כשמדברים על מכשיר “נקסוס” של גוגל, יודעים כי זו אופרה אחרת.  כבר 3 שנים גוגל משווקת את ליין מכשירי הנקסוס וקשה לומר כי היו “נפילות”. עד כה HTC וסמסונג היו אחראיות לפיתוח וייצור הדורות הקודמים, כעת ניתנה ההזדמנות ל-LG, והיא לקחה אותה בשתי ידיים, ולא מדובר במכשיר שבכלל דומה למה שאנו מכירים מהיצרניות הקוריאנית, אלא בפשוטות במשהו אחר לגמרי. הכירו את הנקסוס 4.

הנקסוס עם הגב המנצנץ
בגוגל כנראה עלו על השיטה, עוד לפני השמועות על Phone X שיהיה לפי הדיווחים מתוצרתה, החברה בוחרת בכל פעם יצרנית אחרת אשר מבליטה את יכולתה ליצור סמארטפון איכותי ולא פחות חשוב – מעוצב ויפה. גם כאן הנקסוס 4 לא פחות מהודר מאחיו הקודמים, ואף במידה רבה מזכיר את הגלקסי נקסוס בחלקו הקדמי. כך נמצא את פס המסגרת המטאלי ומסך מעט קמור בצדדים הנותן תחושה נעימה במגע.

אבל דווקא גבו של הנקסוס 4 הוא משהו שונה בנוף הסטנדרטי ומגיע נוצץ במיוחד. תחילה הגב שטוח לחלוטין ובצבע שחור מבריק מפלסטיק. אם מתבוננים בו רואים טקסטורה מעניינת של נקודות נקודות הנוצצות בזווית מול האור, ובחלק העליון, לראשונה במכשירי גוגל, לוגו גדול ובולט של “nexus” כדי שלא נפספס.

באופן מפתיע, הוא מעט עבה יותר מקודמו, לא משהו שנרגיש יותר מידי ועומד על 9.1 מ”מ ביחס ל-8.9 מ”מ בגלקסי נקסוס. גם משקלו מעט עלה ב-4 גרם ל-139 גרם סה”כ והוא מרגיש מעט שונה ביד בשל הגב השטוח, שאגב אנחנו לא בטוחים כיצד הוא ייראה לאחר שימוש ממושך ועמוס שריטות, אבל הוא נוח בסה”כ.

מבחינת הכפתורים, אין שוני רב. בדופן הימנית יש לנו את כפתור הכיבוי וההדלקה, דבר נוח מאשר המיקום העליון במכשירים אחרים, בדופן השמאלית כפתור עוצמת השמע ומתחתיו חריץ עבור microSIM, בחלק העליון כניסת אוזניות ובחלק התחתון כניסת microUSB לטעינה וחיבור למחשב. שלא במפתיע אין כאן אפשרות להרחיב את הזיכרון ושוב, חבל שכך.

מסך נעילה אקטיבי
כהרגלה, גוגל משיקה את מכשיר הנקסוס 4 עם גרסה חדשה של מערכת האנדרואיד. לא מדובר בשינוי מאסיבי כמו המעבר מ-2.3 ל-4.0, אבל קפיצת המדרגה ל-4.2 מוסיפה עוד מעט אפשרויות חדשות. כך במקום מסך נעילה בודד, ישנם מספר מסכי נעילה נוספים שעליהם נוכל להוסיף ווידג’טים. אמנם לא נוכל להוסיף כל יישום או קיצור שנרצה, אלא אנו מוגבלים לדברים הקיימים כמו גישה וצפייה בהודעות האחרונות של תיבת הג’ימייל, לוח שנה, הודעות ועוד.

מרכז ההתראות עבר גם כן שדרוג נוסף, ובמקום להציג את הקישוריות בקצה העליון באופן קבוע וקטן, נוסף כפתור חדש ודרכו נוכל להגיע ולהדליק או לכבות את הקשיוריות השונות, להגדיר את הבהירות, לצפות במצב הסוללה, ואף להחליף משתמש במידה ומוגדרים יותר ממשתמש גוגל אחד, תוספת חשובה בעיקר לבעלי הטאבלטים. לגישה מהירה, התפריט נגיש גם על ידי החלקת שתי אצבעות על מסך ההתראות בסוויפ מטה, וגם בעת השהות במסך הנעילה.

