ב-18 פריימים לשנייה. לא מדובר באיכות גבוהה אך גם לא באיכות נוראית כל כך, לכן זה יכול להספיק למי שלא זקוק לצילום וידאו על בסיס קבוע.

דוגמאות צילום

קישוריות ורשת
לגלוש באינטרנט וברשת בכלל זו אחת החוויות שמספק מכשיר סמארטפון, כשמערכת האנדרואיד יודעת לבצע זאת היטב עם אינטגרציה מעולה לכלי גוגל השונים (Gmail, Talk, Calander, Maps) וכמו כן אפליקציות רשת נוספות כדוגמת ה-Facebook, Twitter ועוד. תוכלו לסנכרן את אנשי הקשר שלכם עם הרשתות החברתיות, לצרף קבצים ולשלוח דרך ה-Gmail, או לנווט לכתובת שלהם דרך ה-Google Maps.

דפדפן המכשיר המגיע כחלק בלתי נפרד ממערכת האנדרואיד פועל בצורה טובה ונוח לשימוש אולם איטיות המכשיר ניכרת גם כאן שלא פעם גלילה בדפים קרטעה לנו בזמן השימוש בו. כל אתרי האינטרנט שגלשנו אליהם הוצגו על המסך בצורה טובה, אם כי הטקסט קטן מאוד כאשר צופים במסך מלא ונדרש לבצע זום בצביטה כדי להתמקד ולקרוא את הטקסט.

את התקשורת תוכלו לבצע בקישוריות דור 3 או לחלופין והצורה המועדפת עלינו היא קישוריות ה-WiFi המגיעה כאן בתקן b/g, שדרכה ביצענו את פעולות הרשת שלנו ועבדה היטב בכל מהלך השימוש. בנוסף תמצאו את מקלט ה-GPS, שבסיוע ה-Waze או Google Maps תוכלו לנווט עם המכשיר.

סקירת וידאו

סוללה
בד"כ במכשירי ביניים אנו נראה סוללות סביב ה-1000mAh, אך לא הפעם. LG בחרה בסוללה חזקה של 1500mAh שמספקת זמנים לא רעים כלל: עד 7 וחצי שעות שימוש ו-530 שעות המתנה. בפועל השתמשנו במכשיר בצורה מאסיבית עם שיחות, Bluetooth ו-WiFi שעבד כל היום והצלחנו להגיע ל-24 שעות מלאות עד אשר המכשיר זעק להטענה. נתונים סבירים בהחלט.

מחיר
ה-Optimus One נמכר נכון לעכשיו ברשת אורנג' במחיר של 58 ש"ח למשך 36 חודשים (2,088 סה"כ) ובחנויות הפרטיות הוא לא נמכר לכן אין לכם הרבה אלטרנטיבות. למי שמדבר ומקבל החזר כספי על המכשיר זו עסקה משתלמת ביותר, ומקבלים סמארטפון במחיר זול, אך רכישתו במחיר המלא אינה יכולה להשתוות שכן במחיר שכזה תוכלו לקבל מכשירי אנדרואיד חזקים יותר.

אהבנו
+ חוזק
+ ממשק
+ מחיר

לא אהבנו
– ביצועים
– יכולת המצלמה
– עיצוב בצידו האחורי

לסיכום
למרות שה-Optimus One סמארטפון לשוק הביניים, הוא מצליח להוכיח כי יש ביכולתו להביא את רוב המאפיינים של הגדולים. עם מערכת האנדרואיד 2.2, תקשורת WiFi ו-GPS, ממשק נוח ואיכות גבוהה, Optimus one נותן בהחלט תמורה טובה לכסף. LG מצליחה להוכיח כי היא מסוגלת לא רק לייצר מכשירים לשוק הנמוך, כאשר ה-One הוא אחד הנמכרים שלה בעולם, ובעזרתו ובעזרת ה-Optimus 2X וה-Optimus 3D היא עושה מעבר ומפנה של 180 מעלות מחברה לשוק הבינוני לחברה סלולרית לשוק הגבוהה. אם אין אתם רודפים אחרי הפיקסלים, ולא דורשים ביצועים גבוהים, ה-Optimus One הוא מכשיר אנדרואיד מצוין להתחיל איתו.

מפרט
סוג מכשיר: Candybar
מסך: מגע 3.2 אינצ' 320×480, מסוג TFT capacitive
מעבד: 600MHz ARM 11 משולב  Adreno 200 GPU
זיכרון: 512MB RAM, אחסון 170MB, הרחבה כרטיס microSD
מצלמה: 3.15 מגה פיקסל, 2048×1536, פוקוס אוטומטי, ללא פלאש, וידאו [email protected]
קישוריות: 3.5G ,WiFi b/g, GPS, Bluetooth 2.1
מימדים: 113.5x59x13.3 מ"מ, 129 גרם
קרינה:  0.45W/kg SAR

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.