LG 27UL500
בקצרה
החלפת שני מסכים בגודל 24 אינץ' במסך אחד בגודל 27 אינץ', כשבדרך גם נותנים לרזולוציית 4K להיכנס לתמונת המאבק, יכול להתברר כעסק מוצלח למדי - במיוחד לאור הבדיקה שלנו
אהבנו
תמורה מעולה למחיר
איכות טובה
נוח לעבודה
מגוון חיבורים
פחות אהבנו
מסגרת מעט עבה
HDR פחות שימושי
8.8

עבור משתמשי מחשב מתקדמים ההיבט של המסך בו הם משתמשים לא מתחיל ולא נגמר רק בגודל. הדרישה מורכבת במגוון יכולות שונות כולל רזולוציה, טכנולוגיות שונות שמוצעות כחלק מהמסך וכמובן עיצוב. המעבר ממסך אחד למשנהו מלווה כמעט תמיד בחששות שונים – איך התצוגה תראה, האם זה יגרום לשינוי הרגלי השימוש, ובסופו של דבר האם נהיה מרוצים מהרכישה החדשה. 

כמי שנוהג להשתמש כבר שנים בזוג מסכים צמודים, תמיד עולות בי החששות הללו בכל החלפה של מסך. בכל זאת בעבודה עם שני מסכים, במיוחד בסביבה של עריכת תוכן ווידאו, טמונים הרבה מאוד יתרונות. אבל הפעם החלטתי לנסות משהו חדש: להחליף זוג מסכים באחד גדול יותר. לשם כך לקחת לבדיקה את LG 27UL500 ברזולוציית 4K.

אל תסתכל על הקנקן, או שכן?

LG 27UL500 הוא מסך בגודל 27 אינץ' שהוא מעט גדול למראה אבל לא יותר מידי. רוחבו 62 ס"מ וגובהו 36 ס"מ והשינוי בפרדיגמה קשור כמובן גם למה שהיה מונח על השולחן קודם. במקרה שלי מדובר במעבר

מצמד מסכי 24 אינץ', ומבחינה פיזית השינוי כמעט שלא הורגש שכן מדובר בתוספת של 5 ס"מ לרוחב ו-1 ס"מ לגובה בלבד. עם זאת השוליים של המסך שקיבלנו לבדיקה מ-LG דקיקים, כמו גם המסגרת החיצונית, אם אבל היינו מעדיפים אותה דקה קצת יותר.

המסך יושב על רגלית בעיצוב מתכת בצבע כסוף שב-LG מכנים ArcLine. המשלב בסיס בצורת קשת לאיזון כשהוא מונח על השולחן. הוא ללא ספק נראה טוב ומפגין נוכחות חיובית, כאשר המסגרת מקדימה שחורה ומאחור גבו בצבע לבן מט, טרנד עכשווי במסכים מודרניים.

המעמד מציע מספר יכולות התאמה שונות ומאפשר שינוי בקלות לגובה הרצוי וכן את זווית הצידוד מעלה או מטה. אין אפשרות לשנות את הצידוד לצדדים, אבל לו חיבור תואם VESA המאפשר לתלות את המסך על זרוע ניידת או צמודת קיר.

טכנולוגיה

המסך 27UL500 מבוסס על פאנל IPS ברזולוציה של 3840×2160 פיקסלים בתדר רענון סטנדרטי של 60 הרץ. זמן התגובה הוא 5 אלפיות-שניות, והבהירות סטנדרטית ועומדת על 300 ניט. הוא מציע בנוסף ניגודיות של עד 1:1000 עם זווית צפייה של 178 מעלות. אין במפרט משהו יוצא דופן, כך שהוא מתאים לשימוש היומיומי כמו גם לשחקני מחשב שלא חשוב להם תדר רענון גבוה.

המסך תומך גם ב-HDR10 כמו גם בעומק צבעים של 10 ביט ועד 98% ממכלול הצבעים במשרע sRGB. מדובר במגבלה ביחס למסכים מקצועיים יותר בשוק, כך שהשימוש ב-HDR במקרה של המסך הזה מעט פחות טוב מהמתחרים היקרים יותר. עם זאת, הוא מצליח לספק צבעים שחורים טובים יחסית לעובדה כי מדובר בתאורה אחורית LED.

עבור הגיימרים, LG 27UL500 תומך ב-FreeSync של AMD (ופחות תומך טוב בכרטיסים של Nvidia) ומבטיח גם כי התאורה האחורית לא תהבהב, וזאת למרות שתדר התצוגה הוא סטנדרטי. מלבד זאת, יש עוד כמה אפשרויות כמו מצב FPS עבור משחקי יריות מגוף ראשון ו-RTS עבור משחקי אסטרטגיה המכויל מראש למשחקים.

