כשאינטל (Intel) הציגה לראשונה את מצלמת תלת הממד שלה באופן גלוי ומלא, היא עשתה זאת באמצעות התקן חיצוני, או יותר נכון מצלמה חיצונית, שיוצרה בידי קריאטיב (Creative) ויועדה לשילוב על מסכי מחשב, נייד או נייח, או להנחה על השולחן. מבחינות רבות היה מדובר במעין התקן שהזכיר מאוד את הקינקט (Kinekt) של מיקרוסופט (Microsoft) שבתחילת דרכו נמכר בצמוד ל-Xbox, קונסולת המשחקים שלה, ואחר כך גם בנפרד ועוד יותר אחר כך גם בגרסה ל-PC.

אבל מאז חלפו מים רבים בנהר כזה או אחר. הטכנולוגיה כבר הספיקה להתבגר עוד קצת והיא אינה זקוקה עוד לקופסה חיצונית. הרכיבים שלה ניתנים כעת לשילוב בכל מחשב נייד, או מחשב All-in-One שולחני, כמו מצלמת וידאו רגילה. התוצאה היא גל ראשון של מחשבים ניידים שמציעים את האפשרות לרכוש אותם כשמצלמת התלת-ממד הזו, שידועה בציבור כ-RealSense 3D, משולבת לה בחלק העליון של המסגרת.

הגל הזה מגיע עכשיו גם לארץ. אחד המחשבים הראשונים שניתן יהיה למצוא בחנויות כבר בחודש הבא עם מצלמת התלת-ממד הזו הוא ה-Z51 של לנובו (Lenovo), מחשב עליו הכריזה החברה לפני פחות מחודש וחצי בכנס הטכנולוגיה הגלובלי הראשון שלה, והוא כבר מצא את דרכו בגרסה הבסיסית שלו למדפים. הגרסה עם מצלמת התלת-ממד שלו הגיעה אלינו לשולחן הבדיקה, קצת לפני שהיא מתחילה להימכר באופן סדיר.

סדרת ה-Z של לנובו, באופן כללי, היא סדרת מחשבים שמיועדת לשימוש ביתי כללי של כל בני המשפחה, או לשימוש ב-SOHO (משרדים קטנים ומשרדים ביתיים). ה-Z51 וה-Z41 עליהם, כאמור, הוכרז לאחרונה, מחליפים את ה-Z50 וה-Z40, בהתאמה, ומציעים מערכת שמבוססת על המעבדים הנוכחיים של אינטל עם מסכים רגילים ברזולוציה של FHD. ה-Z51, כפי שבטח כבר ניחשתם בגלל ה-51, מצויד במסך בגודל 15.6 אינץ' והגרסה 'הרגילה' שלו מצוידת במצלמת 720p.

גרסת ה-RealSense 3D שקיבלנו לבדיקה מגיעה עם מעבד Core-i7, ומחשבים אלו מצוידים בגרסה הרגילה בכרטיס מסך של AMD – R9 M375 אם אתם שואלים. גרסת מצלמת התלת-ממד הגיעה לידינו עם השבב הגרפי הפנימי של המעבד הראשי, והיא HD Graphics 5500 או Broadwell GT2 אם תרצו.

על מה מדברים פה בכלל?

intelcam-large

מכיוון שהאלמנט הראשי במחשב הזה הוא המצלמה, מן הראוי הוא להתחיל את הסקירה של ה-Z51 בבדיקה שלה. אחר כך נגיע, וזאת התחייבות, גם למחשב עצמו.

אז מה זה בכלל מצלמת RealSense 3D? מדובר באחד הביטויים של טכנולוגיה שפותחה בקבוצת הפיתוח של המחשוב התפיסתי (Perceptual Computing) של אינטל שבראשה עמד עד לאחרונה מולי אדן, מי שהיה גם נשיא אינטל ישראל ונשא בשלל תפקידים בכירים אחרים בחברת השבבים המובילה בעולם. אחת המעבדות הראשיות של הקבוצה הזו נמצאת כאן בחיפה, והמצלמה פותחה, לפחות בחלקה אם לא ברובה, בעיר שעל מורדות הכרמל.

טכנולוגיה זו מטרתה, אם אפשר לומר זאת, לחקות את הדרך בה אנשים משתמשים בעיניים שלהם. השילוב בין התמונות שאנחנו רואים בשתי העיניים בונה במוח תמונת תלת-ממד עם עומק אמיתי, וזה מה שקבוצת הפיתוח ניסתה להשיג כאן: מצלמה שיודעת לזהות גם עומק ולא רק תנועות ומחוות.

