אחד החידושים הנכללים במערכת ההפעלה iOS 13, שעתידה לצאת למכשירי ה-iPhone בהמשך השנה, הוא מצב טעינת חדש בשם ״טעינת סוללה אופטימלית״ (Optimized battery charging) המופעל כברירת מחדל. מטרתו הוא להאריך את חיי הסוללה במכשיר, שכזכור במקרה של האייפון אינה ניתנת להחלפה על ידי המשתמש ועל כן מצריכה טיפול ממושך (ויקר) כאשר ביצועיה נפגעים.

כאשר מצב זה מופעל, נטענת הסוללה עד ל-80 אחוז קיבולת בזריזות, ואז דואגת מערכת ההפעלה להאט את קצב הטעינה. הרעיון הוא להימנע ממצב שבו הסוללה טעונה ב-100 אחוז ומוסיפה להיטען לאורך זמן, דבר המקצר את חייה. מנגנון אינטליגנציה מלאכותית ״לומד״ את העדפות המשתמש, וכך קובע את משך הזמן הממוצע אותו מבלה המכשיר מחובר למטען. לפי נתונים אלו קובעת מערכת ההפעלה את אורך הטעינה, בכדי להגיע למצב שבו הסוללה נטענת במלואה רק רגע לפני שהמשתמש מנתק את המכשיר מהמטען.

אכן מדובר בפתרון מעניין שעשוי להאריך את חיי הסוללה, אך ב-CNET מציינים כי הוא יעבוד כל עוד מקיים המשתמש שגרה רגילה ומטעין את המכשיר בדרך כלל לאורך הלילה. במקרה שבו לא קיימת שגרה כזו או בימים שאינם רגילים (מקרה חירום, או אולי טיסת לילה), עשוי המשתמש לנתק את המכשיר מהמטען ולגלות שהסוללה עדיין איננה טעונה במלואה, למרות שחלף זמן רב מאז חיבור האייפון למטען.

פתרון אפשרי הוא שמערכת האינטליגנציה המלאכותית תיקח בחשבון גם אירועים בלוח השנה, או את שעת הצלצול שנקבעה בשעון המעורר. אולם בסופו של דבר כנראה שמשתמשי האייפון יתבקשו לבחור: האם להאריך מעט את אורך חיי הסוללה, על חשבון פגיעה מסוימת בזמן השימוש היומי.