מבחינת ממשקים, יש למסך זוג חיבורי HDMI 2.0 כמו גם חיבור DisplayPort 1.4. באריזה מקבלים כבל HDMI וגם DisplayPort וזה מצוין. אפשר לחבר בהתאם לצורך גם יותר מהתקן אחד למסך בו זמנית, כמו לדוגמה למחשב וקונסולת משחק.

תפריט המשתמש (OSD) של 27UL500 נוח מאוד לשימוש וקל לניווט בזכות בקר השליטה החבוי מתחת ללוגו במרכז התחתון של המסגרת. בתפריט אפשר לשנות הגדרות סטנדרטיות כמו בהירות, ניגודיות, טמפרטורת צבע, בחירת כניסה והגדרות תמונה. מה שנחמד הוא שדרך תוכנת OnScreen Control אפשר לשלוט בכל ההגדרות הללו גם דרך המחשב ואף לשמור פרופילים שונים בהתאם לאופי השימוש. אפשר גם להגדיר פרופיל עד רמה של תוכנה, כך שתצוגת המסך תשתנה באופן אוטומטי ברגע שפותחים את Photoshop, את Word או דפדפן לגלישה.

שימושיות, או איך זה לעבוד עם מסך 4K

במעבר מזוג מסכי 24 אינץ' ל-27UL500 של LG מבחינים מיד בהבדלים. זה לא הגודל, אלא דווקא החדות יוצאת הדופן – הכל נראה יותר טוב ואיכותי במסך 4K.

צריך לזכור כי 4K זה פי 4 יותר רזולוציה מאשר 1080p. זה אומר כי הטקסט ייראה קטן מאוד ורבים עשויים להיבהל מהשינוי, אבל אפשר להגדיל את קנה המידה של התצוגה בכל מערכות ההפעלה המודרניות כמו גודל הטקסט, היחס של החלונות ועוד, ואפשר לזכות בחדות גבוהה מאוד והנאה צרופה לעיניים.

אבל לא רק החדות השתנתה. פתאום גם יש הרבה יותר מקום על שולחן העבודה. אם עד כה הייתי פורס את תוכנת עריכת הווידאו או התמונות על גבי שני מסכים, זאת כדי שיהיה נוח לעריכה ולהגיע לכל מה שצריך בלי לפתוח כמה חלונות, כעת מספיק מסך אחד.

לעבוד במקביל בלי צורך במסך נוסף

שטח העבודה והפריסה של החלונות על מסך ה-4K של LG מרשימים ונוחים מאוד. לא צריך עוד לקפץ ממסך אחד למשנהו ולחפש את החלון הרצוי. כך מי שנוהג להשתמש במספר חלונות במקביל מאוד יעריך את זה, ועוד יותר מי שנוהג לערוך תוכן.

שטח עבודה רב – במיוחד לעורכים

קשה שלא לאהוב גם את OnScreen Control שהוזכרה לעיל. מלבד השליטה בהגדרות המסך, היא מאפשרת לפצל את שולחן העבודה למספר חלקים – עד 8 במספר. כך אפשר להצמיד חלונות בהתאם למסגרת הווירטואלית שהתוכנה יוצרת על שולחן העבודה. בניגוד לתוכנות אחרות בשוק היא לא דורשת קביעה מחדש בכל פעם.

מלבד זאת, מדובר בפאנל IPS הנחשב לאיכותי בכמה מונים מאשר פאנל TN הנפוץ. הוא פחות מאמץ את העיניים, נראה טבעי יותר ונוח לשימוש ממושך. הוא אמנם גם יקר יותר אבל עבור מי שעובד שעות רבות עם המחשב – זה דבר חשוב.

אז כמי שעובד על חלונות מרובים ובין היתר עריכת וידאו ותמונות, הגעתי למסקנה שאני יכול לוותר על זוג מסכים לטובת מסך אחד גדול. גם זה יותר נוח וגם פתאום שולחן העבודה הפיזי התפנה לדברים אחרים.

השורה התחתונה

27UL500 של LG מציע חבילה נאה במסך גדול: 27 אינץ' עם תמיכה ברזולוציית 4K, פאנל IPS, עיצוב מודרני, חדות ואיכות מצוינת, צריכת חשמל נמוכה ונוחות עבודה לעורכים ויוצרי התוכן. מצד שני, יש בו מעט שיפורים נדרשים כמו בגזרת ה-HDR או מסגרת שהיה נחמד שתהיה דקה יותר.

לנוכח הדברים הללו, חשוב לציין את המחיר. הוא נמכר ב-1,730 שקלים, מה שמציב אותו במחיר אטרקטיבי בהשוואה למסכים דומים לו בשוק, כך שהוא הופך לעסקה משתלמת במיוחד.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.