המצלמה למעשה מורכבת משלושה חיישנים. אחד הוא מצלמת דו-ממד רגילה, כזו שאנחנו מוצאים בכל מחשב נייד כבר מזה מספר שנים ומשתמשת בעיקר לצורך ביצוע שיחות וידאו. אם כי במקרה הזה, מדובר במצלמה שמסוגלת לצלם תמונות ווידיאו באיכות של 1080p ולא איזו מצלמה שמטרתה רק לצאת מדי חובה.

לצידה כאמור עוד שתי עדשות. אחת היא מצלמת אינפרא-אדום והשנייה מקרן לייזר אינפרא-אדום. ביחד כאמור הן מנסות להעניק עומק לתמונות ווידאו: זו שולחת את הקרן וזו מאתרת את האור שחוזר מהגופים השונים שמולה וכך יודעת לתרגם את כמות האור שחוזר למרחק בו נמצא העצם. יחד עם ה-SDK של אינטל שמותקן במחשב, שכולל גם אלמנטים של זיהוי תנועה, הם אמורים מצד אחד לזהות גופים תלת ממדיים (סריקה) ומצד שני לזהות את התזוזה של הגופים (מעקב תנועה), ובמיוחד את היד כשבכל יד יש 22 נקודות מעקב, לא פחות, כך שהמצלמה יכולה גם לזהות אפילו כל תנועה של אצבע בפני עצמה, ולעשות את הכל במהירות ובדייקנות.

(עם) הידיים וכל הגוף

איך זה לידי ביטוי בפועל, בשטח כמו שאומרים? אינטל פתחה פורטל מיוחד בו היא מציגה את כל היישומים שכיום כבר קיימים לעבודה, חלקם חינמיים ומאפשרים לבדוק את המצלמה בקלות. עם זאת, רוב היישומים שמוצעים, יש לשים לב, הם משחקים. מישהו כבר אמר פה קינקט?

קרא עוד:  גאוני: לנייד החדש של לנובו יש מסך דיו אלקטרוני בגבו

אותנו כמובן עניינו יותר אלו שמשתמשים ביכולות התלת-ממד של המצלמה, פחות או יותר. מצאנו את Personify. מדובר בתוכנת שיחות (צ'אט) שעושה את זה אכן לגמרי אחרת. עומדים או יושבים מול המצלמה, במרחק של כחצי מטר, והיישום יוצר אווטאר נקי של המשתמש תוך שהוא מנקה לחלוטין את כל הרקע מסביב, ולא משנה אם עושים את גם כשיש אור מאחורה. הקרן ומצלמת האינפרא-אדום מצליחות 'לחלץ' דמות נקייה לחלוטין, עד המ"מ האחרון ובלי לפספס. המשתמש יכול להחליף רקעים, וכך אפשר לדוגמה להשתמש ביישום כדי להציג תמונות מטיול אחרון, או תמונת מסך של אפליקציה שרוצים להסביר לצד השני כיצד להשתמש בה, ופשוט מזיזים את הידיים כדי להראות היכן ללחוץ למשל כדי לשלוח להדפסה את הדו"ח. עובד מדויק, כל עוד יושבים, כאמור, במרחק יחסית קצר מהמסך והעדשות.

יישום אחר מכונה 3DMe. הוא מאפשר לסרוק את הפנים באופן תלת ממדי ואז להצמיד אותן לכל מיני דגמי בובות תלת ממדיות מתוך מבחר של קטגוריות. זהו יישום עם צד מסחרי. ניתן להזמין בובות תלת ממדיות מהדגמים שמכינים, עם הפנים של המשתמש. זו ההזדמנות שלכם להכין בובת גיבור על לילד/ה שלכם, או נסיך/נסיכה אם זה מה שהם מעדיפים.

משחקים אותה

Wave

משחקים הם העיקר כאמור, ואנחנו מאוד מקווים שאתם בכושר בכל מה שקשור לפלג הגוף העליון והידיים. הם צריכים להיות מאוד פעילים במשחקים. לא נסקור כאן את כל המשחקים, אבל נזכיר את Warrior Wave של אינטל עצמה בו זאוס שולח לוחמים כדי להשתלט על האולימפוס מחדש וצריך להשתמש בצלליות הידיים כדי להנחות אותם בין הפלטפורמות השונות אל היציאה הבטוחה, בסגנו ה-Lemmings הזכורים (מאוד) לטובה. מה שנחמד כאן הוא שצריך להשתמש באצבע המורה כדי 'ללחוץ' על הכפתורים בין המסכים השונים. עם זאת, כמו במשחקים אחרים, הדיוק לא ממש בשיאו, ולוקח זמן להשתלט על המשחק, ולהתעייף.

