אלא אם אתם חיים מתחת לסלע, אתם בטח יודעים שאפל חשפה את האייפון 4, האייפון החדש והסודי שכולם ידעו עליו הכל. מבול ההדלפות טרם ההשקה אמנם פגע ב-Wow Factor האופייני להשקות מבית אפל, אך גם המשועממים שבין משתתפי הכנס הסכימו כמעט פה אחד: האייפון 4 הוא השינוי המהותי ביותר שביצעה אפל במכשיר מאז חשפה את הדור הראשון ב-2007.

יחד עם זאת, עם חשיפת המכשיר החלו להישמע קולות מנגד, הטוענים שמדובר באוסף שינויים מינוריים, ושלמשתמש הממוצע אין סיבה של ממש לשדרג את האייפון 3GS שלו לאייפון החדש, במיוחד אם מדובר בסיום מוקדם של החוזה עם חברת התקשורת.

ובכן, החלטנו לעשות מעשה, ולהציג לכם השוואה מפורטת של כל ההבדלים בין שני המכשירים, ובכך לשים קץ לשאלות הזויות ("שמעתי שבאייפון החדש יש סאב-וופר ומכונת קפה!") כדי שיהיה לכם קל יותר להחליט האם באמת שווה לכם למכשיר החדש.

מקור: www.mahalo.com/

מעטפת

לאחר שנתיים עם העיצוב הנוכחי, אפל שינתה את מעטפת האייפון, גב הפלסטיק האחורי והעגלגל הוחלף במשטח זכוכית ישר ומבריק, ואת המכשיר עוטפת רצועת אלומיניום. המכשיר דק יותר מקודמו, ולטענת אפל זהו הסמארטפון הדק ביותר בעולם.

יש שיאהבו יותר על הקווים המעוגלים של הדור הקודם, ויש כאלה שיתאהבו בשילוב האלומיניום והזכוכית שבמכשיר החדש, בעניין זה ההשוואה כולה מסתכמת בפתגם "על טעם וריח אין להתווכח".

מעבד

האייפון 4 מתהדר במעבד A4 שנלקח מאחיו הגדול, האייפד, שבו הוא רץ בקצב של 1Ghz (לעומת 600Mhz במעבד של האייפון 3GS).

הואיל וטרם ניתן להשיג את המכשיר, לא ניתן לערוך השוואת ביצועים בין שני המכשירים. אך בהנחה שביצועי האייפון 4 יהיו קרובים לאייפד, ועל פי מגוון מבחנים שניתן למצוא ברשת המשווים בין ביצועי האייפד לאייפון 3GS ובהם נראה ייתרון  ברור לטובת האייפד, סביר להניח שהאייפון 4 יתעלה בביצועיו על אחיו הבכור.

מנגד, יש לזכור שלאייפד יש סוללה גדולה בהרבה, וצריכת הזרם במכשיר קריטית פחות ממכשיר האייפון, לכן ישנה סבירות שאפל תבצע Underclocking (הנמכת מהירות המעבד) למעבד ה-A4 לשם שיפור זמן הסוללה ולמניעת התחממות, כך שלא בטוח שהאייפון 4 יציג ביצועים דומים לאייפד, אך בהחלט ניתן לצפות לשיפור לעומת ה 3GS.

קרא עוד:  אפל: אלה האפליקציות הכי פופולרית ב-App Store ב-2019

סוללה
מבחינה פיזית, לאייפון 4 סוללה גדולה יותר ב 16% מה-3GS. על זאת ניתן להוסיף מעבד יעיל יותר מבחינת צריכת הזרם ומכאן ההצהרה של אפל על שיפור של עד 20%-40% בזמני הסוללה לא נראית כל כך תמוהה.

מצלמה
בנושא זה אין צל של ספק, מדובר בקפיצת מדרגה: אפל סוף סוף גילו את נורית ה-LED: אותה נורה שניתן למצוא במכשירים סלולרים מזה שנים רבות. הנורית משמשת כפלאש בצילום וכתאורה בוידאו.

גם חיישן המצלמה שופר, וכעת האייפון מנפיק תמונות ברזולוציה של 5MP. בעניין זה חשוב לציין כי בניגוד לדעה הרווחת – אין חשיבות של ממש לכמות המגה-פיקסל, כן, אתם קוראים נכון: מספר המגה-פיקסל של המצלמה כמעט ואינו חשוב, אלא אם אתם מתכוונים להדפיס פוסטרים (ובמקרה זה אנו מקווים שאתם לא מתכוונים לצלם עם הסלולרי).