שינוי נוסף הוא החיפוש בגוגל, או כפי המכונה Google Now. לא מדובר רק בחיפוש, אלא במנוע חכם המסוגל לנבא ולבצע משימות יומיות עבורנו. כך ניתן לצפות בכרטיסיות שונות עם תחזית מזג האוויר, דיווחי התנועה בדרך לפגישה הבאה, תוצאות ספורט של הקבוצה האהובה, שעות של הצגות וסרטים ועוד. כל זה מתבצע באופן אוטומטי ומבלי שנבקש, כאשר את הנתונים הוא שואב מהעבודה שלנו עם המכשיר ובמיקומו. חלק מהפיצ’רים כבר ראינו בגרסת האנדרואיד 4.1, אך כאן נוסף הכפתור לגישה מהירה ממסכי הבית על ידי החלקה של האצבע מלמטה למעלה.

גם הדפדפן הפך את עורו והוא כבר לא הדפדפן הסטנדרטי של מערכת האנדרואיד אלא גוגל החליפה אותו בדפדפן הכרום. אותו דפדפן הניתן וזמין להורדה מחנות הגוגל פליי שהוא בהחלט נוח יותר מהדפדפן המקורי וכולל שימוש בלשוניות, אפשרויות סנכרון של החשבון האישי לדפדפן בגרסתו השולחנית כמו סימניות, המשך גלישה, סיסמאות ועוד.

LG-nexus-4-Back

פרט לכך, גם אפליקציית הג’ימייל השתדרגה עם אפשרות למחוק הודעות בסוויפ, דבר שכבר הגיע לרוב המכשירים עם עדכון הגרסה אחרון. גם ה-Mircrast היא אפשרות חדשה שהוצגה באנדרואיד 4.2, תקן התומך בניגון סטרימינג ומצב הפנורמה החדשה, ה-Photo Sphere שעליו נפרט בהמשך.

כל אלו הם שינויים שנוספו בגרסת האנדרואיד 4.2, וכמובן לצידם יש לנו את הדברים היותר סטנדרטים כמו האפליקציות המגיעות כברירת מחדל, וכפתורי המגע המשולבים כחלק מהממשק עצמו, דבר שצריך להתרגל אם אתם באים ממכשיר הכולל כפתורים הנמצאים מחוץ למסך. למעשה, הם "גונבים" קצת שטח מהמסך ולרוב הם קבועים ללא שינוי, מה שגורם לכפתור התפריטים לעבור לחלק העליון, כך שאנחנו היינו מעדיפים אותם מבחוץ ולא כחלק מהממשק. לגבי אפליקציות נציין לטובה כי המערכת לא מגיע עם הרבה אפליקציות בנויות, ואלה הקיימות הן הבסיסיות ביותר.

רבים מעדיפים מכשיר מסדרת הנקסוס בזכות העדכונים התכופים. בכל גרסה חדשה מכשירי הנקסוס הם הראשונים להתעדכן. זו סיבה אכן טובה וגם בזמן הקצר שהוא היה ברשותנו כבר קיבלנו את העדכון לגרסת האנדרואיד 4.2.2 אשר עודכן ללא כל בעיה, בזמן קצר ומבלי למחוק הגדרות או תכנים אישיים.

סקירת וידאו

 

מפרט משובח
אם התרגלנו לקבל מגוגל מכשיר בעל מפרט ממוצע, זה לא הפעם. הנקסוס 4 הציג יכולות חזקות למדי, ולמעשה היה בין הראשונים לאמץ את מעבד מרובע הליבות החדש של Qualcomm. מדובר בשבב מרובע ליבות מדגם APQ8064, או בשמו Snapdragon S4 Pro הנחשב למהיר ביותר שיש לחברה להציע עם 1.5GHz בכל ליבת Krait. הוא משולב עם שבב גרפי Adreno 320 וזיכרון 2 ג’יגה ראם.

במבחני ביצועים, המכשיר הצליח להפתיע אותנו ולא לכיוון שחשבנו ולמרות מעבד ה-Snapdragon S4, הוא לא חזק יותר מאשר ה-Exynos 4 של הגלקסי אס 3. כך קיבלנו תוצאה של 4,782 במבחן ה-Quadrant, נמוך מהתוצאה שקיבלנו בגלקסי אס 3 שעמדה על 5,400. לעומת זאת ב-AnTuTu קיבל הנקסוס 17,483 לעומת 16,300 בגלקסי אס 3, כך שאפשר לומר כי הם פחות או יותר שווים. לא שיש לנו תלונות על ביצועי המכשיר, והוא פעל באופן חלק ומהיר בכל זמן השימוש שלנו איתו.