במשחק Lego Portal Racers נכנסים למרוץ רחוב בו צריך להגיע כמה שיותר רחוק ולאסוף מטבעות בדרך שמאפשרות לשדרג את המכונית. כאן משתמשים בראש ובפלג הגוף העליון כדי להזיז את המכונית שמאלה וימינה ובידיים כדי לשלוח את ידי איש הלגו לצדדים לאסוף משם מטבעות. יותר מדי פעמים המשחק איבד את הדמות שלנו, אבל אחרי תרגול מה שהצלחנו להגיע רחוק.

עוד משחק נחמד למדי הוא Move It. כמו שאתם יכולים לנחש מדובר במשחק שמתרכז במלך הלאמורים מהסרט מדגסקר, ומה שצריך לעשות הוא לגעת בכפות הידיים שלו כשהוא מרים אותן, לכל מיני גבהים, פעם הימנית, פעם השמאלית, פעם ביחד, וכמה שיותר מהר, ובקצב שהולך ועולה בכל פעם. הדמות והידיים של השחקנים צריכות להישאר בתחומי ריבוע שמוצג בפינה שמוצג בפינה השמאלית התחתונה של המסך, וכך מוודאים שיושבים היטב מול המצלמה. בדרך כלל מדויק.

אז מה המסקנה שלנו לגבי מצלמת ה-RealSense 3D? את זה תגלו בסוף הסקירה.

ונעבור למחשב

lenovo-laptop-z51-back-side-10

המחשב שבדקנו, רק נזכיר, הוא ה-Z51 של לנובו, מחשב המיועד לשימוש ביתי כולל ומגיע עם מסך 15.6 אינץ' רגיל ברזולוציית FHD סולידית – כן, כיום זה כבר נחשב לסולידי ולא יותר. המחשב שבדקנו מבוסס על Core i7-5500U, מעבד צריכה נמוכה ממשפחת ה-Broadwell שמיוצר ב-14 ננו-מטר, פועל במהירות בסיסית של 2.4 ג'יגה-הרץ ומהירות טורבו של 3 ג'יגה-הרץ, ועם TDP של 15 וואט בלבד מה שמבטיח שהוא גם כמעט ולא יתחמם. גם יציאת האוויר החם הגדולה יחסית בצד שמאל של המחשב מבטיחה שהוא לא יתחמם יותר מדי, ובמהלך הבדיקות גם בדקנו פיזית את היציאה הזו, וממש לא סבלנו מכוויות, אם נגזים קצת. בנוסף, כפי שהזכרנו לעיל, הדגם שמגיע עם מצלמת ה-RealSense מסתפק בשבב הגרפי הפנימי של המעבד, HD Graphics 5500.

את התמונה משלימים כונן קשיח בנפח 500 ג'יגה-בייט עם חיבור SATA III, ולהפתעתנו, גם צורב DVD שתופס את רוב הצד הימני של המחשב. כפי שאתם רואים מהתמונות יציאות לא חסר, ויש גם חריץ לכרטיס SD. מבחינת האודיו, לנובו שיבצה במחשב רמקולים של JBL עם תמיכה בדולבי, ומדובר ברמקולים בעלי עוצמה חזקה למדי, שגם מעבירים היטב מוזיקה שמושמעת דרכם, כל עוד לא מגיעים לקצה העליון של עוצמת הקול, כי אז יש מעט רעשים ועיוותים שמפריעים.

מבחינת קישוריות תומך המחשב ב-WiFi בתקן עד וכולל 802.11ac וכן בבלוטות' 4.0. הסוללה היא בנפח עבודה של 41 וואט/שעה והיא אמורה לפי החברה להפסיק לעד 4 שעות עבודה.

קרא עוד:  סמסונג חשפה לקראת CES את מסכי המשחקים החדשים בסדרת Odyssey

המסך היה קצת בהיר מדי לטעמנו, והוא מבריק באופן שקשה להביט בו אם יש אור ישיר מאחור, וכן סובל עקב כך מזוויות צפייה לא מספיק טובות. העיצוב של המחשב סטנדרטי למדי, אבל הדגם שבדקנו היה בצבע לבן שנראה תמיד מעט יוקרתי יותר, וכן האלומיניום שמקיף את המקלדת ואת משטח השליטה עבר הברשה אלגנטית.

עם זאת בדרך כלל, שמכוונים מחשב לשימוש ביתי כולל, יש תמיד הרגשה שמעט מורידים את האיכות הכוללת, וזה מורגש מעט גם במקרה הזה: המקלדת שוקעת מאוד בזמן ההקלדה, ומשטח העכבר הוא אחד הלא נוחים בהם נתקלנו בזמן האחרון – הוא לא נעים למגע והכפתורים ממש קשים ללחיצה. יש לציין לטובה דווקא את הציר של המסך: הוא חזק ויציב. אולי לא ברמה של ה-ThinkPad או המחשבים ההפיכים של לנובו, אבל הוא בהחלט מספק.