יתרה מכך, בדרך כלל היחס הוא הפוך: ככל שהמצלמה מתהדרת ביותר מגה-פיקסל, ככה מתקשה החיישן להפיק תמונות איכותיות (הסבר בשורה אחת למי שמתעניין: כשלוקחים חיישן בגודל מסויים, וסוחטים ממנו יותר פיקסלים, יוצא שכל פיקסל על החיישן מקבל פחות פוטונים של אור. פחות פוטונים של אור=תמונה מטושטשת, רועשת, צבעים לא אמינים ושאר צרות). אם כן, אל תתנו למירוץ הפיקסלים לתעתע בכם, 5MP הם די והותר. בכנס המפתחים האחרון סטיב ג'ובס הודיע באופן חד משמעי שאפל לא תיכנס למרוץ הפיקסלים, ודאגה להגדיל את חיישן המצלמה בהתאם להגדלת מספר הפיקסלים, כך שיחס החיישן/מגהפיקסל נשמר, ובעברית: התמונות יהיו באיכות טובה.

תכונה נוספת היא יכולת צילום וידאו ברזולוציית 720P, דבר המציב את האייפון בחזית אחת עם מספר מצומצם של מכשירים המסוגלים לצלם באיכות HD. טרם נחשף סרטון שממחיש את היכולת הזו, אך אין מה לצפות לצילום באיכות סטודיו, אלא יותר בצילום וידאו משודרג ביחס לאייפון 3GS.

מסך
במהלך ההשקה סטיב ג'ובס הקדיש לא מעט זמן כדי לפאר את המסך החדש, ולמען האמת, יש לו על מה להשוויץ. מדובר במסך עם הרזולוציה הגבוהה ביותר מבין מכשירי הסלולר המשווקים כיום, עם רזולוציה של 960×640 (לעומת 480×320 ב-3GS), התוצאה: צפיפות גבוהה פי 4 (ובניגוד לנתיבי איילון, כאן צפיפות זה דבר טוב) המשפרים את איכות וחדות התצוגה.

קרא עוד:  בדרך להיות לבדה? רילמי תופרד מאופו לכדי חברה עצמאית - תיכנס גם לתחום האביזרים

כאמור, טרם הנחנו את ידינו על האייפון 4, אך כל מי שהתמזל מזלו והתנסה במכשיר אמר שהמסך פשוט מדהים באיכותו.

חומרה חדשה
מעבר לשיפורים הנזכרים לעיל, אפל הכניסו מספר רכיבי חומרה שלא היו קיימים בדורות הקודמים:
ג'יירוסקופ הג'יירוסקופ מאפשר למכשיר "לחוש" יותר צירים של תנועה, דבר שבהכרח יבוא לידי ביטוי במשחקים חדשים, ובטח גם במספר תוכנות. הדגמה של פעולת הג'יירוסקופ ניתן למצוא בסרטון הזה, שימו לב שמגדל הקוביות מסתובב על צירו בהתאם לתנועותיו של סטיב ג'ובס.

מצלמה קדמית ברוכים הבאים לשנות ה-2000, אפל הוסיפו מצלמה קדמית באיכות VGA, ומהיום ניתן לבצע שיחות וידאו גם באמצעות האייפון, רק אל תספרו לאמא.

מיקרופון נוסף המיקרופון ממוקם בחלקו העליון של המכשיר, ותפקידו לקלוט רעשים מהסביבה. המכשיר משווה את רעשי הרקע שנקלטו באמצעות המיקרופון המשני, לדיבור שנקלט במיקרופון הראשי, וכך מבטל את רעשי הרקע.

סיכום
בניגוד לשנה שעברה, בה הציגה אפל את האייפון 3GS שלא הביא עימו בשורה של ממש (מעבד מהיר יותר ומצפן דיגיטלי). נראה שהפעם אפל לא הותירה רכיב שלא עבר שדרוג, ולעניות דעתנו, מדובר בשינוי המשמעותי ביותר שבוצע בסלולרי של אפל מאז הושק ב 2007. האייפון 4 הוא ללא ספק מכשיר טוב יותר מה 3GS, בכל מובן, וקשה לנו לחשוב על פרופיל משתמש שלא יהנה מהשיפורים במכשיר החדש: בין אם מדובר בחובב צילום, במשתמש כבד שצריך מהירות וחיי סוללה, האמא שרוצה שיחות וידאו והגיק שרוצה פלטפורמת משחק, כולם יהנו יותר מהאייפון 4. אם כן, הסוגיה היחידה שנותרה בשאלת השדרוג, היא המחיר.

פורסם במקור באתר NewsGeek.co.il

כתבות נוספות: