בקול תרועה רמה הכריזה אפל באירוע ה-WWDC על הגירסא העדכנית מערכת ההפעלה iOS. בגירסא השישית של מערכת ההפעלה הציגה החברה אפשרויות חדשות, לצד יישום מפות חדש המאפשר ניווט פניה-אחר-פניה ו-Fly Over, האפשרות לצפות במבנים ממבט הציפור ובתלת-מימד. אך מסתבר שרק ה-iPhone 4S, ה-iPad 2 וה-iPad החדש יתמכו באפשרויות החדשות.

דובר רבות על יישום המפות החדש כחלק ממערכת ההפעלה iOS 6, אשר דוחק את יישום המפות של גוגל אל מחוץ למערכת ההפעלה, בין השיפורים שניתן למצוא בו הם תצוגת מפות בתלת-מימד, תצוגה של מבנים ממעוף הציפור ואפשרות ניווט פניה-אחר-פניה, אך הבחנו בסקירה של מערכת ההפעלה החדשה כי שני השיפורים האחרונים יהיו שמורים רק ל-iPhone 4S, ה-iPad 2 וה-iPad החדש, שהמכנה המשותף שלהם הוא שכולם בעלי מעבד A5 ומעלה.

מצטערים, המכשיר שלך לא חזק מספיק
אפל, כרהגלה לא סיפקה נימוק מדוע יעדרו האפשרויות החדשות ממכשירי המצויידים במעבד מהדור הקודם והערכות מדברות על כך שהם לא חזקים מספיק על-מנת לספק חווית שימוש חלקה מספיק, שכן לעבד (Render) את תצוגת המפות לתלת-מימד ולהלביש עליהן את צילומי הלווין בזמן אמת היא פעולה שבהחלט יכולה להעמיס על המעבד והמעבד הגרפי וכי אפל ידועה בפדנטיות שלה בנושא חווית שימוש מהירה וחלקה וייתכן שלכן החליטה החברה לאפשר ליישום החדשים להגיע רק אל המכשירים המתקדמים ביותר שלה.

אלא שהדבר לא מסביר את העדר אפשרות הניווט, שכן גם יישומים כמו iGO ו-Tomtom מאפשרים ניווט פניה-אחר-פניה עם תצוגה תלת-מימדית של הרחוב, לכן סביר יותר שמדובר בהחלטה עיסקית נטו. החברה מעוניינת שיותר משתמשים ירכשו את הדגמים החדשים של המכשירים שלה ומעדיפה לחתוך אפשרויות מסויימות, כפי שעשתה עם העוזרת האישית סירי.

קרא עוד:  יש גבול לפרטיות: אפל ויתרה על תכניות להצפנת מידע בעקבות בקשת ה-FBI

נסמוך על הפורצים

מדובר רק בעניין של זמן עד שקהילת הפורצים של מכשירי ה-iOS יביאו את האפשרויות החדשות גם אל המכשירים הישנים יותר, בדיוק כמו שעשו עם סירי באמצעות התוסף SiriPort. בכל זאת מעניין לראות את השוני בגישות בה נוקטות גוגל ואפל, בעוד אפל דואגת לעדכן את יישומי הליבה כחלק ממערכת ההפעלה במערכת ההפעלה אנדרואיד העדכונים ליישומים נעשה דרך חנות ה-Play Store, כך גם מכשירים בעלי מערכת הפעלה ישנה יותר יכולים להנות מהגירסאות העדכניות של יישומי הליבה כמו מפות וג'ימייל.

האותיות הקטנות
ההתרגשות הרבה בקרב חובבי הטכנולוגיה כאשר אפל חשפה את iOS 6 גרמה לכולם לגשת לדף הגרסא באתר אפל ולעבור על כל החידושים המשמעותיים שמוצגים שם. היום, אתרי הטכנולוגיה ברחבי העולם זועמים על האותיות הקטנות שלא שמו לב אליהם אתמול, אשר חושפות מידע נוסף  החושף כי לא רק תוכנת המפות מוגבלת למכשירים מסויימים.

התמיכה בשיחות FaceTime על 3G זה אחד המאפיינים החדשים שנוספו גם כן. האופציה נוספה אחרי הרבה שמועות, שהתבררו כנכונות, אולם לא כולם יוכלו להינות מכך. למעשה, האותיות הקטנות חושפות שאין ביכולתנו לבצע שיחות FaceTime על גבי 3G אם איננו בעלי iPhone 4S או ה-iPad החדש.

iOS 6 תהיה זמינה ל-iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPod Touch 4th Generation, iPad 2 וה-iPad החדש. ההחלטות של אפל בקשר לאיזה מכשירים להביא את הגרסא, יש לציין, הן דיי לא ברורות. לא ברור למה ה-iPad הראשון, שפועל עם מעבד A4, לא נמצא, וה-iPhone 3GS, שחלש ממנו, כן נמצא ברשימת המתעדכנים. אמנם העדכון לא יתממש על כל מאפייניו על ה-iPhone 3GS, אך זה בהחלט עדיף מאשר להשאר מאחור.

קרא עוד:  למקרה שהקודם היה זול מדי: אפל מציעה גרסה יקרה אף יותר של ה-Mac Pro

בדף של iOS 6 באתר אפל, שימו לב לאותיות הקטנות בתחתית. להתרשמות הראשונית שלנו מגרסאת המפתחים של iOS 6.

סייע בהכנת הכתבה: אביחי אליהו

תרשים: מי מקבל מה (מקור: macrumors)

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.