מבחנים זה כאן

כפי שלנובו עצמה ציינה במפרט של המחשב, זמן העבודה שלו לא מבריק במיוחד במונחים של ימינו, אבל זה די מתקבל על הדעת במחשב עם מסך בגודל כזה. הבעיה היא שבבדיקות שלנו, גם לא ממש הצלחנו להתקרב למה שהחברה סיפרה עליו. במבחן הזמנים של PC Mark 8 הגענו לתוצאה מרבית של 3 שעות ו-8 דקות בלבד. גם ככה מדובר במחשב קצת גדול ומסורבל שבדרך כלל מניחים יותר על השולחן מאשר מניידים אותו, אז אי אפשר היה לשים סוללה קצת יותר גדולה? כנראה שלא.

בבדיקות של השבב הגרפי קיבלנו תוצאות שמראות שלמרות כל ההתקדמות של אינטל בנושא השבבים הגרפיים, ויש בהחלט התקדמות יפה מדור לדור, לפחות בכל מה שקשור ל-HD 5500, אינטל עדיין לא שם. במבחן ה-Valley הגענו לקצב ממוצע של 6.9 פריימים/לשנייה ברזולוציית FHD, הרזולוציה הטבעית של המסך כזכור, וזה ממש לא מספיק כדי לשחק במשחקים המודרניים ברמה גבוהה, ואנחנו לא בטוחים שזה מספיק טוב גם בשביל משחקי עתירי גרפיקה מהדור הקודם.

עם זאת, כשבדקנו את המחשב באופן כולל, כשלתמונה נכנס גם המעבד עצמו, התמונה בהחלט השתפרה, ולמרות שמדובר במעבד צריכה נמוכה, התוצאות היו בהחלט יפות. כך לדוגמה, במבחן ה-Creative של PC Mark 8 קיבל המחשב 2,526 נקודות שזו התוצאה הכי גבוהה שקיבלנו במהלך השנה האחרונה, ובעצם אי פעם. גם במבחנים של 3D Mark התוצאות היו לא רעות, אבל ברמות הגבוהות באמת המחשב קצת נחנק. ובכל זאת, תוצאה של 5,875 נקודות במבחן Cloud Gate היא בהחלט נאה.

מסקנות

אז מה אפשר לומר בסופו של דבר על המחשב? נתחיל עם ה-RealSense 3D איך לא. מרגישים שהפוטנציאל קיים ועוד איך, למרות שלפעמים קצת חסר דיוק, אבל אפשר להעריך לאור אי האחידות שמדובר אולי ביישומים עצמם יותר מאשר במצלמה. Personify הוכיח שהעבודה של 'העיניים' מבוצעת לא רע בכלל, אבל במשחקים הורגש לעיתים חוסר דיוק אפילו קצת מעצבן. אולי ה-SDK צריך לעבור ליטוש, אולי היצרניות עוד לא לגמרי למדו אותו, אבל בכל מקרה המצלמה תקום ותיפול על דבר אחד בלבד: יישומים. אם אינטל תצליח לגייס מפתחי תוכנה לנושא, בסופו של דבר זה יצליח, אם לא בדור הנוכחי של המצלמה, אז בדור הבא. בינתיים ההיצע מאוד מאוד דליל, ולא ממש מושך בחלקו, במיוחד מה שמוצע בחינם.

למה כן כדאי לכם לרכוש את ה-Z1 עם ה-RealSense 3D? אם אתם מאלו שממהרים לאמץ טכנולוגיות חדשות, אז אתם תיהנו, כי בשורה התחתונה כשזה עובד, זה, כן, כיף שמשחקים ולא רע בכלל כשמשלבים את זה גם בעבודה עם תוכנה מתאימה כמו זו שהזכרנו לעיל.

לגבי המחשב עצמו, כמו הרבה מאוד מחשבים שמיועדים לשוק הביתי הכללי, גם ה-Z51 מציע שילוב של תכונות טובות עם קצת חיתוכי פינות. אבל לשימושים ביתיים הוא בהחלט מציע את מה שצריך, כל עוד לא מנתקים אותו לזמן ארוך מדי מהחשמל. מעבד ה-Broadwell שלנובו החליטה לשים בקרוב בהחלט מספק ביצועים נאים, ואם אינכם גיימרים לוהטים, הוא בדרך כלל יספק את הדרישות שלכם גם במקרה הזה.

המחשב כאמור יהיה זמין בחודש הבא בחנויות במחיר התחלתי של 4,300 ש"ח. זה המחיר שתשלמו אם תרכשו היום את הגרסה בלי המצלמה אבל עם כרטיס מאיץ גרפי של AMD. אם ממה שקראתם המצלמה המיוחדת לא עושה לכם את זה עדיין, אבל המחשב כן, עדיף שתבחרו בכרסה שכבר יש.