כולנו רשומים ברשת לשירותים ולאתרים רבים. ובעידן בו כל אתר דורש מאיתנו שם משתמש וסיסמה ייחודיים וקשים לפיצוח, מנסות אפליקציות שונות להעניק תחליף לפתקי הסיסמאות הסודיים שפעם היינו מחביאים ושהיו מסייעים לנו לזכור את עשרות הסיסמאות שלנו.

LastPass הוא שירות שפועל על מספר פלטפורמות, מה שמאפשר גישה לכלל הסיסמאות והמידע החשוב ששמרתם בו מהמחשב, מהטלפון ואפילו מהשעון החכם. כדי להשתמש בשירות יש לזכור שם משתמש אחד וסיסמה ראשית אחת, או טביעת אצבע, שיעניקו לכם גישה לשאר הסיסמאות שלכם.


יש שירותי סיסמאות רבים כמו 1Password, Dashlane ועוד, אך בחרנו הפעם להתמקד ב-LastPass בשל הסיבה שהוא מספק גרסה חינמית המתאימה לרוב המשתמשים. במדריך הבא נתמקד בגישה לשירות באמצעות מכשירי אנדרואיד ו-iOS, אבל יש גם יישום למחשב וגם תוסף לרוב הדפדפנים הפופולריים למי שמעוניין.

הסיסמה שהכי חשוב שתזכרו

שירות LastPass פועל היישר מהסלולרי, אך בעבר הרחוק הוא היה זמין דרך המחשב בלבד. הזמנים השתנו וכיום אפשר להירשם דרך אפליקציה לנייד. כדי להתחיל כל שצריך הוא להוריד את האפליקציה לאנדרואיד מכאן ובעלי מכשירי אפל יכולים להוריד את האפליקציה מכאן.

עם הפעלת האפליקציה בפעם הראשונה תידרשו ליצור חשבון משתמש שכולל סיסמה ראשית. בניגוד לשאר הסיסמאות אותן תוכלו לשכוח, את הסיסמה הזאת יש לזכור ולא ניתן לאפס אותה. תוכלו גם לקבוע רמז שיזכיר לכם אותה בעת צרה, וכן תוכלו לקבוע כניסה באמצעות טביעת אצבע או באמצעות FaceID.

הוספת פרטי התחברות

גלשו באמצעות הדפדפן בטלפון החכם לכתובת עמוד ההתחברות לשירות שאליו אתם מרבים להתחבר.

משתמשי אנדרואיד: לחצו על שתף > Open In LastPass > אז ייפתח אותו עמוד בדפדפן המובנה של האפליקציה. לחצו על שלוש הנקודות מימין למעלה > Save Site > הזינו את שם המשתמש והסיסמה ב-Username וב-Password. בשדות העליונים בעמוד תוכלו לקבוע כיצד יופיע האתר ברשימת הסיסמאות שלכם וכן תחת איזו קטגוריה > סמנו למטה את התיבה AutoLogin ולחצו על Save (בראש העמוד מימין).

לחילופין, ניתן להוסיף לאפליקציה רשומות באופן ידני. במסך הראשי לחצו על שלוש הפסים משמאל למעלה > All Items > לחצו על לחצן הפלוס מימין למטה > בחרו את סוג הרשומה. עבורנו הנפוצה ביותר היא Password והמשיכו לפי ההוראות בפסקה הקודמת.

משתמשי iOS: העתיקו מהדפדפן את הכתובת בשורת הכתובת של עמוד ההתחברות. באפליקציית LastPass לחצו על אייקון הפלוס שמופיע משמאל למעלה > Password ואז Add New Password > בשדה ה-URL הדביקו את הכתובת שהעתקם קודם לכן. הזינו את שם המשתמש והסיסמה ב-Username וב-Password. בשדות העליונים בעמוד תוכלו לקבוע כיצד יופיע האתר ברשימת הסיסמאות שלכם וכן תחת איזו קטגוריה > סמנו למטה את התיבה AutoLogin ולחצו על Save (בראש העמוד משמאל).

כך תצפו בכל הסיסמאות שלכם

לא רק סיסמאות ניתן לאחסן ב-LastPass. מספרי כרטיסי אשראי, סיסמאות לרשתות W-Fi וכתובות – הן רק חלק קטן מסוגי הרשומות שהאפליקציה מסוגלת לשמור. כך תוכלו לצפות בכל הרשומות ששמרתם: התחברו לאפליקציה > בחרו את הרשומה המבוקשת > View או Show Password.

מזין הסיסמאות האוטומטי

בכדי לאפשר לאפליקציה למלא באופן אוטומטי את הסיסמאות השמורות אצלה בעת שתידרש לכך, יש להפעיל את התכונה באמצעות הגדרות המכשיר.

משתמשי iOS: היכנסו להגדרות המכשיר > סיסמאות וחשבונות > מילוי סיסמאות אוטומטי > הפעילו את המתג לצד מילוי סיסמאות אוטומטי > הפעילו את LastPass (מומלץ לכבות את צרור מפתחות). כעת, בכל פעם שתגלשו בדפדפן המכשיר והאפליקציה תזהה שהאתר נמצא ברשימת האתרים השמורים אצלה – היא תציע למלא את הסיסמה באמצעות הקשה על סמל המפתח שבראש המקלדת.

משתמשי אנדרואיד: הגדרות המילוי האוטומטי משתנות ממכשיר למכשיר. יש להפעיל את התכונה באמצעות הקשה על שלושת הפסים משמאל למעלה > Settings > שם לחצו על AutoFill והמשיכו לפי ההוראות.

כניסה מהירה

משתמשי אנדרואיד יוכלו ליצור קיצור דרך במסך הבית עבור חיבור לשירותים פופולאריים. התחברו לאפליקציה > בחרו את השירות המבוקש > Add Shortcut to Home והמשיכו לפי ההוראות.

מחולל סיסמאות

מעתה, כשלא צריך כבר לזכור סיסמאות בעל פה, עם LastPass ניתן להפוך אותן לסיסמאות "חזקות" יותר, כאלה שכוללות רצף בלתי הגיוני של אותיות, ספרות וסימנים. בעת שמירת סיסמה באפליקציה (ראו מעלה) תוכלו להפעיל את מחולל הסיסמאות שיצור עבורכם סיסמה.

משתמשי אנדרואיד: הקישו על האייקון של המנעול המוקף בחץ שמופיע לימין שדה הסיסמה. מימין לסיסמה האקראית שנוצרה עבורכם תוכלו ללחוץ על אייקון ההעתקה (זוג דפים המונחים אחד על השני) ולהדביקה בשדה הסיסמה באתר ההרשמה לשירות אליו אתם מעוניינים להצטרף / לעדכן סיסמה. לחיצה על אייקון המנעול המוקף בחץ משמאל לסיסמה האקראית – תיצור עבורכם סיסמה חדשה.

משתמשי iOS: הקישו על Generate Password > תוכלו להגדיר הגדרות שונות הקשורות לסיסמה האקראית או לקבל חדשה באמצעות הקשה על החץ המסתובב שמשמאל לה. תוכלו ללחוץ על Copy Password ולהדביקה בשדה הסיסמה באתר ההרשמה לשירות אליו אתם מעוניינים להצטרף / לעדכן סיסמה. ולחיצה על Save Generated Password תעדכן את הסיסמה האקראית ברשומה ששמרתם באפליקציה.

פורסם לראשונה ב-Nexter מבית מאקו.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.