LG-Nexus-4-Handהמסך מגיע בגודל 4.7 אינצ' ומסוג True HD IPS Plus. בניגוד למטריצת ה-PenTile של סמסונג בגלקסי אס 3, הנקסוס 4 משתמש במטריצת ה-RGB הנחשבת טובה יותר. בהשוואה בין המכשירים אכן יש הבדל קל לטובת הנקסוס, והמסך נראה נהדר, איכותי מאוד וקריא גם בשמש. אולם דבר אחד הפריע לנו בו, מלבד העובדה שכבר ציינו כי כפתורי המגע תופסים חלק קטן ממנו, היא כאשר עומדים מול האור, במיוחד אור פלורוסנטי, אז מתבלט באופן בלתי ברור המטריצה הפנימית של המסך. ניתן לראות את תבנית הריבועים ממנו מיוצר המסך, דבר שאמנם לא בולט באופן מיוחד ואינו מפריע לעבודה, אך לא נתקלנו בזה במכשירים אחרים.

איכות הסאונד במכשיר טובה מאוד. רמקול בודד הממוקם בחלקו האחורי מצליח להוציא סאונד חזק. גם בשיחה וגם בעת האזנה למוזיקה האיכות הייתה טובה.

פנורמה 360
בגבו מצלמה בעלת חיישן 8 מגה פיקסל המצלמת ברזולוציה של 3264 על 2448 עם פלאש LED. ממשק עבר שדרוג בהשוואה לגרסאות הקודמות וגישה לאפשרויות השונות רוכז בתוך מעגל בתפריט הנפתח בסוויפ. המעגל מוצג במרכז המסך על ידי לחיצה על הכפתור או לחיצה ארוכה במקום כלשהו במסך, וכאשר האצבע נשארת לחוצה נוכל לגרור אותה לאפשרות הרצויה כמו הגדרת הפלאש, הלובן, ההגדרות ועוד. התפריט המעגלי נוח למדי ומאפשר תפעול המצלמה ביד אחת ובקלות יחסית.

מעבר לכך ישנו כפתור קבוע בצד שמאל המאפשר לעבור בין צילום סטילס, צילום וידאו ושני מצבי פנורמה. האחד הוא מצב הפנורמה שהיה עד כה היוצר תמונה גדולה והשני הוא ה-Photo Sphere, טכנולוגיה המאפשרת לצלם תמונות פנורמיות בזווית של 360 מעלות, ממש בדומה ל-Google Streat View המדריך אותנו צילום אחר צילום. באמצעות חיבור לגוגל פלוס, ניתן להעלות ולצפות בתמונה ב-360 מעלות, אך המגבלה היא בעיקר ביכולת לצפות בתמונות שכן הם דורשות יישום מיוחד ומלבד גוגל פלוס ישנם מספר יישומים מוגבל מאוד. בסה"כ התוצאה טובה, אבל לא משולמת, במיוחד באזור החיבורים של התמונות. דוגמאות כאן וכאן.

אבל בוא נדבר על איכות התמונה, וכאן היא מעט מאכזבת. החיישן אמנם 8 מגה פיקסל, אבל הוא לא הצליח לרצות אותנו כפי שציפינו מחיישן שכזה. חלק מהתמונות יצאו לא חדות, מרוחות והצבעים מעט חיוורים. הרעש הדיגיטלי בצילום לילה גבוה במיוחד וביום זה כמובן משתפר. אנחנו לא בטוחים איזה חיישן LG הכניסה בפנים, אבל הוא לא מספיק איכותי כמו שציפינו. דוגמאות כאן בהמשך.

Image Hosted by ImageShack.us  Image Hosted by ImageShack.us  Image Hosted by ImageShack.us

לסיכום: המכשיר בעל יתרונות רבים, שאותם כבר ציינו כמו העיצוב החדיש, המסך האיכותי, גרסת האנדרואיד החדשה ועוד, אך דבר אחד שנתן לו יתרון גבוה מעל כולם הוא המחיר. כאשר החל להימכר בחנות הגוגל פליי, הוא נמכר לאמריקאים במחיר מפתה במיוחד של $299, כ-1,100 שקל בלבד. בארץ המחיר נגזר מתג המחיר באירופה ואינו מסובסד כפי שגוגל עשתה בשוק האמריקאי, לכן מחירו בעת ההשקה עמד על 2,990 שקל, יקר יותר מהגלקסי אס 3. חודש אחרי ומחירו כבר ירד ל-2,600 ואף ראינו אותו ב-2,200 (ביבוא מקבילי), כך שבהשוואה לתחרות הוא נותן תמורה סבירה מאוד לכסף.  מכשיר הנקסוס הרביעי מתעלה על קודמיו, ומציג מפרט שווה ולא פחות טוב ממתחריו.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.