השיחות הקוליות של WhatsApp (וואטסאפ) מאפשרות לבצע שיחות עם חברים ללא מגבלת דקות – אך עתה מתברר כי הן גם אפשרו לתוכנת ריגול ישראלית להשיג גישה לטלפונים של משתמשים. כך עולה מחשיפה של העיתון פייננשיאל טיימס.

לפי העיתון, בתחילת החודש גילתה החברה פרצה במנגנון שיחות הווידאו שלה, שדרכה יכלו תוקפים להחדיר כלי ריגול למכשירי Android וגם למכשירי iOS. הפרצה שהתגלתה נוצלה על ידי חברת הריגול הישראלית NSO, שהשתמשה בה, לכאורה, כדי להחדיר למכשירים את תוכנת Pegasus שלה – אפליקציה הנמכרת לסוכנויות ביון ברחבי העולם ומסוגלת לצותת למשתמש דרך המיקרופון והמצלמה של המכשיר, בנוסף לקריאת הדואר, הודעות ונתוני מידע מיקומי. התוכנה הוחדרה לטלפונים דרך שיחה קולית נכנסת – והמשתמש לא היה צריך לענות כדי שזה יקרה. לאחר שהתוכנה חדרה למכשיר היא בדרך כלל גם מחקה את התיעוד לשיחה הנכנסת.

בפייסבוק (Facebook) עדיין חוקרים את הפרשה. החברה הודיעה לעיתון כי בסוף השבוע האחרון היא החלה לעדכן את השרתים, וביום שני את האפליקציה עצמה, כדי לסגור את הפרצה שאיפשרה את חדירת תוכנת הריגול למכשירים. בשלב זה עדיין לא יודעת החברה להגיד כמה מכשירים נפגעו.

"למתקפה הזו יש את כל סימני ההיכר של חברה פרטית הידועה בעבודתה עם ממשלות ליצירת תוכנת ריגול, שלפי הדיווחים משתלטת על האפשרויות של מערכות הפעלה למכשירים ניידים. עדכנו מספר ארגוני זכויות אדם כדי לשתף את המידע שיש בידינו, ולעבוד איתם כדי ליידע את החברה האזרחית", נמסר מפייסבוק באופן רשמי.

NSO, מצידה, מסרה כי היא בודקת את העניין, אך היא מכחישה מעורבות ישירה. "NSO לא היתה מעורבת בשום צורה בהפעלת הטכנולוגיה שלה או בזיהוי המטרות אליהן הטכנולוגיה שלה כוונה. הטכנולוגיה מופעלת אך ורק על ידי סוכנויות חוק ומודיעין. ל-NSO אין את היכולת או הרצון להפעיל את התוכנה בכוחות עצמה נגד אדם או ארגון כלשהוא", היא הודיעה.

באופן סמלי, תוך כדי החקירה של פייסבוק הותקף גם עורך דין בריטי שסייע לעיתונאים מקסיקנים וגולה סעודי החי בקנדה לתבוע את NSO בטענה כי היא מאפשרת לממשלות רודניות לרגל אחר מתנגדיהן, ולהפעיל נגדם אלימות.

עלאה מחג'נה, עורך הדין המנהל את התביעה נגד NSO בישראל, אמר: "זה מטריד, אך לא מפתיע, שהצוות שלי נמצא על הכוונת של אותה טכנולוגיה שאנחנו מעלים ספקות לגביה בתביעות שלנו. הניסיון הנואש הזה לחבל בפעילותנו ולהשתיק אותנו מראה את דחיפות התביעות, משום שהוא מוכיח כי השימוש לרעה נמשך".