עם כל הכבוד לאלו שמשחקים בטלפון, בטאבלט או בקונסולה, עדיין הגיימרים הכבדים, האמיתיים, לא יסכימו בשום אופן נכון להיום להחליף את המחשב שלהם. זוהי עדיין מכונת המשחקים האולטימטיבית. שוק המחשבים – הנייחים והניידים כאחד – מנסה בשנים האחרונות לקרוץ יותר ויותר למשתמשים האלה במיוחד. מכאן נולד גם Lenovo Cube Y710 או Y720 הדגם החדש, ואנחנו לקחנו אותו לסיבוב קצר.

מבט מסביב

איך שלא מסתכלים עליו, ה-Cube של לנובו (Lenovo) הוא מחשב גיימינג מכל נקודת מבט חיצונית. זה אולי הזוויות החדות, השימוש בצבע האדום הבוהק, וזה אולי החיפוי המחוספס הנעים למגע. קשה בדיוק לקבוע, אבל העיצוב שלו לא משאיר הרבה ספק וקשה להתבלבל בינו לבין מחשב רגיל, ולו בגלל שהנוכחות שלו בחדר בולטת במיוחד.

בקדמת המחשב ממוקם לוגו הכוכב משולש הצלעות של סדרת הלגיון (Lenovo Legion) עם תאורת לד אדומה ובולטת. נדמה כי העיצוב הכללי מתחיל מכיוון הכוכב וממשיך לקווים כללים לחלק האחורי, כאשר התאורה האדומה המאירה גם את החלק התחתון משלימה את המראה הכללי.

כשמו כן הוא, המארז כשלעצמו הוא בצורת קובייה. לא גדולה ולא מאוד קטנה, אבל כן כזו שהיינו מניחים אותה על השולחן לצד המסך כדי להציג את המחשב שלנו לראווה. יש ידית נשיאה בחלק העליון, למקרה שרוצים לקחת את המחשב לאירוע משחקים המוני, והמשקל הכולל הוא כ-7.5 ק"ג.

מבט מבפנים

כיאה למחשב משחקים, Cube מגיע במספר תצורות. אנו קיבלנו את אחת מהתצורות היותר חזקות הכוללת מעבד Core i7-7700 מרובע ליבות במהירות שעון בסיסית של 3.6 ג'יגה-הרץ ומהירות טורבו עד 4.2 ג'יגה-הרץ, זיכרון RAM בנפח 32 ג'יגה-בייט מסוג DDR4, כשערכת השבבים היא H170. האחסון מציע שילוב של כונן SSD בנפח 256 ג'יגה-בייט עם כונן HDD בנפח 1 טרה-בייט.

קרא עוד:  צפו: Nebula Capsule II, מקרן נייד עם Android TV

המעבד אגב, אינו ניתן להמהרה (Overclocking), ולמרות שעבור חלק מהשחקנים המקצועניים יותר המהרה נחשבת לאפשרות חובה, אפשר להבין מדוע לנובו לא רוצה שיתעסקו עם שינויים שיכולים לגרום לנזק למחשב ולאיבוד האחריות.

לכל אלה מצטרף כרטיס המסך GeForce GTX1080 של Nvidia המשלב 2,560 ליבות CUDA ו-8 ג'יגה-בייט זיכרון מסוג GDDR5X, מהכרטיסים החזקים שיש לחברה להציע.

כשפתחנו את המארז כדי להציץ פנימה הופתענו לגלות כי הכבלים אינם מגולגלים ומחוזקים בצורה נאה לדפנות. למעשה, זה נראה יותר כמו הרכבה שבוצעה בידי 'מקצוענים' בחדר האחורי בחנות מחשבים מקומית. לא רק שזה לא נאה ואף גיימר שמכבד את עצמו לא יקבל זאת, אלא זה גם יכול להפריע לאוורר המארז וקירור היחידות מבפנים.

מערכת הקירור של Cube כוללת מאוורר 120 מ"מ בחלק הקדמי ולזה מתלווה מאוורר 80 מ"מ של המעבד, כאשר שניהם נועדו ליצור זרימת אוויר מקדימה לאחור. מלבד אלו ישנו מאוורר בספק הכח ששואב אוויר מבפנים החוצה ובכרטיס המסך. כדי לשמור על פיזור האוויר, רוב חלקי המארז מחוררים, דבר המסייע לספיקת אוויר מיטבית. מבדיקה שלנו, בשימוש שוטף המחשב פועל שקט יחסית ללא כל בעיות, אך במאמץ המאוורר מתחיל להגביר עוצמה, וגם קצת להרעיש.

הסידור הפנימי הוא כזה שבצד אחד של ה-Cube נמצא הלוח וכרטיס המסך ובצד השני ספק כח 450 וואט ומגירות הדיסקים הניתנות לשליפה. הגישה לחלקי המארז פשוטה וקלה- מספיק להסיר את דפנות המארז המוחזקות במקומן באמצעות בברגים הניתנים לסיבוב ביד.

קרא עוד:  לוג׳יטק הכריזה על מקלדת מכאנית אלחוטיות וסופר דקיקה

לוח האם הוא תוצרת לנובו עצמה. משולבות בו שלל יציאות סטנדרטיות כמו ארבעה חיבורי USB 2.0 ועוד ארבעה חיבורי USB 3.0, כאשר שניים מהם ממוקמים בחלק הקדמי. יש גם יציאת אודיו אופטית, חיבור לרמקולים ומיקרופון ומשום מה גם PS/2. אוסר גם לשכוח את היציאות הרבות של הכרטיס GeForce GTX1080 המאפשר חיבור של עד חמישה מסכים בחיבור HDMI, Display Port ו-DVI.

בלוח יש גם כרטיס Killer Wireless-AC 1535 התומך בתקשורת אלחוטית 802.11a/b/g/n/ac וכן קישוריות Bluetooth 4.0. הלוח גם תומך בהתקני אחסון בממשק M.2 המהיר, אך לנובו העדיפה לספק את כונן X400 של סנדיסק (Sandisk), שסיפק לנו ביצועי קריאה כתיבה של 460 ו-420 מגה-בייט בשנייה (סדרתי).

מערכת ההפעלה Windows 10 מותקנת כאן מראש. המחשב פועל בצורה מיטבית ומהיר להפליא. השימוש באחסון כפול מוריד מאיתנו את הדאגה

השורה התחתונה

ה-Cube Y720 הוא מחשב שנראה פשוט נהדר, מהיר מאוד ומסוגל להתמודד עם משחקים עתירי גרפיקה גם ברזולוציה של 4K. לא מדובר בחומרה יוצאת דופן, שכל משתמש יוכל להרכיב אותה בעצמו בקלות יחסית, לכן היתרון העיקרי שלו, מלבד המראה המרהיב, הוא בצמצום ההתלבטויות למשתמש ורכישת מחשב שלם שנבדק ומוכן לעבודה.

מחירו משתנה בהתאם למפרט ומתחיל מ-5,600 שקל לתצורה הבסיסית עם כרטיס מסך GTX1070 ו-16 ג'יגה-בייט זיכרון עבודה, ועד 8,400 שקל לתצורה הכוללת GTX1080, זיכרון עבודה 32 ג'יגה-בייט ואחסון SSD של 512 ג'יגה-בייט יחד עם כונן קשיח 2 טרה-בייט.