חברת אפל (Apple) אולי טוענת שמערכת iOS היא המתקדמת והיציבה בעולם, אך מחקר של חברת blancco מראה שאמינותה אינה כשהייתה. הנתונים מצביעים על שכיחות גבוהה יותר של קריסות ותקלות במכשירי אייפון, בעוד יציבות מערכות אנדרואיד (Android) השתפרה בשנה האחרונה באופן משמעותי.

על-פי הנתונים, אחוזי שכיחות הקריסות והתקלות במכשירי iOS ברבעון הרביעי של 2016 היו בגובה 65% אחוזים, בעוד הנתון באותו רבעון אשתקד היה 15% בלבד. אנדרואיד, לעומת זאת, השתפרה באופן משמעותי מ-85% אחוזי הקריסות ב-2015, ל-35% בלבד ברבעון השני של 2016. אם להאמין לנתונים אלו אז ניתן לטעון שנכון להיום מכשירי אנדרואיד הם יציבים ואמינים יותר (בממוצע) ממכשירי iOS.

אחד הגורמים העיקריים לגידול בתקלות תוכנה במכשירי iOS הוא אפליקציות פופולריות כמו פייסבוק, אינסטגרם וסנאפצ'ט שחוסר יציבותן גוררת קריסות של מערכת ההפעלה כולה. מבחינת ביצועי החומרה, מכשירי iPhone 6 היו בעלי מספר התקלות הגבוה ביותר בין כל מכשירי אפל שנבדקו. עם זאת, הנתונים מצביעים שגם דגמי סדרת iPhone 7 אינם חפים מבעיות חומרה. הנפוצות בהן בשנה האחרונה היו התרסקויות, התחממות יתר ותקלות בחיבור האוזניות.

באנדרואיד, תקלות החומרה הנפוצות ביותר היו בעיות עם המצלמה, בעיות קליטה וחיבור ה-USB. מכלל מכשירי האנדרואיד שנבדקו, היצרן עם אחוז הכשלים הגדול ביותר היה סמסונג. למרות זאת, ברבעון האחרון של 2016 מכשירי סמסונג עדיין כשלו פחות בממוצע ממכשירי אייפון.

המידע של חברת blancco מבוסס, לדבריהם, על בדיקות אבחון שנערכו על מיליוני מכשירים ברחבי העולם באמצעות מערכות של החברה. לא היינו ממהרים להחליף את מכשיר הסלולרי שלנו בהתבסס על מחקר יחיד זה, אך יש מקום להניח שהנתונים הללו הם ראיה למגמה של שיפור באמינות התוכנה והחומרה במכשירי אנדרואיד והידרדרות ביציבות של מכשירי אייפון.